Khamzat Chimaev – Profil i Statystyki Zawodnika MMA


Khamzat Chimaev jest wschodzącą gwiazdą wagi półśredniej i średniej w prestiżowym UFC. Jako rodowity Czeczen, który wraz z rodziną wyemigrował do Szwecji, w wielkim stylu wdarł się do elity MMA i jest okrzyknięty przez ekspertów przyszłym mistrzem.

Imię i NazwiskoChamzat Chimajew
Urodzony:1 maja 1994, Czeczenia, Rosja
PrzezwiskoBorz
NarodowośćSzwedzka
Wzrost188 cm
Waga77 kg
Kategoria wagowaśrednia
Zwycięstwa w MMA9 (6x KO / TKO, 3x poddanie)
Przegrane w MMA0
TeamCentrum szkoleniowe Allstars

Wczesna kariera i start w MMA

Khamzat Chimaev rozpoczął swoją przygodę ze sportami walki jako małe dziecko. Konkretnie od 5 roku życia był zaangażowany w zapasy, które towarzyszyły mu praktycznie przez cały okres dorastania. Ze względu na swój typowo wschodni temperament często wdawał się w różne bójki, co dało początek jego przydomkowi Borz. Oznacza on wilka w jego ojczystym języku i otrzymał go od swojego brata właśnie na podstawie częstych bójek w czasie jego krwawych, młodych lat.

Kiedy w 2019 roku wyemigrował z niespokojnego regionu Czeczenii do cichej Szwecji miał już doświadczenie w sportach walki. Jednak z MMA zaczął przygodę dopiero później, kiedy trafił prosto do renomowanego Allstars Gym. Tutaj szybko został zauważony przez menadżera organizacji, który dostrzegł w Chimaevie wielki potencjał i zadał mu zasadnicze pytanie, czy chce zostać pod jego skrzydłami i stać się pełnowartościowym zawodnikiem. Chimaev zgodził się, rozpoczynając w ten sposób swoją karierę w MMA.

Khamzat Chimaev vs. Jingliang Li

Niepokonany czeczeński wilk Khamzat Chimaev powrócił do klatki po długiej przerwie. Konkretnie, od ponad roku nie stał w świetle reflektorów z powodu różnych kontuzji. Teraz jednak powraca i jest gotowy do ataku na pas mistrzowski wagi do 77 kg.

Na UFC 267 zmierzy się z chińskim fighterem Jiangliangiem Ji, który ma rekord 18-6. Dla niego była to niewątpliwie największa szansa w jego karierze. Bukmacherzy w całym świecie MMA wyraźnie faworyzowali Chimaeva, który miał małe problemy na wadze, gdy zmieścił się w przepisowym limicie już przy drugiej próbie. Sama walka przyniosła wyraźną dominację Chimaeva, który nie dał się zaskoczyć i łatwo przydusił swojego przeciwnika w pierwszej rundzie.

Chimaev i porównanie z Khabibem Nurmagomedovem

Nie tylko ze względu na swoje pochodzenie, Chimaev jest porównywany przez wielu ekspertów do panującego mistrza Khabiba Nurmagomedova. Obaj zawodnicy o kaukazkich korzeniach mają styl oparty na walce na ziemi – obaj wykorzystują swoje atuty w postaci zapasów i grapplingu.

Co więcej, Khimaev nie ukrywa swojej sympatii do rodaka z Dagestanu i publicznie go wspiera. Bardzo możliwe, że to właśnie Chimaev przejmie berło od Khabiba i zostanie mistrzem – ze swoimi umiejętnościami i stylem, który wniósł do UFC, jest na najlepszej drodze, by nim zostać.

Debiut i rekord Khamzata Chimaeva w UFC

Wejście Khamzata Chimaeva do UFC było naprawdę imponujące. Szwedzki fighter, którego „ozdobą” jest niezauważalna blizna na górnej wardze, zadebiutował w najlepszej organizacji świata w lipcu 2020 roku, kiedy to „zadusił” Johna Phillipsa w drugiej rundzie po serii mocnych ciosów. Wystarczyło tylko 10 dni, aby Chimaev ponownie pojawił się na scenie. Tym razem zrzucił 7 kilogramów i wystąpił w walce, gdzie jego przeciwnikiem był Rhys McKee. „Borz” znów nie dał szans swojemu przeciwnikowi i po serii celnych strzałów wygrał w 1 rundzie.

Ustanowił tym samym rekord UFC, gdyż nigdy wcześniej w historii żaden zawodnik nie był w stanie wejść do ringu w tak krótkim czasie i wygrać. Co więcej, w swojej drugiej walce Chimaev nie zadał ani jednego ciosu, a w sumie w obu walkach jego przeciwnicy trafili go tylko dwa razy. Jego dominujące zwycięstwa przyniosły mu premię pieniężną za występ wieczoru (ponad 400 tyś EUR) w obu przypadkach. Dwie walki w ciągu 10 dni i w dwóch kategoriach wagowych wzbudziły również pasje wśród legend MMA.

Chimaev Khamzat – Statystyki i Podsumowanie walk

Niepokonany Chimaev jeszcze nigdy w swojej zawodowej karierze nie musiał przechodzić do 3-ciej rundy i wszystkie swoje walki kończył zwycięsko przed czasem.

WynikRywalRunda (czas)SposóbWydarzenieData
WygranaJiangliang Ji1 (3:16)PoddanieUFC 26730.10.2021
WygranaGerald Meerschaert1 (0:17)KOUFC Fight Night 178:
Covington vs. Woodley
19.09.2020
WygranaRhys McKee1 (3:09)TKOUFC on ESPN 14 – Whittaker vs. Till25.07.2020
WygranaJohn Phillips2 (1:12)PoddanieUFC on ESPN 13 – Kattar vs. Ige15.07.2020
WygranaMzwandile Hlongwa2 (1:15)PoddanieBrave CF 27 – Abdouraguimov vs. Al Selawe10.04.2019
WygranaIkram Aliskerov1 (2:26)KOBrave CF 23 Pride and Honor19.04.2019
WygranaSidney Wheeler1 (0:35)TKOBrave CF 20 – Chimaev vs. Sidney22.12.2018
WygranaMarko Kisic1TKOBrave CF 18 – Mineiro vs. Selwady16.11.2018
WygranaOle Magnor1 (4:23)PoddanieFCR 3 – Fight Club Rush 318.08.2018
WygranaGard Olve Sagen2TKOIRFA – International Ring Fight Arena 1426.05.2018

Szkoła Gustaffsona i Latifi

Nazwisko Chamzata Chimaeva jest często kojarzone m.in. z zawodnikiem wagi ciężkiej Alexandrem Gustaffsonem. Chimaev regularnie trenuje ze szwedzkim zawodnikiem i otrzymuje od niego cenne rady. Wskazówki te czerpie również od innego doświadczonego Szweda Ilira Latifi i według jego własnych słów to właśnie treningi sparingowe z cięższymi o 20 kg kolegami posuwają go do przodu o krok.

Chimaev vs. John Phillips i Rhys McKee

192:2. To niesamowita statystyka uderzeń na korzyść Chimaeva w jego dwóch pierwszych walkach w UFC. Miażdżące zwycięstwa były poprzedzone dużą ilością takedownów i świetną pracą na ziemi, wyraźnie najmocniejszą bronią komety UFC 2020.

Khamzat Chimaev vs. Conor McGregor

Chimaev wdał się w słowną utarczkę z fenomenalnym Conorem McGregorem na mediach społecznościowych. Kontrowersyjny Irlandczyk obraził nawet utalentowanego Czeczena ze szwedzkim paszportem obelgą „szczurza morda”, na co Chimaev nie zareagował łaskawie i odwdzięczył się w postaci kurczaka emoji, który nawiązuje do faszerowania „Kurczaka” wymyślonego przez jego pogromcę Nurmagomedova.

Chimaev wyznał, że w 2018 roku, przed spodziewaną walką McGregora z Khabibem pojechał do Irlandii, by odnaleźć Conora i rzucić wyzwanie słynnemu zawodnikowi. Jeśli do walki między tymi dwoma rywalami dojdzie w przyszłości, będzie to kolejna wielka historia, którą tak bardzo kochają fani MMA na całym świecie.

Khamzat Chimaev – Tapology, Sherdog, Instagram i Twitter

Pewny siebie Chimaev, który powiedział, że jest gotów wziąć obie walki o tytuł tego samego dnia jest dość aktywny na portalach społecznościowych – Instagram i Twitter. Podobnie informacje o nim możemy znaleźć na Sherdogu i Tapology, dwóch największych portalach MMA, które śledzą jego karierę i zbierają szczegółowe informacje.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY