Pilates – Co to za Metoda, Jakie Maszyny i Efekty


Pilates jest metodą ćwiczeń fizycznych, która została opracowana i udoskonalona na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa w Niemczech,Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2005 roku 11 milionów Amerykanów regularnie praktykowało tę metodę. Liczba amerykańskich instruktorów pilatesu wynosiła w tym czasie 14 000.

Pilates nazwał swoją metodę controllogy (od czasownika to control or also to control – angielski to control – i greckiego przyrostka – logia). Wierzył, że możliwe jest użycie umysłu do kontrolowania (i kierowania) mięśniami. Celem metody Pilatesa jest poprawa kontroli nad ciałem, wzmocnienie go i poprawa jego elastyczności.

Historia

Joseph Pilates, człowiek stojący za tą metodą, urodził się w Niemczech w 1880 roku. Przez całe życie był zaangażowany w rozwój fizyczny. Rozwinął i udoskonalił swój system ćwiczeń w pierwszej połowie XX wieku. Wierzył, że zdrowie psychiczne i fizyczne są naczyniami połączonymi i że ćwiczenia mogą uzdrowić ciało z choroby.

Jako dziecko był schorowany i często chorował, dlatego wypróbował wiele programów ćwiczeń znanych wówczas w Niemczech. Wykorzystał to doświadczenie, by stworzyć swój własny system. Podążając za stylami gimnastycznymi końca XIX wieku, używał specjalnie wykonanych maszyn do ćwiczeń, a także inspirował się tak zwanymi „ćwiczeniami korekcyjnymi” i „gimnastyką zdrowotną” promowanymi przez szwedzkiego fizjoterapeutę Pehra Henrika Linga.

W ciągu swojego życia Joseph Pilates opublikował dwie książki na temat swojej metody. Pierwsza z nich została opublikowana w 1934 roku i nosiła tytuł Twoje zdrowie: Drugi, wydany jedenaście lat później, Powrót do życia poprzez kontrolowanie (1945), to Korekcyjny system ćwiczeń, który rewolucjonizuje całą dziedzinę wychowania fizycznego.

Pierwotnie metoda ta była dostępna tylko dla nielicznych i praktykowana tylko w wyspecjalizowanych pracowniach. Z czasem jednak to się zmieniło i Pilates może być teraz praktykowany zarówno w centrach fitness, jak i przez fizjoterapeutów. Hybrydowe formy ćwiczeń, takie jak jogilates czy ostatnio metoda Menezesa, również nie należą do rzadkości. Inne współczesne szkoły w różny sposób zaadaptowały oryginalną metodę (np. Stott Pilates). Jednak „tradycyjna” forma pilatesu jest dziś tak samo aktualna jak zawsze.

Metoda pilatesa

Metoda Pilatesa dąży do osiągnięcia kontrolowanego ruchu z silnego środkowego ciała. Istotą tej metody są ćwiczenia na specjalnych maszynach, które Joseph Hubertus Pilates wymyślał przez całe życie na podstawie swoich doświadczeń w pracy z ludzkim ciałem. Pierwsze maszyny powstały poprzez dodanie pomysłowych krążków ze sprężynami do łóżek szpitalnych (pierwsza forma maszyny Cadillac Pilates). W przeciwieństwie do tradycyjnych ćwiczeń fitness na macie, gdzie dane ćwiczenie wykonuje się albo poprawnie, albo nie, ćwiczenia na maszynach Pilatesa są o wiele bardziej precyzyjne i mogą być opanowane nawet przez mniej doświadczone osoby.

Sam Hubertus Pilates mówił o „współpracy maszyny i człowieka”. Tak więc regulowany opór kilku sprężyn i poszczególnych maszyn sprawia, że ćwiczenia na maszynach Pilatesa są najlepszym wyborem dla każdej osoby (szczupłej, otyłej, w ciąży, sportowca, emeryta, dziecka itd.), ponieważ pomagają każdemu wykonać ćwiczenie prawidłowo, z odpowiednim obciążeniem względem maszyny i z pełnym zaangażowaniem wszystkich mięśni. To właśnie dzięki maszynom do pilatesu ćwiczenia te są bardziej intensywne, a przez to około 4-5 razy bardziej efektywne niż powszechnie znane ćwiczenia fitness na macie. Z czasem autorka opracowała metodę pracy na maszynach Pilatesa obejmującą około 550 różnych ćwiczeń, podczas których całe ciało jest wszechstronnie przepracowane poprzez mięśnie centrum (Core).

Ponieważ były to głównie większe maszyny, Joseph Pilates opracował również zestaw 34 ćwiczeń jako ukierunkowany program ćwiczeń naziemnych bez maszyn czy urządzeń. (To znaczy w okresie, kiedy jego klientki nie miały dostępu do studia pilatesu). Jest to najtrudniejsza forma ćwiczeń Pilatesa, ponieważ żadna maszyna ani jej sprężyna nie są pomocne w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Sam Pilates uczył tych ćwiczeń na ziemi tylko bardzo zaawansowanych klientów i tylko na obozach na świeżym powietrzu, dziś można powiedzieć „letnich bootcampach”. O różnych ćwiczeniach naziemnych wspomina w swojej książce Powrót do życia z 1945 roku, gdzie znajdujemy opis wszystkich ćwiczeń. I tak, 90% metody Pilatesa dotyczy ćwiczeń na specjalnych maszynach, pozostałe 10% metody opisuje wykonywanie ćwiczeń na ziemi lub macie.

Ćwiczenia na maszynach mają na celu wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych ciała i uzyskanie gibkości: maszyny mają wbudowane sprężyny, a mięśnie stawiają im opór. W miarę jak wzrasta siła mięśnia, ćwiczący używa coraz mocniejszych sprężyn. Jest to więc obciążenie ciągłe, które jest bardzo delikatne dla ludzkich stawów i ścięgien.

Maszyny do pilatesu i sprzęt do ćwiczeń

Najbardziej znaną maszyną do ćwiczeń jest reformer. Jest to ławka, na której w poziomej ramie umieszczony jest ruchomy wózek. Na jednym końcu ma sprężyny, a na drugim dwie liny. Inną znaną maszyną jest cadillac (znany też w języku angielskim jako Trapeze Table lub „stół trapezowy”), który jest metalową konstrukcją z wieloma sprężynami i trapezami. Inne maszyny Pilatesa to krzesło wysokie, zwane też krzesłem elektrycznym, krzesło wunda, krzesło dziecięce, beczka drabiniasta, korektor kręgosłupa lub beczka schodkowa oraz mała beczka. Mniej popularne maszyny to magiczny krąg, wieża gilotynowa, pedi-biegun, fotel i korektor stóp.

Joseph Pilates używał tych maszyn do wykonywania serii ćwiczeń, które kształtowały całe ciało klienta. Z grubsza rzecz biorąc, było ponad 500 różnych ćwiczeń, które można było wykonać na prawie każdej z jego maszyn. To właśnie ćwiczenia na wielu maszynach sprawiają, że metoda Pilatesa jest tak skuteczna i powszechna. Jedno ćwiczenie wykonywane na różnych maszynach daje każdemu możliwość dogłębnego zrozumienia celu i zasady działania jego ciała. Tylko precyzyjnie wykonane ćwiczenie przynosi pożądany rezultat.

Jeśli chodzi o pomoce, które mogą nie tylko wzbogacić same ćwiczenia, ale także pomóc w ich prawidłowym wykonywaniu, obecnie popularne są małe piłki lekarskie, wałki piankowe, wałki, duże piłki fitball, dyski obrotowe i gumy do ćwiczeń. Niektóre z obecnych szkół Pilatesa łączą ćwiczenia na macie z ćwiczeniami wspomaganymi, ale bardziej efektywną i bezpieczniejszą formą dla początkujących są wspomniane wcześniej ćwiczenia na maszynach Pilatesa dostępne obecnie w wielu studiach Pilatesa lub fitness w całym kraju. Wiele studiów ma programy do grupowych i indywidualnych ćwiczeń na maszynach Pilatesa.

Sześć zasad pilatesu

Joseph Pilates wykształcił siedmiu następców swojej metody. Jedną z uczennic była Romana Kryzanowska. Dwoje uczniów Romany Kryżanowskiej to Philip Friedman i Gail Eisen, którzy w 1980 roku opublikowali pierwszą nowoczesną książkę o Pilatesie – The Pilates Method of Physical and Mental Conditioning. Nakreślili w nim sześć zasad Pilatesa, które zostały przyjęte lub zaadaptowane przez szeroką społeczność instruktorów Pilatesa.

Oto poniższe zasady, którymi należy się kierować podczas ćwiczeń:

  • koncentracja ruchu,
  • kontrolowany ruch,
  • ruch z centrum ciała,
  • płynność ruchu,
  • precyzję ruchu,
  • oddychanie

Znak towarowy

W październiku 2000 roku złożono w Urzędzie Własności Przemysłowej wniosek o rejestrację znaku towarowego „Pilates” dla towarów i usług. Urząd zarejestrował znak towarowy w 2001 roku. Jednakże w październiku 2005 roku w Czechach złożono wniosek o unieważnienie znaku towarowego, uzasadniając to tym, że uważa słowo „Pilates” za ogólne określenie metody ćwiczeń. W październiku 2006 roku Urząd przychylił się do wniosku i unieważnił znak towarowy nr 237791 „Pilates”.

Festiwal Pilatesa

Ta część artykułu nie jest wystarczająco oczyszczona i dlatego może zawierać informacje, które wymagają weryfikacji.

Jeśli jesteś zaznajomiony z opisywaną tematyką, pomóż uzasadnić twierdzenia, dodając odnośniki do wiarygodnych źródeł.

Praski Festiwal Pilatesa stał się bardzo popularnym dorocznym wydarzeniem, gromadzącym najlepszych światowych mistrzów techniki Pilatesa, prezentowanych publiczności przez zagranicznych wykładowców. Dzięki weekendowemu programowi indywidualnych warsztatów, każdy ma okazję naprawdę przekonać się, jak technika Pilatesa jest postrzegana i prezentowana za granicą, dowiedzieć się wielu nowych informacji o swoim ciele i wykorzystać je w ćwiczeniach Pilatesa.

Organizatorzy Festiwalu Pilatesa sprowadzają do Polski za każdym razem inne znane zagraniczne osobistości świata fitness, dzięki czemu to weekendowe wydarzenie staje się bardzo korzystną studnią nowych informacji nie tylko dla nauczycieli/praktyków Pilatesa, ale także cenną wartością dla fizjoterapeutów, trenerów personalnych i doświadczonych praktyków Pilatesa oraz dla ogółu społeczeństwa.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY