Zmiana Kategorii Wagowej w MMA a Wydajność Zawodnika


Jednym z najważniejszych czynników w sportach walki, w tym MMA jest waga zawodników, według której są oni klasyfikowani do różnych kategorii. Wybór kategorii, w której walczy zawodnik należy oczywiście do niego i może on ją zmieniać stosunkowo swobodnie w trakcie swojej kariery. W tym artykule omówimy, w jaki sposób zmiany wagi mogą wpłynąć na występy fighterów i jak w takich przypadkach prowadzić zakłady.

Zapanowanie nad wagą to połowa sukcesu

Oczywiście najlepiej jest gdy zawodnik od pierwszych walk zawodowych rozumie swoją kategorię wagową lub gdy próbował już sił w wadze w walkach amatorskich. Jednak ludzkie ciało ciągle ewoluuje i nie zawsze jest możliwe pozostanie w jednej kategorii wagowej przez całą karierę.

Możemy z grubsza podzielić zawodników na tych, którzy nie mają większego problemu z odchudzaniem do upragnionej wagi i na tych, którzy wręcz przeciwnie – mają z tym problem i walczą z każdym gramem przed ważeniem. Przewaga wagowa jest wielką zaletą w sportach walki, ale jest ona uwarunkowana dużą utratą wagi, a następnie równie dużym przyrostem.

Jeśli zamierzasz postawić na zawodnika, który znany jest z tego, że z trudem utrzymuje wagę, a czasem w ogóle jej nie utrzymuje – zdecydowanie się wstrzymaj. Poczekaj do dnia przed walką, bo wtedy odbywa się ważenie zawodników, które pokaże formę obu walczących. Często możesz stwierdzić po wyglądzie zawodników, czy czują się dobrze i są gotowi do walki. Czy też są ospali, bladzi i bardzo zmęczeni, co może oznaczać, że następnego dnia nie będą w 100% w formie.

Jak obstawiać w przypadku zmiany kategorii wagowej?

Zapaśnik może zdecydować się na zmianę kategorii wagowej z kilku powodów. Klasycznym przykładem jest sytuacja, w której zapaśnik nie radzi sobie tak dobrze, jak chciałby w swojej pierwotnej kategorii wagowej i próbuje sił w kategorii niższej. To oczywiście oznacza ściślejsze przestrzeganie diety i prawdopodobnie więcej wysiłku w zrzucaniu kilogramów przed ważeniem. Jednak ci zapaśnicy są bardzo silni i niebezpieczni na ringu jeśli tylko spełnione zostaną powyższe warunki.

Drugi powód jest odwrotny, tzn. że zawodnikowi jest bardzo trudno zrzucić zbędne kilogramy, a utrata wagi wpływa na jego wyniki w klatce. Próbuje więc przejść do wyższej kategorii wagowej, gdzie oczywiście czeka go mniej wymagająca redukcja wagi. Trzecim powodem zmiany kategorii jest chęć posiadania większej liczby pasów. Jeśli zawodnik osiągnął już to co chciał w jednej kategorii wagowej, logicznie rzecz biorąc otwierają się przed nim drzwi do przejścia o poziom wyżej (lub niżej).

Jednak w takim przypadku szczególnie dla młodszych i mniej doświadczonych fighterów, bardzo trudno jest zaistnieć w nowej kategorii i często mówią oni wtedy o wybraniu praktycznie innego sportu. W ekstremalnych przypadkach zawodnik, który normalnie walczy np. w kategorii poniżej 65 kg, może podskoczyć do walki w wadze 77 kg. Jednak tylko kilka osób jest w stanie tego dokonać, a większość z nich będzie musiała stawić czoła niektórym z najlepszych w wyższych wagach. Zalecam więc stawianie zakładów przeciwko tym śmiałkom, którzy w krótkim czasie awansują do kolejnych kategorii wagowych.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY