Lista Najstarszych Klubów Piłkarskich na Świecie


Piłka nożna ma długą i bogatą historię sięgającą drugiej połowy XIX wieku. Pierwsze kluby piłkarskie powstały w Wielkiej Brytanii – odpowiednio w Anglii i Szkocji.

Najstarszy klub piłkarski świata ma prawie 170 lat

Piłka nożna jako oficjalny sport ma już prawie 170 lat. Do połowy XIX wieku piłka nożna była popularnym sposobem spędzania wolnego czasu, ale nie posiadała żadnej organizacji, a jej zasady różniły się w zależności od miasta. Piłka została kopnięta przez entuzjastów krykieta Nathaniela Creswicka i Williama Presta, którzy czuli potrzebę nadania piłce nożnej wyraźnego porządku.

Gdzie utworzono pierwszy klub piłki nożnej?

24 października 1857 roku Creswick i Prest założyli pierwszy na świecie klub piłkarski – Sheffield FC. Pomysł okazał się sukcesem, gdyż już pięć lat później w regionie Sheffield działało 15 drużyn. W 1963 roku miejscowy FC stał się nawet jednym z członków-założycieli Angielskiego Związku Piłki Nożnej.

Klub ten był początkiem nieodzownych dziś elementów gry w piłkę nożną, takich jak twarde poprzeczki, rzuty rożne i główki. Sheffield FC działa na poziomie amatorskim do dziś mając trzynaście drużyn, w tym dwie dorosłe, dziewięć juniorskich, jedną kobiecą i jedną niepełnosprawną.

Pierwszy klubowy mecz z 1860 roku

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 1860 roku, Sheffield FC rozegrało swój pierwszy międzymiastowy mecz z lokalnym rywalem. Był nim Hallam FC założony w 1860 roku. Uważa się, że te derby są prawdopodobnie najstarszym klubowym meczem piłkarskim na świecie. Podstawowe wartości Williama Presta i Nathaniela Creswicka, takie jak uczciwość i szacunek, sprawiły, że piłka nożna jest prawdopodobnie najpopularniejszym sportem w historii.

Sheffield został odznaczony Orderem Zasługi przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA). Do dziś istnieją tylko dwa kluby piłkarskie na świecie, które mogą poszczycić się tym wyróżnieniem. Jednym z nich jest Real Madryt, a drugim wspomniane wcześniej Sheffield FC.

Lista pozostałych najstarszych drużyn klubowych

Na poniższej liście znajdziesz tylko te kluby, które obecnie można określić jako profesjonalne.

Aston Villa, Bolton Wanderers, Hearts, Hamilton Academical (1874)

Dwa angielskie i dwa szkockie kluby. Podczas gdy Aston Villa jest tradycyjnym klubem Premier League, Bolton Wanderers gra w League Two, czwartej najwyższej lidze w Anglii.

Heart of Midlothian i Hamilton Academical są stałymi uczestnikami najlepszej ligi Szkocji, Scottish Premiership.

Rangers (1872)

Rangersi są najbardziej utytułowanym klubem ze Szkocji po Celticu Glasgow. W swojej bogatej historii mogą pochwalić się 117 trofeami.

Reading (1871)

Reading FC grało również w Premier League, ale obecnie występuje w Championship, drugiej najwyższej lidze w Anglii.

Kilmarnock (1869)

Kilmarnock FC jest tradycyjnym klubem Scottish Premiership.

Sheffield Wednesday, Queen’s Park FC (1867)

Sheffield Wednesday gra obecnie o spadek z drugiej najwyższej ligi w Anglii. Jednak na początku lat 1900 klub zdołał kilkakrotnie triumfować w First Division, poprzedniczce Premier League.

Queen’s Park FC to najstarsza drużyna w Szkocji. Obecnie działa w drugiej najwyższej lidze w Szkocji.

Nottingham Forest (1865)

Nottingham Forest występuje obecnie w angielskiej drugiej lidze. Klub dwa razy z rzędu wygrał rozgrywki PMEZ (1978/79 i 1979/80), poprzednika dzisiejszej Ligi Mistrzów.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY