Hokej – Obstawianie Zakładów i Wskazówki na 2022


Najczęściej obstawianym sportem jest bez wątpienia piłka nożna, ale hokej również cieszy się ostatnio rosnącym zainteresowaniem zakładów bukmacherskich. W tym artykule dam Ci kilka rad, na co zwracać uwagę przy obstawianiu zakładów na hokej na lodzie, jakie rodzaje zakładów są najpopularniejsze oraz na co zwrócić uwagę przed postawieniem kuponu.

Jak obstawiać zakłady na hokej

Zakłady na hokej mogą być przyjemne i zyskowne, ale tylko jeśli jesteś świadomy kilku ważnych czynników. Warto przenalizować takie aspekty jak drużyny na wyjeździe, kontuzje zawodników, historia i aktualna forma.

Zwróć uwagę na rodzaje zakładów specjalnych

Czynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę są takie same w przypadku wszystkich sportów drużynowych – aktualna forma drużyny i jej kluczowych zawodników, gra u siebie czy zmęczenie podróżą na wyjeździe, atmosfera w szatni, wyniki ostatnich spotkań oraz motywacja każdej z drużyn. Jeśli obstawiasz zakłady na liczbę bramek, powinieneś zainteresować się wielkością boiska (na węższym boisku, ze względu na fizyczny styl hokeja, strzela się dziś mniej bramek) oraz porą sezonu, w której rozgrywany jest mecz (pod koniec sezonu zawodnicy są zmęczeni, więc strzela się mniej bramek, podczas gdy na początku sezonu rolę może odgrywać początkowe niezdecydowanie i brak ogrania).

Poza podstawowymi ofertami zakładów, ważniejsze mecze oferują także zakłady specjalne, zwłaszcza te, które przewidują występ konkretnego gracza. Na przykład, możesz postawić na to, że Malkin strzeli gola, Jagr zdobędzie hat tricka lub Brodeur nic nie strzeli.

Bukmacherzy stąpają po stosunkowo cienkim lodzie w swoim dążeniu do poszerzania oferty. Kursy na te specjalne zakłady nie są łatwe do prawidłowego obliczenia. Daje to szansę graczom, których celem jest wyłącznie przechytrzenie bukmachera.

Jak prawidłowo obliczyć szanse na zdobycie bramki

Na przykład, jak obliczyć szanse zawodnika na zdobycie bramki? Załóżmy, że w meczu Polska – Czechy faworytem są czescy hokeiści, a kurs na nich wynosi 1.65, suma bramek ustalona jest na 5.5. W kategoriach matematycznych oznacza to, że w meczu <5,5 gola padnie w 7 przypadkach na dziesięć (kurs 1,65 oznacza 56% szans na zwycięstwo słowackich hokeistów, to wyliczenie nie uwzględnia procentowej szansy na remis), reprezentacja Czech powinna strzelić w meczu 3,85 gola.

Teraz bukmacher i typer stają przed fundamentalnym problemem: Jak ująć w 3,85 gola wśród 20 hokeistów. Tutaj punktem odniesienia są długoterminowe osiągnięcia zawodnika (w klubie i w drużynie narodowej). Przykład: Jaromir Jagr zdobył 22 bramki w 49 meczach dla Omska w poprzednich sezonach, więc był „odpowiedzialny” za około 1/6 wszystkich bramek swojej drużyny. Jeśli będzie w stanie bazować na swoim długoterminowym występie w naszym przykładowym meczu, powinien zdobyć jedną szóstą z 3.85 – 0.65 goli. Bazując na powyższym, szansa Jagra na zdobycie bramki wynosi 40-45%.

Matematyka nie jest jednak jedynym czynnikiem. Dużym czynnikiem jest aktualna forma zawodnika, to, jakich ma kolegów w drużynie, czy gra w przewadze czy na nie. Konieczne jest uwzględnienie wszystkich czynników, tylko wtedy otrzymasz dokładny wynik. Kiedy już to zrobisz, musisz tylko znaleźć jak najlepsze kursy.

Rodzaje zakładów na hokeja na lodzie

Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie rodzaje zakładów, ten artykuł musiałby mieć co najmniej 5 części, więc wybrałem dla Ciebie te najbardziej podstawowe.

WAŻNE: Kiedy obstawiasz liczbę bramek w hokeju na lodzie, zdecydowanie nie powinieneś opierać swoich zakładów na średniej liczbie bramek.

1) Zakłady na zwycięstwo w meczu hokejowym

Stawiasz na to, która drużyna wygra po 60 minutach gry. Pamiętaj, że jeśli mecz zakończy się remisem w normalnym czasie gry, Twój zakład będzie przegrany. Jeśli chcesz uniknąć tego scenariusza postaw na zwycięzcę , włączając w to dogrywki i rzuty karne.

2) Zakłady na zwycięzcę trzeciej tercji

Jeden z najbardziej popularnych typów zakładów na hokej na lodzie. W tym przypadku stawiasz na to, która drużyna wygra 1/2/3 tercji. Na przykład, znasz drużynę, która ma słaby początek? Jeśli tak, to zastanów się czy nie postawić przeciwko nim w pierwszej tercji. Tego typu zakłady często oferują świetną wartość.

3) Zakłady na handicapy

Oczywiście bukmacherzy oferują również zakłady z handicapem. Najczęstszym handicapem jest +1.5 / -1.5 bramki. Czy uważasz, że któryś z zespołów będzie miał przewagę nad drugim? Wtedy nie ma sensu obstawiać zwycięzcy meczu – otrzymałbyś niskie kursy. Wybierz raczej zakład z handicapem, gdzie kursy na pewno będą wyższe (ale zakład jest oczywiście bardziej ryzykowny, więc dokonaj dokładnej analizy przed meczem).

4) Zakłady na to, która drużyna zdobędzie pierwszą bramkę

W tym przypadku radzę zastosować podobne podejście jak w punkcie numer 2. Jeśli jedna z drużyn jest znana z tego, że jest powolna, rozważ postawienie na to, że to ona pierwsza straci bramkę. To samo dotyczy drużyn znanych ze swojej (przynajmniej obecnie) dysfunkcyjnej obrony. Wielu obstawiających pomija ten typ zakładu, a szkoda, bo czasem można tu znaleźć świetne value.

5) Zakłady na całkowitą liczbę bramek

Bardzo popularny typ zakładu, bo w NHL pada 5-7 goli na mecz. Jak więc wygrać, stawiając na całkowitą liczbę bramek w meczu? Na pewno nie powinieneś zbytnio brać pod uwagę średniej liczby bramek dla drużyny. Średnia często może dać ci fałszywy obraz sytuacji. Jeśli spojrzysz na statystyki, zobaczysz, że Los Angeles Kings grają mecze, w których strzelają średnio 5 goli. Ale co jeśli, na przykład w dwóch meczach padnie tylko jedna bramka? Średnia nie jest w tym przypadku narzędziem.

Zamiast średnich, spójrz na to, jak często mecze danej drużyny kończyły się poniżej lub powyżej pewnego progu. Na przykład, jeśli linia ustalona przez bukmachera dla Kings wynosi 5,5 gola, sprawdź ile razy w ostatnich tygodniach mecze tej drużyny kończyły się wynikiem poniżej lub powyżej. Na podstawie zebranych informacji zdecyduj, na którą opcję postawić.

Powinieneś także wziąć pod uwagę ostatnie mecze drużyn przeciwko sobie. Ta statystyka jest dobrym wskaźnikiem tego, ile bramek możesz się spodziewać w meczu. Wreszcie weź pod uwagę to, jak drużyny radzą sobie u siebie i na wyjeździe. Przekonasz się, że wyniki drużyny u siebie i na wyjeździe mogą być bardzo różne.

Obstawiając zakłady na hokej na lodzie powinieneś zwrócić uwagę na przykład na to, który bramkarz będzie łapał krążek. Różnica między numerem jeden a numerem dwa w drużynie jest czasem bardzo duża.

Kilka wskazówek jak obstawiać zakłady na hokej na lodzie

Możesz obstawiać hokej na lodzie według własnego uznania, ale jeśli naprawdę chcesz zająć się obstawianiem i chciałbyś drastycznie zwiększyć swoje szanse na sukces, musisz się w to zagłębić trochę bardziej. Chociaż w internecie możesz znaleźć różne systemy zakładów hokejowych, to nie zawsze są one skuteczne. Nie ma uniwersalnych zasad dotyczących obstawiania zakładów na hokej, ale możemy zaoferować Ci kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci stać się lepszym obstawiającym.

Porównaj linie ofensywne i defensywne drużyn

Hokej jest pod tym względem dość specyficzny, gdyż zawodnicy grają w kilku liniach (lineach), które rotują się na lodzie podczas meczu. Trener może zmieniać swój skład w zależności od strategii przeciwnika i przebiegu gry. Spróbuj przeanalizować poszczególne linie ofensywne i ich zdolność do współpracy. Jak to zrobić? Oglądaj grę, rób notatki i naucz się czytać statystyki. Nie wystarczy przeczytać wynik meczu w gazecie, trzeba regularnie oglądać mecze.

Uważaj na bramki do pustej siatki

Dotyczy to tylko zakładów na żywo, zwłaszcza jeśli obstawiasz liczbę bramek w meczu lub w trzeciej tercji. Jeśli drużyna prowadzi różnicą trzech lub więcej bramek, prawdopodobnie nie ma powodu, by martwić się, że przeciwnik odwoła bramkarza. Jednak deficyt jednej bramki jest w tym przypadku realnym zagrożeniem. Jeśli więc wynik wynosi 4:3, a Ty stawiasz na mniej niż 7,5 gola pod koniec trzeciej tercji, możesz rwać włosy z głowy kilka minut później. Drużyna przegrywająca najprawdopodobniej odwoła bramkarza, co stworzy ogromną szansę na trafienie do pustej siatki, co często się zdarza.

Nie ulegaj pokusie wczesnego obstawiania

Myślisz sobie, że skoro mecze są już zaplanowane z miesięcznym wyprzedzeniem, to dlaczego nie skorzystać z tego i nie obstawić od razu wszystkich meczów? Błąd! Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć między tym momentem a tym czasem. Drużyna może być nękana przez kontuzje lub stracić formę. Możesz później gorzko żałować takiego zakładu. Nawet zakłady zawierane z dwudniowym wyprzedzeniem mogą się źle skończyć. Nierzadko zdarza się, że drużyna ogłasza zmiany w składzie dopiero na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu.

Znaczenie kontuzji

Po pierwsze – kontuzje są integralną częścią hokeja. Niezależnie od tego, czy patrzysz na statystyki drużyn zawodowych czy amatorskich, zawsze znajdzie się kilku zawodników na ławce. Hokej jest sportem kontaktowym, a zawodnicy rozgrywają wiele spotkań w trakcie sezonu, więc nie jest zaskoczeniem, że od czasu do czasu ulegają kontuzjom. Kiedy stawiasz na konkretną drużynę, zawsze musisz dowiedzieć się, którzy zawodnicy są na ławce i którzy zawodnicy ich zastąpią (dotyczy to obu drużyn). Już sam ten czynnik może dać ci przewagę. Jeśli na przykład kluczowy gracz jest kontuzjowany, gra całej drużyny spada. Z drugiej strony, uważaj, by nie przecenić kontuzji pojedynczej osoby – w końcu hokej to sport drużynowy.

Wyjazdy

Drugim ważnym czynnikiem są wyjazdy. Hokej (szczególnie NHL i KHL) różni się od piłki nożnej tym, że drużyny hokejowe zazwyczaj podróżują na mecze dużo dalej i grają częściej. Wielu obstawiających zakłady na piłkę nożną po zakończeniu sezonu przeskakuje na zakłady na hokej, jednak z powodu ich nieprzygotowania nie odnoszą sukcesów w zakładach na hokej.

Musisz pamiętać, że drużyny hokejowe często wyjeżdżają na serię meczów wyjazdowych i są poza domem przez 8, 10, a nawet 14 dni w jednym terminie. To z pewnością odciśnie piętno na zawodnikach – często w postaci obniżonej sprawności. Dlatego powinieneś przestudiować terminarz gier danej drużyny, a następnie dostosować swoje kolejne kroki w oparciu o uzyskane informacje.

Analiza wyników historycznych

Innym ważnym czynnikiem jest historia. Zanim postawisz zakład, musisz także spojrzeć na historię drużyn. Niektóre drużyny po prostu nie radzą sobie dobrze z niektórymi zespołami lub grają inaczej (np. mocniej) przeciwko nim. Przykładem mogą być Montreal i Toronto czy New York Islanders i New York Rangers. Przyjrzyj się ostatnim 10-15 meczom, a będziesz miał dość dokładny obraz sytuacji. Zazwyczaj nie odkryjesz niczego przełomowego, ale raz na jakiś czas natkniesz się na coś, co sprawi, że twoja kieszeń będzie grubsza.

Skup się na aktualnej formie drużyn

Istotne jest również zwrócenie uwagi na aktualną formę drużyn. Spójrz na to, jak drużyny radzą sobie w ostatnich 10-15 meczach, jak radzą sobie u siebie i na wyjeździe, ile średnio strzelają bramek, ile ich tracą itd. Zdecydowanie nie chcesz stawiać przeciwko drużynie, która jest obecnie w świetnej formie i ma zwycięską passę. Forma sprawia, że hokeiści nabierają pewności siebie, a to trudne do pobicia.

Najczęstsze czynniki wypływające na wygranie meczu hokejowego

Ze wszystkich zmiennych, które mogą wpłynąć na wynik meczu najczęściej mówi się o tym, że sukces odniesie drużyna, która potrafi zamknąć przeciwnika w jego strefie obronnej. Innymi słowy, drużyna, która oddaje więcej strzałów, zazwyczaj wygrywa mecz hokejowy. Jest to całkiem logiczne, bo jedynym sposobem na zdobycie gola jest strzał. Najlepsze drużyny będą miały idealną równowagę pomiędzy grą ofensywną a siłą defensywy. Upewnij się więc, że przed obstawieniem meczu dokładnie przeanalizujesz siłę ofensywną i defensywną obu drużyn. Dodatkowo pamiętaj też o aktualnej formie, kontuzjach, statystykach i innych ważnych czynnikach, które omówiliśmy w pierwszej części tego poradnika.

Przykład sytuacji przynoszącej potencjalne zyski z obstawiania

Podczas szukania okazji do obstawiania musisz szukać meczów z dodatnią wartością, czyli takich, na które warto postawić. Przykładem takiego meczu może być spotkanie pomiędzy Detroit, które ma najlepszą grę w przewadze w lidze, a Toronto, które ma najwięcej zbiórek.

Innym przykładem może być fakt, że w ostatnich 6 z 10 meczów pomiędzy Montrealem a Ottawą dochodziło do dogrywek i padało w nich niewiele bramek. Musisz jednak analizować mecz w całości, gdyż mogą pojawić się chwilowe czynniki, które dają przewagę jednej z drużyn (np. kontuzja kluczowego zawodnika).

Unikaj zakładów „łańcuchowych”

Wielu początkujących typerów będzie próbować tej strategii. Polega ona na czekaniu, aż drużyna przegra, powiedzmy, 5 meczów z rzędu, a następnie obstawianiu na tę drużynę, aż wygra. Najczęściej robią to za pomocą systemu Martingale, o którym pisałem (negatywnie) w innym artykule o zarządzanie bankrollem dla zaawansowanych typerów. To system, którego należy unikać. Nierzadko zdarza się, że drużyna przegrywa 8, 10 czy nawet 12 meczów z rzędu. Nie możesz po prostu zakładać się ślepo. Upewnij się, że dokładnie przeanalizowałeś grę, oceń wszystkie zebrane informacje i zdecyduj, na co postawić. Łańcuchowe strategie obstawiania i stosowanie systemu Martingale to droga donikąd. Albo wygrywasz mało, albo przegrywasz dużo…

Nie obstawiaj każdego meczu

Sezon hokejowy jest długi. Na przykład rozgrywki NHL zaczynają się w październiku, a playoffy kończą się pod koniec czerwca. Każda drużyna rozgrywa 82 mecze w sezonie. Mam nadzieję, że już rozumiesz, że masz wystarczająco dużo czasu i możliwości, by nie obstawiać każdego meczu. Poczekaj i znajdź grę, która oferuje ci dobrą wartość.

FAQ – Często zadawane pytania

Ile pieniędzy potrzebuję, żeby postawić na hokej?

To zależy od tego, ile możesz realistycznie wygospodarować ze swojego budżetu. Zawsze, gdy dofinansowujesz swoje konto do gry, powinieneś liczyć się z tym, że możesz stracić te pieniądze. Warto wpłacić na swoje konto w grze przynajmniej 200 PLN lub więcej, aby zapewnić sobie przynajmniej bazę. Pamiętaj, że nie powinieneś stawiać więcej niż około 5% swojego bankrolla. Oznacza to, że mając 200 PLN na koncie, powinieneś postawić zakłady o wartości nie większej niż 10 PLN.

Jak regularnie wygrywać zakłady?

Na ten temat można by napisać cały artykuł, ale postaram się go streścić. Najważniejszym warunkiem długoterminowej wygranej jest znajomość konkretnego sportu i ligi, na które zamierzasz postawić. Nie wystarczy tylko przeczytać wyniki w gazecie i spojrzeć na tabelę. Im lepiej znasz środowisko, na które zamierzasz postawić, tym większe masz szanse na wygraną. Oczywiście, nic nie dzieje się od razu, więc nie zniechęcaj się niepowodzeniami początkujących.

Czy dogrywka liczy się w zakładach hokejowych?

Zazwyczaj nie. Jeśli zakład ma zawierać dogrywkę, prawie zawsze będzie to zaznaczone. Jeśli go nie ma, to brany jest tylko podstawowy czas gry.

Czy aplikacja mobilna oferuje zakłady na hokej?

Większość bukmacherów posiada własną aplikację mobilną, której możesz używać do obstawiania nie tylko tego sportu, ale także wszystkich innych. Wspaniałą wiadomością jest to, że te aplikacje są darmowe.

Przeczytaj także inne artykuły na temat obstawiania hokeja:

Lista wszystkich artykułów o obstawianiu hokeja znajduje się tutaj.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY