Przelew Bankowy – Czas Trwania, Opłaty i Rodzaje Transakcji


Przelew bankowy to metoda płatności, która stosowana jest na całym świecie więc spotkasz się z nią zarówno u polskich , jak i zagranicznych bukmacherów. W ostatnim czasie nastąpiły zmiany wraz z wprowadzeniem internetowych przelewów bankowych, które pozwalają na natychmiastowe i bezpieczne przekazywanie środków. Jeśli zastanawiasz się jakie są rodzaje przelewów bankowych, czas trwania transakcji czy kwestia bezpieczeństwa – to czytaj dalej.

Bonusy i oferty specjalne przy płatności przelewem bankowym

Podczas gdy polscy bukmacherzy zazwyczaj nie oferują żadnych bonusów ani korzyści za przelewanie środków za pomocą przelewu bankowego, Twój bank może chcieć Cię za to wynagrodzić. Niektóre banki premiują klientów niewielkim procentem od całej przelanej kwoty (jest to tak zwany cash back), co również warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej metody płatności. Jeśli bukmacherzy oferują bonus od depozytu – zazwyczaj możesz wybrać opcję płatności, która najbardziej Ci odpowiada. Nie jesteś więc ograniczony tylko do tego jednego rozwiązania.

Jak długo trwa przelew bankowy?

Tradycyjny przelew bankowy nie należy do najszybszych opcji przekazywania środków. W rzeczywistości można powiedzieć, że należy do kategorii najwolniejszych. Zwykle trwa to od 1 do 3 dni roboczych, co przy obecnych standardach jest naprawdę długim okresem. Ponadto wielu graczy lubi obstawiać zakłady w weekendy, a ponieważ przelewy bankowe nie odbywają się w tym czasie jest to nieco skomplikowane. Jeśli zastanawiasz się, jak długo trwa przelew pieniędzy z zagranicy to wiedz, że zazwyczaj trwa 3 dni. Może się to jednak przeciągnąć w zależności od wielu czynników (np. święta narodowe w danym kraju).

Niezależnie od tego czy chcesz wpłacić pieniądze na konto gracza czy je wypłacić, zawsze będziesz czekał co najmniej jeden dzień na zrealizowanie transakcji. Jest to jednak nadal jedna z najczęściej stosowanych metod wypłacania środków z konta bukmachera. Chyba że posiadasz e-portfel.

Jak przyspieszyć transfery?

Jeśli nie chcesz czekać na zaksięgowanie wpłaty, ale mimo to chcesz zapłacić przelewem bankowym możesz wybrać metodę natychmiastowego przelewu bankowego (czasami znaną również jako płatność natychmiastowa). Na stronie bukmachera w menu płatności wystarczy kliknąć na ikonę banku i wpisać żądaną kwotę przelewu. Następnie zostaniesz przekierowany na swoje konto bankowości internetowej, gdzie zalogujesz się i potwierdzisz płatność. Zaletą jest nie tylko natychmiastowy transfer środków, ale również wstępnie wypełnione dane dotyczące płatności i odbiorcy, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Zalety i wady w porównaniu do kart kredytowych

Zacznijmy od zalet, które na pierwszy rzut oka są oczywiste. Na korzyść tradycyjnego przelewu przemawia fakt, że każdy z nas posiada konto bankowe, lecz nie zawsze posługuje się kartą płatniczą. Największym plusem są wypłaty z konta u bukmachera ponieważ w większości przypadków nie można ich dokonać za pomocą karty kredytowej. Jeśli mówimy o wypłatach, to pierwsze miejsce nadal zajmują przelewy bankowe.

Minusy przelewów bankowych są dość oczywiste. Największym minusem jest długość przetwarzania transakcji, która może wynieść nawet kilka dni, więc jeśli chcesz obstawić zakład już teraz teraz, to masz pecha. Już samo wprowadzanie zlecenia przelewu trwa zwykle dłużej i jest niepraktyczne, ponieważ najpierw trzeba się zalogować do bankowości internetowej, a potem jeszcze wypełnić poprawnie dane odbiorcy. Wszystko to jest wyeliminowane w przypadku płatności kartą, co oznacza mniejsze ryzyko przypadkowego błędu i wysłania pieniędzy na inne konto niż chciałeś.

Jednym z najczęstszych przelewów bankowych z jakimi większość z nas się zetknęła jest niewątpliwie przelew krajowy. Przelew trwa zazwyczaj jeden dzień roboczy, krócej jeśli wysyłasz pieniądze w obrębie tego samego banku.

Następnie mamy do czynienia z tzw. przekazem regulowanym, który jest przekazem środków w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Funkcjonuje ona od 2003 r. i jest uważana za najprostszą formę płatności międzynarodowych w UE.

Przelew SEPA, czyli Jednolity Obszar Płatności w Euro (Single Euro Payments Area), to rodzaj przelewu bankowego, dzięki któremu płatności w strefie euro są szybkie i tanie. Tak jak płatności krajowe.

Ostatnim rodzajem przelewów są te poza Unię Europejską, które nie są oznaczone jako płatności SEPA i nie są realizowane w euro. Za te płatności międzynarodowe zazwyczaj pobierane są najwyższe opłaty.

Korzystanie z przelewu bankowego

Zrealizowanie przelewu bankowego nie jest trudne, trzeba tylko być ostrożnym przy wypełnianiu danych odbiorcy ponieważ wystarczy jeden błąd, aby pieniądze wylądowały na koncie obcej osoby. Nigdy nie zaszkodzi dwukrotnie sprawdzić dane. Największą rolę w wygodnym dokonywaniu przelewów bankowych odgrywa jednak bankowość internetowa. Interfejs użytkownika jest zwykle przejrzysty i łatwy w obsłudze, nie powinieneś mieć żadnych problemów z płatnościami.

Zakładanie konta bankowego i kodów identyfikacyjnych płatności

Kiedy otwierasz konto musisz podać informacje, które bank będzie mógł odpowiednio sprawdzić. Zgodnie z prawem jest on zobowiązany do sprawdzenia tożsamości i miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o konto. W związku z tym zostaniesz poproszony o przedstawienie co najmniej dwóch różnych dokumentów, z których jednym będzie dowód osobisty. Drugi dokument różni się w zależności od banku, ale może to być prawo jazdy, rachunek za media, paszport lub karta zdrowia osoby ubezpieczonej. W niektórych bankach możesz założyć konto przez Internet, po czym wystarczy, że przyjdziesz do najbliższego oddziału i podpiszesz umowę.

Co oznacza kod IBAN

IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy numer rachunku bankowego służący do szybszej i dokładniejszej identyfikacji rachunków bankowych na świecie. Może mieć do 34 znaków, ale polski IBAN zawiera ich dokładnie 28. Kod ten (np. PL 44 6210 6701 0000 0054 3218) zawiera wszystkie ważne informacje o rachunku bankowym, takie jak kod kraju (PL), dwie cyfry kontrolne (44), kod banku (6210), prefiks rachunku (670100) i podstawowy numer rachunku bankowego (0000543218).

Kod IBAN różni się w poszczególnych krajach nie tylko liczbą znaków, ale również liczbą liter. Na przykład Holandia czy Wielka Brytania mają w swojej nazwie cztery dodatkowe litery. Numer IBAN można znaleźć na przykład w bankowości internetowej.

Kod SWIFT BIC

Podobnie jak kod IBAN, kod BIC SWIFT używany jest przy płatnościach międzynarodowych. Służy on jako identyfikator banku i składa się z 8 lub 11 znaków. Zawiera on kod banku, kraj, region oraz opcjonalnie kod oddziału. Od 2016 roku nie jest on wymagany przy płatnościach na terenie UE.

Przelew bankowy i kwestie bezpieczeństwa

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie przed możliwymi atakami hakerów, przelewy bankowe są rzeczywiście bezpieczne. Problem pojawia się, gdy pomylisz dane dotyczące płatności i nadawcy, dlatego ważne jest, aby dwukrotnie sprawdzić wprowadzone informacje. Inny problem może się pojawić gdy wysyłasz pieniądze (na przykład za towar zapłacony z góry), a sprzedawca okazuje się złodziejem. Jednak płatność przelewem jest u bukmacherów całkowicie bezpieczna.

Opłaty za przelew i limity

Dobra wiadomość jest taka, że bukmacherzy zazwyczaj nie pobierają żadnych opłat za przelewy bankowe i to samo dotyczy samych banków. Nie oznacza to jednak, że nie można napotkać wyjątków. Najlepszą rzeczą w przelewach bankowych jest jednak to, że u wielu bukmacherów są one obarczone znacznie niższymi limitami niż inne opcje płatności. Tak więc bez trudu znajdziesz bukmacherów, u których dolny limit wpłaty wynosi 10 PLN, a górnego limitu nie ma w ogóle. Nie dotyczy to jednak wypłat z konta gracza, gdzie minimalny limit wynosi zazwyczaj 50 PLN.

Najczęściej zadawane pytania

Co oznacza numer identyfikacyjny w tytule przelewu?

Numer identyfikacyjny transakcji służy do wyszukiwania i dopasowywania płatności, które zostały dokonane przelewem bankowym. Jeśli przez bukmachera wymagane jest podanie numeru identyfikacyjnego w tytule przelewu, ale nie wprowadzisz go podczas dokonywania płatności, cała transakcja może zostać opóźniona lub pieniądze mogą w ogóle nie zostać zaksięgowane, ponieważ transakcja nie jest dopasowana do Twojego konta. Numer identyfikacyjny płatności jest jednorazowego użytku, więc zawsze wpisuj go dla jednej konkretnej transakcji.

Jak długo trwa przelew pieniędzy z jednego banku do drugiego?

Płatności krajowe często odbywają się w ciągu 24 godzin od zaksięgowania transakcji, jednak mogą się przeciągnąć do trzech dni. Najszybsze przelewy to zazwyczaj te, w których odbiorca i nadawca mają konto w tym samym banku. W tym przypadku, w niektórych bankach pieniądze docierają do nas natychmiast. Płatności zagraniczne trwają do trzech dni, ale mogą trwać nawet do 8-9 dni (np. w czasie świąt państwowych w jednym z krajów).

Jaka jest różnica między poleceniem zapłaty a zleceniem stałym?

Zlecenie stałe jest wtedy, gdy chcesz w regularnych odstępach czasu wysyłać stałą kwotę pieniędzy na wybrane konto beneficjenta (np. raz w miesiącu na 500 PLN). Jeśli jednak wiesz, że co miesiąc będziesz płacić inną kwotę (np. rachunek za telefon) najlepiej jest skorzystać z polecenia zapłaty. Działa to w ten sposób, że operator komórkowy sam wypłaca wymaganą kwotę z Twojego konta. Masz możliwość określenia maksymalnej kwoty, jak również częstotliwości płatności.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY