Ile Zarabiają Najlepiej Opłacani Zawodnicy MMA i KSW?


To pieniądze sprawiają, że świat się kręci. Mieszane sztuki walki nie są tu wyjątkiem. Rośnie liczba niezadowolonych zawodników, a kwestia finansów jest coraz częstszym powodem przedłużających się sporów. Jak hojne jest KSW oraz pozostałe znane organizacje?

Ile zarabiają zawodnicy MMA?

Pieniądze to w MMA temat bardzo mocno komentowany. Dzięki rosnącej popularności walk, zarobki fighterów w ostatnich latach znacznie wzrosły. Jednak wielu fighterów czuje się niedocenionych i decyduje się na odejście w poszukiwaniu czegoś lepszego. Gdzie leży prawda i czy ta kwestia ma w ogóle jakieś jasne rozwiązanie? W tym artykule przyjrzałem się polityce płacowej najbardziej znanych organizacji.

Wynagrodzenia w UFC

Zdecydowanie najgłośniej mówi się w tej chwili o zarobkach zawodników w UFC. Francis Ngannou, Jon Jones, Corey Anderson i wiele innych gwiazd uważa, że ich wynagrodzenie za walkę jest niewystarczające. Jest to absolutnie kluczowy moment w negocjowaniu nowego kontraktu, a trzeba dodać, że kwestia finansów staje się coraz bardziej skomplikowana.

Szef UFC Dana White niejednokrotnie poskramiał emocje. Organizacja UFC wypracowała sobie pod jego wodzą bardzo silną pozycję. Jest postrzegany przez wszystkich jako numer jeden na świecie. Liga Mistrzów Mieszanych Sztuk Walki. Dlatego o pomysłach finansowych fighterów można długo dyskutować i nie zawsze kończą się one tak, jak chce tego zawodnik. Wiąże się z tym fakt, że organizacja „numer dwa” na świecie, Bellator, płaci swoim zawodnikom znacznie więcej niż UFC.

W UFC istnieje ogromna dysproporcja w wypłatach dla fighterów. Oprócz tak zwanego „wynagrodzenia zasadniczego”, na wysokość wynagrodzenia za walkę wpływa wiele czynników. Oto najważniejsze z nich:

  • Liczba walk w UFC
  • Wygrana/Przegrana w danej walce
  • Bonus za występ wieczoru
  • Bonus za walkę wieczoru
  • Zobowiązania medialne
  • Bonusy marketingowe
  • Procent od sprzedaży PPV
  • Jak wysoko na karcie walk znajduje się mecz
  • Reputacja i wyniki sportowe (mistrz, atrakcyjność marketingowa, itp.)

Jakość treningu, a ostatecznie życia często opiera się na pieniądzach sponsorów. Fighterzy UFC nie są tu wyjątkiem. To, że fighterzy UFC biorą wielokrotnie mniej niż gwiazdy NFL, NHL i innych sportów nie jest tajemnicą.

Słynny Conor McGregor z UFC przyjmuje wypłaty rodem z innej galaktyki. To właśnie on utrzymuje z dużym marginesem pozycję najbardziej dochodowego fightera w historii organizacji nawet do roku 2021, kiedy to został dwukrotnie pokonany przez Dustina Poiriera.

Najlepiej opłacani fighterzy UFC w 2021 roku

  1. Conor McGregor $10,022,000
  2. Dustin Poirier $2,473,000
  3. Kamaru Usman $2,024,000
  4. Derrick Lewis $1,453,000
  5. Jan Błachowicz/Israel Adesanya $1,182,000

W tym zestawieniu znajdziesz listę 10 najlepiej zarabiających fighterów w historii organizacji UFC. Są to kwoty zarobione wyłącznie przez walkę, ostateczne kwoty są sumą wszystkich innych aktywności i premii wielokrotnie wyższych. Jednak, jak już mówiłem, nie osiągają one pensji światowych gwiazd innych sportów. Pełną listę możecie zobaczyć na stronie thesportsdaily.com.

Ranking najlepiej opłacanych fighterów w historii UFC

  1. Conor McGregor $25,302,000
  2. Khabib Nurmagomedov $14,770,200
  3. Alistair Overeem $9,914,500
  4. Anderson Silva $8,732,000
  5. Andrei Arlovski $7,201,000
  6. Michael Bisping $7,135,000
  7. Junior Dos Santos $7,110,000
  8. Georges St.-Pierre $7,037,000
  9. Jon Jones $7,025,000
  10. Donald Cerrone $6,816,200

Jak kształtują się zarobki w KSW?

KSW – największa organizacja w Polsce. Prawda jest taka, że jej ogólna polityka płacowa nie różni się wiele od UFC. Niektóre z kwot zapierają jednak dech w piersiach. Podstawowa pensja mało znanych lub debiutujących zawodników waha się tutaj od 2,000 do 4,000 PLN (bez prowizji z PPV i innych premii marketingowych).

Jednym z najbardziej dochodowych fighterów w historii KSW jest legendarny Mamed Kalidov. Mówi się, że jego pensja wynosi obecnie około 180,000 PLN, podczas gdy za swoją ostatnią walkę z Roberto Soldiciem, w której doznał straszliwego KO zainkasował w sumie astronomiczne 5 milionów złotych jak podaje gazeta sport.pl. Należy dodać, że była to największa walka w historii organizacji więc i on został odpowiednio wyceniony.

Z dostępnych informacji wynika, że w swojej karierze w KSW Mariusz Pudzianowski nigdy nie zszedł poniżej 170 tyś złotych za walkę. Weźmy pod uwagę, że w KSW występuje on od 2009 roku.

Paweł „Popek Monster” Mikołajuw zarobił w KSW łącznie ponad 2 miliony złotych. Obecny król wagi półśredniej i średniej Roberto Soldic, były mistrz wagi średniej Michał Materla, Borys Mańkowski, Damian Janikowski i były wieloletni mistrz wagi półśredniej Tomasz Narkun są również jednymi z najlepiej opłacanych zapaśników w KSW.

Wynagrodzenia w Octagon

Na koniec zajmijmy się największą czesko-słowacką organizacją Oktagon MMA. Kluczowym faktem w tej organizacji jest to, że Oktagon bardzo uważnie strzeże szczegółowych informacji o konkretnych wynagrodzeniach. Mówiąc dokładniej: nie publikuje ich. Promotorzy Ondrej Novotny i Palo Neruda są bardzo skąpi w słowach nie tylko w kwestii wypłat, ale także zysków ze sprzedaży PPV czy przychodów za dany okres. Nie oczekujmy od nich dokładnych liczb.

Z niektórymi stwierdzeniami i informacjami można jednak polemizować. Kwestia pieniędzy jest ostatnio bardzo gorącym tematem, więc nieme dotąd twarze w zarządzie organizacji Oktagon częściowo przerwały milczenie.

Większość „początkujących fighterów”, którzy dopiero budują swoje nazwisko, może dysponować kwotą około 4,700 PLN. Bardziej znane twarze, takie jak Miloš „Meloun” Petrášek zarobią wyższą sumę (18,000 – 36,000 PLN). Najlepsi mogą zarobić od 36,000 do 72,000 PLN za walkę.

Karlos Vémola przeszedł z tego powodu do konkurencji

Najwyżej opłacanym fighterem w Octagonie jest Karlos Vémola. Jak podają dostępne źródła, jego honorarium za walkę liczy się w setkach tysięcy złotych. Co więcej, jako największa gwiazda otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie, które jest absolutnie niezbędne do sfinansowania poziomu jego życia w czasie wielu kontuzji.

Attila Végh, na przykład dał do zrozumienia, że jego wynagrodzenie za walkę stulecia nie przekroczyło miliona koron, czyli 180 tyś złotych. Wiele mówiło się o przejściu Leo Brichta do nowo powstałej organizacji Real Fight Arena. Jednym z powodów, dla których utalentowany fighter rozstał się z Octagonem były rzekome warunki płacowe poniżej średniej. W ostatniej walce Brichta mówił o 3 tys. euro.

Wynagrodzenia RFA

Trzeba też wspomnieć o nowej organizacji MMA Fight Night Arena. Jej główny szef i promotor Boris Marhansky otwarcie zapowiada, że RFA chce spróbować poprawić ogólny obraz tej kwestii poprzez nowo ustalone warunki. Według niego, zawodnicy w czechach nie są wystarczająco opłacani, czemu Ondrej Novotny wielokrotnie stanowczo się sprzeciwiał.

Co to tak naprawdę znaczy? „Minimalna kwota dla zwycięzców walki amatorskiej w naszym kraju będzie się zaczynać od około 6,900 PLN (w przeliczeniu)”, ogłosił Marhanský.

W ostatnich miesiącach RFA zwróciła się ze swoją ofertą do większości krajowych fighterów. Wielu z nich posłuchało. Leo Brichta, Miroslav Brož, Tomáš Deák czy Tadeáš Růžička. Wszyscy oni powinni w RFA poprawić się znacznie w porównaniu z poprzednią sytuacją.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY