Jak Wytypować Niespodziewanego Zwycięzcę Meczu Piłki Nożnej?


Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie? Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, to sprawa jest oczywista – w meczach piłkarskich często dochodzi do wielkich niespodzianek. Jak często? Statystyki pokazują, że zaskakujące wyniki zdarzają się prawie w 50% przypadków. Porównaj to z futbolem amerykańskim, gdzie zaskakujące wyniki pojawiają się tylko w 35% przypadków, a pytanie o to, dlaczego futbol jest tak popularny, nagle traci sens. Ludzie kochają nieprzewidywalność piłki nożnej! Ludzie kochają to, że outsiderzy mogą zaistnieć w futbolu.

Z drugiej strony nieprzewidywalność piłki nożnej sprawia, że obstawiający mają trudności z trafnymi przewidywaniami. Nawet wielcy faworyci mogą zostać łatwo pokonani przez dużo słabsze drużyny. Pewność w futbolu po prostu nie istnieje.

Jednak ta nieprzewidywalność może działać na naszą korzyść. Jeśli wiemy, że w piłce nożnej często zdarzają się zaskakujące wyniki, to wiemy też, że zakłady na underdogów mogą być opłacalne. Problem polega na tym, by wiedzieć, kiedy outsider może sprawić niespodziankę i kiedy na niego postawić.

To nie jest łatwe. Choć w piłce nożnej zaskakujące wyniki zdarzają się często, ich przewidzenie jest wciąż dość trudne. Są sytuacje, w których lepiej jest postawić na słabszych od siebie. Ale są też momenty, w których dobrze jest postawić na faworyta. Jak zdecydować, na kogo postawić następnym razem?

Celem tego artykułu jest pomoc w przewidywaniu możliwych niespodzianek. I zaczniemy od dwóch złotych zasad, o których nigdy nie powinieneś zapomnieć.

Dwie złote zasady przewidywania niespodziewanych wyników

W każdym sporcie możemy spodziewać się zaskakujących wyników. W piłce nożnej niespodzianki są bardzo częste. Z tego powodu wielu obstawiających uważa, że dobrym pomysłem jest wielokrotne stawianie na słabszych od siebie. Oczywiście, to nie jest dobry pomysł. Zawsze musisz się dobrze zastanowić, kiedy może dojść do niespodzianki, nie możesz ślepo stawiać na słabszych od siebie przez cały czas.

Nigdy nie stawiaj na underdoga tylko dlatego, że jest underdogiem

Powinieneś mieć dobry powód dla każdego zakładu, którego dokonujesz. Fakt, że zaskakujący wynik jest statystycznie prawdopodobny, nie jest wystarczającym powodem. Musisz się upewnić, że wybierasz odpowiedni moment, by postawić na słabszych od siebie. W przeciwnym razie będziesz po prostu wyrzucał pieniądze w błoto.

Więc jak to zrobić? Nie ma magicznej formuły, nie ma mini-poradnika, jak obstawiać słabe strony. Zidentyfikowanie dobrej okazji do postawienia zakładu na underdoga wymaga czasu i wysiłku. Musisz poprawnie przeanalizować obie drużyny, musisz spróbować dowiedzieć się, jak to wszystko się potoczy. Ważne jest także, byś ocenił wszelkie inne czynniki, które mogą wpłynąć na wynik. To jedyny sposób, by dokładnie przewidzieć ewentualne niespodzianki. Poniżej znajdziesz drugą ważną zasadę, której powinieneś przestrzegać.

Dokładnie oceń wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na wynik meczu.

Nie możesz po prostu pobieżnie przyjrzeć się meczowi i oczekiwać, że od razu odgadniesz szanse na wygraną słabszej drużyny. To po prostu nie działa. Musisz być gotów poświęcić czas na szukanie prawdziwych powodów, dla których niespodzianka może się pojawić.

Do drugiej części naszej serii powinieneś przejść dopiero wtedy, gdy zaakceptujesz kilka złotych zasad obstawiania możliwych niespodzianek.

Niespodziewane zwycięstwo, czyli zwycięstwo drużyny, która jest wyraźnie niżej notowana, jest bardziej powszechne w piłce nożnej niż w większości innych sportów. Możesz więc zbudować całą strategię zakładów wokół stawiania na underdogów, ale to nie jest takie proste. Aby być zyskownym, nie możesz stawiać na wszystkich słabeuszy, którzy pojawią się na Twojej drodze. Musisz dokładnie wiedzieć, kiedy zwycięstwo niespodzianka jest możliwe.

Obstawianie underdogów może być opłacalne, ale musisz wiedzieć, jakie okazje wybrać.

W pierwszej części przedstawiliśmy dwie złote zasady obstawiania możliwych niespodzianek w piłce nożnej, w tym artykule rozwiniemy tę ideę i opowiemy o 5 kluczowych czynnikach.

5 kluczowych czynników wpływających na niespodzianki w piłce nożnej

Kiedy oceniasz prawdopodobieństwo meczu piłkarskiego, głównym czynnikiem jest oczywiście jakość obu drużyn. Jest to doskonały wskaźnik oczekiwanych rezultatów, ale sam w sobie zdecydowanie nie wystarczy. Jeśli mielibyśmy obstawiać tylko jakość drużyn, to prawdopodobnie nigdy nie zdecydowalibyśmy się na obstawianie słabszych od siebie.

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wynik meczu piłkarskiego. Idealnie byłoby, gdybyś wziął pod uwagę wszystkie z nich w jakimś stopniu. W próbie określenia prawdopodobieństwa zwycięstwa słabszej drużyny w meczu piłkarskim niektóre czynniki są szczególnie ważne. Lista tych czynników znajduje się poniżej:

 • Motywacja zespołu/graczy
 • Satysfakcja
 • Kontuzje/wykluczenia
 • Styl gry
 • Wyniki drużynowe i rywalizacja
 • Motywacja

Na motywację na boisku piłkarskim może mieć wpływ wiele rzeczy. Drużyny mogą być zmotywowane na przykład z powodu wielkiej rywalizacji między zawodnikami lub w meczach z drużynami, z którymi ostatnio doznały poważnych porażek. Sami zawodnicy mogą znaleźć szczególną motywację w meczach z drużynami, w których kiedyś grali. Również słaby występ w poprzednim meczu może prowadzić do większej motywacji do osiągania świetnych wyników. Drużyny i jednostki mogą być również motywowane przez to, co jest stawką. Mecze na początku sezonu nie są tak gorące jak pod koniec sezonu, gdy stawką jest tytuł mistrzowski lub kwalifikacja do Ligi Europy.

Kiedy drużyny lub ich poszczególni zawodnicy są bardzo zmotywowani, wyniki meczów są trudniejsze do przewidzenia.

W przypadku zakładów na piłkę nożną może to działać na Twoją niekorzyść, ale kiedy stawiasz na słabe strony, może Ci to również pomóc. Jest to szczególnie prawdziwe w meczach, w których faworyt będzie bardziej zmotywowany niż przeciwnik (np. faworyt gra o uniknięcie spadku, podczas gdy przeciwnik nie ma o co grać).

Satysfakcja

Zadowolenie, czyli spadek koncentracji, powinno być brane pod uwagę w meczach, w których faworyt jest tak oczywisty, że prawie wszyscy biorą go za zwycięzcę. Następnie zapytaj o następujące rzeczy:

 • Czy faworyt ma tendencję do niedoceniania słabszych przeciwników?
 • Czy faworyt ma tendencję do faworyzowania słabszego przeciwnika, by grał lepiej?
 • Czy w przeszłości słabszy przeciwnik był w stanie pokonać silniejszą drużynę?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak” w co najmniej dwóch przypadkach, to prawdopodobnie masz przed sobą możliwość postawienia na underdoga. Nawet najlepszym drużynom zdarza się od czasu do czasu przegrać z przeciwnikiem z drugiej strony ligowej tabeli.

Kontuzje/wykluczenia

Kontuzje i wykluczenia w piłce nożnej mogą odgrywać ogromną rolę. Ofensywna gwiazda drużyny i kilku obrońców odesłanych z boiska lub kontuzjowanych może dyktować grę po obu stronach boiska. Jeśli w drużynie brakuje kluczowego gracza, może to znacząco wpłynąć na przebieg meczu.

Najlepszym momentem na wykorzystanie tego jest czas, gdy wiadomości o kontuzjach są świeże, a bukmacherzy jeszcze na nie nie zareagowali. Istnieje również możliwość postawienia zakładu przeciwko publiczności, czyli na mecz, w którym drużyna jest silnie faworyzowana przez obstawiających amatorów, którzy nie wiedzą o kontuzji lub nie przywiązują do niej tak dużej wagi.

Styl gry

Musisz też obserwować styl gry. Jeśli grają ze sobą dwie defensywne drużyny, to możesz spodziewać się defensywnej gry. Może to spowodować, że w grę wejdzie możliwość remisu. Jeśli obrona jest naprawdę silna, bardziej opłaca się postawić na to, że przeciwnik nie przegra. Z drugiej strony, mecz pomiędzy drużynami o silnej ofensywie może przynieść zupełnie inną dynamikę.

Jednak prawdziwym celem przy obstawianiu underdogów są mecze, w których obie drużyny prezentują zupełnie różne style gry. Dobrym przykładem jest topowa drużyna, która polega na wysokim posiadaniu piłki i wielu szansach, przeciwko niskiej drużynie, która gra defensywnie i kontratakuje. W takich grach przewagę mogą mieć słabsi.

Wyniki i rywalizacja

Te zmienne idą ze sobą w parze. Zawsze musisz mieć na uwadze wyniki drużyn (statystyki domowe i wyjazdowe), a także informacje o rywalizacji danych drużyn.

Na przykład, zła drużyna może zmierzyć się z dobrą drużyną, ale na własnym boisku, gdzie nie została pokonana od początku sezonu. Nagle okazuje się, że słabsza drużyna ma lekką przewagę lub jest przynajmniej tak samo prawdopodobnym zwycięzcą, jak jej przeciwnik. Kolejna podręcznikowa sytuacja: jedna z drużyn może być faworytem, ale statystyki pokazują, że pokonała swojego przeciwnika 6 razy z rzędu.

Nie musisz być geniuszem, by dość łatwo ocenić wszystkie czynniki wymienione w tym artykule. Na początku może ci to zająć więcej czasu, ale wkrótce się do tego przyzwyczaisz i będziesz wiedział dokładnie.

W piłce nożnej wygrana przez wyraźnego faworyta jest znacznie częstsza niż w większości innych sportów. Możesz więc zbudować całą strategię zakładów na obstawianie underdogów, ale to nie jest takie proste. Aby być zyskownym, nie możesz stawiać na wszystkich słabeuszy, którzy pojawią się na drodze. Musisz umieć dostrzec ukryty potencjał, by osiągnąć korzyści.

Mali kontra wielcy outsiderzy

W meczach piłkarskich prawie zawsze jest ktoś, kto nie ma szans. W niektórych przypadkach możesz natknąć się na mecze, w których szanse na zwycięstwo obu drużyn są takie same, ale są to raczej rzadkie przypadki. W większości przypadków jedna drużyna jest faworytem do zwycięstwa – przynajmniej z punktu widzenia bukmachera lub rynku zakładów (w tym publiczności). Jednak stopień, w jakim faworyci są faworyzowani, może się znacznie różnić. Z tego powodu w niektórych meczach znajdziesz dużego underdoga, a w niektórych małego.

Który z nich jest lepszy w przewidywaniu zaskakującego zwycięstwa? Czy uważasz, że lepiej jest wybierać zakłady na wielkich underdogów z mniejszymi szansami na wygraną, ale wyższymi kursami? Czy też wolisz wybrać mniejsze underdogi z większymi szansami na niespodziankę i mniejszymi szansami?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Żaden z tych outsiderów nie jest „lepszy” od innych. Rzeczywiste szanse na ewentualną niespodziankę nie są odosobnione. Ma to znaczenie tylko wtedy, gdy masz porównanie z szansami. Tak naprawdę liczy się tylko to, czy kurs na przeciwnika ma wartość. Nigdy nie powinieneś stawiać na gorszego przeciwnika tylko dlatego, że kursy są wysokie, ani dlatego, że prawdopodobieństwo niespodzianki jest wysokie.

Powinieneś stawiać na outsiderów tylko wtedy, gdy kursy są wyższe niż szanse na ewentualną niespodziankę.

Takie kursy nazywane są „value bets”, a ten rodzaj zakładów nazywany jest „value betting„. Jeśli śledzisz naszą stronę regularnie, to wiesz, że value betting jest jednym z niewielu sposobów na zarabianie pieniędzy poprzez regularne obstawianie zakładów, w tym zakładów na mecze piłki nożnej i na outsiderów.

Nie wdając się w szczegóły – kursy są jak cena w sklepie. Jeśli otrzymujesz kursy wyższe niż te, które sam byś wyznaczył na daną okazję do obstawiania (wygrana drużyny słabszej), to znaczy, że dokonałeś dobrej transakcji. I nie ma znaczenia, czy wydałeś na daną rzecz dużo czy mało – liczy się tylko różnica między oferowaną ceną a rzeczywistą wartością.

Wynika z tego, że kluczem do obstawiania underdogów jest szukanie okazji do obstawiania, na które warto postawić. Kiedy stawiasz na underdogów, nie możesz podejmować decyzji tylko na podstawie tego, czy są na nich wysokie kursy lub czy jest duża szansa na niespodziankę. Tylko porównując te dwie części razem, możesz znaleźć naprawdę korzystne kursy.

Alternatywne kursy dla zakładów na outsiderów

W poprzednich przypadkach całkowicie zignorowaliśmy możliwość remisu. Powodem tego było pewne uproszczenie – tłumacząc przykład bez losowania, łatwiej zrozumieć problem. Teraz jednak nadszedł czas, aby uświadomić sobie, że stawiając na niespodzianki, musisz wziąć pod uwagę remis. Remis w piłce nożnej jest częstym zjawiskiem, zdarza się częściej niż np. w hokeju.

W piłce nożnej są więc trzy możliwe wyniki. Albo drużyna A albo drużyna B wygrywa, albo mecz kończy się remisem. Jeśli stawiasz na wygraną słabszych drużyn, dwa z tych wyników będą Cię kosztować. Wygrywasz tylko wtedy, gdy wygrywa ten, kto jest słabszy.

Kiedy próbujesz przewidzieć zwycięzcę-niespodziankę, remis może być bardzo frustrującym wydarzeniem. Jeśli postawisz na underdoga, a mecz zakończy się remisem, nie wygrasz nic. Mimo to miałeś „połowiczną rację”. Trafnie przewidziałeś niespodziankę, bo faworyt nie wygrał. Po prostu nie osiągnąłeś rezultatu, którego potrzebowałeś, by zarobić swoje pieniądze.

Z tego powodu powinieneś również wziąć pod uwagę niektóre alternatywne zakłady, gdy przewidujesz możliwe niespodziewane wygrane. Są to głównie te pary:

 • Zakład na brak remisu (No Draw Bet)
 • Podwójna końcówka (1X / X2 / 12)

Są to idealne zakłady do wykorzystania, gdy uważasz, że istnieje szansa na zwycięstwo słabszej drużyny i chcesz wyeliminować ryzyko utraty pieniędzy. W zakładzie „no draw” Twoja stawka zostanie Ci zwrócona, jeśli mecz zakończy się remisem. W zakładzie z podwójną stawką możesz obstawić zarówno zwycięstwo faworyta, jak i remis, co oznacza, że wygrywasz zawsze wtedy, gdy faworyt nie wygrywa.

Kursy obu zakładów są nieco niższe w porównaniu z zakładem na zwycięstwo underdoga (NDB obniża kursy tylko o trochę, podwójna końcówka znacznie bardziej), ale bardzo często oferują większą wartość niż zakład na zwycięstwo underdoga.

Większość bukmacherów oferuje takie zakłady. O tym jak one działają możesz przeczytać w naszym wyjaśnieniu typów zakładów.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY