Słownik bukmacherski – terminologia od A do Z

Poniżej przedstawiamy aktualny słownik bukmacherski. Jeśli nie wiesz czym jest handicap, AKO czy DNG, to odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj. Proponujemy poświęcić chwilę i przeczytać słownik od początki do końca. Dzięki temu utrwalisz wiedzę, którą posiadasz oraz na pewno nauczysz się kilku nowych pojęć, o których być może wcześniej nie wiedziałeś.

Pojęcia:

1 X 2

Jest to krótki zapis zdarzenia bukmacherskiego trzydrogowego (mającego trzy różne alternatywne wyniki). Przykładem takiego zdarzenia może być mecz piłki nożnej, gdzie wygrać może drużyna 1, drużyna 2 lub remis. Każdej ze zmiennych (1,2 lub X) przypisany jest kurs bukmacherski.

AH

Skrócona nazwa dla azjatyckiego handicapu.

AKO

Skrót dla „Akumulowany Kurs Ogólny”. Jest to rodzaj całkowitego kursu, który jest wynikiem iloczynu kursów cząstkowych wielu typów na jednym kuponie. Potocznie również AKO nazywa się kupon z wieloma typami bukmacherskimi. Wygranie takiego kuponu uzależnione jest od trafienia wszystkich pojedynczych zdarzeń. Wykorzystaj ten słownik bukmacherski i sprawdź również co to jest „zakład combo”.

Angles

Pojęcie używane do określenia wykorzystania wszystkich możliwych źródeł informacji dotyczących zdarzenia sportowego. Zarówno tych powszechnych, jak i trudniej dostępnych informacji.

Ante post

Zakłady przyjmowane przed zdarzeniem, które jeszcze się nie rozpoczęło i nie mamy pewności co do uczestników tego zdarzenia. Najczęściej stosowane przez turniejami. W praktyce oznacza postawienie na zawodnika przed turniejem, gdy nie określono jeszcze oficjalnej listy uczestników. Gdy zawodnik nie weźmie udziału w grze, zakład przyjmuje się za przegrany.

ATP

Skrót od nazwy Association of Tennis Professionals – Stowarzyszenie Tenisistów Zawodowych. Związek utworzony w celu ochrony interesów tenisistów w 1972 roku. Aktualnie stowarzyszenie organizuje zawody ATP World Tour. Jest cykl 4 turniejów wielkoszlemowych – Australian Open, French Open, Wimbledon oraz US Open. Za wygranie turnieju zawodnik otrzymuje punkty do rankingu ATP.

Azjatycki handicap

Jest to rodzaj zakładu bukmacherskiego przygotowanego w taki sposób, aby wyrównać szanse drużynie słabszej. Wywodzi się z rynku azjatyckiego i cieszy dużą popularnością. Przykładem azjatyckiego zakładu handicap jest np. zakład w którym drużyna faworyta wygra dopiero z przewagą dwóch bramek, a drużyna słabsza wygrywa nasz zakład w przypadku remisu.

BAH

Potoczna i skrócona nazwa dla bukmachera internetowego „bet-at-home”.

Balance betting

Odpowiednio zoptymalizowane obstawienie zakładów polegające na postawieniu wszystkich możliwych zdarzeń dla jednego zdarzenia sportowego. Po zakończeniu spotkania gracz traci na takim zakładzie kwotę równą marży bukmachera. Obstawianie tego rodzaju zabronione jest w przypadku obrotu bonusami.

Bankroll

Pojęcie stosowane czasami na określenie całkowitej dostępnej na grę ilości funduszy jaką gracz ma do dyspozycji lub rezerwuje na zakłady bukmacherskie. Bankroll nie zawsze oznacza ilość pieniędzy na koncie bukmacherskim, gdyż gracze często posiadają kilka kont oraz rezerwy środków na kontach bankowych. W takim przypadku jest to suma wszystkich wyżej wymienionych środków.

Bilans konta bukmacherskiego

Jest to różnica pomiędzy sumą wpłat gracza na konto, a sumą środków pochodzących z wygranych. Bilans konta obliczany jest przez bukmacherów dla graczy w celu przyznawania im bonusów, podwyższania lub obniżania limitów.

Bonus

Premia przyznawana dla gracza w formie gotówkowej przez zakłady bukmacherskie w celu zachęcenia go do uczestniczenia w grze i deponowania pieniędzy. Określa się kilka rodzajów bonusów.

Bonus lojalnościowy

Rodzaj bonusu oferowany przez bukmachera dla gracza, który aktualnie jest klientem firmy. Przyznawany jest w celu zatrzymania uczestnika i nie dopuszczenia do odejścia z gry. Bonus lojalnościowy może być premią indywidualną lub ofertą skierowaną do wszystkich graczy spełniających kryteria otrzymania nagrody. Najczęściej przyznawany w formie pieniężnej na konto bukmacherskie.

Bonus od depozytu

Rodzaj bonusu zachęcający gracza do dokonania wpłaty. Najczęściej określany jako procentowa wartość pierwszej wpłaty (np. 100%). Oznacza to, że gracz otrzyma równowartość swojej pierwszej wpłaty jako bonus. Aby wypłacić bonus trzeba nim najpierw obrócić. Oznacza to obstawienie odpowiedniej kwoty w zakładach bukmacherskich zanim pieniądze będą autoryzowane do wypłaty.

Bonus okolicznościowy

Forma bonusu przyznawana często zarówno nowym graczom, jak i stałym klientom z okazji nadchodzącego dużego wydarzenia sportowego. Bonus okolicznościowy ma na celu zwiększenie liczby klientów przez wydarzeniem sportowym.

Bonus powitalny

Inna nazwa dla bonusu od depozytu. Wykorzystaj niniejszy słownik bukmacherski i sprawdź bonus od depozytu.

Bonus urodzinowy

Bonus przyznawany graczowi z okazji dnia jego urodzin.

Break

W tenisie ziemnym oznacza przełamanie (wygranie gema przez zawodnika, który nie serwuje). W innych dyscyplinach sportu (np. w siatkówce) oznacza przerwę w grze.

Buk

Skrócona i slangowa forma na określenie bukmachera.

Bukmacher

Firma zajmująca się przyjmowaniem zakładów bukmacherskich w formie naziemnej lub internetowej. Jest to również określenie na osobę nie prowadzącą działalności, a przyjmującą zakłady bukmacherskie. W Polsce bukmacher jako osoba indywidualna przyjmująca zakłady poza giełdą oraz firmy bez licencji są nielegalne.

Bukmacher azjatycki

Firma bukmacherska, która oferuje kursy na azjatyckie wydarzenia sportowe. Kursy te określane są mianem azjatyckich handicapów. Azjatycki bukmacher posiada najczęściej niższe marże niż europejscy bukmacherzy oraz przyjmuje zakłady z wyższymi limitami. W Polsce korzystanie z usług azjatyckich bukmacherów jest nielegalne.

Bukmacher internetowy

Nazwa określa firmę bukmacherską prowadzącą działalność w Internecie. Pozwala to graczom obstawiać zakłady sportowe przy użyciu komputera. Użytkownik otwiera konto bukmacherskie, deponuje środki za pomocą karty kredytowej lub przelewu bankowego i za pomocą komputera z dostępem do Internetu obstawia zakłady bukmacherskie. Bukmacher Internetowy często nazywany jest także zakładami bukmacherskimi online.

Bukmacher naziemny

Zakłady bukmacherskie, które oferują przyjmowanie zakładów w placówkach. W Polsce takimi bukmacherami są na przykład Milenium, STS, Fortuna.

Cash back

Rodzaj promocji bukmacherskiej, w które zakład bukmacherski oferuje graczowi zwrot części poniesionych strat w danym miesiącu. Jeśli na przykład cash back wynosi 15%, a gracz bilans konta gracza wynosi w danym miesiącu -1000 PLN, to otrzyma zwrot na konto w wysokości 150 PLN.

Cheater

Osoba wykorzystującą błędy techniczne platformy bukmachera do czerpania zysków. Często związane z błędnym określeniem czasu rozpoczęcia wydarzenia sportowego, co pozwala obstawiać np. jeszcze po zakończeniu wydarzenia.

Combo

Inaczej nazywany zakład akumulowany lub AKO. W jego skład wchodzi wiele pojedynczych zdarzeń.

Cover

Technika zabezpieczenia ewentualnych strat wynikających z przegrania jednego zdarzenia na kuponach akumulowanych. Przykładowo mając kupon z 4 wydarzeniami, z których już 3 zakończyły się pomyślnie, obstawiamy nie rozstrzygnięte wydarzenie w sposób przeciwny niż na kuponie. W takim wypadku, jeśli kupon AKO nie wejdzie będziemy zabezpieczeni pojedynczym kuponem z jednym tylko wydarzeniem sportowym.

Czas opóźnienia

Jest to czas liczony od momentu zlecenia przez gracza wniesienia zakładu do fizycznego zaakceptowania przez bukmachera. Czas opóźnienia wprowadzany jest celowo i ma chronić bukmachera przez opóźnieniami wynikającymi z transmisji danych. Najczęściej czas opóźnienia wynosi 7-8 sekund.

Depozyt

Środki pieniężne wpłacane w formie elektronicznej na konto bukmachera. Ich celem jest możliwość wykorzystywania ich przez gracza do dokonywania zakładów.

DNB (draw no bet)

Rodzaj zakładu, który w przypadku remisu zostaje anulowany. W Polsce nie jest spotykany, natomiast bardziej popularny jest na rynkach azjatyckich. Taki system można stworzyć odpowiednio zabezpieczając się osobnymi kuponami.

Dubel

Jest to rodzaj kupony, na który składają się dokładnie dwa typy bukmacherskie.

DW

Skrót dla pojęcia „dokładny wynik”.

EH

skrót dla pojęcia „europejski handicap”.

Empty net

Pojęcie określające „pustą bramkę”. Sytuacja polegająca np. w hokeju na wyjściu bramkarza do pola ataku w celu wzmocnienia natarcia.

Faworyt

Pojęcie określające drużynę (lub zawodnika), który według bukmachera ma największe prawdopodobieństwo na zwycięstwo. W tabelach kursowych faworytem zawsze jest zawodnik (drużyna) z niższym kursem.

Fix

Pojęcie określające ustawiony mecz. Nielegalne zdarzenie polegające na ustaleniu wyniku spotkania sportowego przed jego rozpoczęciem.

Fixed odds

Określenie na główny wynik spotkania sportowego. Najczęściej określane jako zwycięstwo drużyny 1, drużyny 2 lub remis.

Freebet

Określenie na jedną z promocji bukmacherskich polegających na zaoferowaniu graczowi możliwości obstawienia jednego wydarzenia sportowego bez konieczności wnoszenia do zakładu własnych pieniędzy. W przypadku wygranej gracz otrzymuje wygraną pomniejszoną o wartość wkładu. Jeśli przegra, nie traci nic. Freebet to również określenie dotyczące takiej kombinacji zakładów, w przypadku której gracz zyska w przypadku wygranej lub nie straci nic w przypadku gdy kupony nie wejdą. Często z wykorzystaniem systemu 'cover’.

Freeplay

Rodzaj promocji bukmacherskiej polegającej na możliwości obstawianiu spotkań sportowych bez konieczności wnoszenia własnych środków pieniężnych. Promocja podobna do freebet z tą różnicą, że gracz może podzielić przyznane środki na wiele osobnych typów i nie musi ich wykorzystać za jednym razem.

Freeroll

Sytuacji, w której zakłady bukmacherskie konfiskują środki gracza za niedopełnienie regulaminu, gdy ten nie była świadomy popełnianego błędu. Jest to nieetyczne zachowanie powodujące obniżenie wiarygodności bukmachera.

FT

Skrót od „Full Time”. Jest to określenie wykorzystywane w opisie zakładów, których wynik będzie liczony jedynie w regulaminowym czasie gry (bez dogrywek).

Giełda zakładów

Jest to platforma umożliwiająca zakładanie się graczy między sobą o dane wydarzenie. Giełda reguluje zasady obstawiania takich zakładów, prowadzi rozliczenia między uczestnikami, za co potrąca prowizję od wartości transakcji.

Gra pod spadki

Sytuacja w której obstawiamy zakład ze spadającym kursem. Powodem takiego obstawiania może być chęć późniejszego odsprzedania zakładu lub chęć realizacji zakładu jeśli mamy podejrzenia co do przyczyny spadającego kursu.

Gracz rekreacyjny

Gracz obstawiający zakłady sportowe dla zabawy bez zastosowania metod obniżających ryzyko przegranej.

Gracz zawodowy

Gracz, który stosuje metody i techniki maksymalizujące szanse na osiągnięcie zysków. Tacy gracze często mają obniżane limity na grę w zakładach bukmacherskich.

Kontra

Jest to rodzaj zakładu typu „cover”. Dzięki technice możemy obniżyć straty do minimum lub zapewnić sobie 100% zysk. W przypadku gdy na kuponie AKO trafione zostały wszystkie typy oprócz jednego i obawiamy się, że kupon może nie wejść, to obstawiamy wynik przeciwny do tego z kupony AKO. Przy odpowiednio dobranej kwocie wniesionego zakładu możemy zapewnić sobie zysk bez ryzyka.

Kupon

Jest to dokument w postaci papierowej lub elektronicznej, potwierdzający wzniesienie przez gracza zakładu bukmacherskiego. Na kuponie określona jest kwota wniesionego zakładu, typu bukmacherskie oraz wysokość potencjalnej wygranej.

Kurs

Jest to określenie na wartość matematyczną określającą współczynnik zwrotu z wniesionego zakładu jaką zakłady bukmacherskie zobowiązują się wypłacić graczowi w przypadku trafnego wytypowania rezultatu spotkania. Wyróżnia się kilka rodzajów kursów.

Kurs back

Jest to określenie na kurs na giełdzie zakładów bukmacherskich. Kurs back określa się najczęściej w formie dziesiętnej (np. 2.3). Jeśli obstawisz zakład z kursem back 2.3 za 100 PLN, to zwrot będzie wynosił 230 PLN, a wygrana netto 130 PLN.

Kurs lay

Jest to kurs wystawiany na giełdzie zakładów przez osoby pełniące rolę bukmachera. Kurs lay wystawia osoba określająca warunki zakładu i chętna do wypłaty wygranej w stosunku do osoby, która ten zakład przyjmie. Jeśli kurs lay wynosi 1.8, to osoba która przegra taki zakład zobowiązuje się do wypłaty środków na rzecz zwycięzcy w odpowiedniej kwocie.

Late ticket

Określenie na sytuację, w której bukmacher z powodu awarii technicznej umożliwia wnoszenie zakładów po niekorzystnym dla siebie kursie po tym jak wystąpiło znaczące wydarzenie w trakcie spotkania sportowego. Przykładowo, jeśli drużyna 1 strzeliła bramkę i prowadzi, a kurs na nią nadal jest wyższy od kursu na przeciwnika. Bukmacher ma prawo do anulowania takiego zakładu.

Limit bukmacherski

Jest to górna granica określona dla gracza na obstawienie kuponu. Limity określane są indywidualnie i wynikają z faktu zabezpieczania się bukmacherów przez ewentualnymi stratami spowodowanymi przez graczy zawodowych.

Marża bukmachera

Jest to wartość procentowa obliczana z kursów na wydarzenie sportowe określająca ile bukmacher zarobi w przypadku postawienia przez gracza wszystkich możliwych wyników jednego spotkania sportowego.

Masówka

Określenie na masowe obstawianie przez dużą liczbę graczy jednego typu bukmacherskiego. Powodem takiego stanu rzeczy może być przeciek informacji lub plotka.

Minimalna stawka

Jest to wyrażona w złotówkach kwota, za jaką minimalnie gracz może wykupić zakład sportowy.

Misprint

Jest to oczywista „pomyłka drukarska” bukmachera, w której kursy zostały przypisane odwrotnie niż powinny. W przypadku takich sytuacji bukmacher prawie zawsze dokonuje zwrotu na konto gracza i nie realizuje kuponu.

Nadużycie bonusu (bonus abuse)

Sytuacja w której gracz otwiera konta u bukmacherów tylko i wyłącznie w celu zrealizowania wypłaty bonusu. Jest to sytuacja określana w regulaminach bukmachera jako zabroniona. W takich wypadku konto gracza często jest blokowane.

NSBR

Skrót dla pojęcia „najdłuższa seria bez remisu”. Wartość ta często wykorzystywana jest w progresywnych systemach gry.

Obrót bonusem

Sytuacja w której gracz obstawia zakłady sportowe z wykorzystaniem bonusu. Obrót bonusem wymagany jest przez bukmacherów do wypłaty bonusu. Słownik bukmacherski nie omawia zagadnienia dogłębnie, natomiast szczegóły dotyczące obrotu bonusami znajdują się w innym dziale.

Odds compiler

Osoba kompilująca (wystawiająca) kursy w firmie bukmacherskiej.

Outright winner

Określenie na rodzaj zakładu na osobę lub drużynę, która ma wygrać cały turniej, ligę lub sezon.

Payback

Jest to stosunek zainwestowanych na zakłady bukmacherskie kwot do funduszy wygranych przypadających na jednego gracza lub konto. Im wyższy współczynnik payback, tym bukmacher jest bardziej skłonny do obłożenia konta gracza limitem, uniemożliwiającym realizowanie wysokich wygranych.

Payout

Współczynnik pomiędzy wartością 100%, a marżą bukmacherską. Im wyższy współczynnik, tym lepsze kursy dla graczy oferuje bukmacher.

Program lojalnościowy

Jest to program premiowy umożliwiający graczom zbieranie punktów (najczęściej) w zamian za uczestniczenie w zakładach u danego bukmachera. Punkty te wymieniane są na nagrody rzeczowe, pieniężne lub bonusy.

Progresja

System stosowany w zakładach bukmacherskich zakładający obstawianie danego ciągu zdarzeń w taki sposób, że ciąg obstawiania przerywany jest dopiero w momencie trafienia kuponu, a każda przegrana powoduje wzrost stawki którą stawiamy. W praktyce oznacza to, że codziennie obstawiamy na przykład mecz tenisa ziemnego i jeśli nie wygramy, to następnego dnia podwajamy stawkę z dnia poprzedniego.

Push

Jest to zakład nierozstrzygnięty. W takim przypadku bukmacher zwraca stawkę graczowi, a kupon zostaje anulowany.

Regulamin bukmachera

Jest to zbiór zasad, praw i obowiązków zarówno bukmachera, jak i gracza. Regulamin tworzony jest przez zakład bukmacherski i akceptowany przez gracza w trakcie rejestracji konta online. Regulamin określa funkcjonowanie firmy oraz w szczególności reguluje zasady wpłat/wypłat środków, przyznawania bonusów, reguluje kwestie sporne.

Reload bonus

Bonus oferowany przez zakłady bukmacherskie klientom, którzy wykorzystali już bonus od pierwszego depozytu. Jest to forma bonusu lojalnościowego. Najczęściej określana jest w formie procentowej od wpłaty. Na przykład reload bonus 75% oznacza, że gracz otrzyma dodatkowo 75% wartości swojego depozytu w formie bonusu. Bonus taki może zostać wypłacony w formie gotówkowej dopiero po spełnieniu wymogu obrotu. Oznacza to, że gracz musi obstawić odpowiednią ilość razy zanim pieniądze będą autoryzowane do wypłaty.

Słownik bukmacherski

Miejsce na stronie bukmacher.org, w którym znajduje objaśnienie najważniejszych terminów bukmacherskich.

Spread

Zakład, którego rezultatem może być zakres wyników. Najczęściej używamy tego pojęcia w stosunku do zakładów „poniżej” lub „powyżej” danego poziomu punktowego. Przykładowo bukmacher ustalił zakład na liczbę goli powyżej lub poniżej 14,5. Gracz może obstawić w takim przypadku, że liczba strzelonych goli w meczu będzie w zakresie od 0-14 lub 15 i więcej.

Sprzedać zakład

Oznacza zaoferować swój zakład na giełdzie zakładów. Inaczej zaoferować kurs typu lay.

Stream

Określenie na rodzaj przekazu/transmisji meczu za pośrednictwem połączenia internetowego. Stream meczu może być udostępniany przez bukmachera na platformie bukmacherskiej lub przez inne strony internetowe.

Support

Określenie na dział wsparcia technicznego zakładów bukmacherskich online.

Tasiemiec

Slangowe określenie kuponu z bardzo dużą liczbą typów. Często obstawiane są przez mniej profesjonalnych graczy.

Tipster

Określenie na gracza, który udostępnia publicznie swoje przyszłe typu. Może robić to za darmo lub pobierać za to opłaty.

Tripel

Kupon bukmacherski na który składają się dokładnie 3 typy.

Typer (gracz, punter)

Określenie na uczestnika zakładów bukmacherskich obstawiającego wydarzenia sportowe.

Under / Over

Zakład bukmacherski typu spread, który może mieć dwa rezultaty. Stosowany w określaniu ilości bramek, kartek, zmian w drużynie, rzutów rożnych itd. Przykładem może być ilość strzelonych goli w meczu piłkarskim – under/over 2,5. Gracz obstawia czy w meczu padnie całkowita liczba bramek w zakresie od 0 do 2 lub więcej.

Underdog

Określenie na teoretycznie słabszą drużynę/zawodnika. Przeciwieństwo faworyta. Underdog w tabelach kursowych posiada zawsze wyższe kursy niż przeciwnik.

Valuebet

Określenie na zakład, który matematycznie opłaca się obstawić bardziej niż inne. Często takim terminem określa się zdarzenia z wysokim kursem na drużynę lub zawodnika, który może być postrzegany jako faworyt.

VIP

Określenie stosowane na graczy, którzy generują dla bukmacherów duże zyski. Rzadko są nimi gracze profesjonalni.

WH

Skrócona nazwa dla bukmachera William Hill.

Yield

Jest to inna nazwa na współczynnik ROI. Stosunek całkowitego zysku pochodzącego z zakładów bukmacherskich w stosunku do zainwestowanego kapitału. Uważa się, że Yield powyżej 10% to dobry wynik dla profesjonalnego typera.

Zakład akumulowany

Rodzaj kuponu, na którym wytypowano dwa lub więcej zdarzenia sportowe. Inaczej potocznie nazywany AKO. Zakład akumulowany umożliwia wygenerowanie wyższych wygranych, ale prawdopodobieństwo w przypadku takiego kuponu jest niższe z uwagi na to, że aby zrealizować zysk, gracz musi poprawnie wytypować wszystkie pojedyncze zdarzenia zawarte na kuponie.

Zakład pojedynczy

Inaczej nazywany „singlem”. Jest to kupon z tylko jednym typem sportowym.

Zdarzenie dwudrogowe

Inaczej nazywane dwutorowym lub dwudrożnym. Jest to zdarzenie, które posiada tylko dwa możliwe alternatywne rezultaty. Oznaczane jest w tabeli kursów jako „1 lub 2”. Przykładem takiego zdarzenia może być wynik meczu tenisa ziemnego, gdzie nie ma możliwości remisu.

Zdarzenie przeciwne

To obstawienie zakładu przeciwko jakiemuś zdarzeniu. Przykładowo, w tenisie ziemnym zdarzeniem przeciwnym do wygranej zawodnika numer 1, będzie wygrana zawodnika numer 2.

Zdarzenie trzydrogowe

Inaczej nazywane trójdrożnym, trójtorowym. Jest to zakład, który posiada 3 alternatywne wyniki. Przykładem takiego zakładu może być mecz piłki nożnej, gdzie mamy możliwość postawienia na wygraną drużynę numer 1, wygraną drużyny numer 2 lub remis. W tabelach kursowych zdarzenia trójdrożne opisywane są w postaci: „1 X 2”.