Alejandro Valverde – Informacje i Historia Kolarza


Alejandro Valverde Belmonte urodził się 25 kwietnia 1980. Jest hiszpańskim zawodowym kolarzem szosowym, który jeździ w drużynie UCI WorldTeam Movistar Team.

Kariera

Na rowerze zaczął jeździć w wieku 9 lat. Swój pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał w 2002 roku z Kelme-Costa Blanca, potem przeniósł się do Illes Balears, następnie do Caisse d’Epargne, a od 2011 roku jeździ dla Movistar Team.

Waży 62 kg i ma 178 cm wzrostu.

Jest obecnie jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym, kolarzem górskim. Udało mu się czterokrotnie wygrać wyścig Lutych-Bastogne-Lutych, najbardziej prestiżowy z tego typu wyścigów w historii. Jest świetny w górach, udało mu się wygrać górski etap zarówno w Tour de France jak i Vuelta. W jeździe na czas na hiszpańskiej ziemi jeździ wśród najlepszych. Udało mu się nawet wygrać jazdę na czas w prestiżowym francuskim wyścigu Critérium du Dauphiné Libéré – głównej próby generalnej przed Tour de France. W najważniejszym wyścigu sezonu Tour de France, regularnie zawodzi w jeździe na czas i w Pirenejach.

Tour de France

Po raz pierwszy wziął udział w Tour de France w wieku 25 lat w 2005 roku, wygrywając górski etap i utrzymując białą koszulkę, ale musiał zrezygnować na 13 etapie. W 2006 roku startował już jako jeden z największych faworytów, ale na początku wyścigu złamał obojczyk i musiał się wycofać. W 2007 roku był drugi w klasyfikacji generalnej po Alpach i spodziewano się, że zaatakuje po żółtą koszulkę, ale rozbił się w jeździe na czas i na otwierającym górskim etapie w Pirenejach, kończąc na 6 miejscu w klasyfikacji generalnej. Wygrał etap otwierający Tour de France 2008 i utrzymywał żółtą koszulkę przez kilka dni. Jednak w pierwszej jeździe na czas został w tyle za najlepszymi, a w Pirenejach okazał się nie być w najlepszej formie i stracił kilka minut. W Alpach uplasował się wśród najlepszych i awansował na 7 miejsce. W drugiej próbie czasowej był 36 i spadł na 9 miejsce.

Operacja Puerto

Zaszkodziły mu jego powiązanie z doktorem „EPO” Fuentesem, głównym oskarżonym w aferze „Operation Puerto”, który był głównym lekarzem drużyny Kelme. Kiedy sezon się skończył, Valverde nie zaprzestał współpracy z lekarzem. W biurze Fuentesa znaleziono notatki z nazwiskiem Valverde. Nie mógł wystąpić na Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2007 roku ze względu na związek z Operacją Puerto. Hiszpańska Federacja Kolarska ostatecznie rozwiązała tę sytuację.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY