Jak Zapanować nad Dobrymi i Złymi Seriami w Zakładach


Prędzej czy później każdy trafia złą passę. Jeśli ktoś mówi ci, że to nieprawda to albo kłamie, albo w ogóle nie obstawia. To zła wiadomość. Dobra wiadomość jest taka, że każdy typujący – to znaczy, o ile nie jest całkowicie beznadziejny – na pewno będzie miał też dobrą passę.

Jednak oba rodzaje serii mogą stanowić problem jeśli nie będziemy sobie z nimi dobrze radzić i w obu przypadkach możemy skończyć na czerwono. Ze złymi passami z oczywistych powodów, a z dobrymi bo sukces może łatwo wejść ci do głowy i możesz potem zapłacić za swoją lekkomyślność. Poniżej przedstawiam kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przy obstawianiu:

Zła Passa – jak sobie z tym radzić

Nie wpadaj w panikę

Najgorsze co możesz zrobić, to zacząć panikować. Jeśli wpadniesz w panikę, będziesz robił głupie rzeczy, co na dłuższą metę oznacza pewną przegraną. Kiedy zdajesz sobie sprawę, że na dłuższą metę jesteś skutecznym graczem – lub przynajmniej jesteś tego bliski – uświadom sobie, że nie będziesz przegrywał wiecznie. Zła passa zdarza się czasem każdemu, więc musisz zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki.

Uważaj co robisz

Ostatnią rzeczą, którą powinieneś robić podczas złej passy zakładów jest kwestionowanie swoich umiejętności. Musisz jednak obserwować to co robisz – a konkretnie sprawdzić, czy zmiana w Twojej rutynie stawiania zakładów nie jest winna złej passie. Może (nieświadomie) zacząłeś obstawiać bardziej ryzykowne zakłady albo w jakiś sposób związałeś się emocjonalnie z konkretną drużyną. Dzięki dokładnej analizie retrospektywnej odkryjesz wszystkie błędy, a następnie je poprawisz.

Nie próbuj nadrabiać strat

Absolutnie najgorsza rzecz, jaką może zrobić osoba obstawiająca zakłady sportowe. W tym przypadku zwiększasz wielkość zakładów i starasz się jak najszybciej wrócić do gry. Jeśli uda ci się wygrać to świetnie, ale nie zapominaj, że zła passa będzie miała negatywny wpływ na twoją psychikę i proces podejmowania decyzji. Dlatego jest duża szansa, że znowu przegrasz i będziesz jeszcze bardziej na minusie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Psychologia zakładów – odrabianie strat.

Nie stawiaj na mecze, na które w innych okolicznościach byś nie postawił

Kiedy obstawiający wpadają w panikę często zaczynają szukać sportów i lig, na które normalnie by nie stawiali. Myślą, że jeśli zmienią sferę swoich zainteresowań, znów zaczną sobie dobrze radzić. Ewentualnie – w najgorszym wypadku – zaczynają stawiać AKO w zupełnie szalony sposób.

Jeśli na dłuższą metę osiągasz sukces nie masz powodu, by cokolwiek zmieniać. Trzymaj się procedury, która do tej pory działała. Jeśli jednak długofalowo przegrywasz, prawdopodobnie ciągle popełniasz jakiś fundamentalny błąd więc najpierw należy przeprowadzić dokładną analizę, a dopiero potem działać.

Zrób sobie przerwę

Nie ma nic złego w zrobieniu sobie przerwy. Czasami jest to najlepsze z możliwych rozwiązań – jeśli jesteś zestresowany, spanikowany i tak nie będziesz w stanie przeprowadzić obiektywnej i dobrej jakościowo analizy przedmeczowej, więc nie ma sensu niepotrzebnie przesadzać. Zrób sobie przerwę na kilka dni i wróć do obstawiania z czystym umysłem.

Dobra seria

Nie popadaj w euforię

Dla wielu obstawiających dobre serie mogą na dłuższą metę wyrządzić nawet więcej szkód niż te złe. Jeśli zaczniesz myśleć, że jesteś geniuszem i że wszystko się uda, zaczniesz podejmować niepotrzebne ryzyko i obstawiać gry, których w innym wypadku byś nie obstawił. Niestety, w większości przypadków takie podejście spowoduje, że stracisz dużą sumę i po raz kolejny nauczysz się umiaru. Musisz pamiętać, że nie masz gwarancji sukcesu. Czy masz dobrą passę? Wspaniale! Ale jeśli nie będziesz kontynuował dobrej roboty, ta passa się skończy.

Nie zmieniaj podejścia

Dobra seria pojawiła się dzięki podejściu, które przyjąłeś. Nie ma więc powodu, dla którego miałbyś coś zmieniać. Nie powinieneś myśleć, że możesz nagle zmienić swoje zasady obstawiania i dalej wygrywać – to po prostu nie ma sensu.

Możesz pomyśleć o zwiększeniu wielkości zakładów

Być może nie będziesz chciał zmieniać swojego podejścia do obstawiania, ale możesz pomyśleć o zwiększeniu wielkości swoich zakładów, aby jak najlepiej wykorzystać swoją obecną dobrą passę. Co więcej, jest to logiczny krok w zarządzaniu bankrollem – zwycięska passa powiększy Twój bankroll, więc możesz sobie pozwolić na zwiększenie wielkości zakładu bez żadnych skrupułów (ale oczywiście nie mówie tu o jakimś ekstremalnym wzroście).

Ucz i staraj się wyciągać z tego wnioski

Zawsze powinieneś zgłębiać to co robisz, zarówno w dobrych, jak i złych momentach. Jednak w dobrej serii jest to może nawet ważniejsze. Masz dobrą kondycję psychiczną, dobrze Ci się wiedzie i dlatego będziesz miał dodatkową energię – którą możesz zainwestować w analizę swoich działań. Często w ten sposób dowiesz się czegoś, co pomoże ci zwiększyć twój długoterminowy sukces.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.