Przewaga Gry u Siebie w Meczu Piłki Nożnej


W zawodowej piłce nożnej, podobnie jak w innych sportach, drużyny mają tendencję do osiągania lepszych wyników na własnej murawie niż na boisku przeciwnika. Przeciętnie drużyny strzelają nieco więcej goli na własnym boisku niż na boisku przeciwnika. Fakt ten jest nieco inny w każdej lidze, ale zauważalny.

Fakt ten może być postrzegany jako pewnego rodzaju reguła, ale z tego powodu może być mylący, gdyż często występują bardzo duże różnice pomiędzy przewagą własnego domu.

Zalety warunków domowych nie są stałe w bieżącym czy nadchodzącym sezonie. Przewaga własnego boiska zmienia się nie tylko w zależności od drużyny, ale także od sezonu do sezonu, a jej rozwój wymaga ciągłej kontroli.

Określanie przewagi własnego boiska

Wszystkie czynniki, które kryją się pod pojęciem home field advantage (lub disadvantage) są do pewnego stopnia niejasne i trochę tajemnicze. Ale jest jeden czynnik, który wydaje się oczywisty. Tym czynnikiem napędzającym drużynę jest entuzjazm tłumu. Można powiedzieć, że jeśli drużyna odnosi sukcesy, ma większe wsparcie ze strony swoich fanów, a co za tym idzie, większą przewagę na własnym boisku. Jest też odwrotnie – jeśli drużyna nie odnosi sukcesów, skutkuje to brakiem zaufania i niepewnością ze strony jej fanów, a tym samym mniejszą przewagą własnego boiska. Możemy wyciągnąć z tego pewną myśl: Im większe sukcesy odnosi drużyna, im bardziej entuzjastyczni są jej kibice, tym większa jest różnica między meczami u siebie i na wyjeździe (mecze na boisku przeciwnika).

Jednak sukces drużyny nie jest jedynym warunkiem, który wpływa na przewagę własnego boiska i jest do niej niezbędny. Niektóre słabsze drużyny osiągają lepsze wyniki u siebie niż na boiskach przeciwnika, mimo niezbyt dobrych statystyk meczowych. Z drugiej strony, niektóre silniejsze drużyny nie korzystają znacząco z przewagi własnego domu, nawet jeśli są w czołówce ligowej tabeli.

Co wpływa na przewagę gospodarza

Na przewagę lub niekorzyść gospodarza wpływa również konkretny stadion, na którym rozgrywany jest mecz. Stadiony są różnie zbudowane i niektóre nie pozwalają na niezbędny kontakt między kibicami a zawodnikami. Zbyt otwarte stadiony nie tworzą hałasu kibiców, który podświadomie napędza zawodników do lepszych występów.

Jak już wspomniałem, przewaga własnego boiska nie jest czymś oczywistym co nie zmienia się w czasie. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to czynnik, który wpływa na grę i tak jak inne czynniki (pogoda, kontuzje) zmienia się z sezonu na sezon, a także w bieżącym sezonie.

Zadaniem obstawiającego jest sprawdzenie historii drużyn i wykorzystanie ich do określenia przewagi własnego boiska dla każdej z nich. Pomoże to również uświadomić sobie drugą stronę medalu, czyli wady środowiska wyjazdowego.

Bez wątpienia jest oczywiste, że niektóre drużyny są gorsze od innych w długoterminowym porównaniu na wyjeździe. Fakt ten można stwierdzić na podstawie statystyk drużyny gości, która na własnym boisku ma bardzo dobry wskaźnik skuteczności. Duża różnica między wynikami u siebie i na wyjeździe może być odzwierciedlona w niekorzystnej sytuacji na wyjeździe.

Przewagę własnego boiska w liczbach

Przewaga własnego boiska jest podstawą, na której prawie wszyscy bukmacherzy zaczynają budować swoje kursy. Ważne jest, aby zrozumieć, że bukmacher stara się ustawić kursy tak, aby były jak najbardziej zrównoważone, aby osiągnąć jak największy obrót. Dlatego nie próbują przewidzieć, jak potoczy się dany mecz. Poprzez zbilansowanie stawki bukmacher minimalizuje swoje ryzyko. W branży krok ten nazywany jest „dążeniem do parytetu„.

W Premier League od początku jej istnienia występowało 40 różnych klubów, jednak tylko 7 z nich przetrwało w najwyższej klasie rozgrywkowej przez 16 sezonów z rzędu. Dzięki tym klubom przyjrzymy się nieco bliżej przewadze gry u siebie.

Istnieje dość prosty wzór, za pomocą którego możemy obliczyć wartość gry u siebie:

  • Przewaga własnego boiska = (bramki zdobyte u siebie – bramki stracone u siebie)/liczba rozegranych spotkań

Tak więc, na przykład w jednym sezonie Liverpool strzelił 43 bramki u siebie i zdobył 13, co daje nam 30 bramek netto podzielone przez 19 spotkań, czyli: (43-13)/19 = 1,58.

Poniższa tabela przedstawia wyliczoną wartość przewagi własnego boiska dla siedmiu drużyn, które wymieniliśmy powyżej. Liczby te pokazują średni wzrost liczby bramek strzelonych w meczu na własnym boisku:

Przewaga u SiebieManchester UnitedArsenalLiverpoolChelseaAston VillaEvertonTottenham
Razem1,531,161,121,010,420,350,41
Ost. 3 sezony1,811,541,511,530,320,580,68
Ostatni sezon2,111,371,581,210,630,90,63
Aktualny sezon1,570,731,271,070,270,40,47

Teoria strategii zakładów piłkarskich mówi nam, że powinniśmy znaleźć wartość w zakładach na drużynę gospodarzy, gdy handicap azjatycki jest mniejszy niż przewaga własnego boiska. Ponadto, powinniśmy znaleźć wartość, gdy azjatycki handicap na drużynę przyjezdną przewyższa jej przewagę na własnym boisku.

Istnieje kilka innych czynników, które powinny mieć wpływ na obliczanie przewagi własnego boiska. Oczywiście obstawiający powinni brać pod uwagę również te czynniki. Możliwości, które można brać pod uwagę jest nieskończenie wiele, ale zawsze powinny one skutkować utratą gotówki nie przez bukmacherów, ale przez Ciebie. Oto kilka wskazówek, dzięki którym nie zgubisz się w niekończącym się strumieniu informacji:

Baza rodzimych kibiców: jedno z badań, w którym przeanalizowano 5 000 meczów Premier League w latach 1992-2006, wykazało, że na każde 10 000 osób uczestniczących w meczu, końcowy wynik drużyny wyjazdowej wzrósł o 0,1 gola.

Złe wiadomości i kontuzje: Zawsze ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami o drużynie i kontuzjach. Nie jest rzadkością, że zawodnicy doznają kontuzji nawet podczas rozgrzewki przed meczem. Przed meczem sprawdź również warunki pogodowe, które mogą mieć wpływ na całkowitą liczbę bramek strzelonych w meczu. Warunki, które zmniejszają całkowitą liczbę bramek strzelonych w meczu, zmniejszają również wartość przewagi własnego boiska dla każdej z drużyn.

Rywalizacja i inne dłuższe specyfikacje gry: mecze pomiędzy odwiecznymi rywalami zawsze przyciągają więcej odwiedzających niż mecze z innymi drużynami. Ostatecznie ma to również znaczący wpływ na przewagę własnego boiska. Jednocześnie należy zapytać o wszelkie inne wyjątkowe sytuacje i specyfikę klubu, które mogłyby jeszcze bardziej zaostrzyć intensywność gry.

Jak więc widać, przewaga własnego boiska sprawia, że każdy, nawet niedoświadczony obstawiający, może łatwo znaleźć korzystne kursy, które przyniosą mu duże korzyści w dłuższej perspektywie. Wystarczy tylko pracowitość i odrobina wytrwałości.

Analiza gier na wyjeździe

Nie trzeba być piłkarzem, by zdać sobie sprawę, że podróżowanie może być uciążliwe i męczące. Można przynajmniej powiedzieć, że podróże nie pomagają w tym, by zawodnicy byli bardziej skoncentrowani. Różne miasta i stadiony, ludzie, wszystko to może negatywnie wpływać na zdolność koncentracji.

Nie zapominając o wpływie kibiców przeciwnej drużyny. Jeśli w jednej rundzie drużyna nie radzi sobie dobrze w meczu na boisku przeciwnika, a kolejny mecz też rozgrywa na wyjeździe to możliwe jest, że nie poradzi sobie ponownie. Nie można powiedzieć, że regułą jest stawianie na drużynę, która przegrywa drugi mecz z rzędu na wyjeździe, ale dobrze jest zwrócić uwagę na tę informację (wyniki meczów) i odpowiednio ją wykorzystać. Ogólnie rzecz biorąc dobrze jest zauważyć różnice w grze i wynikach drużyn na boiskach u siebie i na wyjeździe. To może być bardzo ważny i decydujący czynnik dla możliwości obstawiania.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY