Frisbee Ultimate – Zasady Gry


Ultimate frisbee to sport drużynowy z użyciem dysku frisbee. Grają w nią przeciwko sobie dwie drużyny składające się z siedmiu graczy. Wygrywa drużyna, która na koniec czasu gry będzie miała wyższy wynik lub jako pierwsza osiągnie ustaloną liczbę punktów.

Podzielona jest na trzy główne kategorie:

Men (mężczyźni), Women (kobiety), Mixed (drużyny mieszane).

Zasady gry w Frisbee Ultimate

Ultimate jest zbiorową grą bezkontaktową. Dwie siedmioosobowe drużyny grają przeciwko sobie. Gra się w nią latającym dyskiem na boisku o wymiarach 100 na 37 metrów. Po obu krótszych stronach znajduje się strefa końcowa o głębokości 18 m.

Celem gry jest złapanie dysku w strefie punktowej przeciwnika i zdobycie w ten sposób punktu. Po zdobyciu punktu strony zamieniają się miejscami, a drużyna, która zdobyła punkt, wykonuje „wyrzut” i broni. Gracz z krążkiem nie może chodzić ani biegać, krążek porusza się przez podawanie. Drużyna broniąca może wymusić zmianę posiadania dysku (tzw. turnover). Dzieje się tak za każdym razem, gdy podanie jest niekompletne, przechwycone lub powalone przez zawodnika drużyny przeciwnej, dysk dotyka ziemi nie będąc trzymanym przez zawodnika, dysk jest złapany na wyjeździe, zawodnicy drużyny atakującej podają sobie dysk, zawodnik drużyny atakującej łapie swój własny rzut lub zawodnik drużyny atakującej nie wyrzuci dysku zanim zawodnik drużyny broniącej doliczy do dziesięciu.

W grze na świeżym powietrzu każda drużyna ma 7 zawodników na boisku, zmiany są dozwolone, gdy zdobyty jest punkt lub gdy przydarzy się kontuzja. Gra kończy się albo wtedy, gdy maksymalna liczba punktów wynosi 15, albo gdy upłynie limit czasu 100 minut.

Duch gry

W Ultimate Frisbee nie ma sędziów. Reguły są pilnowane przez samych graczy zgodnie z zasadą spirit of the game, czyli jeśli ktoś złamie jakąś regułę, gracze na boisku sami zgłaszają naruszenie i rozwiązują sytuację. Zazwyczaj nie ma rotacji po naruszeniu zasad, ale też nigdy nie ma żadnych kar ani sankcji – gra jest po prostu kontynuowana od ostatniej sytuacji, która była w porządku zgodnie z zasadami. Granie fair jest kwestią honoru.

Ale duch gry symbolizuje dla graczy Ultimate Frisbee o wiele więcej niż tylko to, że na boisku nie ma z nimi sędziego. Zawodnicy grają dla radości z gry, a obie drużyny mają wspólny cel, mimo że rywalizują ze sobą o wynik (interpretacja Ducha gry przez World Flying Dics Federation). Oczywiście na porządku dziennym jest pomaganie koledze z drużyny przeciwnej wstać po upadku, udzielanie rad nowicjuszowi z drużyny przeciwnej (zapisane w zasadach), wzajemne informowanie się o turnieju czy nawet docenienie brawami wyjątkowego występu przeciwnika. W większości turniejów przyznawana jest również nagroda „Spirit”, czyli nagroda dla drużyny, która została uznana przez swoich przeciwników za posiadającą najlepszego ducha gry. Po każdej grze odbywa się rytuał, w którym wszyscy gracze z każdej drużyny na zmianę trzymają się za ręce w kręgu, aby ocenić grę i rozwiązać wszelkie nieprzyjemności, które pojawiły się podczas gry.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.