Value Betting – Przewodnik dla Początkujących [Edycja 2022]


Value betting to stosunkowo nowa koncepcja oparta na założeniu, że niektóre drużyny są przeceniane lub niedoceniane przez bukmacherów. Istnieją długie debaty pomiędzy fanami i przeciwnikami tej koncepcji, ale długoterminowe wyniki mówią jasno – value betting działa. Jeśli zastosujesz to podejście tylko na krótką metę, możesz po prostu włożyć swoje ciężko zarobione pieniądze do kieszeni bukmacherów, ale w dłuższej perspektywie wartość jest kluczem do sukcesu.

Podstawowe informacje o zakładach Value betting

Aby zrozumieć koncepcję value betting, musisz najpierw zrozumieć, jak działa rynek zakładów w ogóle. Prawdopodobnie najlepszym przykładem w tym przypadku byłby rzut monetą. Wszyscy wiemy, że kiedy rzucamy monetą, rzut może pójść w jedną z dwóch stron – reszka lub główka. Prawdopodobieństwo każdego wyniku wynosi więc 50%. Jeśli zamienimy 50% prawdopodobieństwo na kurs, otrzymamy kurs dziesiętny równy 2.00. To uczciwe prawdopodobieństwo. Jeśli rzucisz monetą 100 razy, teoretycznie powinna ona wypaść 50 razy reszka i 50 razy główka. W prawdziwym świecie zawsze będzie istniała wariancja, która będzie się zmniejszać wraz ze wzrostem liczby rzutów, ale tak czy inaczej po dużej liczbie rzutów skończysz praktycznie z zerem.

Wyobraź sobie dwóch ludzi stawiających po 50 PLN na grę. Jeden z nich traci 50 PLN czy drugi dostaje 100 PLN? Nie. Jeśli tak by się stało, zakład sportowy nie zarobiłby na tym zakładzie, a wiesz, że każdy biznes dąży do zysku (który w branży zakładów sportowych jest dość wysoki, co tłumaczy dużą liczbę nowo powstających zakładów).

Bukmacher zaoferuje Ci zatem kurs, powiedzmy 1.90 na rzut monetą. W tej sytuacji jeden z graczy straciłby 50 PLN, a drugi wygrałby 95 PLN, pozostawiając bukmacherowi zysk (prowizję) w wysokości 5 PLN z każdego zakładu. Teraz wyobraź sobie, że rzucasz monetą powiedzmy 100 razy. Twoja całkowita inwestycja wyniesie 5,000 PLN i oczekujesz, że wygrasz 50 razy. Jednak zamiast skończyć na zero, skończysz na minusie ze względu na niższe kursy.

Teraz być może mówisz sobie, że już nigdy więcej nie postawisz. Jednak takie podejście jest błędne, ponieważ czasami bukmacherzy się mylą i możesz to wykorzystać.

Jak to naprawdę działa value betting?

Umieśćmy całą tę sytuację w kontekście prawdziwych zakładów. Bukmacherzy zatrudniają najlepszych ekspertów, którzy na podstawie dużej ilości danych i modeli statystycznych przewidują prawdopodobieństwo wyników konkretnych meczów. Otrzymują procentowe prawdopodobieństwo, które następnie zamieniają na dziesiętny format kursu. To byłyby uczciwe szanse. Bukmacher zabierze jednak kilka % tej kwoty dla siebie, więc ostateczny oferowany kurs będzie nieco niższy.

Jeśli obstawiasz raz w miesiącu, prawdopodobnie nie obchodzi Cię to, że kurs jest niższy o 0,05. Jeśli jednak obstawiasz często, te małe różnice sumują się z czasem i składają się na całkiem pokaźną kwotę. Teraz pewnie (może znowu) zaczynasz drapać się po głowie. Powszechnie wiadomo, że większość obstawiających kończy na minusie. Jeśli nie chcesz być jednym z nich, musisz po prostu uważać na to, na jakie gry stawiasz (i z jakimi kursami). Idealnym rozwiązaniem jest założenie kilku kont w różnych internetowych serwisach sportowych, a następnie obstawianie zawsze w tym serwisie, który oferuje najlepsze kursy. Możesz łatwo znaleźć najlepsze kursy (i świetne bonusy) korzystając z naszej wyszukiwarki najlepszych kursów.

Teraz powoli dochodzimy do punktu, o którym toczy się najbardziej gorąca debata. Jak określić, czy dany kurs ma wartość, a więc czy jest zakładem VALUE? Dla celów tego przykładu, będziemy pracować z okazją do postawienia zakładu, który ma 3 możliwe wyniki, czyli na przykład klasyczny mecz piłki nożnej (wygrana gospodarza, remis, wygrana gości).

Załóżmy, że Chelsea gra u siebie z Evertonem i kurs na ich zwycięstwo wynosi 1.20 (jest to zwykły kurs na domowe mecze Chelsea z rywalami spoza pierwszej szóstki Premier League). Kurs 1.20 oznacza po prostu, że Chelsea ma dokładnie 83.33% szans na zwycięstwo według bukmacherów. W naszym przykładzie Chelsea jest najsilniejszą drużyną w lidze, nie ma kontuzjowanych zawodników i działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Z kolei Everton ma kilku kontuzjowanych zawodników i również przeżywa kryzys wyników. Czy warto obstawiać?

Przeciwnicy value betting od razu powiedzieliby, że to bardzo dobra okazja do zarobienia 20%. Pewnie dodaliby coś w stylu „Pieniądze bezpieczne jak w banku, ale dostajesz 20% odsetek w 90 minut!”. Zwolennik value bettingu odpowiedziałby jednak zdaniem w stylu: „A czy postawiłbyś na Chelsea, gdyby kurs wynosił 1.01, a nie 1.20? Jeden procent przez 90 minut to wciąż dobrze, prawda?”. Jeśli chcesz obstawiać tak niskie kursy, musisz sobie uświadomić jedną rzecz. Załóżmy, że stawiasz po kursie 1.20 – w tym przypadku musisz mieć przynajmniej 5 kolejnych udanych typowań, aby potem pozwolić sobie na jedną przegraną. Jeśli postawisz 100 PLN osiągniesz zysk w wysokości 20 PLN przy kursie 1.20. Jeśli przegrasz choćby jeden zakład z pięciu – w ostatecznym rozrachunku będziesz na minusie.

Przyjrzyjmy się teraz historycznym wynikom meczów Chelsea z Evertonem na Stamford Bridge. Ostatnie pięć spotkań zakończyło się dwukrotnym zwycięstwem gospodarzy i trzykrotnym remisem. Everton może i walczy, ale kurs 1.20 jest zbyt niski by ryzykować. Dużo bardziej interesujące są kursy 10,00 na zwycięstwo Evertonu lub 4,50 na remis.

Jak wyrobić w sobie zdolność poszukiwania zakładów typu Value

Zrozumienie pojęcia wartości jest kluczem do długoterminowego sukcesu. Dla weteranów zakładów, pojęcie value może wydawać się czymś automatycznym, ale dla niedoświadczonych graczy może to być skomplikowany czynnik. Nauka stawiania ciężko zarobionych pieniędzy na drużyny, o których nikt nie myśli, że mają jakiekolwiek szanse na wygraną, może na początku wydawać się głupia, ale w pewnym momencie trzeba się w to wkupić i uwierzyć w swoje przygotowanie.

Twoim zadaniem jest oczywiście wypracowanie znajdowania wartości, do którego możesz mieć pełne zaufanie. Nie jest to łatwe, ale z pewnością nie jest też niemożliwe. Jak w wielu sprawach, trzeba robić małe kroki.

1. Wyspecjalizuj się

Przynajmniej na początku swojej kariery bukmacherskiej, powinieneś specjalizować się w konkretnym sporcie lub lidze. Najlepiej byłoby, gdyby był to sport (lub liga), który znasz już bardzo dobrze, ponieważ im więcej informacji posiadasz, tym trafniejsze będą Twoje decyzje. Z czasem możesz zastosować zdobyte doświadczenie i techniki w innych ligach, ale dopóki nie zdobędziesz wystarczającego doświadczenia, staraj się zachować prostotę. Jakość jest lepsza niż ilość.

Tak, na przykład baseball oferuje dosłownie gigantyczną ilość okazji do obstawiania każdego roku, ale jeśli wiesz o nim minimum, marnujesz czas i pieniądze. Jest bardzo mała szansa na szybkie rozwinięcie w ten sposób zmysłu znajdowania wartości. Wielu graczy popełnia błąd polegający na tym, że od samego początku biorą zbyt duży kęs. Stawiaj na sporty i ligi, które znasz. Dopiero wtedy można myśleć o „ekspansji”.

2. Zrozumienie prawdopodobieństwa

Nie musisz być geniuszem matematyki, aby osiągnąć długoterminowy sukces z value betting. Musisz zrozumieć prawdopodobieństwo. Zakłady bukmacherskie to przecież biznes. Kursy zakładów reprezentują prawdopodobieństwo wystąpienia określonego wyniku.

Często słyszy się jak ludzie mówią, że taka czy inna drużyna nie ma szans na wygraną i że niemożliwe jest, aby druga drużyna przegrała. Ale faktem jest, że w sporcie zawodowym każda drużyna ma szansę wygrać i ma szansę przegrać. Określenie wartości to zrozumienie, jak duża jest dana szansa.

3. Pamiętaj, że jest to rynek zakładów

Nigdy nie zapominaj, że zakłady bukmacherskie to stale rozwijający się rynek. Na szanse będą miały wpływ ogólne przekonania. Jest to dość trudne, aby zacząć myśleć „naturalnie”, plus z czasem twój umysł może zmienić sport w czysto ekonomiczną sprawę, ale koncepcja jest bardzo ważna.

Czasami chciałbyś po prostu obejrzeć mecz piłki nożnej i nie myśleć o tym, jak wynik wpłynie na kursy w następnej rundzie tej ligi czy zaoferuje ci jakąś wartość, czy rynek nie przesadzi i tak dalej.

Kiedy zaczniesz myśleć w ten sposób, bardzo trudno jest przestać. Znika „czystość” sportu. Ważne jest jednak, aby zrozumieć i określić tę wartość.

4. Analiza retrospektywna

Nie wiesz dokąd zmierzasz, jeśli nie wiesz, gdzie byłeś. Rozwinięcie poczucia znalezienia wartości w dużej mierze zależy od retrospektywnej oceny przeszłych decyzji. Kiedy podjąłeś właściwą decyzję? Kiedy się pomyliłeś? Czasami Twoje przypuszczenia będą trafne, a czasami nie. Twoim celem jest stopniowe zwiększanie wskaźnika sukcesu. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale ciężka praca z czasem się opłaci.

Z perspektywy czasu można ocenić różne czynniki. Na przykład prawdziwa przewaga własnego boiska. Czy rynek przecenia tę przewagę? Czy rynek jest w jakiś sposób ogólnie uprzedzony w długim terminie do konkretnego klubu (lub klubów) grających w określonych warunkach i tak dalej. Wszystko to może pomóc Ci rozwinąć zmysł poszukiwania wartości, a tym samym zyskownego obstawiania szybciej.

Tak, to działa. Nigdy nie wolno myśleć, że wiesz wszystko. Musisz być zawsze przygotowany na ponowną ocenę swoich decyzji. Jeśli chcesz być o krok przed rynkiem musisz studiować, retrospektywnie i dokładnie analizować.

5. Wytrwałość

Wreszcie musisz zdać sobie sprawę, że nie stanie się to od razu. Jak wszystko inne, rozwijanie poczucia wartości wymaga czasu.

Wiedza to potęga, a najlepszą wiedzą jest doświadczenie. Dotyczy to również rozwijania poczucia wartości. Jest to kwestia zdobycia bogatego doświadczenia na rynku zakładów bukmacherskich.

Często Zadawane Pytanie

Czego potrzebuję, żeby korzystać z value bettingu?

Po pierwsze dobra znajomość sportu, który chcesz uprawiać. Będziesz także potrzebował połączenia z internetem oraz komputera, który pomoże Ci poruszać się po statystykach i artykułach. Potem musisz już tylko umieć wpasować się w schemat, który pokazaliśmy w artykule i być cierpliwym w obliczu początkowych niepowodzeń.

Czy zakłady value bets zagwarantują mi wygraną?

Żadna strategia na świecie nie może tego zagwarantować, bo gdyby mogła, bukmacherzy już dawno zbankrutowaliby. Wielu ludzi pyta jak zarabiać na zakładach, ale gdyby to było takie proste, każdy by to robił. Zasada value betting jest zależna od prawidłowego określenia prawdopodobieństwa wygranej, na czym wszystko się opiera. Nawet obstawiający, którzy odnoszą sukcesy w swoich typowaniach w długim okresie czasu, mają lepsze i gorsze okresy, więc musisz dopuścić pewne straty.

Gdzie powinienem szukać value bet?

Możesz znaleźć value bet prawie wszędzie, zwłaszcza jeśli znasz jakieś zakulisowe informacje, a bukmacherzy ich nie znają. Potem w niższych zawodach i ligach, bo nie ma w nich tak dużego zainteresowania. Dodatkowo, kursy zmieniają się w zależności od tego, jak ludzie na nie stawiają co może prowadzić do zaniżania lub zawyżania wartości danej okazji do obstawiania.

Czy mogę używać innych strategii w value bettingu?

Oczywiście, możesz używać takich narzędzi jakie uznasz za przydatne. Na pewno nie powinieneś zapominać o money management, czyli zarządzaniu swoimi funduszami. Dobre zarządzanie pieniędzmi jest niezbędne do skutecznego i bezpiecznego obstawiania.

Podsumowanie

Musisz pamiętać, że value betting oznacza obstawianie przy szansach wyższych niż uważają bukmacherzy, że są odpowiednie. Jeśli masz okazję do obstawienia, w którym uważasz, że drużyna A wygra w 50% przypadków – i jest na nią kurs 2.20 – znalazłeś wartość. Jeśli Twoje przypuszczenie jest poprawne, bukmacher się mylił, a Ty (w dłuższej perspektywie) osiągniesz zysk.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zakładami, powinieneś skupić się zarówno na oferowanych kursach jak i na samym wyniku. Czasami możesz być (prawie) pewien, że drużyna A pokona drużynę B, ale jeśli kursy na zwycięstwo drużyny A są bardzo niskie, prawdopodobnie nie znajdziesz tu wartości. Zamiast tego poświęć czas na szukanie innej okazji – takiej, która będzie miała uczciwe kursy i zaoferuje Ci prawdziwą wartość.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY