Zakłady na Tenisa – Jak Obstawiać? [Edycja 2022]


Zakłady na tenisa są jednymi z najbardziej popularnych zakładów wśród wszystkich graczy. Świadczy o tym choćby fakt, że analizy tenisowe pojawiają się w sieci bardzo regularnie na łamach prawie każdej strony sportowej. Dlaczego więc tenis tak często pojawia się na celowniku obstawiających? Jak możecie się domyślić, nie chodzi tylko o atrakcyjność sportu. Chodzi o to, że w tenisie rywalizuje tylko dwóch graczy, co z punktu widzenia tipstera oznacza mniej danych wejściowych do stworzenia analizy i oczywiście znacznie korzystniejsze wyniki zakładów. Jednak nawet tutaj nie otrzymujesz wygranej za darmo. Zebrałem kilka podstawowych punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas obstawiania zakładów na tenisa. Także podam Ci kilka ciekawych moim zdaniem wskazówek. Ten artykuł jest przeznaczony dla początkujących, bardziej zaawansowani z Was najprawdopodobniej nie znajdą w nim nic nowego.

Jak obstawiać zakłady na tenisa?

Większość obstawiających obstawia turnieje pod parasolem ATP lub WTA, nie licząc turniejów Wielkiego Szlema. ATP jest stowarzyszeniem, które zrzesza zawodowych tenisistów płci męskiej, a ich turnieje należą do najwyższej jakości. WTA jest podobną wersją ATP z tą różnicą, że grają w niej kobiety. Bukmacherzy oferują jednak również turnieje znacznie niższych kategorii, często z udziałem zupełnie nieznanych graczy, którzy mogą nawet nie mieć jeszcze swojego miejsca w światowych rankingach. Nawet takie turnieje i mecze są obstawiane, zwłaszcza w zakładach na żywo.

Zasady obstawiania zakładów na tenisa

Na każdy sport wnoszone są różne rodzaje zakładów, przy czym w niektórych miejscach przeważają zakłady na mecze lub wyniki w połowie meczu, a w innych handicapy. Przyjrzyjmy się teraz wspólnie, które zakłady na tenisa są popularne wśród obstawiających.

Zwycięzca seta

Typowy zakład tenisowy, w którym stawiamy na zwycięzcę danego seta. Musisz być szczególnie ostrożny przy tego typu zakładach, ponieważ nigdzie nie jest napisane, że faworyt meczu nie może przegrać seta. W tenisie często zdarza się, że zawodnik, który ma wyraźną przewagę na papierze przegrywa pierwszego seta, a dopiero potem zaczyna grać na maksimum swoich możliwości.

Liczba gemów w secie (Over/Under)

Każdy set składa się z pojedynczych gemów. Zwycięzcą seta zostaje gracz, który jako pierwszy wygra sześć gemów (ale musi mieć przewagę co najmniej dwóch). Maksymalna liczba wygranych gemów to 7, a tie-break rozpoczyna się przy stanie 6:6.

W zakładzie Over/Under stawiamy na sumę gemów obu graczy. Jeśli pierwszy set zakończy się wynikiem 6:3, to rozegranych zostało 9 gemów. Zakłady są zazwyczaj zapisywane w systemie dziesiętnym, na przykład 9.5. Zatem obstawiający obstawia czy liczba gemów przekroczy ten limit, czy nie. Jeśli więc set zakończył się wynikiem 6:3 to widzimy, że limit 9,5 nie został osiągnięty.

Handicap

Zakłady handicapowe są wykorzystywane do wyrównania szans, gdy jeden z graczy ma przeważyć szalę zwycięstwa. Jeśli wpisany jest handicap -2,5 gema, to zawodnik musi wygrać różnicą przynajmniej trzech gemów, w przeciwnym razie zakład będzie przegrany. Jeśli handicap wynosi +2,5 gema, to zawodnik nie może przegrać więcej niż 2 gemy, aby Twój zakład był wygrany. Minus przed liczbą oznacza, że gracz jest na minusie, podczas gdy plus oznacza przewagę danej liczby gemów.

Dokładny wynik

Tutaj stawiamy na dokładny wynik meczu, czyli na przykład 2:0 w setach lub 1:2. Musisz odgadnąć dokładny wynik, a nie tylko zwycięzcę meczu.

Zakłady na tenis na żywo – różne możliwości obstawiania

We wstępie wspomniałem, że zakłady na tenisa na żywo są w Polsce bardzo popularne, o czym świadczy szeroki wachlarz możliwości obstawiania poszczególnych meczów. Tenis na żywo jest po prostu uwielbiany przez bukmacherów. Zazwyczaj w sekcji live znajdziesz o wiele więcej okazji do obstawiania niż w zakładach przedmeczowych, więc zdecydowanie warto spróbować tego typu zakładów. Tenis to gra o szybkim tempie, w której zawsze coś się dzieje, więc w przeciwieństwie do piłki nożnej zawsze jest na co postawić. To jest właśnie to, co większość obstawiających stara się wykorzystać.

W zakładach live na tenisa, stream jest również ważny, abyś mógł zobaczyć w jakiej formie są zawodnicy. Aby oglądać tenis często korzystamy z usług samego bukmachera, co jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem. Jeśli więc planujesz obstawiać na żywo, pamiętaj o tym przy wyborze odpowiedniego bukmachera. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że transmisje na żywo od bukmacherów są nieco opóźnione, aby dać bukmacherowi czas na reakcję na zmianę.

Popularne wydarzenia dla zakładów online na tenisa

Większość ludzi w naszym kraju nie śledzi zbytnio tenisa, nawet gdy rozgrywane są największe turnieje wielkoszlemowe. Wyjątkiem są jednak turnieje międzynarodowe, w których gra nasza drużyna narodowa. To właśnie te znaczące momenty sprawiły, że szeroka publiczność zainteresowała się tym sportem. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kobiecym turnieju, w którym nasze tenisistki zdołały wygrać wiele razy w ostatnich latach. Te osiągnięcia mają znaczący wkład w rozwój tenisa w Polsce.

Pomijając reprezentację narodową, każdy pewnie myśli o Wimbledonie i French Open. Oczywiście, te słynne turnieje odbijają się echem także w naszym kraju, ale nie w takim stopniu, jak na przykład zawody piłkarskie czy siatkówka. Pozostałe dwa turnieje Wielkiego Szlema, US Open i Australian Open, są również szeroko oglądane, ale nie przebijają Wimbledonu.

Dlaczego wielu uważa, że warto obstawiać tenisa?

Jak już wspomniałem, tenis jest idealnym sportem pod względem statystyk i danych wejściowych. Nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zakładami, tenis jest miejscem, w którym masz szansę szybko wspiąć się na szczyt. Czy dany zawodnik jest lepszy na cegle, trawie czy sztucznej nawierzchni? Czy zawodnik o którym mowa, jest dobry w returnach przeciwko szybkim podaniom? Przeanalizuj formę zawodników i ich statystyki – nie zajmie Ci to zbyt wiele czasu i szybko powinieneś zobaczyć rezultaty.

Co więcej w tym sporcie zawsze jest mnóstwo okazji do obstawiania. Tak więc bycie odnoszącym sukcesy typerem tenisa nie oznacza, że możesz zarabiać tylko w weekendy przez 8 lub 9 miesięcy w roku. Możesz zarabiać prawie każdego dnia bez większych przerw. Dlatego poświęcenie czasu i wślizgnięcie się do tego pięknego sportu jest zdecydowanie warte zachodu.

Sezon tenisowy rozpoczyna się od pierwszego Wielkiego Szlema w lutym i jest rozgrywany w ramach Australian Open, French Open, Wimbledonu i US Open. Dla doświadczonego typera ten okres jest odpowiednikiem żniw. Dzieje się tak dlatego, że giełdy zakładów są zalewane amatorskimi zakładami wakacyjnych graczy, którzy nie stawiają na wiedzę, ale na sentyment do zawodnika. Powódź ich pieniędzy może być pożywką dla bardziej doświadczonych typerów.

Kolejnym miłym aspektem zakładów na tenisa jest to, że nie musisz ograniczać się do zakładów typu wygrana/przegrana. Tak jak w przypadku piłki nożnej będziesz miał do wyboru dziesiątki różnych zakładów, w tym liczbę wygranych spotkań, wygrane sety, dokładny wynik itd.

Obstawianie tenisa – na co szczególnie zwracam uwagę?

Jedną z najfajniejszych rzeczy w zakładach na tenisa jest fakt, że istnieją tylko dwa możliwe wyniki meczu – zwycięstwo i porażka. Nie napotkasz żadnych remisów, które przeszkadzałyby ci w zwycięstwie. Tenis jest walką jeden na jednego i jako taki kładzie jeszcze większy nacisk na samopoczucie psychiczne, opanowanie i odporność psychiczną zawodnika. Choć często nie ma ku temu istotnego powodu, wielu graczy ma psychiczną blokadę przed wybranymi przez siebie przeciwnikami. Szczególnie jeśli na papierze są oni słabsi i zajmują niższe pozycje w rankingach. Dlatego przeanalizuj mecze pomiędzy tymi zawodnikami, a możesz dojść do zaskakujących wniosków.

Nie daj się zwieść, spójrz na fakty

Każdy potrzebuje czegoś na poparcie swoich analiz. Tenisiści są jednak uznanymi ekspertami w przekonywaniu samych siebie. Co chcę przez to powiedzieć? Nigdy nie oczekuj od tenisisty, że przyzna się publicznie, że czuje się źle, że jest naprawdę bez formy, że jest przeziębiony lub ma kontuzję. Takie rzeczy zdarzają się rzadko. Lepiej więc zignorować słowa samych tenisistów i skupić się na oglądaniu meczów eliminacyjnych, sesji treningowych itp. Po jakimś czasie z pewnością sam nauczysz się odczytywać oznaki kontuzji, dyskomfortu i to znacznie dokładniej niż sami zawodnicy.

Wykorzystaj dostępne informacje

Wraz z pojawieniem się internetu, praca typerów stała się o wiele łatwiejsza. Zbierz wszystkie dostępne informacje, przyjrzyj się statystykom, kontuzjom, wszystkiemu, co jest potrzebne do twojej analizy lub co twoja głowa jest w stanie przetworzyć. Nie zapomnij porównać kursów, mogą się one znacznie różnić w zależności od bukmachera! To najważniejsza rzecz, której nie powinieneś pominąć podczas poszukiwań.

W tenisie często zdarza się, że zawodnicy rozgrywają nawet dwa mecze w tygodniu. W zeszłym tygodniu zawodnik przegrał 0:2 w setach, ale dziś kursy mówią, że jest faworytem? Tak, tak to już jest w tenisie. Każdy mecz jest inny, więc może po prostu nie miał swojego dnia w tym ostatnim. Poza tym wielu zawodników ma swoje ulubione nawierzchnie i turnieje, w których po prostu lepiej sobie radzą. Wszystko to odgrywa ogromną rolę.

Poznawanie zawodników

Znajomość zawodników jest bardzo ważna przy obstawianiu zakładów na tenisa. Nie wystarczy jednak wiedzieć o pierwszych 10-20 profesjonalnych graczach. Najlepsi gracze są dobrze znani i dlatego regularnie mają niskie kursy. Aby odnieść sukces powinieneś bardziej skupić się na pozostałych graczach – tych mniej znanych, którzy nie są tak dobrze oceniani przez bukmacherów i dlatego często mają wyższe kursy.

Nawierzchnia kortu

Obecnie w tenisie istnieją cztery różne nawierzchnie – twarda poliuretanowa, mączka ceglana, syntetyczna trawa i akrylowa. Niektórzy zawodnicy są dobrzy tylko na jednym rodzaju nawierzchni i często zawodzą na innych. W przeciwieństwie do nich jest kilku zawodników, którzy są o wiele bardziej wszechstronni i potrafią zagrać dobrą partię niemal wszędzie. Każdy zawodnik ma jednak swoje mocne i słabe strony, które obejmują grę na różnych typach nawierzchni. Dlatego zanim postawisz swój kolejny zakład powinieneś zwrócić uwagę na współczynnik skuteczności gracza na danej nawierzchni, a nie polegać na zbiorczych statystykach.

Nie jest tajemnicą, że Rafael Nadal preferuje wolniejsze nawierzchnie, zwłaszcza ceglane. Dzieje się tak dlatego, że lepiej pasuje do jego biegowego i bardziej wymagającego fizycznie stylu gry. To dlatego ktoś może mieć fatalne wyniki na sztucznej trawie, gdzie przegrywa większość meczów, a na cegle wręcz przeciwnie.

Statystyki zawodników

W tenisie zawodnicy są zawsze klasyfikowani na podstawie swoich wyników w danym roku kalendarzowym. Wiedza o jego pozycji w rankingach, ostatnich meczach (wygrany/przegrany) jest bardzo istotna.

Nie zawsze dobrym pomysłem jest obstawianie według tego jak zawodnik jest sklasyfikowany w światowym rankingu. Na przykład zawodnik, który jest na 87 miejscu, a w ciągu ostatniego roku awansował z 250 miejsca, prawdopodobnie jest w bardzo dobrej formie lub jest na fali wznoszącej. I odwrotnie, zawodnik z 50 miejsca w rankingu, który spadł z 10 pozycji może przechodzić trudniejszy okres, czy to przez zwykłą utratę formy, czy przez kontuzję.

Podobnie zawodnik, który przegrał 1-6 i 0-6 w swoim ostatnim meczu, może nie być w pełni sprawny fizycznie bez żadnych informacji o kontuzji. Trzeba być czujnym i nie stawiać na takiego gracza, aby nie zostać niemile zaskoczonym.

Forma

Tak więc ten punkt jest z pewnością jasny. Powinieneś wiedzieć jak zawodnik radził sobie ostatnio, czy dobrze, czy dużo traci, a także jaki jest jego stan psychiczny, który jest mocno związany z wynikami. Niedawna przegrana lub odwrotnie – wygrana – może mieć po prostu dalekosiężne konsekwencje.

Kontuzja/zmęczenie

Oczywiście kontuzje i zmęczenie mogą również znacząco wpłynąć na wynik meczu tenisowego. W turniejach na przykład, ważne jest, czy zawodnik wchodzi do finału z jednym dniem odpoczynku, czy z jedną nocą odpoczynku. Nie bez znaczenia są też powroty do gry po długotrwałej kontuzji.

Nie obstawiaj z nudów lub gdy jesteś pod wpływem alkoholu

Nie powinno się o tym tutaj wspominać, ale praktyka jest zupełnie inna. Jestem pewien, że każdy z nas pamięta sytuację, kiedy ręka się rozluźniła i naruszyło się tę zasadę. Nie ulegaj pokusie hazardu w takich sytuacjach. Zakłady nie powinny być dla ciebie sposobem na ukojenie bólu, ani na nudę. Choć jest to rzeczywiście ekscytujący biznes, powinien on przede wszystkim przynosić pieniądze. Jednak w warunkach opisanych powyżej będziesz miał raczej zniekształcony osąd, który bardzo często będzie skutkował błędnym wyborem.

Jak więc widzisz, zakłady na tenisa nie są tak skomplikowane jak na przykład zakłady na piłkę nożną. Wielu profesjonalnych obstawiających określa go jako swój sport docelowy czyli taki, którego używają regularnie do zarabiania pieniędzy. Jeśli jesteś początkującym graczem tenis może być dobrą okazją do osiągnięcia szybkich wyników.

Często zadawane pytania

Co stanie się z moim zakładem, jeśli gracz zakończy mecz przed czasem?

W tenisie jest dość powszechne, że od czasu do czasu zawodnik „ucina” mecz z powodu kontuzji. Ale co to robi z twoim zakładem? To zależy od konkretnego bukmachera. Niektórzy ocenią to jako przegraną dla tego gracza, podczas gdy inni ocenią mecz po kursie 1, czyli zwrócą Ci Twoją stawkę. W przypadku większości krajowych bukmacherów obowiązuje ta druga opcja, co jest chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku.

Który bukmacher jest najlepszy do obstawiania tenisa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale może nie zaszkodzi założyć konta do gry u kilku bukmacherów naraz. Dlaczego? Ze względu na różne kursy na poszczególne mecze. Załóżmy, że chcemy postawić na Rafaela Nadala – jeden bukmacher ma na niego kurs 1.65, inny 1.77, a trzeci 1.67. Logicznie rzecz biorąc, zdecydowanie warto postawić na drugiego bukmachera, u którego dostaniemy więcej w przypadku wygranej.

Czy istnieją jakieś strategie obstawiania tenisa?

Chociaż w internecie możesz znaleźć mnóstwo strategii odnoszących się konkretnie do tenisa, żadna z nich nie działa oczywiście w 100%. Każda strategia ma swój fanklub wśród obstawiających, którzy nie mogą się nią zachwycić, ale także mnóstwo krytyków, dla których nigdy się nie sprawdziła. Wybór właściwej strategii jest więc sprawą bardzo indywidualną, dlatego nie możemy polecić żadnej konkretnej.

Przeczytaj także inne artykuły na temat obstawiania tenisa:

Lista wszystkich artykułów o obstawianiu tenisa znajduje się tutaj.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY