Giełda Zakładów Bukmacherskich (betting exchange)

Od jej wprowadzenia w roku 2000 na rynek światowy, giełda zakładów bukmacherskich zyskała grono zwolenników na całym globie. Od tego czasu gracze nie są już ograniczeni wąskim zakresem kursów w wyznaczonych przez bukmacherów. Giełda wymiany zakładów (betting exchange) daje swobodę obstawiania według takich zasad, jakie gracze sami sobie tworzą. Gracze mają do dyspozycji wiele rozwiązań, które nie są dostępne u standardowego bukmachera.

W niniejszym artykule opisuję najnowsze informacje dotyczące giełdy zakładów sportowych. Niemniej należy jednak pamiętać, że żaden z naszych polskich legalnych bukmacherów nie udostępnia takich rozwiązań. Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w giełdzie zakładów, to pamiętaj, że nie możesz robić tego przybywając na terenie Polski.

Giełda Zakładów
Bukmacherskich
OfertaWymóg
Obrotu
Możliwości
Obstawiania
Dyscypliny
Betfair SportsCashback do £20. Giełda zakładów Betfair umożliwia obstawianie zakładów przeciwko innym graczom i uzyskiwanie korzystnych kursów na tysiące wydarzeń każdego dnia. Przeczytaj recenzję tutaj.10x wysokość bonusu22,00035+
Smarkets0% Prowizji przez 60 dni. Giełda zakładów Smarkets pozwala na obstawianie i obstawianie z najlepszymi kursami i najniższą prowizją.brak wymogu 22,000 35+
MatchbookBONUS POWITALNY 30£. Matchbook to giełda zakładów peer-to-peer stworzona dla inteligentnych graczy, którzy chcą mieć więcej korzyści.20x wysokość depozytu18,50030+
BetDaq0% PROWIZJI NA WSZYSTKIE DYSCYPLINY SPORTOWE PRZEZ 100 DNI. BETDAQ jest jedną z wiodących na rynku firm oferujących zakłady na wszystkich rynkach giełdowych w Wielkiej Brytanii.30x wysokość depozytu16,00022+
SpreadexFreebet do £35. Spreadex to jedyna firma, która pozwala użytkownikom na obstawianie spreadów sportowych i kursów stałych za pomocą tego samego konta.

Uwaga – opis platform przygotowany jest dla użytkowników przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w krajach, w których korzystanie z oferty tych bukmacherów jest legalne. W Polsce żaden z wymienionych w opisie bukmacherów nie posiada licencji na prowadzenie zakładów sportowych. Odradzam korzystania z ich usług w Polsce.

Brytyjski rynek giełdy zakładów bukmacherskich niewątpliwie zdominowany został przez firmę Betfair. Żaden z innych dostawców nie oferuje tak szerokiego zakresu usług. Bonus niewątpliwie jest najwyższy, penetracja rynku najgłębsza, a aplikacja na urządzenia mobilne została zoptymalizowana tak, aby gra była szybka i przyjazna użytkownikowi. Trzy pozostałe platformy opisane w tabelce powyżej również dysponują swoimi platformami do gry. Każda z nich jest na swój sposób unikalna i posiada dedykowane funkcje. Można tutaj powiedzieć nieco więcej o firmie Smarkets, która oferuje niskie stawki prowizyjne. Dzięki takiemu zabiegowi może się ona stać głównym konkurentem giełdy Betfair.

Koncepcja giełdy zakładów bukmacherskich

Giełda zakładów sportowych funkcjonuje na zasadzie wprowadzania przez użytkowników swoich własnych ofert na zakłady pojedyncze. Betfair jest pod tym względem podobny do funkcjonowania modelu giełdy walutowej. Pozwala na dużą swobodę w kreowaniu kursów oraz możliwości obstawiania ich przez pozostałych uczestników giełdy. Innowacyjne podejście pozwoliło firmie na objęcie prawie 90% rynku zakładów wzajemnych w Wielkiej Brytanii.

Przyjrzyjmy się teraz jak wyglądają różnice pomiędzy giełdą zakładów, a standardowym bukmacherem. Przede wszystkim klient nie stawia zakładu przeciwko bukmacherowi. Zakłady generowane są bezpośrednio pomiędzy uczestnikami giełdy za pomocą platformy i odpowiedniej technologii która powoduje że proces ten jest natychmiastowy. Po wywiązaniu się zakładu, żadna ze stron nie może się z niego wycofać, a operator zapewnia, że obie strony są w stanie zrealizować zobowiązania finansowe wobec siebie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla operatora, ponieważ nie wiąże się ono z ryzykiem. Platforma pobiera stałą prowizję od każdej transakcji, co zapewnia jej stały i stabilny zysk. Prowizje takie zwykle oscylują w granicach od 3 do 6%. W przeciwieństwie do normalnego bukmachera online, kursy nie są ustalane odgórnie, a dobierane są między sobą przez graczy. Aby dowiedzieć się więcej należy wytłumaczyć czym są kursy Back i Lay.

Co to są kursy (oferty) back?

Kursy back to na giełdzie zakładów sportowych nic innego jak tabela, w której uczestnicy oferują swoje kursy, po których są w stanie przyjąć zakład na wygraną danej drużyny lub zawodnika w wydarzeniu sportowym. Można to porównać do ofert na Giełdzie Papierów Wartościowych. Gracze wystawiają swoje oferty, a system automatycznie tworzy tabelę i łączy je z ofertami osób gotowych przyjąć te zakłady. Kursy back zostają realizowane kiedy dojdzie do wygranej w danym zdarzeniu.

Co to są kursy (oferty) lay?

Kursy lub inaczej oferty Lay to unikalna funkcja na giełdzie zakładów bukmacherskich. Pozwala ona działać graczom, tak jakby byli bukmacherami. Pozwala sprzedawać zakłady na konkretny wyniki wydarzenia sportowego, a gracz wystawiający taką ofertę ma nadzieję, że dany wynik nigdy nie dojdzie do skutku. Dzięki temu nie będzie musiał wypłacać komuś zysku, a sam zarobi na otrzymanej stawce. W dalszej części artykułu przedstawiam dokładny mechanizm działania oraz zdjęcia, na których będzie dokładnie widać jak działa ten rynek.

Co to jest betting exchange?

Betting exchange to nic innego jak nazwa dla giełdy zakładów bukmacherskich wywodząca się z języka angielskiego. Pochodzi ona od słowa „betting” czyli „obstawianie” oraz „exchange”, czyli „wymiana”. Konstrukcja wyrażenia podobna jest do tej używanej dla giełdy wymiany walut (forex exchange). Co zaskakujące, konstrukcja samej giełdy również jest podobna. Z jednej strony mamy uczestników chętnych do sprzedania kursu (LAY), a z drugiej do kupienia (BACK). Oczywiście nie jest to analogia jeden do jednego, natomiast w pewien sposób można te giełdy przyrównać.

Giełda zakładów na żywo

Niezwykle popularną formą giełdy są zakłady na żywo. Jest to bardzo dynamiczna i zmienna forma obstawiania, ponieważ w trakcie meczu kursy bardzo szybko się zmieniają. Dzięki temu gracze mogą korzystać z różnych możliwości cenowych na obstawienie danego wyniku. Giełda zakładów na żywo funkcjonuje w zbliżony sposób do zwykłego bukmachera. Kursy zmieniają się w zależności od wielkości zakładów na konkretne zdarzenie sportowe. Niektóre platformy giełdowe umożliwiają podpięcie narzędzi transakcyjnych poprzez systemy API, udostępniając w ten sposób bardzo szczegółowe informacje oraz możliwość kontroli i zarządzania zakładami w trakcie meczu lub innego wydarzenia sportowego.

Porównanie giełd zakładów bukmacherskich

W Wielkiej Brytanii tak naprawdę mamy dwóch największych graczy jeśli chodzi o giełdy zakładów bukmacherskich. Należałoby w takim razie porównać ich wady i zalety oraz ofertę dla użytkowników. Nie da się ukryć, że Betfair jest o wiele bardziej stabilny z uwagi na ogromną liczbę użytkowników. Jeśli natomiast chodzi o platformę to Smarkets nie odbiega ona od swojego rywala.

Giełda Zakładów
Bukmacherskich
PłynnośćRynkiProwizjaRanking
Betfair SportsBardzo duża75+do 5%☆☆☆☆☆
SmarketsDuża85+do 6%☆☆☆☆
MatchbookŚrednia50+do 4,5%☆☆☆
BetDaqDuża45+do 4%☆☆☆

Pomiędzy czterema powyższymi operatorami istnieją dosyć duże różnice. Należy je zatem wziąć pod uwagę przed rejestracją, a szczególnie wtedy, kiedy planujemy zainwestować duże pieniądze. Niniejszy artykuł ogólnie omówi najważniejsze kwestie, natomiast zachęcam do samodzielnego przeanalizowania warunków oraz ofert.

Która giełda ma najwyższe kursy?

Z uwagi na to, że kursy nie są ustalane przez bukmacherów, a bezpośrednio przez uczestników giełdy, to trudno jest mówić o ofercie kursowej. Niemniej jednak porównując te dane zauważyłem nieznaczne różnice. Przeanalizowałem kursy popularnych zdarzeń sportowych, a wyniki zostały podane w tabelce poniżej.

Giełda Zakładów
Bukmacherskich
Piłka NożnaTenisSiatkówkaHokejŚrednio
Betfair Sports93,98%94,67%98,12%95,57%95,58%
Smarkets98,01%97,79%95,98%94,78%97,01%
Matchbook95,41%95,59%96,95%97,90%96,55%
BetDaq96,32%94,12%94,12%95,72%95,04%

Jak wynika z powyższej tabeli, różnice pomiędzy operatorami są bardzo niewielkie. Najwyższa średnia spośród 4 dyscyplin sportowych przypada Smarkets i wynosi 97,01%. Naj niżej zaś w tabeli plasuje się BETDAQ z wynikiem 95,04%. Jeżeli jesteś graczem, który specjalizuje się w konkretnej dyscyplinie sportowej i ważna jest dla ciebie różnica nawet jednego lub dwóch procent, to warto skorzystać z tabeli wybrać tego operatora u którego gracze oferują najlepsze kursy bukmacherskie. Należy jednak pamiętać, że poza wysokością kursów ważne są także prowizję. Nic nam nie przyjdzie z tego, że wybierzemy giełdę zakładów z kursami wyższymi o 1%, jeśli za transakcje będziemy musieli zapłacić 2% więcej niż u konkurencji.

Płynność giełdy zakładów

Wybierając operatora giełdy bardzo ważna jest płynność rynku. Miejmy świadomość, że im większa płynność tym mamy więcej możliwości odnaleziono takiego kursu jaki nam odpowiada oraz większą ilość graczy zainteresowanych naszymi kursami LAY. W przypadku giełdy o niskiej płynności zachodzi ryzyko, że bez względu na to czy wybierzemy zakład typu back czy lay, to mogą one nie zostać dopasowane. Sytuacja taka może mieć miejsce szczególnie wtedy, kiedy wybierzemy wysoką stawkę. Najlepsi operatorzy zapewniają wysoką płynność oraz dużą liczbę rynków.

Najlepsze bonusy na giełdach zakładów

Wielka Brytania oferuje w swoim graczom wiele bonusów dostępne dla nowych graczy. Pamiętajmy, że w Polsce żaden z omawianych bukmacherów nie posiada licencji na prowadzenie tej działalności. Tym samym w naszym kraju nie możemy korzystać z ich usług legalnie. Wszystkim osobom przebywającym na terenie Polski odradzamy rejestrowania kont i uczestniczenia w grach na giełdach zakładów. Osobami, które mogą korzystać z ich usług są osoby polskojęzyczne mieszkające na przykład w Wielkiej Brytanii.

W bonusach Najważniejsza jest prostota. Nic nie przemawia lepiej niż prosto skonstruowane zasady wypłaty i obrotu bonusami. Według nas najlepszą ofertę bonusową przedstawia firma Matchbook. Nie będziemy przedstawiać ich oferty na łamach niniejszej strony. Każdy może samodzielnie odnaleźć informacje w sieci.

Rynki dostępne na giełdach zakładów

Różni operatorzy giełd oferują nam dostęp do różnych rynków. Każdy z nich nieznacznie się różnią pod względem liczby oferowanych dyscyplin oraz lig czy turniejów sportowych. Jeśli chodzi o firmę Betfair, to mamy tutaj do czynienia z dużą różnorodnością. Każdy gracz na pewno znajdzie coś dla siebie. Poza Betfair istnieje także szeroki wybór innych operatorów, takich jak na przykład Smarkets, który tak naprawdę jest chyba najlepszym brytyjskim operatorem biorąc pod uwagę gamę oferowanych możliwości wnoszenia zakładów bukmacherskich.

Prowizja od wygranych

Z uwagi na fakt, że giełdy fizycznie nie przyjmują od graczy zakładów, to wciąż muszą w jakiś sposób generować przychody. Z pomocą przychodzi tutaj prowizja pobierana od zwycięskich zakładów. Z reguły kształtuje się ona na poziomie kilku procent. Zdarza się, że niektórzy operatorzy giełdy wprowadzają na rynek promocje powitalne dla nowych graczy. Zgodnie z nią mogą oni korzystać z 0% prowizji przez pierwszych kilka miesięcy gry. Prowizję pobierane są tylko i wyłącznie od zakładów wygranych, dlatego też należy je kalkulować obliczając kursy.

Matched Betting a giełda zakładów – Kluczowe Różnice

Matched Betting to pewna forma strategii bukmacherskiej, która polega na odnalezieniu danego zdarzenia sportowego u bukmachera, odstawieniu go oraz równoległe zabezpieczeniu swojej pozycji kontrą na giełdzie zakładów lub u innego bukmachera. Strategia często wykorzystuje bonusy proponowane przez zakłady sportowe online. Z uwagi na fakt, że ta metoda wykorzystuje kilka podmiotów jednocześnie, to nie wymieniają one między sobą informacji odnośnie takiego zdarzenia. W przypadku giełdy zakładów (Exchange), jest ona scentralizowana. Operator giełdy ponosi w tym momencie pewnej ryzyko, dlatego też nie pozwala się użytkownikom na korzystanie ze strategii Matched Betting w obrębie jednej platformy.

Matched betting a giełda zakładów bukmacherskich

Jeśli jesteś osobą doświadczoną w jednej dziedzinie sportu, na przykład w wyścigach zwierząt, to giełdy zakładów są świetnym miejscem do spekulowania oraz odnajdywania zakładu gwarantujących zyskiem. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie wysokiego kursu przed rozpoczęciem wyścigu oraz przewidywanie, że wraz ze zbliżającym się czasem do rozpoczęcia, będą się one obniżać. Matched Betting jest dobrą strategią dla graczy, którzy lubią poszukiwać nowych powitalny ofert u bukmacherów, w szczególności tych z wykorzystaniem FreeBets.

Jak osiągać zyski na giełdzie zakładów

Giełdy zakładów (betting exchange) są bardzo popularne właśnie z powodu systemu na zasadach jakiego działają. Istnieją na świecie profesjonalni gracze, którzy w inteligentny i ostrożny sposób wykorzystują giełdy do gwarantowania sobie zysków. Poniżej przedstawiono schemat działania zgodnie z którym tacy ludzie pracują.

Jak osiągać zyski na giełdzie zakładów

Aby zagwarantować sobie zysk, na powyższym przykładzie widać, że należy dokonać dwóch zakładów. Zakładu Back oraz zakładu Lay. W powyższej strategii bardzo ważne jest dokładne śledzenie kursów. Mogą się one zmieniać co sekundę i gwałtownie wahać. Aby bardzo precyzyjnie dokonywać takich transakcji istnieją na rynku pewne narzędzia dostępne w sieci. Wykorzystują one systemy API. Takim narzędziem jest na przykład Geeks Toy, które dostarcza dużą liczbę informacji rynkowych pomagających w spekulowaniu na giełdzie zakładów bukmacherskich (betting exchange).

Wady i zalety stawiania na betting exchange

Obstawianie na giełdzie (betting exchange) ma wiele zalet. W zasadzie większość. Mimo wszystko istnieje również kilka wad, o których również wspomnimy. Najważniejszą zaletą giełdy jest to, że znacznie głębięj możemy zoptymalizować nasze działania i stać się bardziej efektywnym. Niektórzy twierdzą nawet, że są w stanie czerpać stałe zyski lub zabezpieczać się w taki sposób, że w najgorszym wypadku wyjdą na 0. Jestem daleki od potwierdzenia takich informacji, natomiast na forach internetowych można znaleźć wiele wypowiedzi osób, które potwierdzają taką teorię.

Zalety

✔ Teoretyczna możliwość stałych zysków

✔ Łatwy sposób monitorowania zysków/strat

✔ Dostępność systemów API do pomocy w grze

✔ Obstawianie przeciw innym graczom

✔ Wykorzystywanie wahania kursów

Wady

✔ Brak stałych kursów

✔ Wiele zakładów może nie zostać sparowanych

✔ Brak możliwości zakładów kombinowanych

✔ Ograniczona oferta bonusowa

Pomimo oczywistych zalet jakie posiadają giełdy betting exchange, to nadal obowiązują w nich podstawowe zasady rządzące hazardem. Można w nich stracić pieniądze i nigdy ich nie odzyskać. na najbardziej niszowych rynkach bukmacherskich można liczyć na bardziej stabilne kursy, co często jest zaletą dla mniej doświadczonych graczy. Nie można również liczyć na arbitraż pomiędzy kilkoma giełdami oraz odnajdywanie różnic kursowych między nimi. Jest to bardzo trudne z uwagi na bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuacje, wymaga to wiele wysiłku i często nie przynosi dużych dochodów.

Bezpieczeństwo transakcji na giełdach

Zarówno w przypadku regularnych bukmacherów jak i giełd, należy dobrze sprawdzić operatora u jakiego się rejestrujemy. Wszyscy powyżej wymienieni, dysponują licencjami na działalność w Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie posiadają regulację oraz bezpieczeństwo transakcji finansowych. Nie polecamy korzystania z usług bukmacherów zarejestrowanych w rajach podatkowych oraz w krajach, w których regulacje prawne nie są jasno zdefiniowane. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, w której nasze konto zostanie zablokowane, środki zamrożone, a kontakt z bukmacherem będzie niemożliwy.

Historia giełdy zakładów sportowych

Giełdy zakładów sportowych pojawiły się jeszcze przed rokiem 2000. Wraz z nimi pojawili się nowi zainteresowani tą formą rozrywki gracze. Jedną z pierwszych oraz najbardziej popularnych firm na światowym rynku giełd jest betfair. Umiejętnie wypozycjonowała się ona na rynku i jest dzisiaj znaczącym graczem w branży. Głównie dzięki innowacyjnej technologii, w świetnym aplikacjom mobilnym oraz szerokiej ofercie dla gracza. Z kolejnymi latami pojawiali się na rynku konkurenci. Godne uwagi jest na pewno Smarkets, który posiada bardzo wyjątkowe podejście do swojego biznesu. Niestety w Polsce nie doczekaliśmy się jeszcze poważnej platformy wymiany zakładów bukmacherskich, ale zważywszy, że rynek po wielu perturbacjach prawnych dopiero się reguluje, to mamy nadzieję, że sytuacja to szybko będzie się zmieniać.

Literatura Dodatkowa:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Betting_exchange
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Betfair