Różnice w Obstawianiu e-Sportu a Tradycyjnych Dyscyplin


Popularność esportu w ostatnich miesiącach i latach stale rośnie. Przyniosło to ze sobą nową falę typerów. Chociaż podstawy zakładów są takie same bez względu na to na co stawiasz, istnieją duże różnice między zakładami na esport a tradycyjnymi sportami. W tym artykule to wyjaśnię.

Na poziomie podstawowym zakłady są identyczne

Zanim postawisz zakład na jakikolwiek sport powinieneś zacząć od zrozumienia, co tak naprawdę oznaczają kursy. Kiedy obstawiający wiedzą co reprezentują te liczby (prawdopodobieństwo i wygrana jaką otrzymujesz za wygrany zakład), znają różne formaty kursów i wiedzą, jak są obliczane, mogą oszacować ile będzie kosztował zakład.

Jeśli poważnie myślisz o obstawianiu oprócz tej podstawowej wiedzy musisz także znać wartość oczekiwaną (EV). Jeśli chcesz osiągać zyski musisz wiedzieć czy dany zakład jest warty postawienia czy nie. Nieważne czy stawiasz na piłkę nożną, koszykówkę czy inny sport/rynek.

Jeśli obstawiasz zakłady na esport to tak jak w przypadku każdego innego sportu, musisz mieć pewność, że dokładnie wiesz, na co stawiasz. Zamiast obstawiać każdy dostępny mecz powinieneś skupić uwagę na jednym konkretnym (a nawet na konkretnym typie, takim jak wygrana czy over/under). Dzięki temu może zyskasz przewagę nad bukmacherem.

Sport, który ciągle się zmienia

W ligach takich jak NFL czy Premier League nie znajdziemy zbyt wielu zmian, które należałoby śledzić. Zasady tych sportów mogą się nieco zmienić, a drużyny grające w lidze mogą się nieznacznie różnić, ale poza tym wszystko pozostaje mniej więcej takie samo.

Z esportem jest jednak zupełnie inaczej. Tytuły gier jako całość, a także postacie i mapy w nich występujące często się zmieniają. Obstawianie zakładów na esport może być wyzwaniem, gdyż aktualizacje mogą znacznie zmienić wyniki poszczególnych graczy lub drużyn. Tym samym wcześniejsza wiedza i dane mogą stać się niemal bezużyteczne.

W tradycyjnych sportach dość łatwo jest ocenić umiejętności poszczególnych zawodników i śledzić poprawę lub spadek ich formy. Problem z esportem polega na tym, że trudno jest oszacować jaki wpływ aktualizacja może mieć na różne drużyny i graczy.

Aktualizacja nerfów w CS:GO AWP z 2015 roku jest klasycznym przykładem aktualizacji, która miała negatywny wpływ. Na przykład kennyS, gracz grający dla EnVyUs (teraz G2 Esport), był znany z agresywnego AWPingu (strzelania z rakietnicy), ale jego prędkość poruszania się podczas celowania została spowolniona w aktualizacji i zajęło mu trochę czasu, aby się do tego dostosować.

Powyższa aktualizacja utrudniła AWPerom (wykwalifikowanym snajperom) zabijanie dla terrorystów („T-side”). Każdy, kto szybko to wykrył i nauczył się z tym pracować miał wyraźną przewagę.

Oprócz aktualizacji jako całości, aktualizowane są także poszczególne postacie (najczęściej nazywane herosami). Te aktualizacje mogą zwiększać (buff) lub zmniejszać (nerf) zdolności poszczególnych postaci i mają wpływ na to jakich bohaterów wybierają gracze lub jak dobrze nimi grają.

Znajomość preferowanych przez graczy bohaterów i tego jak wybór bohatera może wpłynąć na mecz jest kluczową częścią zakładów na League of Legends i Dota 2. Jeśli wiesz, że dany zawodnik gra dobrze gdy jego bohater jest ulepszony, powinno to wpłynąć na Twoją ocenę, gdy stawiasz na jego zwycięstwo w następnym meczu.

Zmiany w zespole

Tak jak często zmieniają się funkcje w esporcie, tak samo zmieniają się składy drużyn. Niektóre zwykłe sporty mają okienka transferowe, w których zawodnicy mogą być kupowani i sprzedawani. W esporcie nie ma czegoś takiego. Chociaż zawodnicy mają kontrakty z drużynami, to mogą być sprzedawani lub kupowani w trakcie sezonu.

Sukces drużyn w esporcie zależy od innych czynników niż sama jednostka. Podczas gdy najlepsi gracze na świecie mogą uczynić ogromną różnicę w meczach, komunikacja i praca zespołowa są równie ważne na poziomie rywalizacji. Oznacza to, że obstawiając zakłady na esport powinieneś znać skład drużyny i być świadomym ruchów wielkich graczy.

Wraz z coraz większymi pieniędzmi płynącymi do e-sportu, rosną również kwoty, za które wielcy gracze są kupowani i sprzedawani. Wpływ przejścia wielkiego gracza do rywala jest czytelny w większości sportów, a teraz pomyśl, że może się to zdarzyć w trakcie sezonu.

Różnica w dostępie do informacji

Jednym z kluczy do sukcesu w zakładach bukmacherskich jest dostęp do informacji, których nie ma nikt inny lub umiejętność dotarcia do nich zanim bukmacher zmieni kursy. Właściwe informacje są cenne we wszystkich rodzajach zakładów, ale w esporcie mają szczególne znaczenie.

Media społecznościowe są codzienną częścią współczesnego życia i podczas gdy drużyny, zawodnicy, władze i osoby wtajemniczone w główny nurt sportu są aktywne w mediach społecznościowych, to w przypadku e-sportu jest inaczej. Ekskluzywne informacje nie pojawiają się tak często.

Czy typerzy skorzystają na tym, że esport jest tak nowym zjawiskiem?

Oczywista różnica między esportem a zwykłymi dyscyplinami sportowymi wynika z faktu, że są one tak nowe. Choć początki esportu sięgają 1972 roku, to wciąż nie można mówić o mainstreamie.

Jeśli weźmiesz pod uwagę zasady obowiązujące w piłce nożnej (Angielski Związek Piłki Nożnej został oficjalnie utworzony w 1863 roku) oraz w popularnych amerykańskich sportach (NFL powstała w 1920 roku, a NBA w 1946), możesz spodziewać się, że zasady i przepisy e-sportu zmienią się w nadchodzących latach dramatycznie.

Ponieważ obstawiający stają przed wyzwaniem przeanalizowania zarówno zmian w strukturze turnieju, formacie rozgrywek czy aktualizacji gier, jak i zmian w składach drużyn, oznacza to, że są w wyjątkowej sytuacji, aby dotrzeć do tych samych informacji co bukmacherzy. Oznacza to, że istnieją doskonałe możliwości, by czerpać zyski z esportu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.