Kiedy Brakuje Informacji Zwrotnej Znaczenie Samokrytyki Wzrasta


Ludzie są zaprogramowani tak, by nie zauważać tak bardzo swoich błędów. To chroni nas przed depresją, ale w zakładach doprowadza nas do pewnego rodzaju uprzedzeń, które mogą być ogromnym problemem. W poniższym artykule dowiesz się, jak działa taki proces i co możesz zrobić by mu przeciwdziałać.

Ludzki mózg wyposażony jest w mechanizmy, które pozwalają mu czuć się „dobrze”. Stąd na przykład, znane zjawisko: Kiedy polscy piłkarze wygrywają, to mówimy „Wygraliśmy!”. Kiedy przegrywają – „Oni Przegrali” – My tylko patrzyliśmy na mecz.

Mechanizmy te mogą również utrudniać osobie zaakceptowanie błędów i informacji zwrotnej w ogóle. Starają się temu przeciwdziałać, między innymi poprzez projekcje, w których obstawiający dobrze trafił z kuponem o kursie 1.6, który nie może przegrać. Ale ten piłkarz nie trafił do bramki, popełnił błąd, na który obstawiający nie mógł liczyć i wynik się zmienia.

Potrzeba analizy strategii wstecznej

Jak dotąd nie spotkałem się z żadnym bukmacherem, który pokazywałby mi całkowity bilans konta. Jest to liczba, którą ukrywają i wiedzą dlaczego. Niektórzy z ludzi, którzy obstawiają dla zabawy i nie oczekują wielkich zysków bardziej dbając (świadomie lub nieświadomie) o emocje związane z obstawianiem pieniędzy, zdawaliby sobie sprawę z możliwych znacznych strat, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka. Również dlatego niektórzy zalecają prowadzenie dziennika zakładów.

Istotą informacji zwrotnej jest ciągłe doskonalenie się. Jeśli pokonamy nieodłączne blokady, których nie będę tu fachowo wymieniał uzyskamy bardziej obiektywne spojrzenie na strategię, która może okazać się nieopłacalna lub nawet przynosząca straty.

Kiedy obstawiamy niższe kursy (<3), będziemy potrzebować tylko około 100 przeanalizowanych zakładów, aby dokonać dobrego osądu. Element przypadku jest już obecny w mniejszym stopniu i dobra strategia od niegroźnej do przegranej powinna być rozpoznawalna. Przy większych kursach potrzeba więcej zakładów, a odchylenie może być bardziej wyraźne. Gdy po odpowiednich testach wyjdzie deficyt, zmieniłbym podejście. Niezależnie od tego czy obstawiam dla zabawy, dla zysku, czy dla obu tych rzeczy, strata jest niepożądana.

Jeśli jesteś taki jak ja i co jakiś czas wypłacasz pieniądze ze swojego konta bukmacherskiego, a potem widzisz okazję, wysyłasz trochę pieniędzy z powrotem, polecam zrobienie analizy strategii wstecznej, żeby sprawdzić czy wygrywasz.

Ulepszanie istniejącej (nie przynoszącej strat) strategii

Pierwszą rzeczą, o której bym pomyślał jest to, jak zoptymalizować istniejącą strategię. Samo w sobie może nie przynosić zbyt wielkich strat. Wierzę, że wygra jedna drużyna, a żeby tak się stało, musi trafić w bramkę. Czy nie byłoby bardziej opłacalne postawić na to, że strzelą bramkę?

Czasami może tak właśnie być. Ważne jest to, że zaproponowana alternatywa sprawia, że myślimy o tym meczu trochę inaczej. Czy drużyna A ma na boisku swoich najlepszych napastników? Czy najlepsi zawodnicy Drużyny B zajmują się obroną?

Moją duża nową pasją jest esport. A konkretnie Dota 2. Jest to gra komputerowa, w której gracze sterują bohaterami i poruszają się po mapie na różne sposoby. Celem jest zniszczenie bazy wroga. Zwykle obstawiałem tylko wyniki meczów, ale ostatnio moi koledzy z czatu na żywo przekonali mnie, by spróbować także liczenia zabitych. W czystej grze (mapa) bez zwrotów akcji będzie mniejsza liczba zabójstw, co często nie jest w pełni uwzględniane przez bukmachera w kursach, więc kilka razy udało mi się złapać lepsze kursy niż te oferowane na faworytów do zwycięstwa.

Bukmacherzy wymieniają sporo opcji, które obstawiamy w oparciu o podobne lub takie same założenia. Podejrzewam, że ma to na celu wywołanie zmęczenia decyzyjnego (wyczerpania ego) u obstawiających. Ale o tym więcej innym razem.

Kiedy straty są większe

Strategie, które przekraczają tolerowany poziom strat powinny zostać całkowicie odrzucone. Przynajmniej w mojej opinii.

Zrób sobie przerwę

Nawet przerwa może być rozwiązaniem. Powyżej wspomniałem o zmęczeniu decyzyjnym, które jest zjawiskiem potwierdzonym psychologicznie. Nawiasem mówiąc jest to powód, dla którego słodycze i uzależniające towary w supermarketach znajdują się tylko przy kasie, do której docieramy dopiero po przejściu całego sklepu; zmęczenie decyzją może być jednym z problemów chronicznych hazardzistów, a przerwa może je rozwiązać. Jeśli to rozwiąże problem, uczyń przerwę regularnym rytuałem.

Zacznij obstawiać inny sport

Wśród tradycyjnych sportów polskie zakłady sportowe oferują wiele możliwości. Większość z nich nie wymaga profesjonalnego treningu ani osobistego doświadczenia w sporcie.

Inne podejście i zasady

Kiedyś sam obstawiałem tylko mecze na żywo, ale teraz korzystam z okazji przedmeczowych. W tym celu warto przyjrzeć się tabeli i historii obu drużyn, dowiedzieć się, którzy zawodnicy nie wejdą do gry itd. Takie badania mogą być nieco niewystarczające dla niektórych obstawiających tylko na żywo.

Wypracowałem też taką zasadę, że jeśli przez dłuższy czas nie widzę, jak jakaś drużyna gra, to oglądam ją od początku i widzę w jakiej jest formie. Nie zawsze można polegać na historycznym dorobku. Posiadanie sztywnych reguł nie jest czymś złym, może spowodować, że kilka dobrych okazji zostanie zmarnowanych, ale uchroni cię przed znacznie większą liczbą błędów.

Pomoc

Pewien wielki strateg powiedział kiedyś, że każdy wojownik musi wiedzieć jak daleko może się posunąć. Czasami musisz powiedzieć sobie, żeby przestać. Pomoc w takiej sytuacji można uzyskać na przykład w ośrodku leczącym od uzależnień.

Wniosek

To co chciałbym, abyś wyniósł z tego artykułu, to znaczenie śledzenia zysków i strat w długim okresie czasu oraz robienia sobie przerwy od czasu do czasu. Z odpowiednimi kursami, zakłady nie powinny przynosić zbyt dużych strat. Jednak na każdą osobę oddziałuje wiele czynników psychologicznych, takich jak obstawianie dla rewanżu, zwiększanie kwot, gdy jest się w euforii z powodu dobrego kuponu, zmęczenie decyzją i inne, do których należy tendencja do odrzucania samokrytyki, co może uniemożliwić nam obiektywną ocenę wyników, a w konsekwencji tego, ile zakłady płacą/nie płacą, jeśli o tym nie wiemy. Do każdego z nas należy ocena znaczenia obstawiania.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY