Jak typować skok o tyczce – ważne czynniki


Skokiem o tyczce jest skok pionowy w taki sam sposób jak skok wzwyż, z tą różnicą, że zawodnik używa tyczki wykonanej z wysokiej jakości tworzyw sztucznych do pokonania przeszkody. Dlatego w skoku o tyczce sportowcy pokonują wysokość kilku metrów.

Choć ten rodzaj lekkoatletyki jest obecny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich jego początki nie były łatwe.

Przykładowo podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1900 roku zawody odbywały się w Bois de Boulogne. Z tego konkursu zostało wyeliminowanych trzech amerykańskich zawodników. Lecz ponieważ organizatorzy nie chcieli wywoływać skandalu, obiecali sportowcom, że będą mogli pominąć poniedziałkowe zawody, a ich występy będą się liczyły do konkursu. Później jednak zmienili zdanie, ale zapomnieli poinformować o tym zawodników więc dowiedzieli się o tym fakcie jako ostatni.

Oferta na skok o tyczce u bukmacherów

Dziś taki skandal już się raczej nie powtórzy. Sport stał się tak profesjonalny jak to tylko możliwe. Najważniejszymi turniejami są oczywiście Letnie Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata i Europy, a także kilka prestiżowych turniejów regionalnych. Najważniejsze zawody są zazwyczaj uwzględnione w ofercie bukmacherów. Ten rodzaj zakładów jest bardzo popularny.

Bukmacherzy oferują kilka rodzajów zakładów na skok o tyczce:

Zakład na zwycięzcę – najprostszy i najbardziej popularny zakład. Obstawiający stara się przewidzieć, który z obstawiających będzie najlepszy w zawodach.

Zakład 1-3 – pozwala na dokonanie pewnych błędów. W tym zakładzie ludzie próbują przewidzieć, którzy zawodnicy zajmą trzy pierwsze miejsca. Ponieważ nie ma potrzeby zgadywać kolejności zawodników, ten typ zakładu jest nieco łatwiejszy i gorąco polecam go niewprawnym graczom.

Zakłady Head to head (H2H) – bukmacherzy wymieniają parę zawodników i zadaniem obstawiającego jest odgadnięcie, który z nich zajmie wyższe miejsce w rankingu najlepszych skoczków.

Na co zwracać uwagę przy typowaniu zwycięzcy skoku o tyczce?

Choć tyczkarze walczą z innymi sportowcami by osiągnąć jak najlepsze wyniki tak naprawdę najbardziej zmagają się ze swoimi słabościami. Dlatego podstawą zakładów jest dobra znajomość sportowców. W dzisiejszych czasach nie jest problemem zdobycie informacji np. na stronach sportowych czy w mediach społecznościowych, a cała ta wiedza pomoże nam poprawnie wytypować zwycięzcę wyścigu.

Podobnie jak w innych sportach dużą rolę odgrywa psychika i ogólna odporność na stres. Oddziaływanie psychiki jest porównywalne z oddziaływaniem przygotowania i aktualnej formy. Czasami sportowcy nie są wystarczająco przygotowani mentalnie i dlatego nie są w stanie powtórzyć swoich wyników treningowych na oczach widzów. Dotyczy to ważnych wydarzeń, takich jak Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Miejsce rozgrywania turniejów – niektórzy zawodnicy wolą rywalizować w pomieszczeniach zamkniętych. Są też sportowcy, którzy lubią otwarte stadiony.

Ogromne znaczenie ma także wiek skoczków. Młodzi sportowcy są entuzjastyczni i mają dużo energii, ale często nie są w stanie wytrzymać presji psychicznej. Z drugiej strony doświadczeni sportowcy nie boją się już kamer telewizyjnych i mają wystarczająco dużo doświadczenia, by poradzić sobie z presją psychiczną.

Wyniki i osiągnięcia w poprzednich zawodach – zdecydowanie powinieneś śledzić poprzednie występy zawodników. Co więcej, w przypadku Igrzysk Olimpijskich, starsi sportowcy, którzy jeszcze nie zdobyli medalu olimpijskiego, zrobią wszystko, by go zdobyć.

Prestiż turnieju – wiadomo, że im wyższy prestiż turnieju i suma nagród pieniężnych, tym bardziej zmotywowani są zawodnicy. Dlatego też mniejsze, mniej prestiżowe turnieje towarzyskie mogą kryć w sobie prawdziwe niespodzianki.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY