Grand Prix Hiszpanii F1 2022 na Własną Rękę – Info, Bilety, Trybuny


Chciałbyś przeżyć wyścig Formuły 1 na własnej skórze? W takim razie polecam Grand Prix Hiszpanii, wyjątkowy wyścig, którego tor przez wielu uważany jest za najlepszy w całym cyklu Grand Prix. W tym artykule dzielę się moimi doświadczeniami z pobytu na tym torze kilka lat temu.

Kompletny przewodnik po Grand Prix Hiszpanii 2022 F1

Najbliższe Grand Prix Hiszpanii odbędzie się w 2022 roku w dniach 20-22 maja, co oznacza, że jeszcze masz czas, aby wszystko zaplanować i zorganizować – na przykład jeśli chcesz pojechać na własną rękę i nie płacić za (często zbyt drogie) wycieczki organizowane przez biura turystyczne.

Większość informacji tutaj zawartych dotyczy także tej serii motocyklowej – dlatego, że odbywa się ona na tym samym torze. Tor, zakręty, obsługa obiektu itd. są dokładnie takie same.

Co możesz przeczytać w tym artykule?

  1. Dlaczego warto pojechać na GP Hiszpanii?
  2. Onformacje o torze
  3. Transport na tor
  4. Opis i mapa
  5. Trybuny i miejsca widokowe
  6. Harmonogram, Ceny i zakup biletów

Wybierasz się na GP Hiszpanii na własną rękę? Przeczytaj jak kupić bilety na F1 i pojechać do Hiszpanii samemu – wystarczy załatwić loty, wybrać zakwaterowanie, kilka biletów komunikacji miejskiej i oczywiście bilety na wyścigi zgodnie z instrukcjami w tym artykule.

Dlaczego warto pojechać na Grand Prix F1 w Hiszpanii?

  • Hiszpania jest bardzo łatwo dostępna z Polski – lata tam wiele tanich linii, kursują regularne autobusy
  • Loty są tanie – biorąc pod uwagę, że jesteśmy w Europie możesz dostać się z Warszawy, Katowic, Wrocławia do Barcelony za mniej niż tysiąc złotych, a nawet mniej w przypadku tanich linii.
  • Tor wyścigowy znajduje się około pół godziny drogi od centrum Barcelony.
  • Bilety na Grand Prix są dostępne w przystępnej cenie – normalne bilety zaczynają się od 55 euro, podczas gdy seniorzy i dzieci poniżej 15 roku życia mogą wejść na tor już za 30 euro (więcej informacji poniżej).

Informacje o Circuit de Catalunya

Grand Prix Hiszpanii odbywa się na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Znajduje się około 30 km na północny wschód od Barcelony w pobliżu miasta Montmelo.

Tor w Barcelonie został otwarty 10 września 1991 roku, a 19 dni później odbył się tam pierwszy wyścig Grand Prix Formuły 1. Sam tor ma długość 4,655 metrów i w trakcie zawodów musi być pokonany 66 razy przez kierowców formuły 1. W sumie kierowcy pokonają w swoich samochodach 307 km w czasie trwania wyścigu.

Oprócz wyścigów F1, tor ten służy jako główne miejsce rozgrywania Moto GP. W międzyczasie korzystają z niego także fani innych sportów motorowych czy kolarstwa. Jeśli interesuje Cię tor lub chcesz przeżyć coś niezwykłego podczas pobytu w Barcelonie, odsyłam Cię na oficjalną stronę internetową toru, gdzie możesz zarezerwować różne atrakcje, taki jak:

  • jazda samochodem GT
  • możliwość jazdy własnym samochodem lub motocyklem po torze
  • jazda po specjalnym torze off-roadowym
  • wiele innych

Transport na tor / jak się tam dostać?

Jeśli wybierasz się do Barcelony i kupiłeś bilety na Grand Prix F1, to naprawdę łatwo jest dostać się na tor z lotniska lub z centrum miasta. Masz do wyboru następujące opcje:

  • pociąg
  • autobusem
  • transport samochodem lub innymi środkami

Podróż pociągiem na tor

Jak już wspomniałem, obwodnica znajduje się stosunkowo blisko centrum miasta, więc jeśli masz bilet na komunikację miejską, możesz z niej skorzystać.

Twoim celem jest Montmelo. Możesz tam dojechać pociągiem R2 jadącym do Centrum Granollers (ciemnozielony R2) lub do Maçanet Massanes (jasnozielony R2 Nord). Przejazd pociągiem do Montmelo zajmuje około 20 minut.

Z dworca w Montmelo polecam skorzystanie z autobusu, który dojeżdża do bram toru i kosztuje 2 EUR. Alternatywnie możesz iść pieszo, ale przygotuj się na około 40 minutowy spacer.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na bilecie kolejowym, kup bilet T-Casual na dwie strefy. Można też możesz kupić pojedynczy bilet powrotny z centrum za około 4 EUR.

Przejazd autobusem

W czasie Grand Prix transferowy autobus kursuje bezpośrednio z centrum Barcelony na tor. Jest on zarządzany przez firmę Sagales, więc jeśli chcesz jechać autobusem, wejdź na ich stronę internetową, gdzie znajdziesz rozkłady jazdy i będziesz mógł kupić bilet online.

Przejazd autobusem z centrum na tor zajmuje około 45 minut. Cena jednodniowego biletu w obie strony wynosi 12 euro. Autobusy odjeżdżają z peronów 25, 26 i 27 z Barcelony Nord (ul. Ali Bei 80).

Jeśli chciałbyś pojechać autobusem na tor poza Grand Prix możesz również skorzystać z autobusu linii miejskich numer 416 lub 375. Nie zabierze Cię on jednak na stadion, ale na przystanki oddalone o około 15-20 minut drogi od toru. Potem musisz iść pieszo.

Dojazd własnym samochodem lub motocyklem

Jeśli wybierasz się na trasę własnym (lub wynajętym) samochodem, nie zgubisz się. Wpisz w nawigacji „Circuit de Catalunya” albo z miasta wyjedź drogą C-17 (i zjedź na zjeździe Montmelo) lub w drogę AP-7 (która w końcu łączy się z C-17). Tak czy inaczej, droga będzie taka sama – plus minus pół godziny.

Parking jest dostępny bezpośrednio przy torze. Jest tam 26,000 miejsc postojowych. Cena trzydniowego biletu parkingowego wynosi około 20 EUR, możesz go kupić razem z biletami na wyścig.

Nie zapomnijcie wcześniej sprawdzić, który parking znajduje się najbliżej miejsca, w którym będziecie siedzieć.

Opis i mapa miejsca zawodów Grand Prix Hiszpanii F1

Sam tor w Barcelonie może pomieścić 140,700 osób, co jest ilością ogromną. Jeśli odwiedzisz te wyścigi szybko przekonasz się, że organizacja nie zawsze działa tak, jak powinna. W wielu miejscach są kolejki, a ogólne zaplecze mogłoby być nieco lepsze, biorąc pod uwagę liczbę osób.

Mapa miejsca i toru

Poniżej znajdziecie przygotowaną mapkę miejsca, w którym odbędzie się impreza. Powinieneś wiedzieć, że cały tor podzielony jest na 4 części (północ, południe, wschód, zachód) i że aby wejść, powinieneś użyć tej, na którą kupiłeś bilet. Na mapie znajdziesz zaznaczone:

  • parkingi
  • wejścia / kasy biletowe
  • stoiska
  • obroty
Mapa Toru Formuły 1 w Barcelonie

Wskazówki i informacje dotyczące wizyty na torze

  • Ze względu na utrzymującą się ciepłą pogodę i gorące powietrze zdecydowanie polecam spakowanie kremu z filtrem, czegoś do ochrony głowy i parasol. Niewiele z trybun jest zadaszonych.
  • Wybierz właściwe wejście Na terenie toru znajduje się 7 wejść. Użyj tego, które znajduje się w pobliżu twojej trybuny. Zdecydowanie polecam być na torze raczej wcześniej niż później, ponieważ długie kolejki są tam na porządku dziennym.
  • Na całym terenie wyścigów nie możesz kupić ani kropli alkoholu – jest to niedozwolone. Nie polecam zabierania go ze sobą – cały bagaż jest sprawdzany przy wjeździe i alkohol zostałby skonfiskowany. Jeśli jednak masz ochotę na piwo lub coś innego, za bramą 1 i 6 są bary.
  • Zapomnij o jedzeniu i piciu na torze Jedzenie jest, ale ceny są naprawdę wysokie, a menu to klasyczny fast food. Na przykład za bezalkoholowe piwo Heineken płacisz 11 euro, za szklankę Coli 4 euro. Zdecydowanie wybierzcie się do najbliższego supermarketu w Montmelo i zróbcie zapasy – wolno wam wnosić jedzenie i picie (tylko bez szklanych butelek i puszek).
  • Toalety są w porządku Jest ich dużo i są regularnie sprzątane.
  • Po zakończeniu wyścigu nie spiesz się. Po zakończeniu wyścigu zwykle jest tłok – każdy chce jak najszybciej opuścić tor. Drogi są zatłoczone, na dworcach kolejki, a pociągi pełne. Lepiej pozostać na torze i pospacerować, albo pójść do jednego z lokalnych barów i poczekać, aż szaleństwo ucichnie.

Opis trybun i Stref

Do wyboru mamy kilka wariantów. Zależą głównie od ceny biletów.

Trybuny czy Wolna strefa?

Podstawowym pytaniem, które musisz sobie zadać jest to, czy chcesz oglądać wyścigi Formuły 1 z wygodnych trybun czy z wolnej strefy. W przypadku biletu trzydniowego koszt tej decyzji wynosi 100 euro (145 euro za bilet trzydniowy w strefie vs. 245 euro za bilet trzydniowy na trybunach).

Jeśli chcesz poczuć atmosferę Grand Prix Hiszpanii, nie wydając zbyt wiele – Strefa jest dla Ciebie. Na torze jest to obszar pomiędzy zakrętami od 4 do 9.

Nie spodziewaj się jednak zbyt dużego komfortu – będziesz stał lub siedział na trawie z innymi ludźmi (chyba że przyniesiesz koc lub ręcznik – zdecydowanie polecam).

Jeśli strefa jest dla Ciebie wystarczająca, możesz też wejść na niedzielny finał za 99 euro.

Jeśli wybierasz się na Grand Prix dla emocji, a Formuła 1 jest tym, co Cię na prawdę interesuje, nie wahaj się zapłacić więcej, bo warto Prawdą jest, że wielu kibiców mimo niższego komfortu, woli strefę z wolnymi miejscami, bo wtedy można swobodnie poruszać się po torze. Jeśli wybierzesz bilet na trybunę główną, nie zostaniesz wpuszczony na inną.

Przyjrzyjmy się teraz różnym trybunom na torze podczas Grand Prix Hiszpanii Formuły 1 – dzielą się one na kilka kategorii i różnią się głównie widokiem i ceną.

Trybuny Excellence

Do najwyższej kategorii cenowej zalicza się oczywiście trybunę główną oraz trybunę F.

Są one najdroższe, ale dają ci najlepszy widok na cały wyścig. W przypadku Main Grandstand możesz nawet zajrzeć do „kuchni” kierowców – znajduje się ona naprzeciwko pit-stopu, więc możesz obserwować wszystkie przygotowania przed wyścigiem, postoje samochodów podczas wyścigu i końcową ceremonię wręczenia nagród bezpośrednio ze swojego miejsca. Najdłuższa prosta na torze biegnie również wzdłuż głównej trybuny, pozwalając samochodom osiągać maksymalne prędkości tuż pod Twoim nosem.

Z kolei Trybuna F znajduje się na końcu prostej startowej. Tutaj bolidy redukują biegi po osiągnięciu maksymalnej prędkości i przygotowują się do wejścia w pierwszy prawy zakręt. Jeśli siedzisz na trybunie F, będziesz miał to jak na dłoni. Poza tym będziesz miał dobry widok na zakręty numer dwa, trzy, sześć i siedem.

Cena za bilety w tej kategorii wynoszą 440 EUR.

Trybuny dla Superfanów

W drugiej kategorii cenowej znajdują się trybuny oznaczone jako „Superfan Grandstands”:

  • Trybuny A, L, H i I
  • Cena biletu na te trybuny wynosi 345 EUR
  • Zawsze kupowane jest konkretne miejsce
  • Wszystkie trybuny (oprócz I) mają duże ekrany

Trybuna A znajduje się zaraz za pierwszym zakrętem w prawo po starcie. Tutaj możesz obserwować, jak samochody zaczynają zwalniać z maksymalnych prędkości osiąganych na najdłuższym prostym odcinku toru. Z niektórych punktów możesz też mieć dobry widok na start/metę, ale przede wszystkim możesz cieszyć się zakrętami 1-3 i oglądać całą resztę na wielkim ekranie przy trybunach.

Trybuna L znajduje się w południowej części toru na wzgórzu i oferuje wspaniały widok, zwłaszcza na zakręt 5. Szięki strategicznemu położeniu nie ma problemu z obserwowaniem akcji na zakrętach 1, 2 i 3, możesz też zobaczyć prostą start/meta. Jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce z najlepszym widokiem na cały tor.

Trybuna H znajduje się na zakręcie przed prostą finiszową. Kibice mogą oglądać bolidy formuły 1 jadące z dużą prędkością aż do zakrętu 12 i do zakrętu 16 przed prostą finiszową. Widać też całkiem dobrze wszystko do 10 zakrętu i ogólnie masz dobry widok na znaczną część toru.

Trybuna I jest, zdaniem wielu, najlepszą z czterech w opcji Superfan. Oferuje numerowane miejsca, zadaszenie i wielki ekran tuż przed trybuną główną. Jednak tym, co czyni tę trybunę zwycięzcą jest jej lokalizacja – znajduje się ona na torze przy zakręcie za tzw. szykaną Racc, tuż przed ostatnim 16-tym zakrętem i wejściem na prostą finiszową. Z jednego miejsca możesz obserwować, jak samochody zwalniają i przyspieszają, oczywiście możesz też obserwować finisz wyścigu na mecie lub zobaczyć zjazd do pitu.

Trybuny dla kibiców

Trzecią kategorią cenową są trybuny znane jako „Fan Grandstands”:

  • Są to m.in. trybuny J, K G, C
  • Cena biletu na te trybuny wynosi 240 EUR
  • Zawsze kupowane jest konkretne miejsce
  • Wszystkie trybuny mają ekrany

Trybuna J znajduje się tuż za startem, obok trybuny głównej. Przejeżdżające bolidy Formuły 1 osiągają tu prędkość maksymalną prawie 330 km/h, więc nie zabraknie Ci widowiska wysokich lotów. Poza tym z twojego miejsca możesz oczywiście zobaczyć bardziej odległe zakręty 6 i 7, ale także zjazd do pit-stopu czy linię startu/mety.

Trybuna K znajduje się na torze zaraz po starcie i jest świetnym miejscem do oglądania wyścigu, jeśli chcesz cieszyć się dobrą akcją i widokiem mijających się kierowców. W rzeczywistości ta trybuna znajduje się tuż przed pierwszym zakrętem, gdzie kierowcy po prostej otwierającej trasę redukują bieg i przygotowują się do ostrego zakrętu w prawo. Oprócz początkowej części toru, możesz również zobaczyć zakręty 2 i 3, a także bardziej odległe zakręty 6 i 7.

Trybuna G znajduje się pomiędzy zakrętami 12 i 13 i oferuje niezakłócony widok na połowę toru. Ta trybuna jest ogromnie popularna wśród fanów Formuły 1 i wielu twierdzi, że panuje na niej najlepsza atmosfera na całym stadionie.

Trybuna C znajduje się w drugiej części toru, gdzie kierowcy wychodzą z dużą prędkością z zakrętu 12, przez 13 (zwaną Racc Chicane) do zakrętu 14.

Inne trybuny

Trybuny E, N i B są dostępne tylko dla posiadaczy biletów jednodniowych – w rzeczywistości, kupując bilety na Grand Prix Hiszpanii F1, możesz wybrać czy chcesz jechać na wszystkie trzy dni, czy tylko na jeden (piątek, sobotę lub niedzielę).

Co warto wiedzieć zanim kupisz bilety?

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego biletu. Przede wszystkim najpierw należy określić ile dni chcesz spędzić na torze.

Prawdopodobnie będą tylko dwie opcje: 1 dzień lub 3 dni. W przypadku pierwszej opcji pewnie będziesz chciał zobaczyć finał, w przypadku drugiej będziesz chciał cieszyć się wszystkimi dniami Grand Prix:

  • W czwartki zazwyczaj odbywają się spacery po torze i spacery po pit soptach – darmowe dla posiadaczy 3-dniowych biletów
  • W piątki odbywają się przejazdy treningowe
  • Sobota to kwalifikacje
  • Niedziela to finał.

Powyższy harmonogram dotyczy nie tylko Formuły 1, ale także Formuły 2 i Porsche Supercup. Oczywiście można kupić bilet tylko na piątek lub sobotę, ale jaki jest sens jechać na Formułę 1 i nie zobaczyć finału?

Jeśli wiesz czy chcesz jechać na jeden dzień czy na trzy, musisz wybrać odpowiednie miejsce. Mapa toru i opis trybun znajdują się kilka akapitów wyżej. A teraz małe podsumowanie cen poszczególnych rodzajów biletów:

Trzydniowe bilety na Grand Prix (piątek-niedziela).

  • Grandstands Excellence – 440 euro
  • Superfan Grandstands – 340 euro
  • Trybuna Główna – 240 euro
  • Strefa Wolna na trawie: 140 euro

Jednodniowe bilety na Grand Prix

  • Trybuny E, N, B – od 55 euro
  • Strefa wolna na trawie – 99 euro

Jeśli kupisz bilet wielodniowy, możesz również skorzystać z innych atrakcji, które są przygotowane dla odwiedzających w ramach programu towarzyszącego. Należą do nich wizyty w pit stopach, w salonach wystawowych poszczególnych marek, sesje autografów kierowców itp.

Podsumowując

  • Najtańsza jest Strefa wolna na trawie, bilet na niedzielny wyścig można kupić już za 100 euro.
  • Dzieci i seniorzy otrzymują 50% zniżki – dzieci poniżej 6 roku życia mogą nawet wejść na tor za darmo
  • Bilety na wszystkie trybuny sprzedawane są w tzw. strefach, co jest odpowiednikiem rzędu. Jeśli chcesz mieć najlepszy widok, wybierz najwyższy możliwy rząd
  • Większość trybun ma ogromne ekrany, więc możesz wygodnie oglądać całą akcję.
  • Trybuny I, M i trybuna główna są zadaszone, pozostałe nie
  • Jeśli masz 3-dniowy karnet, możesz oglądać treningi w piątek z każdej trybuny z której chcesz (oprócz N i E).

Uwaga: Chcesz jechać na F1 w Hiszpanii i chcesz obsługi VIP dla siebie lub swoich partnerów biznesowych? Tor oferuje także tzw. bilety Paddock Club, które dają dostęp do wyścigu, wielu ekskluzywnych usług, wycieczek czy wybranych potraw i napojów od znanych lokalnych szefów kuchni.

Gdzie kupić bilety na Grand Prix Hiszpanii?

Istnieje wiele stron internetowych oferujących bilety online. Możesz na przykład kupić je bezpośrednio z oficjalnej strony F1. Ja osobiście polecam sprawdzoną stronę BookF1:

  • sprzedają bilety od 15 lat, są godni zaufania
  • mają najniższe ceny na rynku (bilety kosztują mniej niż na oficjalnej stronie F1)
  • otrzymujesz wspaniałą usługę – dla każdego miejsca i toru podają opis, abyś wiedział, co kupujesz
  • masz możliwość zwrotu biletu, jeśli zdarzy się coś nieplanowanego (choroba, opóźnienie lotu itp.)

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY