Zakłady na żywo – Wszystko o obstawianiu live w trakcie meczu

Zakłady na żywo zyskują z roku na rok coraz większą popularność. Dzieje się tak również ze względu na to, że bukmacherzy ścigają się w pomysłowości, co nowego mogą zaoferować swoim lojalnym typerom. Z drugiej strony, zakłady live są w pewnym sensie naturalną ewolucją, umożliwiającą graczom obstawianie w trakcie trwania meczu. Rozwiązania te zrewolucjonizowały świat zakładów sportowych w internecie. Nowe typy zakładów dają nowe możliwości oraz generują coraz więcej emocji i szanse na zdobycie pieniędzy dla fanów zakładów sportowych. Postęp technologii w postaci coraz szybszych i doskonalszych urządzeń mobilnych, takich jak tablety czy smartfony, również są bodźcem do rozwijania usług bukmacherskich związanych z obstawianiem na żywo. Typer może teraz obstawiać zakłady sportowe live będąc w podróży, ponieważ prawie każde urządzenie mobilne ma dzisiaj dostęp do internetu.

DyscyplinyMax Ilość
Zakładów
Wysokość
Kursów
Mecze
Live
DostawcaRanking
bukmacher sts10140+90,69%Wizualizacja,
Stream
Statscore.com★ 9/10
Bukmacher na żywo Fortuna12170+89,86%Wizualizacja,
Stream
Betradar.com★ 9/10
Bukmacher Totolotek950+89,62%WizualizacjaBetradar.com★ 8/10
Zakłady Live Milenium990+90,50%WizualizacjaStatscore.com★ 8/10
Bukmacher Forbet945+89,74%WizualizacjaStatscore.com★ 8/10
Zakłady na żywo LVBet1145+90,69%WizualizacjaStatscore.com★ 8/10
bukmacher etoto1290+91,04%WizualizacjaStatscore.com★ 8/10

Możliwość obstawiania zakładów na żywo została wprowadzona przez wszystkich legalnych bukmacherów i nie wyobrażamy sobie sytuacji, że którykolwiek z nich nie oferuje takiej opcji. Należy zwrócić uwagę, że najlepsze kursy jeśli chodzi o zakłady sportowe live posiada w swojej ofercie bukmacher Etoto. Niemniej jednak, wszyscy bukmacherzy oscylują w granicach od 89% do 91%. Niebywałą zaletą dwóch bukmacherów, czyli STS i Fortuny, jest możliwość oglądania transmisji spotkań sportowych na żywo na platformie. Pozostali bukmacherzy nie oferują takich rozwiązań. Korzystają jedynie z wizualizacji graficznych. Pozostali operatorzy oferują szeroki wybór wydarzeń dostępnych na żywo, które z pewnością zaspokoją większość graczy.

Jak działają zakłady na żywo?

Rozwiązanie tego jak działają zakłady na żywo kryje się w nazwie. Zakłady live polegają na obstawianiu wydarzeń lub spotkań sportowych w trakcie ich trwania. Zakłady live można obstawiać w większości dyscyplin sportowych. Ta funkcja otwarła zupełnie nowy świat możliwości zakładów bukmacherskich, które można wykorzystywać w celu maksymalizacji wygranych z jednego spotkania sportowego. Z tego właśnie powodu większość bukmacherów internetowych oferuje możliwości obstawiania zakładów na żywo. Daje to możliwość spekulowania czy dany zawodnik podczas meczu piłkarskiego dostanie na przykład żółtą kartkę, klub który zawodnik w tenisie ziemnym zdobędzie następny punkt. Takie opcje umożliwiają typerom realizowanie wielu zakładów w bardzo krótkim czasie. Wyniki mogą ogłaszane dosłownie kilka minut po tym, gdy taki zakłady zostanie wniesiony. Po jego wygaśnięciu od razu możemy wnosić następne.

Dzięki takim rozwiązaniom świat zakładów bukmacherskich stał się szybki i dynamiczny. Niebywałą zaletą jaką posiada gracz gdy obstawia na żywo (w porównaniu z zakładami przedmeczowymi), jest to, że zakłady może wnosić na bieżąco w trakcie oglądania w telewizji danego spotkania sportowego. Jeśli więc oglądasz mecz piłki nożnej i wydaje ci się że bardzo prawdopodobne jest, że dana drużyna wkrótce względzie bramkę, możesz szybko wnieść taki zakład. Kursy na zakłady na żywo stale się zmieniają, gdyż odzwierciedlają sytuacją na boisku. Podczas gdy odstawisz dane wydarzenie na żywo kursy mogą ulec zmianie, bo bukmacherzy korygują je w zależności od tego ile osób obstawia dane zdarzenie. Jest to bardzo dynamiczna i zmienna forma obstawiania wydarzeń sportowych, ale jednocześnie umożliwiająca szybszą utratę pieniędzy.

Jak oceniliśmy strony bukmacherskie?

Porównując i oceniając wydajność każdego bukmachera, robiliśmy to uwzględniając trzy główne parametry, jakie uważaliśmy za najważniejsze do określenia najlepszego dostawcy zakładów sportowych na żywo. Pierwszym z nich jest ilość oferowanych rynków sportowych, drugi poziom kursów oraz ostatni – wsparcie dla urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. Wzięliśmy również pod uwagę inne ważne czynniki, które wpłynęły na ogólną ocenę. Funkcjonalność platformy, jak również zasięg i dostępność transmisji na żywo. Poniżej przedstawiamy dokładnie obszary, jakie testowaliśmy oraz metody jakie stosowaliśmy poddając bukmacherów testom.

Liczba dyscyplin na żywo

Podobnie jak w przypadku zakładów przed meczowych, punktem wyjścia jest określenie liczby dostępnych dyscyplin umożliwiających zawieranie zakładów bukmacherskich na żywo. U wszystkich legalnych bukmacherów liczba tak jest mniej więcej zbliżona. Wszyscy oferują takie dyscypliny jak piłka nożna, tenis, hokej na lodzie, siatkówka czy piłka ręczna. Niektórzy umożliwiają również zawieranie zakładów live na takie dyscypliny jak rugby czy rzutki. Uzupełnieniem liczby dostępnych dyscyplin jest różnorodność możliwych zakładów na jedno spotkanie. Liczby opisane w tabelce odzwierciedlają kombinacje jakie można zawierać na mecze piłki nożnej. Wybraliśmy tę dyscyplinę, ponieważ u wszystkich bukmacherów to właśnie ona pozwala na zawarcie największej liczby zakładów na żywo. Zaletą zakładów live jest przede wszystkim możliwość określenia takich kategorii, które nie są dostępne przed meczem. Mówimy tutaj o zdarzeniach jak na przykład nazwisko zawodnika, który pierwszy zdobędzie punkt lub strzeli bramkę.

Naszym zdaniem najlepszymi operatorami zakładów na żywo są Fortuna oraz STS. Wybór pomiędzy nimi jest bardzo zbliżony, a na uwagę należy wskazać przede wszystkim możliwość oglądania części spotkań sportowych dzięki streamingowi na żywo dostępnemu w platformach wyżej wymienionych operatorów. Fortuna proponuje nie znacznie więcej możliwości obstawiania jednego spotkania sportowego, ale jest to niewielka różnica. Kwestią indywidualną jednak będzie wybór dostawcy wyników sportowych, ponieważ obie firmy dysponują dwoma różnymi rozwiązaniami. Fortuna korzysta z usług firmy Betradar, natomiast STS wybrał Statscore. Pod uwagę należy wziąć również Etoto oraz LVBet, które proponują nieznacznie większe kursy. Dla większości typerów różnice kursowe w zakładach sportowych na żywo naszych legalnych bukmacherów nie powinny jednak robić różnicy, ponieważ są one kosmetyczne. Wszyscy operatorzy oscylują w granicach 90%.

Jakie są różnice w kursach na żywo?

Aby ocenić poziom kursów w zakładach bukmacherskich live używamy dokładnie tej samej formuły matematycznej, z której korzystaliśmy wcześniej. Ogólnie rzecz biorąc, kursy na żywo są nieznacznie niższe od tych przed rozpoczęciem spotkania sportowego. Dzięki temu marża bukmacherska jest większa, a co za tym idzie zysk z wygranej dla gracza niższy. Wyniki przedstawione w tabelce poniżej.

Piłka
Nożna
SiatkówkaTenis
Ziemny
Hokej
Bukmacher Totolotek89,08%brak danych89,93%brak danych
Bukmacher na żywo Fortuna88,61%brak danych91,38%brak danych
Zakłady na żywo LVBet88,60%brak danych92,43%brak danych
Zakłady Live Milenium90,48%brak danych91,11%brak danych
Bukmacher Forbet89,98%brak danych90,34%brak danych
bukmacher sts92,55%brak danych91,58%brak danych
bukmacher etoto91,33%brak danych92,58%brak danych

Najlepsze kursy na mecze piłkarskie oferuje STS, natomiast dla graczy skupiających się na tenisie ziemnym na pewno dobrą ofertę będzie miało Etoto oraz LVBET. Jak pokazuje nasza tabela różnice kursowe nie są aż tak wysokie, dlatego wybór któregokolwiek bukmachera pod względem oferty zakładów na żywo jest prawie równoważny.

Zakłady na żywo przez telefon lub tablet

Technologia mobilna jest kluczem w rozwoju zakładów sportowych na żywo. Rozwój obu tych dziedzin idzie ze sobą w parze. Wraz ze wzrostem liczby fanów wnoszących zakłady sportowe live wykorzystanie urządzeń mobilnych do obstawiania wydaje się być nieodzowne, a dobra aplikacja mobilna to nie dodatek, a wymóg. Nie wszystkie funkcjonalności stron internetowych u naszych bukmacherów zostały przeniesione do platform mobilnych. Takie rzeczy jak statystyki, liczba możliwości zakładów, a nawet dyscyplin sportowych które możemy obstawiać, mogą nieznacznie różnić się w wersji www i mobilnej. Interfejs powinien być przyjazny i szybki, a jednocześnie umożliwiać pełną funkcjonalność oferty bukmacherskie. Jest to o tyle ważne, że zakłady na żywo, to dynamiczna dyscyplina bukmacherki, która wymaga podejmowania szybkich decyzji.

Nie będziemy tutaj oceniać aplikacji mobilnych każdego z bukmacherów. Jeśli chcesz przeczytać więcej, możesz przyjść do działu z platformami mobilnymi. W ważnym natomiast jest, aby powiedzieć o jakości aplikacji mobilnych oraz funkcjonalności dobrze. Warto wspomnieć, że aplikacja LVBet jest dosyć dobrze dopasowana do dostępnych funkcji na ich platformie internetowej. Możliwość wnoszenia zakładów przez tablet lub telefon jest prawie tak samo wszechstronna jak przez stronę www. Interfejs jest prosty i elegancki. Równie dobrze sprawuje się aplikacja Fortuna. Działa płynnie i szybko, a wnoszenie zakładów jest bardzo intuicyjne.

Kto oferuje transmisje na żywo?

Kolejną niebywale ważną cechą bukmacherów internetowych umożliwiających zakłady na żywo, są transmisje live. Niewiele z naszych legalnych bukmacherów oferuje możliwość oglądania wydarzeń sportowych za pomocą swojej platformy. Na uwagę na pewno zasługuje tutaj Fortuna i STS. Być może po napisaniu tego artykułu, pojawiły się dodatkowe funkcjonalności u naszych pozostałych bukmacherów, ale w tym momencie, tylko u dwóch powyższych możemy oglądać streaming spotkań sportowych. Opcja ta może znacznie pomóc typerom w podjęciu decyzji o wniesieniu zakładu. Gracz może na żywo oglądać mecz piłki nożnej lub grę w tenisa, dzięki czemu jego decyzje będą bardziej przemyślane.

Widok EkranyWymagania Sprzętowe
Widok transmisji meczu na żywo - FortunaTransmisje na żywo dostępne są dla telefonów oraz tabletów z systemem Android w wersji 4.0 lub wyższej oraz z systemem iOS (Apple). Płynność transmisji zależy od prędkości połączenia internetowego. 

Ograniczenia: Transmisje LIVE dostępne są tylko i wyłącznie dla klientów posiadających otwarte konto u bukmachera. Spotkania dostępne w wersji z transmisją meczu na żywo oznaczone są ikoną „Play”.
sts transmisje na żywoTransmisje w STS TV dostępne są na urządzenia mobilne poprzez aplikacje na system android oraz iOS. STS oferuje również na swojej stronie przejrzysty harmonogram spotkań transmitowanych na żywo, dzięki czemu możemy zaplanować oglądane spotkania.

Ograniczenia: Platforma STS TV dostępna jest tylko i wyłącznie dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.

Oba wyżej wymienieni bukmacherzy oferują całkiem przyzwoitą ofertę transmisji meczów na żywo. Naszą uwagę przykuł jednak bardziej przejrzysty harmonogram spotkań zaproponowany przez STS, tak więc jest o naszym zwycięzcą. Należy również pamiętać, że u żadnego bukmachera nie obejrzymy transmisji meczów Mistrzostw Świata, czy na przykład Ligi Mistrzów, nie wspominając już także o w walkach KSW. Powyższe spotkania sportowe wymagają specjalnej licencji na transmisję. Na obu platformach najpopularniejsze są mecze tenisa ziemnego.

Wyniki na żywo i tabele

W zakładach bukmacherskich (aby wnosić zakłady live) ważne jest, aby mieć dostęp do wyników na żywo. Tylko one gwarantują uczciwe i przejrzyste szansę gracza na zdobycie pieniędzy. Każdy z naszych legalnych bukmacherów korzysta z usług zewnętrznych dostawców. Jest to popularna praktyka na całym świecie. Firmy specjalizujące się w zbieraniu danych w czasie rzeczywistym udostępniają je za opłatą takim firmom jak na przykład zakłady bukmacherskie. Firma Betradar jest liderem na rynku tych usług i dostarcza je na całym świecie prawie 500 firmom. Drugą firmą z której usług korzystają nasi polscy bukmacherzy to Statscore.

BukmacherDostawcaArchiwumDodatki
bukmacher stsStatscore.comSzczegółowe wyniki do 3 miesięcy wstecz.Statystyki
Bukmacher na żywo FortunaBetradar.comSzczegółowe wyniki do 2 lata wstecz.Statystyki
Bukmacher TotolotekBetradar.comSzczegółowe wyniki do 4 lat wstecz.Statystyki
Zakłady Live MileniumStatscore.comSzczegółowe wyniki do 2 lata wstecz.Statystyki
Bukmacher ForbetStatscore.comSzczegółowe wyniki od stycznia 2014.Statystyki
Zakłady na żywo LVBetStatscore.comNie udostępnia archiwum spotkań sportowych.brak
bukmacher etotoStatscore.comSzczegółowe wyniki do 1 tygodnia wstecz.Statystyki

Bardzo poręczną funkcją oferowaną przez wszystkich bukmacherów online, jest możliwość sprawdzenia wyników wstecz. Jak widać ta usługa różni się bardzo u każdego bukmachera. Zarówno Millenium jak i Totolotek udostępniają szczegółowe wyniki meczów nawet sprzed czterech lat. Najgorzej w zestawieniu wypada LVBet, który nie udostępnia wyników archiwalnych, zaraz po nim plasuje się etoto, który wyniki przedstawia jedynie do 7 dni. Długa historia wyników sportowych powinny być szczególnie przydatna graczom obstawiającym wyścigi konne. W żadnym innym sporcie wyniki archiwalne nie są tak pomocne w typowaniu zwycięzców, jak właśnie w wyścigach koni. Osoby, które interesuje ta dyscyplina sportu powinny wybrać Millenium lub Totolotka. Większość naszych legalnych bukmacherów online proponuje także pełen zestaw statystyk, które głównie skupiają się na dyscyplinach piłkarskich. Nie znajdziemy w nich szczegółów dotyczących spotkania, natomiast bardzo pomocne są klasyfikacje, tabele oraz wyniki całych turniejów. Statystyki sięgają u niektórych nawet sezonu 2003/2004.

Zakłady na żywo u nowych bukmacherów

Świat zakładów sportowych ciągle się zmienia i każdego roku przybywają nowe firmy bukmacherskie. Szukają przewagi dzięki ekskluzywnym ofertom, wyższym kursom, promocjom, zwrotom gotówki za zakłady. Chcielibyśmy, aby jednym z kryteriów rywalizacji była również coraz bardziej promowana możliwość oglądania transmisji meczów na żywo w platformach bukmacherskich. Jesteśmy głęboko przekonani, że wielu graczy i typerów byłoby zainteresowanych korzystaniem z usług takiego bukmachera, dzięki któremu spotkanie sportowe oglądać będzie mógł na żywo, w jeszcze szerszej ofercie niż jest to proponowane dzisiaj. Coraz częściej widzimy u bukmacherów tendencję do otwierania się na rynki wirtualnego sportu, który to również jest transmitowany live. O tym jednak przeczytać można w osobnym dziale.

Podsumowanie

Ustalenie który z bukmacherów z zakładami na żywo jest najlepszy, nie jest łatwym zadaniem. Fantastyczną ofertę proponuje zarówno STS jak i Fortuna. Forbet i Totolotek wyróżniają się dużym zasobem archiwum wyników. Naszym zdaniem wygrać powinien jednak STS, analizując tego bukmachera jako całość nie można obok niego obejść obojętnie. Dysponuje najlepszą ofertą zakładów sportowych na żywo, a jego kursy są równie atrakcyjne. Platforma jest przyjazna użytkownikowi i dobrze zaprojektowana, dzięki czemu nawigacja nie jest problemem.

Obok STS na wyróżnienie zasługuje również Fortuna, która tak samo jak jej rywal proponuje streaming transmisji meczów na żywo, solidne kursy i przyjazny interfejs. Aplikacja Fortuny to doskonałe miejsce do zawierania zakładów bukmacherskich na żywo z uwagi na dużą liczbę trwających spotkań oraz ilość kombinacji zakładów.