NAJNOWSZE

Tor Wyścigowy F1 w Wielkiej Brytanii – Silverstone Circuit


Silverstone Circuit to tor wyścigowy położony na granicy Northamptonshire i Buckinghamshire. Tor znany jest jako miejsce organizowania Grand Prix Wielkiej Brytanii, które odbyło się tu po raz pierwszy w 1948 roku, a od sezonu 1987 jest stałym punktem w kalendarzu Formuły 1.

Oprócz Grand Prix, tor Silverstone gości inne czołowe brytyjskie i światowe wydarzenia motorsportowe. Są to Mistrzostwa MotoGP, Mistrzostwa Świata Superbike, FIA GT1 i Le Mans Series. Jest także gospodarzem prestiżowego wyścigu BRDC International Trophy, który choć rozgrywany pod szyldem Formuły 1, nie był wliczany do mistrzostw. Dziś na torze odbywa się coroczny Silverstone Classic, spotkanie historycznych jednośladów F1, a zwycięzca wyścigu otrzymuje trofeum BRDC.

Charakterystyka toru Silverstone

Silverstone jest położony około 115 km na północ od Londynu. Stoi na terenie byłego lotniska wojskowego dla bombowców Royal Air Force. Trzy pasy startowe ułożone w typowy trójkąt, zbudowane w 1943 roku, leżą teraz na środku toru wyścigowego. W 1949 roku torowi nadano kształt, który stanowi podstawę dzisiejszej trasy. Dwa lata później został wydzierżawiony przez Brytyjskie Stowarzyszenie Kierowców Wyścigowych (BRDC) i wprowadzono na nim wiele zmian. Między innymi przeniesiono boxy i pit stopy z prostej Farm na prostą między Woodcote a Copse. W 1971 roku BRDC kupiło wszystkie grunty, na których znajdował się tor i ponownie wprowadzono modyfikacje. Zbudowano nowe pit-stopy, nowy zakręt w Woodcote i zmodyfikowano cały tor, by umożliwić lepsze wyprzedzanie. Te ulepszenia nie były jednak ostatnimi. Tor był modyfikowany także w następnych latach. Celem było zmniejszenie prędkości. W 1991 roku została ona spowolniona i wydłużona poprzez budowę dodatkowych zakrętów. Mimo to, średnia prędkość nadal wynosi 235 km/h. Poczyniono także wiele inwestycji w zaplecze toru, powstała tu także szkoła wyścigowa.

Dzisiejszy Silverstone pozostaje jednym z najbezpieczniejszych torów. Ma wysokiej jakości, płaską asfaltową nawierzchnię o średnich wymaganiach dotyczących opon i jest nawet nieco bardziej przyjazna dla hamulców. Składa się z siedmiu lewych i dziesięciu prawych zakrętów.

W czasie weekendu wyścigowego spokojny wiejski region zamienia się w ruchliwe centrum turystyczne. Brak infrastruktury drogowej powoduje, że ruch lokalny się załamuje i tworzą się zatory. Problem ten został jednak w dużej mierze rozwiązany dzięki budowie obwodnicy Silverstone A43. Grand Prix Wielkiej Brytanii zwykle odbywa się latem, ale w 2000 roku zostało przeniesione na kwiecień. Okazało się to jednak bardzo niefortunnym rozwiązaniem, gdy ulewne deszcze zamieniły pola, na których widzowie parkowali swoje samochod – w wielkie bagna. Wielu gości jest przewożonych na tor helikopterem przez co lotnisko Silverstone Heliport jest w tym dniu najbardziej ruchliwym lotniskiem w Wielkiej Brytanii.

Fakty i liczby dotyczące toru Silverstone

  • Długość toru: 5 901 m
  • Liczba okrążeń: 52
  • Długość wyścigu: 306,7 km
  • Odległość między startem a metą: 105 m
  • Liczba zakrętów: 18 (10 w prawo i 8 w lewo)
  • Szerokość toru: 15 m
  • Długość najdłuższej prostej: 770 m
  • Rekord toru: 1:27.097 – Max Verstappen/RedBull (2020)
  • Najszybsze okrążenie kwalifikacyjne: 1:29.615 (236.652 km/h) – Sebastian Vettel/Red Bull-Renault (2010)
  • Prędkość maksymalna: 305 km/h
  • Pierwsze GP: 1948 (zwycięzca Luigi Villoresi (ITA) – Maserati 4CLT/48)
  • Liczba Grand Prix: 55
  • Średnie zużycie paliwa: 2.36 kg/okrążenie
  • Jazda na pełnych obrotach: 68%
  • Odcinek trasy przy pełnej mocy: 890 m
  • Liczba zmian biegów: ok 44 / okrążenie
  • Zużycie opon: średnie do wysokiego
  • Zużycie hamulców: niskie
  • Poziom przyczepności: wysoki
  • Pojemność trybun: 150 000

Strategia

  • 1 postój: 32. – 35. okrążenie
  • 2 postoje: 21-30 i 40-45
  • 3 postoje: 16 – 22, 32 – 37 i 46 – 50.

Historia

Teren lotniska Silverstone był wykorzystywany do szkolenia pilotów bombowców podczas II wojny światowej. W tym czasie najsłynniejszy tor w Anglii, Brooklands, ze swoim słynnym pasem startowym został zniszczony podczas nalotów. Brak wyścigów zmusił dyrektorów Brooklands (Weybridge) Ltd do sprzedaży terenu za 330 tyś funtów fabryce samolotów Vickers-Armstrong. Królewski Automobilklub (RAC) nabył wtedy w ramach rekompensaty od Ministerstwa Lotnictwa lotnisko wojskowe w pobliżu wioski Silverstone w hrabstwie Northamptonshire. Silverstone wkrótce stał się dla Brytyjczyków nową legendą motoryzacji. Grand Prix odbyło się tu już w 1948 roku i to właśnie tutaj 13 maja 1950 roku zaczęła się pisać historia serii Mistrzostw Świata Formuły 1.

Pierwsza wzmianka o wyścigu na Silverstone pochodzi z września 1947 roku. Był to bardzo nieformalny, a nawet nielegalny wyścig znany jako Grand Prix Mutton. Rok później wyścig ponownie zawitał na Silverstone, ale tym razem w formie Grand Prix Wielkiej Brytanii, organizowany przez Royal Automobile Club. Odbywało się to na torach startowych z długimi prostymi zakończonymi wąskimi serpentynami i torem otoczonym belami słomy. Na tym torze ścigano się również w 1949 roku, ale na potrzeby wyścigu International Trophy organizatorzy zdecydowali się na bieg po torze okrężnym. Tor ten był również używany do rozgrywania Grand Prix w 1950 i 1951 roku. Od 1952 roku linia startu została przeniesiona z Farm Straight na dzisiejszą prostą finiszową i ta konfiguracja pozostała praktycznie niezmieniona przez kolejne 35 lat.

Silverstone był świadkiem znaczących sukcesów brytyjskich kierowców i zespołów, ale również inne gwiazdy Formuły 1 mają z nim wspaniałe wspomnienia. Włoski zespół Ferrari, dzięki Froilainowi Gonzalezowi świętował swoje pierwsze zwycięstwo w Grand Prix na tym torze w 1951 roku. W 1979 roku Clay Regazzoni przyjechał tu po swoje pierwsze zwycięstwo dla zespołu Franka Williamsa, a w 1997 roku zespół ten odniósł swój setny triumf na Silverstone z Jacques’em Villeneuve’em. Ojciec Jacques’a, Gilles zadebiutował w Formule 1 na tym tradycyjnym torze w 1977 roku. Silverstone, obok Monzy, byłego austriackiego toru Österreichring i toru Spa-Francorchamps jest dziś wciąż jednym z najszybszych.

W swojej historii Grand Prix Wielkiej Brytanii przeniosło się z Silverstone na tory Aintree lub Brands Hatch, ale powróciło tu na dłużej w 1987 roku. Sporty motorowe mają w Wielkiej Brytanii ogromną tradycję i nikt nie wyobraża sobie kalendarza Formuły 1 bez tego toru. Męczące są natomiast długotrwałe spory o jego przyszłość. Co roku Bernie Ecclestone naciska na organizatorów, by poprawili niedostateczną infrastrukturę. W 2009 roku istniała nawet groźba, że Silverstone zniknie z kalendarza i wyścig zostanie przeniesiony do Donington. Nie udało się jednak na czas rozpocząć koniecznego remontu i Silverstone wrócił do gry. Negocjacje były jednak trudne, a Ecclestone od dawna utrzymuje, że wolałby odwołać Grand Prix Wielkiej Brytanii. W końcu jednak zgodzili się na radykalną przebudowę i podpisali 17-letnią umowę, która pierwotnie miała należeć do Donington Park. Częścią umowy była budowa nowego pit lane’u i padoku. Przebudowa obejmuje również nowe trybuny i infrastrukturę toru.

Transformacja zajęła pięć miesięcy i kosztowała pięć milionów funtów. Modyfikacje objęły sześć zakrętów, a tor został wydłużony z pierwotnych 5,141 metrów do 5,901 metrów. Zawodnicy nie będą już jechać z Abbey Corner do Farm Straight, Bridge i Priory, ale skręcać w prawo, a następnie pojawi się pięć nowych zakrętów zanim powrócą na oryginalną trasę w Luffield.

Okrążenie na nowoczesnym torze Silverstone

Przejazd na Silverstone rozpoczyna się od pierwszego bardzo szybkiego zakrętu Copse, gdzie kierowcy muszą delikatnie hamować i ślepo kierować samochód na właściwą linię. Jedynym punktem orientacyjnym jest tutaj znacznik 50 metrów po lewej stronie toru. Następnie nadchodzi bardzo szybka i popularna kombinacja zakrętów Maggotts i Becketts. Podczas pokonywania podwójnej kombinacji lewo-prawo kierowca musi pozostać maksymalnie skupiony i starać się nie hamować, aby utrzymać idealny tor jazdy. Nawet mały błąd może kosztować dużo czasu, a ewentualny zły podbieg na prostej Hangarowej oznacza brak maksymalnej prędkości na końcu prostej. W tym miejscu samochody hamują na zakręcie Stowe. Jest to bardzo szybki i wyboisty zakręt z długim i nieprzejrzystym wierzchołkiem. Hamowanie w tym miejscu jest stosunkowo późne, a kierowcy często pomagają sobie na zjeździe, przejeżdżając przez krawężniki.

Krótka prosta z lekkim spadkiem wprowadza bolidy w ciasną szykanę Vale, gdzie bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad samochodem z powodu zdradliwych krawężników. Po tej szykanie kierowcy kontynuują jazdę przez ciasny prawy zakręt Club, którego profil został zmodyfikowany podczas przebudowy w 2010 roku. Przy wierzchołku ma przeciwny brzeg niż poprzednio i opada na wyjściu. W przeszłości opony miały tu duże znaczenie Następna prosta jest dość długa. Tutaj nabiera dużej prędkości i to bardzo ważne jest tempo podczas podchodzenia do zakrętu Abbey. Jest to prawy zakręt, używanej od 2010 roku, który pokonuje się na szóstym biegu z prędkością około 250 km/h.

Pierwsza część zakrętu wydaje się być dość ostra, dodatkowo jest tam wyboistość, która wyrzuca samochód. Następnie tor się rozszerza i kierowcy przyspieszają w kolejnym lewym zakręcie, Farm, gdzie samochody wracają na lewą stronę toru stwarzając okazję do wyprzedzania. Po tym następuje łagodne wzniesienie i powolny, wymagający użycia hamulców odcinek. W przeszłości te problemy nie występowały, ale tym razem ucierpią na tym tylne opony. Dalej mamy trzynasty zakręt Village i The Loop, które dla odmiany są lewoskrętne. Wierzchołek jest tu dość późny, a potem nadchodzi szybki zakręt Aintree. Samochody pozostają po zewnętrznej, a następnie skręcają w kolejną prostą.

Ten odcinek prowadzi do długiej prostej Wellington Straight. Za nim następuje hamowanie przed ostatnim odcinkiem toru – zakrętami Brooklands i Luffield. Brooklands jest bardzo trudnym zakrętem, ponieważ jego wierzchołek pojawia się stosunkowo późno i jest kilka możliwych idealnych torów jazdy. Oferuje też doskonałe możliwości wyprzedzania. Róg Luffield jest również ważnym zakrętem. Podwójny prawy zakręt pokonuje się na drugim lub trzecim biegu i ostatecznie przyspiesza w górę Woodcote aż do prostej finiszowej.

Ile Gemów ma Set Tenisa Ziemnego? – To Zależy


Tenis jest grą, która ma swój własny, unikalny system punktacji. Pojawiło się wiele sugestii, które miałyby wyjaśnić dlaczego system jest tak dziwny, ale nikt tak naprawdę nie wie skąd się on wziął. Niektórzy uważają, że punkty przedstawiają pozycje na wyimaginowanej tarczy zegara, inni mówią, że wskazują jak daleko do przodu można było stanąć podczas serwowania w archaicznej formie gry.

Niezależnie od tego, jakie jest prawdziwe pochodzenie systemu punktowego – przetrwał on próbę czasu. We współczesnej grze było zaskakująco mało prób modyfikacji systemu zdobywania punktów, a uwaga skupiła się na strukturze setów. Historycznie były one nieograniczonej długości, ale powszechne wprowadzenie tie-breaków sprawiło, że stały się one łatwiejsze do opanowania. Sety są czasami wydłużane, by umożliwić rozgrywanie meczów jednosetowych lub skracane, by zapobiec zbyt długiemu trwaniu spotkania.

Standardowy set w tenisie jest rozgrywany do 6 gemów, a tie-break następuje przy stanie 6-6. Przeciętny mecz tenisowy składa się z 3 setów po 6 gemów. Jeśli rozgrywany jest mecz w systemie pojedynczego seta, zazwyczaj przyjmuje się format 8-gemowy. W przypadku imprez jednodniowych można wybrać sety 4-gemowe, by umożliwić rozegranie wielu meczów. French Open jest jedynym turniejem, w którym obowiązuje zasada braku tie breaka w piątym secie.

Zwykłe sety do 6

To tradycyjny format. Zawodnicy na zmianę rozgrywają i serwują a pierwszy, który wygra 6 gemów – wygrywa seta. Pod warunkiem, że ma co najmniej 2 gemy przewagi. Jeśli żaden z zawodników nie jest w stanie osiągnąć przewagi dwóch gemów, zazwyczaj rozgrywany jest tie-break przy stanie 6 gemów.

Tie-break jest wygrywany przez pierwszego gracza, który osiągnie 7 punktów pod warunkiem, że ma 2 gemy przewagi. Wówczas set jest punktowany 7-6 dla zwycięzcy tie-breaka. Cały mecz zazwyczaj rozgrywany jest w systemie do trzech wygranych setów lub w przypadku turniejów wielkoszlemowych mężczyzn, do pięciu setów. Set w takim formacie trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut, choć możliwe są dłuższe wymiany.

Sety do 8 dla Zawodników Pro

Coraz więcej zawodów ligowych zaczyna używać „pro setów”. Są one rozgrywane w identyczny sposób jak zwykłe sety do 6, z tą różnicą, że zawodnik musi wygrać 8 gemów, by wygrać seta. Zazwyczaj tie-break rozgrywany jest przy 7 gemach.

Popularność setów pro wynika przede wszystkim z faktu, że wiele meczów ligi amatorskiej odbywa się wieczorem, a zawodnicy przychodzą bezpośrednio z pracy. Każdy mecz składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech setów, a wielu graczy nie chce, by zawody przeciągały się do późnego wieczora. Jeśli grają każdą rundę jako set pro, a nie do 6, to każdy set będzie trwał od 40 minut do godziny co sprawi, że mecz będzie łatwiejszy do opanowania.

Krótkie formaty setów

Ze względu na rosnącą presję czasu, zarówno na poziomie juniorów jak i seniorów, obserwujemy tendencję do organizowania turniejów trwających tylko jeden dzień. Oznacza to, że mecze nie mogą trwać zbyt długo, ponieważ od zawodników można oczekiwać rozegrania trzech lub czterech setów w ciągu jednego dnia. Najprostszym sposobem, by to osiągnąć, zachowując jednocześnie istotę tradycyjnego systemu punktacji jest stosowanie tak zwanych „krótkich setów”.

Krótkiego seta wygrywa gracz, który jako pierwszy osiągnie 4 gemy pod warunkiem, że ma przewagę dwóch. O wygraniu krótkiego seta decyduje tie-break, który w różnych wersjach formatu jest rozgrywany przy stanie 3-3 lub 4-4. W typowym turnieju jednodniowym mecze są rozstrzygane w najlepszym z trzech setów, przy czym dwa pierwsze są krótkie, a trzeci to tie-break, w którym zwycięzca jako pierwszy zdobywa 10 punktów.

Niektóre zawody wykorzystują jeszcze krótszy format, znany jako „Fast 4”. W tym przypadku mecze również składają się z dwóch krótkich setów i tie-breaka, ale używa się dodatkowych sposobów, by je przyspieszyć. Znów stosuje się różne wersje, ale najważniejsze jest to, że kiedy mecz dochodzi do „stanu”, rozgrywany jest jeden punkt, który go rozstrzyga („sudden death deuce”), a przyjmujący wybiera, z której strony przeciwnik serwuje.

Ponadto w oryginalnej wersji Fast 4 obowiązywała zasada „no let”, zgodnie z którą, jeśli serw dotknął siatki piłka zostawała w grze w przeciwieństwie do zwyczajowego wymogu wznowienia podania.

Sety bez tie-breaków

Wiele lat temu nie istniało coś takiego jak tie-break, a set był rozgrywany do momentu, gdy jeden z zawodników miał dwa gemy przewagi. Mogło to trwać bardzo długo. Jeszcze do niedawna zasada ta była stosowana w finałowych setach meczów Wielkiego Szlema i Pucharu Davisa, ale teraz French Open jest ostatnim bastionem takiego czasochłonnego tradycjonalizmu.

Przykład tego, co może się wydarzyć, można było zobaczyć na Wimbledonie w 2010 roku, kiedy John Isner i Nicolas Mahut rozegrali mecz, który trwał ponad 11 godzin, a ostatecznie został rozstrzygnięty 70-68 w piątym secie. Dziś możliwość rozgrywania tak długich meczów jest powszechnie uważana za niedopuszczalną, choćby dlatego, że wyczerpany zwycięzca niechybnie przegra w kolejnej rundzie zawodów.

Pełna transmisja najdłuższego w historii meczu bez tie breaku, który trwał 11 godzin

Ile gemów trwa przeciętny mecz tenisowy?

Niewiele jest statystyk na ten temat, ale z opublikowanych danych wynika, że typowe jest to około 10 gemów na set, co odpowiada „średniemu” wynikowi 6-4. Biorąc to pod uwagę, można się spodziewać, że mecz w najlepszym z trzech setów będzie składał się z około 20 gemów. Analogicznie, mecz trwający do pięciu wygranych setów może trwać 50 lub więcej gemów.

Tor F1 w Imola we Włoszech – GP San Marino i Emilia Romagna


Tor wyścigowy im. Enzo i Dino Ferrari to tor Formuły 1 znajdujący się w miejscowości Imola, w prowincji Bolonia we Włoszech. Tor został nazwany na cześć Enzo Ferrari, założyciela marki o tej samej nazwie oraz jego syna Dino.

Tor zyskał powszechną popularność pod nazwą Autodromo di Imola i każdej wiosny gościł Grand Prix San Marino oraz wiele innych wydarzeń samochodowych i motocyklowych. Od 2020 roku Grand Prix nosi nazwę Emilia Romagna. W 1980 roku gościł również Grand Prix Włoch. Jest to jeden z niewielu torów, na których ruch odbywa się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Historia toru F1 w Imola

Tor ten został zaprojektowany w późnych latach 40-tych przez ESTI (Ente Sport e Turismo Imolese) w ramach akcji mającej na celu ożywienie powojennej sytuacji w regionie. W projekt zaangażowana była grupa przyjaciół – Alfredo Campagnoli, Graziano Golinelli, Ugo Montevecchi i Gualtieri Vighi do których później dołączył Checco Costa.

Położenie kamienia węgielnego miało miejsce 22 marca 1950 roku. Odbiór toru odbył się 19 października, kiedy Enzo Ferrari testował tam swoje Ferrari 340 Sport w obecności najlepszych kierowców takich jak Alberto Ascari, Giannino Marzotto i Luigi Villores. Z tej okazji na torze odbył się również test motocykla Gilera z udziałem mistrza Umberto Masettiego. Jednak prawdziwa uroczystość otwarcia miała miejsce dopiero 25 kwietnia 1953 roku, kiedy to na torze odbyły się Motocyklowe Mistrzostwa Włoch w klasach 125 i 500 cm3.

Po raz pierwszy na tym torze pojawiła się 21 kwietnia 1963 roku Formuła 1, choć był to tylko mały wyścig niebędący Mistrzostwami Świata. W wyścigu zwyciężył Jim Clark w Lotusie.

Od 1970 roku tor nosi imię Dino Ferrari, syna Enzo Ferrari, który zmarł przedwcześnie w latach 50-tych. Ostatecznie w 1979 roku, a dokładnie 16 września w wyścigu nazwanym Dino Ferrari Grand Prix, na torze Imola rozpoczęła się nowa era Formuły 1. Następnego roku, 14 września 1980, Imola gości pierwszy pełnowymiarowy wyścig Formuły 1: Grand Prix Włoch. W następnym roku Grand Prix wraca na tor Monza, a Imola staje się gospodarzem Grand Prix San Marino.

Tor Imola – Trasa

Zwycięzcy na torze w Imola

RokZwycięzca na Torze w ImolaTeamGrand Prix
1980Nelson PiquetBrabhamGrand Prix Włoch
1981Nelson PiquetBrabhamGrand Prix San Marino
1982Didier PironiFerrariGrand Prix San Marino
1983Patrick TambayFerrariGrand Prix San Marino
1984Alain ProstMcLarenGrand Prix San Marino
1985Elio de AngelisLotusGrand Prix San Marino
1986Alain ProstMcLarenGrand Prix San Marino
1987Nigel MansellWilliamsGrand Prix San Marino
1988Ayrton SennaMcLarenGrand Prix San Marino
1989Ayrton SennaMcLarenGrand Prix San Marino
1990Riccardo PatreseWilliamsGrand Prix San Marino
1991Ayrton SennaMcLarenGrand Prix San Marino
1992Nigel MansellWilliamsGrand Prix San Marino
1993Alain ProstWilliamsGrand Prix San Marino
1994Michael SchumacherBenettonGrand Prix San Marino
1995Damon HillWilliamsGrand Prix San Marino
1996Damon HillWilliamsGrand Prix San Marino
1997Heinz Harald FrentzenWilliamsGrand Prix San Marino
1998David CoulthardMcLarenGrand Prix San Marino
1999Michael SchumacherFerrariGrand Prix San Marino
2000Michael SchumacherFerrariGrand Prix San Marino
2001Ralf SchumacherWilliamsGrand Prix San Marino
2002Michael SchumacherFerrariGrand Prix San Marino
2003Michael SchumacherFerrariGrand Prix San Marino
2004Michael SchumacherFerrariGrand Prix San Marino
2005Fernando AlonsoRenaultGrand Prix San Marino
2006Michael SchumacherFerrariGrand Prix San Marino
2020Lewis HamiltonMercedesGrand Prix Emilia Romagna
2021Max VerstappenRed BullGrand Prix Emilia Romagna

Grand Prix Emilia Romagna

Grand Prix Emilii Romanii to wyścig Formuły 1 rozgrywany na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari. Jak wcześniej opisano tor Imola był miejscem Grand Prix Włoch w 1980 roku i Grand Prix San Marino w latach 1981-2006.

W 2020 roku Pandemia covid-19 doprowadziła do zakłócenia pierwotnie zaplanowanego kalendarza, odwołując wiele wyścigów. Grand Prix Emilia Romagna zostało dodane do zmienionego kalendarza jako jedno z nowych Grand Prix. Zawody odbyły się w formacie jednorazowego dwudniowego weekendu z jedną sesją treningową w sobotę, zamiast zwyczajowych trzech. Kierowca Mercedesa Valtteri Bottas zdominował kwalifikacje, a jego kolega z zespołu Lewis Hamilton wygrał wyścig.

Grand Prix Emilia Romagna oryginalnie zostało planowane tylko jako jednorazowy wyścig, ale z powodu trwającej pandemii zastąpiło przełożone Grand Prix Chin w sezonie 2021. Wyścig odbył się jako drugi wyścig sezonu i miał miejsce 18 kwietnia 2021. Został wygrany przez Maxa Verstappena.

Grand Prix Emilia Romagna 2022 zaplanowane jest na 24 kwietnia 2022 roku.

Nazwy oficjalne tego Grand Prix

2020: Emirates Gran Premio dell’Emilia Romagna
2021: Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna

Rękawice Bokserskie i Rękawice MMA – Podział, Cechy i Różnice


Rękawice są najważniejszą częścią wyposażenia każdego fightera. Istnieje wiele różnych modeli i marek, więc dla lepszej orientacji i wyboru polecam przeczytanie niniejszego artykułu.

Rękawice bokserskie vs. rękawice MMA – Jaka jest różnica?

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma typami rękawic jest widoczna na pierwszy rzut oka i opiera się na znanym, ogólnym, slangowym podziale na małe (MMA) i duże (BOX, K1) rękawice.

Podczas gdy rękawice bokserskie mają owalny kształt, w którym kciuk jest schowany w przestrzeni z innymi palcami, rękawice MMA mają otwory na każdy palec z osobna, a kciuk jest wolny, aby umożliwić przeciwnikowi chwyt. Wyściółka znajduje się tylko na kostkach małych rękawic.

Rękawice MMA (mieszane sztuki walki)

Podstawowym kryterium właściwego doboru rękawic MMA jest poziom umiejętności i podejście treningowe każdego zawodnika. Zaawansowanego fightera lub profesjonalistę czeka inny wybór niż początkującego. W obu przypadkach musisz jednak wziąć pod uwagę to, czy będziesz trenował z bandażami na dłoniach oraz fakt, że praktycznie każda rękawica z czasem ulegnie lekkiemu rozciągnięciu.

Konkretny wybór jest często sprawą bardzo subiektywną. To, co odpowiada jednej osobie, może nie odpowiadać innej. Jednak dziś na rynku jest dość szeroki wybór rękawic MMA. Ich dobór zależy m.in. od metody i twardości treningu.

Rękawice MMA są podzielone na dwie kategorie:

  • Sparringowe (trening)
  • Zawodowe

Niezależnie od tego, czy sam wybór padnie na jeden czy drugi typ, zdecydowanie lepiej i odpowiedzialniej jest używać rękawic, zarówno podczas treningu, jak i oczywiście w walce. Rosnącym trendem (zwłaszcza na świecie) jest uprawianie zapasów bez rękawic, ale w tym przypadku istnieje wielokrotnie większe zagrożenie poważnymi kontuzjami i ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych. W zdecydowanej większości siłowni nie wolno ostro trenować bez rękawic i tzw. sparowania (symulacji pojedynku).

Rękawice treningowe MMA (rękawice sparingowe MMA) i rękawice pro (zapaśnicze)

Rękawice sparingowe MMA są przeznaczone dla wszystkich początkujących fighterów MMA. Mają o wiele więcej wyściółki na powierzchni uderzającej (knykciach). Dzięki temu większość modeli jest zbliżona wyglądem do klasycznych rękawic bokserskich. Jednak te rękawice sparingowe MMA są otwarte na chwytanie palcami i różnią się w zależności od tego, czy kciuk jest chroniony czy nie.

Rękawice Profi na pierwszy rzut oka mają mniej wyściółki, dużo lepsze warunki chwytne i ogólnie dłoń jest w nich dużo bardziej mobilna. Są to rękawice, które znamy z walk mieszanych sztuk walki. Jednak każda organizacja MMA ma swój własny model rękawic zapaśniczych i dlatego nie ma jednego uniwersalnego typu czy marki. Główną cechą wyróżniającą rękawice danej organizacji jest zazwyczaj ilość wyściółki oraz inne dodatkowe czynniki, takie jak zamknięcie, kolor itp. Właściwa wyściółka rękawic MMA jest piankowa lub żelowa.

Rękawice UFC MMA

Przede wszystkim należy zauważyć, że z reguły każda licząca się organizacja MMA zleca wykonanie rękawic bezpośrednio pod konkretne wymagania promotorów. Dla oczu przeciętnego fana drobne różnice pomiędzy rękawicami różnych organizacji pozostają ukryte, podczas gdy zawodnicy muszą w naturalny sposób dostosować się do kształtu i ogólnego wyglądu rękawic.

Rękawice Venum MMA

Marka Venum jest jedną z najbardziej postępowych w świecie sprzętu i akcesoriów dla MMA i innych sportów walki. W ostatnich latach zaangażowała się w produkcję rękawic dla organizacji UFC. Są to w pełni skórzane rękawice z piankową wyściółką. Rękawice Venum są jednymi z najlepiej sprzedających się rękawic na świecie, a ich zaletą dla początkujących jest szeroki zakres zastosowań. Dodatkowo, rękawice są podkreślone przez dobrze widoczne białe logo UFC.

Rękawice bokserskie (waga, podział)

Podobnie jak w przypadku rękawic do MMA, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze rękawic bokserskich. Rozmiar, waga, sposób mocowania, projekt i cel użycia. Wszystkie te czynniki odgrywają ważną rolę przy zakupie rękawic bokserskich.

Rękawice bokserskie są zazwyczaj wyściełane pianką lub końskim włosiem, a na rynku istnieje wiele różnych marek. To samo dotyczy różnych przedziałów cenowych, gdyż rękawiczki wykonane z prawdziwej skóry są oczywiście zawsze droższe od tych wykonanych z imitacji skóry (materiał syntetyczny PU).

Może się też zdarzyć, że różne marki mają różne rozmiary. Najczęściej rękawice bokserskie dobierane są pod względem wagi, czyli tzw. uncji (oz). 1 uncja to około 28 gramów. Najczęściej używanymi rękawicami do treningu i walki są rękawice 10 oz.

Szukając informacji na temat jak wybrać rękawice bokserskie, możesz natknąć się na termin „rękawice workowe”. Te rękawice są przeznaczone dla początkujących (amatorów), którzy ćwiczą ciosy i technikę na worku treningowym lub na łapawicach. Ich cena jest niższa niż cena profesjonalnych rękawic bokserskich.

Tajskie rękawice bokserskie

Rękawice do boksu tajskiego to osobna kategoria. Różnicę można znaleźć w samym kształcie, ponieważ te rękawice są bardziej płaskie, nieco mniej wyściełane, a kciuk ma osobne miejsce.

Rękawice bokserskie dla dzieci i kobiet

Rękawice bokserskie nie są przeznaczone tylko dla mężczyzn, a producenci dostosowują się również do zapotrzebowania na rękawice damskie i dziecięce. Rękawiczki dla dzieci mają rozmiar 6 i 8 oz, podczas gdy rękawiczki dla kobiet i dziewcząt mają najczęściej rozmiar 8 oz. Jednak to specyficzne wymagania każdej osoby rozważającej zakup rękawiczek są decydujące. Sprzedawca rękawic będzie mógł udzielić dodatkowych informacji.

Rękawice bokserskie i MMA – Cena

Jeśli rękawice bokserskie i MMA mają coś wspólnego, to nie jest to cena. Rękawice można znaleźć za cenę w granicach kilkudziestu złotych, ale i kilkuset. Droższe rękawice gwarantują wielokrotnie wyższą jakość materiałów, a co za tym idzie trwałość samego produktu.

Oprócz ceny, kluczowa jest także pielęgnacja. Podstawowe i dobre praktyki obejmują osuszanie po każdym treningu, nie wystawianie rękawic na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepła (np. kaloryfer), a w przypadku rękawic skórzanych od czasu do czasu traktowanie powierzchni środkiem utrzymującym jakość i kolor skóry.

Jakie rękawice bokserskie kupić?

Na rynku istnieje wiele różnych typów i marek rękawic MMA i bokserskich. Polecamy przeczytanie tego artykułu, aby lepiej zrozumieć ten temat.

Jakie są rodzaje rękawic bokserskich i rękawic do MMA?

Najbardziej podstawowym podziałem rękawic jest podział na rękawice treningowe i pojedynkowe. Decydujące są również potrzeby danego zawodnika i oczywiście możliwości finansowe.

Tor wyścigowy Formuły 1 w Australii – Melbourne / Albert Park


Melbourne Grand Prix Circuit to tor wyścigowy znajdujący się na ulicach Melbourne wokół jeziora Albert Park. Leży zaledwie kilka kilometrów na południe od centrum miasta. Od 1996 roku jest używany do wyścigów Formuły 1 i wielu innych zawodów.

Pierwsze wyścigi Formuły 1 odbyły się tutaj w 1953 i 1956 roku, ale nie były wliczane do mistrzostw. Chociaż tor w stolicy stanu Wiktoria nie jest tak popularny jak jego poprzednik w Adelajdzie, na którym rywalizowano w latach 1985-1995, to piękne otoczenie, dobra obsługa i dobrze zbudowana infrastruktura sprawiają, że ten tor świetnie się sprawdza. Trasa przebiega drogą (Albert Park Lane), która w ciągu roku jest używana jako droga dla miejska. Trasa biegnie wokół sztucznego jeziora. Nawierzchnia toru została odnowiona przed wyścigiem w 1996 roku, aby zapewnić odpowiednią stabilność i równą nawierzchnię. Sprawia to, że nawierzchnia toru jest bardzo gładka w porównaniu z innymi torami, które korzystają z dróg publicznych (jak np. Circuit de Monaco).

Charakterystyka toru

Szybka i płaska trasa o niezbyt równej nawierzchni jest interesująca dla zawodników, ale nie ma na niej zbyt wiele miejsca do wyprzedzania. Najszybsza część toru to koniec prostej (308,7 km/h), a najwolniejszy jest zakręt 3 (Sports Center), gdzie na drugim zakręcie bolid jedzie z prędkością około 85 km/h. Tor jest szczególnie wymagający dla hamulców. W trakcie jednego okrążenia kierowcy zmieniają biegi około 56 razy.

Rekordzistą w Australii, a także na torze w Melbourne jest Michael Schumacher, który triumfował tu czterokrotnie. Od roku 2000 nie zaznał tu porażki więcej niż trzy razy z rzędu. Od tamtej pory nikt nie był w stanie powtórzyć jego triumfu na torze Albert Park.

Fakty i liczby

  • Długość toru: 5 303 m
  • Liczba okrążeń: 58
  • Długość wyścigu: 307,574 m
  • Odległość między startem a metą: 0 m
  • Liczba zakrętów: 16 (10 w prawo i 6 w lewo)
  • Rekord toru: 1:24.125 (226.933 km/h) – Michael Schumacher/Ferrari (2004)
  • Najszybsze okrążenie kwalifikacyjne: 1:20.486 Lewis Hamilton (2019)
  • Prędkość maksymalna: 308.7 km/h
  • Pierwsze Grand Prix: 1996 (zwycięzca Damon Hill (GBR) – Williams FW18)
  • Średnie zużycie paliwa: 2.62 kg/okrążenie
  • Jazda na pełnej mocy: 66.3%.
  • Odcinek trasy na pełnej mocy: 735 m
  • Liczba zmian biegów: ok 60 / okrążenie
  • Zużycie opon: średnie do niskiego
  • Zużycie hamulców: wysokie
  • Poziom przyczepności: wysoki
  • Pojemność trybun: 80 000

Strategia toru w Australii

  • 1 postój: 29 – 34 okrążenie
  • 2 postoje: 21-25 i 35-43.
  • 3 postoje: 15-18 i 29-33 oraz 42-47

Historia toru Albert Park

W 1992 roku premierem Wiktorii został Jeff Kennett, a główny wysiłek, by podnieść rangę wyścigów w Melbourne skupiał się na wygraniu Grand Prix w Adelajdzie. Do porozumienia doszło w 1995 roku, ale kontrakt Adelaide wygasł dopiero dwa lata później. Miasto udostępniło drogi prowadzące wokół jeziora w przepięknym otoczeniu Albert Park. W ten sposób powstał jeden z najpiękniejszych torów w serii Formuły 1, na który można się dostać z centrum miasta. W rezultacie Grand Prix Australii może poszczycić się rekordową frekwencją ponad 360,000 widzów w trakcie weekendu wyścigów.

Pierwszy wyścig w Melbourne w 1996 roku przyniósł podwójne zwycięstwo zespołowi Williams (Damon Hill, Jacques Villeneuve) i koszmarny wypadek Martina Brundle’a. Od 1996 roku, z dwoma wyjątkami, to właśnie ten tor otwierał serię Mistrzostw Świata. Tor w Melbourne składa się z ulic, które są używane do normalnego ruchu drogowego. Jeździ się wokół sztucznego jeziora w Albert Park, kilka kilometrów na południe od centrum Melbourne. Odcinki drogi używane przez tor zostały zmodernizowane przed pierwszym wyścigiem w 1996 roku, więc nawierzchnia jest dobrej jakości. Tor w Australii jest jednym z niewielu, które znajdują się w pobliżu zbiornika wodnego.

Z punktu widzenia zawodników jest to stosunkowo szybki tor, który jest raczej łatwy do pokonania. Kierowcy komentują, że ustawienie zakrętów jest łatwe do zapamiętania, więc szybko uczą się toru i osiągają dobre czasy. Jeśli chodzi o wyprzedzanie, tor w Melbourne jest jednym z przeciętnych.

Ile czasu trwa budowa tory?

Każdego roku, mniej więcej na cztery tygodnie przed GP Australii trzeba „zbudować” tor, to znaczy zamknąć drogi publiczne, wybudować trybuny, wiadukty dla widzów itp. Po zakończeniu Grand Prix wszystko zostaje zdemontowane i zabrane z powrotem. Wyścigi Formuły 1 w Albert Park mają też wielu przeciwników, zwłaszcza ekologów, ale tłumy fanów i entuzjastów sportów motorowych zawsze zwyciężają, a atmosfera podczas wyścigu jest dzięki temu zawsze bardzo dobra.

Zwycięzcy Grand Prix Australii

RokZwycięzca Grand PrixTeam
1998Mika HäkkinenMcLaren
1999Eddie IrvineFerrari
2000Michael SchumacherFerrari
2001Michael SchumacherFerrari
2002Michael SchumacherFerrari
2003David CoulthardMcLaren
2004Michael SchumacherFerrari
2005Giancarlo FisichellaRenault
2006Fernando AlonsoRenault
2007Kimi RäikkönenFerrari
2008Lewis HamiltonMcLaren
2009Jenson ButtonBrawn
2010Jenson ButtonMcLaren
2011Sebastian VettelRed Bull
2012Jenson ButtonMcLaren
2013Kimi RäikkönenLotus
2014Nico RosbergMercedes
2015Lewis HamiltonMercedes
2016Nico RosbergMercedes
2017Sebastian VettelFerrari
2018Sebastian VettelFerrari
2019Valtteri BottasMercedes

Jake Paul – Bokser i YouTuber – Biografia, Walki i Statystyki


Jake Paul jest niezwykle popularnym internetowym celebrytą, który zapisał w swoim życiorysie wiele profesji i dziwacznych historii. Ostatnio najczęściej profiluje się jako bokser i przyciąga uwagę sceny walki. Ten artykuł opisuje jego życie i karierę sportową.

Nazwisko i ImięJake Joseph Paul
Urodzony17 stycznia 1997, Cleveland, Ohio, USA
MieszkaCalabasas, Kalifornia, USA
Narodowośćamerykanin
Wzrost185 cm
Waga87 kg
Kategoria wagowaWaga Półciężka
Boks wygrywa4 (3x KO / TKO, 1x punkty)
Przegrane:
TeamAmerican Top Team, Roufusport, ATT Evolution
Główny trenerShane Mosley, Milton Lacroix, Evander Holyfield

Kim jest Jake Paul i dlaczego stał się popularny?

Jake Paul jest doskonałym przykładem człowieka, który swoją sławę oparł na kontrowersjach, pieprznym zachowaniu i wypowiadaniu się. Doskonale zdaje sobie sprawę, że te czynniki działają jak magnes na społeczeństwo, a zuchwała gwiazda internetu potrafi to bez końca wykorzystywać. Absurd? Może. Sprytne? Tak.

Swoją internetową karierę rozpoczął w 2013 roku na nieistniejącej już platformie streamingowej Vine, gdzie jego charakterystyczna twórczość w krótkim czasie przyniosła mu ogromną popularność. Jego filmy obejrzało ponad 2 miliardy fanów i to one otworzyły mu drogę do niesamowitej kariery w świecie showbiznesu i mediów.

Praktycznie od samego początku jego balansowanie na granicy prawa doprowadziło go do licznych procesów sądowych czy oskarżeń o przestępstwa seksualne i narkotykowe. Ale uczyniło go to również bajecznie bogatym. On i jego równie sławny brat Logan pojawili się na ringu bokserskim właściwie znikąd.

Na początku nikt nie traktował ich poważnie. Ale teraz są na celowniku wszystkich. Nie zmienia tego fakt, że w większości jest to doświadczenie negatywne. „Bracia w koszulkach” o tym wiedzą i to wykorzystują. To dlatego Jake Paul nazywa siebie „problematycznym dzieckiem”. Krytyka i nieprzyjemności są po prostu przyciągane do jego zachowania.

Pewny siebie Jake Paul jest nie tylko znanym YouTuberem, influencerem i bokserem, ale także aktorem, raperem, filantropem i inwestorem. Żyje w luksusie i pragnie władzy, pieniędzy i sławy. Wielka sława. Tak bardzo, że można by pomyśleć, że jego ambicja nie zna granic. Powiedzenie „apetyt rośnie w miarę jedzenia” dokładnie pasuje do jego burzliwego życia. Czy może raczej: „Pycha kroczy przed upadkiem”? Tylko czas pokaże.

Wśród największych osiągnięć Jake’a Paula jest fakt, że jako pierwsza gwiazda mediów społecznościowych dostał główną rolę w serialu Disney Channel. Później jednak rozstał się w niemiły sposób z hollywoodzką produkcją. Jego oficjalny kanał na YouTube i portale społecznościowe cieszą się ogromną popularnością i są głównym źródłem jego milionowych dochodów.

Jake Paul: Wiek, Wzrost i Statystyki Bokserskie

Jake Paul, lat 24, urodził się 17 stycznia 1997 roku w Cleveland, USA. Jako bokser o ortodoksyjnej postawie walczy w wadze średniej, dzięki czemu nie musi za każdym razem drastycznie redukować wagi do konkretnej kategorii wagowej. Jake Paul mierzy 185 cm, co jest bardzo przyzwoitą pozycją wyjściową w boksie.

Aktualnie Jake Paul ma na swoim koncie 3 wygrane pojedynki w boksie zawodowym, które znajdziesz poniżej w artykule. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że boks jest w tej chwili najważniejszą branżą dla Jake’a i tą, której poświęca najwięcej czasu i energii.

Jake Paul vs. Tyron Woodley (2) – Rewanż w Grudniu 2021 roku

Tyron Woodley, po porażce z Jakiem Paulem, bardzo chciał rewanżu. Pojawiła się ona na jego drodze po wycofaniu się Tommy’ego Fury’ego, który miał zmierzyć się 18 grudnia z Jakiem Paulem. Woodley otrzymał propozycję tej daty i przyjął ją bez wahania. 18 grudnia 2021 roku Jake Paul wygrał walkę rewanżową przez KO w 2 minucie i 12 sekundzie 6 rundy.

Jake Paul vs. Tyron Woodley

Walka bokserska z byłą gwiazdą organizacji UFC Tyronem Woodleyem odbyła się 29 sierpnia 2021 roku o 5 rano naszego czasu. Walka Jake Paul vs. Tyron Woodley przyciągnęła ogromną uwagę na całym świecie. Jake Paul zaliczył bardzo dobry występ i zdołał pokonać na punkty Tyrona Woodleya.

Ben Askren vs Jake Paul

Pojedynek, po którym Jake Paul zaczął być coraz poważniej traktowany przez sportowy świat odbył się 17 kwietnia 2021 roku w Atlancie. W ringu bokserskim zmierzył się z legendarnym zawodnikiem MMA Benem Askrenem, który w swojej karierze zbierał tytuły w Bellatorze czy ONE FC, a także pracował w najbardziej prestiżowej organizacji UFC.

Oglądane z wielką uwagą bokserskie show przyniosło bardzo zaskakujący rezultat. Walka Jake Paul vs. Ben Askren zakończyła się już po kilku sekundach otwierającej rundy twardym nokautem niedocenianego Jake’a Paula. Po walce na głowę roztrzęsionego Bena Askrena spadła fala krytyki, podczas gdy pewność siebie niedawnego amatorskiego boksera Jake’a Paula wzrosła.

Jake Paul vs Nate Robinson

W swoim drugim występie w boksie, Jake Paul zmierzył się z Natem Robinsonem 11/28/2020. Były gwiazdor koszykówki NBA po raz pierwszy w życiu pojawił się między 16 linami i nie był to dla niego zwycięski debiut.

Gwiazda internetu Jake Paul trzykrotnie posłał Robinsona na liczenie i w końcu zatrzymał go w drugiej rundzie przez niezwykle mocne KO, które pozbawiło Robinsona przytomności. Walka odbyła się w ramach gali, na której w co-main evencie wystąpiły legendy boksu Mike Tyson i Roy Jones Jr.

Jake Paul vs Ali Eson Gib

Po raz pierwszy w historii „Problem Child” Jake Paul stanął na zawodowym ringu bokserskim 30 stycznia 2020 r. Jego przeciwnikiem był inny amerykański popularny youtuber AnEsonGib. Walka od początku była bardzo wyrównana i po trzech liczeniach Jake Paul wygrał przez TKO.

Jake Paul vs. Ksi

Amerykański raper Ksi nigdy wcześniej nie zmierzył się z Jakiem Paulem. Zmierzył się jednak ze swoim bratem Loganem Paulem. Ksi był w stanie pokonać starszego brata z dwójki Paulów na punkty 9 listopada 2019 roku w Miami. Nawiasem mówiąc, mało znanym faktem jest to, że podczas tej gali odbyła się amatorska walka Jake Paul vs. Deji Olatunji, w której Jake Paul po raz pierwszy w życiu poznał środowisko ringu bokserskiego. I po 5 rundach wygrał.

Zaraz po zwycięskim debiucie Jake’a Paula w walce z Ali Esonem Gibem, rzucił on wyzwanie temu samemu raperowi Ksi, który był osobiście obecny na debiucie bokserskim Jake’a.

Jake Paul podsumowanie walk bokserskich

WynikPrzeciwnikRodzajCzas/RundaDataLokalizacja
WygranaTyron WoodleyKO6 (8), 2:1218 gru 2021Amalie Arena , Tampa, Floryda , USA
WygranaTyron WoodleySD829 sier 2021Rocket Mortgage FieldHouse , Cleveland, Ohio , USA
WygranaBen AskrenTKO1 (8), 1:5917 kwi 2021Stadion Mercedes-Benz , Atlanta, Georgia , USA
WygranaNate RobinsonKO2 (6), 1:2428 lis 2020Staples Center , Los Angeles, Kalifornia , USA
WygranaAnEsonGibTKO1 (6), 2:1830 sty 2020Meridian w Island Gardens, Miami, Floryda , USA

Jake Paul – Dom i Pieniądze

Wystawna rezydencja Jake’a Paula znajduje się w Calabasas w Kalifornii, a jej zakup kosztował słynnego YouTubera 154 miliony dolarów w 2017 roku. To samo miejsce jest domem dla kilku amerykańskich gwiazd, takich jak rapowy fenomen Drake. W 2020 roku, mimo że Jake ogłosił, że planuje przejść na emeryturę z wizją zostania zawodowym bokserem, nie ma żadnych nowych wiadomości na temat jego nowego domu. Nawet jego sąsiedzi, którym nieustannie przeszkadzają huczne obchody Paula, będą musieli poczekać na długo wyczekiwany ruch.

W pierwszym kwartale 2021 roku majątek Jake’a Paula szacowany jest na około 30 milionów dolarów. Zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej dochodowych YouTuberów. Jednak w sumie jego dochód będzie wielokrotnie wyższy. Ten młody człowiek nie musi się martwić o pieniądze, bo według niektórych zagranicznych źródeł zarabia prawie 100,000 USD dziennie.

„Nie jestem zależny od sławy. Jestem uzależniony od dobrej zabawy, od dawania fajnych przeżyć moim przyjaciołom, mojej rodzinie i od tworzenia historii. Chcę, żeby ludzie mnie pamiętali”

Jake Paul

Jake Paul Twitter, Instagram, Facebook, Tik Tok

Internetowy influencer Jake Paul używa każdego dostępnego portalu społecznościowego i osiąga na nim oszałamiające wyniki oglądalności. Nie jest tajemnicą, że social networks make up the bulk of Jake Paul’s income i w przeszłości połączył on siły z takimi gigantami mainstreamu jak HBO czy Pepsi. Tworzenie treści online sprawiło, że znalazł się na celowniku producentów filmowych i zdobył kilka ról aktorskich.

W przełożeniu na liczby, Jake Paul jest śledzony przez ponad 16 milionów fanów na Instagramie, jego krótkie wiadomości są pożerane przez ponad 4 miliony czytelników na Twitterze, a jego kanał na YouTube przekroczył granicę 20 milionów subskrybentów. Ta liczba gwarantuje mu miejsce w pierwszej setce najchętniej oglądanych kanałów na świecie. Podsumowując, bracia Paul są jednymi z najlepiej zarabiających i najczęściej oglądanych twórców treści na YouTube.

Oprócz wyjątkowej i oryginalnej pracy, podstawą ich sukcesu jest często wspominana kontrowersyjność. Dwaj bracia, których ludzie często mylą, przekraczają zwykłe wartości moralne, aby zdobyć materiał do swoich filmów, i to bardzo często. Wiążą się z tym opinie, że IQ Jake’a Paula nie jest właściwe i przez wielu jest on nazywany szaleńcem. Ale niech każdy wyrobi sobie własne zdanie.

Jake Paul YouTube i początki platformy streamingowej Vine

Jake i Logan Paul rozpoczęli swoją karierę na platformie streamingowej Vine. Jego zamknięcie zostało ogłoszone przez Twittera w 2016 roku, a odnoszący już wtedy wielkie sukcesy twórca krótkich filmów przeniósł się na YouTube. Tutaj zarówno Jake, jak i Logan byli wielokrotnie nominowani do tytułu YouTubera Roku, a dla przypomnienia, w samym tylko inauguracyjnym roku 2017 Jake Paul zgromadził na YouTube 12 milionów subskrybentów.

Jake Paul vs McGregor data walki i trashtalk

W ostatnim okresie, kiedy sława Jake’a Paula bardzo wzrosła, nawet na polu sportów walki, wyzywał on lub zwracał się bezkrytycznie do kilku znanych zawodników. Wśród nich jest Conor McGregor, którego Jake Paul wielokrotnie prosił o walkę. Następnie, gdy „The Notorious” doznał poważnej kontuzji nogi w lipcu 2021 roku, Paul ostro go wyśmiał kilka razy za pośrednictwem mediów.

Konkretna data i to czy pojedynek w ogóle się odbędzie, nie zostały jeszcze ustalone. Ale można się spodziewać, że wytrwały Jake Paul będzie próbował dalej. I kto wie. Może faktycznie będziemy mogli zobaczyć ten przedziwny mecz. Z pewnością nie byłby to pierwszy raz.

Jake Paul vs. Floyd Mayweather

Jake Paul jest również łączony z legendarnym bokserem Floydem Mayweatherem. Ale niepokonany tytan boksu z rekordem 50-0 zmierzy się ostatecznie ze starszym Loganem 6 czerwca 2021 roku. Niesamowicie hojnie opłacana i ogromnie promowana „money fight” Floyd Mayweather vs. Logan Paul, z Jakiem w narożniku brata, nie wyłoniła zwycięzcy. Znosili to z dyskomfortem zarówno wielcy bokserzy, jak i fani.

W tej walce Jake Paul nie dał się znokautować Floydowi Mayweatherowi. Walka nie była punktowana, także nie wyłoniono zwycięzcy, ponieważ można było wygrać tylko przez nokaut.

Jake Paul dziewczyny i projekty biznesowe

Cyganeryjne życie Jake’a Paula znajduje oczywiście odzwierciedlenie w liczbie i częstych zmianach jego dziewczyn. Ale latem 2019 roku posunął się jeszcze dalej, organizując fałszywy ślub z gwiazdą internetu Taną Mongeau. Jednak później okazało się, że ślub nie był ważny i był tylko teatrem w ramach kręcenia reality show. Para zarobiła mnóstwo pieniędzy na całej tej historii dzięki livestreamowi na żywo ze ślubu i późniejszym filmikom.

Jake Paul był zaangażowany w wiele różnych projektów. Jeśli nie jest bezpośrednio twarzą danej kampanii, to często przyczynia się do jej realizacji finansowo. Ale jego pieniądze też pomagają. Współpracuje z kilkoma organizacjami charytatywnymi i jest właścicielem fundacji Boxing Bullies.

Jake Paul – Kursy Bukmacherskie

Oczywiście bukmacherzy również próbują wykorzystać popularność Jake’a Paula na swoją korzyść. Zakłady bukmacherskie są zazwyczaj obstawiane na pojedynki bokserskie z udziałem obu braci Paul, a zakłady te cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem zarówno wśród fanów boksu, jak i przeciwników takich „workcampów”.

W Polsce są to nawet jedne z najczęściej obstawianych wydarzeń sportowych, co tylko ilustruje ogólny wpływ tych pozornie niedorzecznych walk na społeczeństwo. A co z Tobą, czy postawiłeś już na któregoś z braci Paul?

Co robi dzisiaj Jake Paul?

Jake Paul jest internetowym celebrytą znanym nie tylko w USA, ale na całym świecie. W ostatnich latach zaczął odnosić sukcesy jako bokser. O tym, co robi Jake Paul możesz przeczytać w tym artykule wyżej.

Ile zarabia Jake Paul?

Jake Paul jest niesamowicie bogatym człowiekiem jak na swój stosunkowo młody wiek (24 lata). Jego praca w internecie i inne projekty gwarantują mu łączny dochód w wysokości ponad 50 milionów dolarów rocznie.