Jakie są Wymiary Stołu do Ping-Ponga i Piłeczki?


Tenis stołowy to bardzo popularny sport, popularny także wśród szerokiej publiczności. W tym artykule dowiesz się więcej o stołach, piłeczkach, a także o tym czy istnieje różnica między ping pongiem a tenisem stołowym.

Wymiary stołu do ping-ponga (outdoor, indoor)

Istnieje wiele rodzajów stołów do tenisa stołowego – mają one różną grubość powierzchni do gry, są wykonane z różnych materiałów i mają różne wzory. Jednak to, co powinno być zawsze takie samo to wymiary stołu czyli długość, szerokość, wysokość powierzchni gry od podłoża oraz wymiary siatki.

Jeśli planujesz zakup stołu do ping ponga, powinieneś wcześniej określić, do czego będziesz go używał, a także czy chcesz grać na zewnątrz (outdoor) czy w pomieszczeniach (indoor). Główną różnicą między tymi stołami jest trwałość – stoły outdoorowe są bardziej odporne na wilgoć, słońce i tym podobne czynniki, możesz bez obaw używać ich w pomieszczeniach. Niewielką wadą jest ich wyższa cena zakupu. Z kolei stoły wewnętrzne nie są zalecane do użytku zewnętrznego.

Kolejnym dość ważnym czynnikiem, oprócz znajomości zasad tenisa stołowego, jest grubość deski do gry, tak by odbicie piłki było takie samo w każdym miejscu na stole (jeśli upuszczasz piłkę z 30 cm, to powinno to być 23 cm). Im grubszy, tym lepiej. Minimalna zalecana grubość to 16 milimetrów, ale są też deski o grubości 25 milimetrów.

Nie należy też zapominać o kolorach – jeśli planujesz ustawić stół na trawie lepiej będzie ci się grało na niebieskim stole niż na zielonym. Pamiętaj też, że jeśli chcesz często przenosić i przestawiać stół, powinien on mieć mechanizm składania i dobrej jakości kółka. Ważne jest też, by pomyśleć o siatce, która czasem nie jest dołączana do stołów. Idealnie jest, gdy nie musisz jej zdejmować za każdym razem, gdy składasz stół.

Wymiary stołu powinny być zawsze takie same

Tenis stołowy – wymiary

  • Długość stołu: 274 cm
  • Szerokość stołu: 152,5 cm
  • Wysokość stołu od ziemi: 76 cm
  • Wysokość siatki: 15,25 cm
  • Szerokość linii na stole: 2 cm

A jak kształtują się ceny? Stoły do tenisa stołowego możesz kupić nawet za 600 zł, ale nie są polecane ponieważ nie wytrzymują zbyt długo. Z drugiej strony, nie warto kupować stołów powyżej 2000 PLN chyba że chcesz stół do profesjonalnego treningu.

Przestrzeń wokół stołu do ping ponga – jaka minimalna?

Grając w tenisa stołowego, powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca wokół stołu. Zaleca się przynajmniej 8,5 × 4 metry, ale najlepiej mieć 10 × 5 metrów. Podczas dużych międzynarodowych imprez takich jak Mistrzostwa Świata w Tenisie Stołowym czy Igrzyska Olimpijskie, zawodnicy mają do dyspozycji przestrzeń o wymiarach nawet 14 × 7 metrów.

Jeśli grasz w domu pomieszczenie powinno mieć wyższy sufit, co najmniej 3 metry.

Mini-stół do tenisa stołowego – odpowiedni do zabawy na przyjęciach lub spotkaniach towarzyskich

Oprócz klasycznych stołów do ping ponga na rynku dostępne są również specjalne mini stoły, które służą przede wszystkim do rozrywki podczas takich okazji jak przyjęcia. Na rynku jest mnóstwo takich stołów, są one wyposażone w siatki, a czasem nawet w mini kije, ale możesz grać w zasadzie wszystkim. Mnóstwo zabawy gwarantowane.

Wymiary i materiał piłeczki pingpongowej

Przez wiele lat w tenisie stołowym grało się piłeczkami o średnicy 38 mm, ale po Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku zdecydowano się zwiększyć rozmiar piłeczek do 40 mm. Obecnie można w nią grać piłkami 40+, czyli 40,0 – 40,6 milimetrów.

Od 2015 roku plastikowe piłki zastąpiły piłki celuloidowe. Waga to 2,7 grama, a kolory to biały i pomarańczowy – wybrane zgodnie z kolorem stołu. Na szarym stole lepiej widać pomarańczową piłkę, a na najbardziej klasycznych stołach niebieskich lub zielonych – białą.

Tenis stołowy – wymiary piłeczek

  • Rozmiar: 40,0 – 40,6 mm
  • Waga: 2,7 g
  • Materiał: tworzywo sztuczne
  • kolor: biały, pomarańczowy

Czy jest różnica między ping pongiem a tenisem stołowym?

Każda osoba, która kiedykolwiek grała w tenisa stołowego z pewnością określiła ten sport mianem ping ponga. Te terminy są powszechnie mylone i ludzie myślą, że są to te same rzeczy, ale to nieprawda. W ostatnich latach są to w zasadzie dwa różne sporty, mimo że są bardzo podobne. Od 2011 roku WCPP organizuje swoje Mistrzostwa Świata w Ping Pongu.

Stół i piłki są takie same, ale różnica jest w rakietkach i w punktacji. W ping pongu wszyscy gracze mają taką samą rakietkę, nakładki są takie same po obu stronach, przypominają papier ścierny i mają niebieski kolor. Eliminuje to typowe dla tenisa stołowego rotacje i sprawia, że gra staje się wolniejsza. Przy zmianie stron zawodnicy zostawiają rakietkę na stole i grają następnego seta rakietką przeciwnika.

Gra toczy się do 2 wygranych setów i do 15 punktów, zawodnik ma prawo raz na mecz (do swojego 12. punktu w secie) zadeklarować „podwójny punkt” – jeśli wygra następną wymianę otrzymuje 2 punkty, ale w przeciwnym razie przeciwnik zgarnia tylko klasyczny 1 punkt. Zasadą jest, że ten, kto zdobędzie punkt przy stanie 14-14 – wygrywa seta. Nie ma więc klasycznej zasady, że różnica musi wynosić 2 punkty.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY