Padel – Wyjaśnienie Sportu, Zasady oraz Gdzie Grać


Padel staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju i na świecie. Jest to młody sport rakietowy, który łączy elementy tenisa, squasha i tenisa stołowego. Jednocześnie ma bardzo specyficzne zasady, które objaśnię w tym artykule.

Czym jest padel i skąd się wziął padel tenisowy?

Sport zwany paddle, jak sama nazwa wskazuje jest najbliższy tenisowi, który wszyscy już znamy. Poza tym, paddle wykorzystuje kombinację umiejętności i zasad z kilku dyscyplin sportowych. Oprócz wspomnianego już tenisa ziemnego, są to także squash, tenis stołowy i badminton. Chociaż paddle jest w Polsce znany w niewielkim stopniu dopiero od dziesięciu lat, stopniowo coraz więcej graczy przekonuje się do niego.

A skąd się wziął ten sport? Międzynarodowa Federacja Padla za oficjalny rok powstania przyjęła 1969. Wtedy to entuzjasta sportu Enrique Corcuera zbudował pierwszy kort do paddle’a na swoim podwórku w Acapulco w Meksyku i czyniąc to, najwyraźniej nieświadomie, położył podwaliny pod nową dyscyplinę sportów rakietowych.

Z Ameryki Środkowej i Południowej tenis paddle stopniowo przedostał się do Europy, gdzie umocnił się zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim. To dlatego dziś Hiszpania i Portugalia należą do absolutnych potęg padelowych. Często mówi się też, że paddle jest obecnie bardziej popularne w tych krajach niż tradycyjny tenis.

Paddle tennis ma swoje własne oryginalne zasady, ale jest też oparty na znanych nam dyscyplinach sportowych

Paddle jest najczęściej i oficjalnie rozgrywane jako debel nad siatką, na korcie o wymiarach 20×10 metrów. Na pierwszy rzut oka kort do paddle’a wygląda jak kort tenisowy, tylko jest nieco mniejszy. Specyficzne są szklane ściany (lub siatka) wokół kortu, znane np. ze squasha. Przeciwko tym ścianom można pod pewnymi warunkami zagrać piłkę na połowę przeciwnika.

Przy okazji piłka jest bardzo podobna do klasycznej „piłki tenisowej” (żółta, biała), ale ma nieco inne właściwości odbijania. Nie można tego jednak powiedzieć o rakiecie, która jest mniejsza i pozbawiona naciągu. Omawiam to szerzej w poniższym artykule. Padel, podobnie jak MMA jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się sportów. Gra w niego ponad 18 milionów zapalonych graczy w ponad 90 krajach na całym świecie.

Zasady i boiska do padla

Omówmy podstawowe zasady, które są niezbędne do gry w paddle.

 • Padel jest rozgrywany w deblu na specjalnych kortach zewnętrznych (lub krytych)
 • Gra toczy się na wyznaczonym boisku, a ściany są częścią gry. Piłka może wylądować tylko raz na danej połowie boiska, musi być następnie zagrana na połowę przeciwnika
 • Dozwolone jest granie „z woleja”, a także celowanie na połowę przeciwnika poprzez ścianę.
 • Serwujący zawodnik musi stać za linią serwisową i ma dwie próby
 • Piłka po podaniu musi wpaść w pole serwisowe przeciwnika (nie może wcześniej dotknąć ściany)
 • Jeśli piłka wyleci poza kort przy uderzeniu, przeciwnik wciąż ma możliwość wrzucenia jej z powrotem na kort (do momentu drugiego odbicia).
 • Zawodnicy nie muszą zmieniać kolejności uderzeń
 • Liczenie jest takie samo jak w klasycznym tenisie

Ze względu na szybką, betonową nawierzchnię i boczne ogrodzenie kortu, największy nacisk podczas gry w paddle kładzie się na:

 • Kąt odbicia
 • Rotacja piłki
 • Koncentracja gracza

Liczenie punktów jest identyczne jak w konwencjonalnym tenisie, włącznie z tiebreakiem przy stanie 6:6. Również oznaczenie linii kortów jest praktycznie takie samo jak w tenisie.

Jest więc oczywiste, że każdy, kto uprawiał sport rakietowy zanim spróbował paddle tennisa, ma predyspozycje do tej dyscypliny i nie musi zaczynać od zera. Kluczem jest jednak wykorzystanie wszystkich unikalnych zasad i dozwolonych uderzeń, które oferuje tenis paddle. Oczywiście, jak w każdym sporcie, wymaga to treningu.

Rakieta do paddla

Na pierwszy rzut oka tym co prawdopodobnie najbardziej odróżnia paddle od innych sportów jest specjalna rakieta. Sam pasek na rękojeści, który trzeba założyć na nadgarstek jest czymś, czego nie znamy z innych sportów. Ta obowiązkowa nieelastyczna smycz ma za zadanie chronić gracza przed potencjalnymi wypadkami i kontuzjami.

Rakieta Padel nie posiada naciągu, a jej całkowita długość nie może przekraczać 45,5 cm. Dość nietypowe są otwory o różnych średnicach, które mają za zadanie zmniejszyć opór powietrza podczas pociągnięć. Rakiety do padla są najczęściej wykonane z włókna węglowego, szklanego i różnią się wagą. Początkującym graczom zaleca się zakup jak najlżejszej rakiety.

Istnieje kilka kształtów rakiet do wyboru (okrągła, łezka, diament), z których każda ma swoje wady i zalety. Dopiero z czasem dany gracz odkrywa, która rakieta do padla jest odpowiednia dla jego stylu gry. W skrócie, istnieje naprawdę szeroka gama różnych rakiet padlowych o mniej lub bardziej zróżnicowanych właściwościach. Wybór tej najbardziej odpowiedniej jest kwestią indywidualną.

Padel tenis jest grany także w Polsce, a jego popularność rośnie

Ta dyscyplina oferuje ciekawą alternatywę, której coraz więcej graczy chce przynajmniej spróbować. Wielu z nich rezygnuje wtedy całkowicie z padla. Co ciekawe, przed 2012 rokiem praktycznie nie można było znaleźć żadnej pisemnej wzmianki o tym sporcie.

Wraz ze wzrostem popularności paddle za granicą, trend ten zaczął być coraz bardziej popularny także u nas. Została więc założona Polska Federacja Padla.

Padel sportem XXI wieku

Padel jest bardzo często nazywany sportem XXI wieku. Jego rosnąca popularność wynika z faktu, że każdy może w niego zagrać, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. To nie jest trudny sport do nauczenia. Na grę w padel wybierają się nawet całe rodziny, co wynika z faktu, że gra się w parach, a więc w tym samym czasie zaangażowanych jest więcej graczy.

World Padel Tour

Najbardziej prestiżowymi zawodami w padlu jest World Padel Tour, który jest podobny do np. piłkarskiej Ligi Mistrzów. To tutaj grają najlepsi zawodnicy na świecie i często dochodzi do zapierających dech w piersiach meczów pełnych niesamowitych starć. Cóż, oceńcie sami.

Wśród najlepszych padlarzy na świecie są Hiszpanie, Argentyńczycy, Brazylijczycy i Portugalczycy. Aby zapoznać się z rankingiem najlepszych obecnie zawodników, odwiedź oficjalną stronę Tour.

Zasady gry w padla?

Paddle tennis (w skrócie paddle) opiera się głównie na tenisie i squashu. Ma ona kilka oryginalnych zasad i specyfikę, które opisuje w artykule tutaj.

Gdzie można zagrać w paddle w Polsce?

Ze względu na rosnącą popularność tego nowego sportu rakietowego, w naszym kraju powstały już specjalne korty do padla. W padla możesz zagrać w takich miastach jak: Tychy, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Kraków, Wolbrom ,Warszawa, Kielce, Lubniewice, Olszyn, Szczecin.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.