Bowling – Zasady Gry, Liczenie Punktów i Porady


W 1930 roku Sir Flinders Petrie odkrył na terenie Egiptu przedmioty, które najprawdopodobniej służyły do prehistorycznej formy gry w kręgle. Jeśli ta teoria jest prawdziwa, możemy umiejscowić pochodzenie kręgli już w 3200 roku p.n.e.

Chociaż opinie na temat tej teorii są różne jest więcej niż pewne, że w XIV wieku w Anglii istniała gra, którą można jednoznacznie uznać za średniowieczną wersję kręgli. W tym okresie istniało kilka odmian gry w kręgle, a także kilka innych, w których kula była rzucana do innych obiektów.

To właśnie osadnicy z Anglii, Danii i Niemiec jako pierwsi przywieźli ze sobą swoje warianty kręgli do Ameryki, gdzie sport ten jest niezwykle popularny. Jednak jego los w tym kraju też nie był łatwy. W 1841 roku stan Connecticut zakazał nawet prawnie wszystkich gier opartych na tej zasadzie.

Mimo to, a może właśnie dzięki temu, jego popularność wciąż rosła. Dziś bowling jest aktywnie uprawiany przez ponad 100 milionów ludzi w ponad 90 krajach na całym świecie.

Opis gry

Celem gracza jest strącenie za pomocą rzutu kulą 10 kręgli, które stoją w odległości 18,5 metra, ułożonych w trójkąt równoramienny. Kula do kręgli waży od 3,6 do 7,2 kg. Gra w kręgle odbywa się na punkty, a najwyższy wynik w grze wygrywa. Każda gra toczy się w dziesięciu rundach po dwa rzuty. Jeśli w ostatniej rundzie wytoczy wszystkie dziesięć, ma dodatkowy rzut. Jeśli gracz wyrzuci wszystkie kołki przy pierwszym rzucie, drugi rzut nie jest rozgrywany w tej rundzie. Każdy rzut uważa się za ważny, jeśli kula przekroczy linię graniczną pola gry. Zawodnik jest niezastąpiony podczas rzutu i nie może używać żadnych pomocy.

W kręgle gra się na torze, który jest podzielony na trzy części: tor poślizgowy, tor rotacyjny i tor łukowy. Nazwy poszczególnych części oparte są na zachowaniu kuli na torze. W pierwszej części, która jest najbardziej naoliwiona, kulka się ślizga, w drugiej obraca, a w trzeciej, która musi być całkowicie sucha, tworzy łuk.

Punktacja

Strike: jeśli gracz zbije wszystkie kręgle w swoim pierwszym rzucie, nie wykonuje drugiego rzutu w tej rundzie, ale otrzymuje 10 punktów + bonus warty jego następne dwa rzuty. Jeśli zdobędzie trafienie trzy razy z rzędu, to w sumie zdobędzie 30 punktów za pierwszą rundę. Jeśli gracz zdobędzie trafienie w ostatniej rundzie ma dwie dodatkowe szanse. Jednak tylko premia za te dwa rzuty jest dodawana do jego wyniku.

Przykład:

  • Runda 1, pierwsza kula: 10
  • Runda 2, pierwsza kula: 10
  • Runda 3, pierwsza kula: 10
  • Runda 4, pierwsza kula: 3
  • Runda 4, druga kula: 6

Za pierwszą rundę otrzyma 30 punktów, za drugą rundę 23 punkty, za trzecią rundę 19 punktów, a za czwartą rundę 9 punktów, w sumie 81.

  • Spare: jeśli gracz wyrzuci wszystkie kręgle w rundzie z dwoma rzutami, otrzymuje 10 punktów + bonus za pierwszy rzut w następnej rundzie.

W ciągu dziesięciu rund może zdobyć maksymalnie 300 punktów, ale musiałby trafiać w każdym rzucie celnie.

Porady

Wybór kuli do kręgli

Wybór kuli, którą gramy jest również jednym z czynników decydujących o sukcesie. Ważna jest zarówno średnica otworów, jak i odległość między otworami na palce i kciuk. Klasyczną kulę do kręgli trzyma się dwoma palcami i kciukiem. Palce powinny być włożone w otwory aż do drugiego knykcia, a kciuk do końca. Dłoń powinna swobodnie dotykać powierzchni piłki. Waga kuli jest również ważna dla gracza. Zazwyczaj jest to oznaczone na kuli liczbą oznaczającą wagę piłki w funtach (1 funt = 0,453 kg). Międzynarodowe zasady dopuszczają sprzęt do gry w kręgle ważący od 6 do 16 funtów. Cięższe piłki mają większy wpływ na wbijanie kręgli. Kobiety zazwyczaj grają lżejszymi piłkami, mężczyźni cięższymi.

Rzut kulą do kręgli

Kula powinna być rzucona w momencie, gdy mija kostkę stopy wślizgującej się – dla leworęcznych jest to prawa stopa, dla praworęcznych lewa. Piłka powinna minąć nogę w odległości ok. 5 cm. W tym momencie ciało jest optymalnie wyrównane i gotowe do najdokładniejszego uderzenia w cel.

Celowanie

Dokładne celowanie jest kolejnym kluczem do sukcesu w tym sporcie. Mimo że celowanie jest częścią wszystkich gier kulowych, w kręglach jest ono inne. Nie jest celowe podążanie za samymi kręglami. Znaki na torze są pomocne w dokładnym celowaniu w kręgle.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY