Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022: Terminarz


Zimowe Igrzyska Olimpijskie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w świecie sportu. Odbywają się one regularnie co cztery lata, a udział w nich jest marzeniem wielu sportowców. Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 roku w Chamonix we Francji. Na początku ich istnienia odbywały się w tym samym roku co letnie igrzyska olimpijskie. Zmiana ta została wprowadzona dopiero w 1992 roku kiedy zdecydowano, że Zimowe i Letnie Igrzyska Olimpijskie będą odbywać się na przemian co dwa lata. XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku odbędą się w Pekinie w Chinach, co uczyni je pierwszym miastem, które będzie gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich.

  • Data i miejsce:  4 – 20 lutego 2022, Pekin
  • Liczba krajów uczestniczących: do określenia
  • Liczba polskich sportowców: 57
  • Liczba dyscyplin: 109 dyscyplin w 15 dyscyplinach
  • Bukmacherzy: Wszyscy bukmacherzy podadzą swoje kursy na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie
  • Transmisje telewizyjne: TVP Sport, Eurosport
  • Strona internetowa ZOH 2022: https://www.beijing2022.cn/en/

2022: Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Pekin przejdzie do historii jako pierwsze miasto, które gościło zarówno letnie, jak i zimowe Igrzyska Olimpijskie. Letnie odbyły się w stolicy Chin w 2008 roku i wielu z nas pamięta złote sukcesy Szymona Kołeckiego czy Leszka Blanika. Czternaście lat później rywalizacja pod olimpijskimi pierścieniami powraca do Pekinu i mocno wierzymy, że polska drużyna odniesie co najmniej taki sam sukces jak wtedy.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się również na azjatyckiej ziemi cztery lata temu. W 2018 roku gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich był Pyeongchang w Korei Południowej.

Decyzja o tym, że Pekin będzie gospodarzem zapadła 31 lipca 2015 roku podczas spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Kuala Lumpur. W głosowaniu został on przedkładany nad kazachską stolicę Ałmaty.

Przegląd sportów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2022 roku

Na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rozdanych zostanie 109 kompletów medali w 15 różnych dyscyplinach sportowych. W porównaniu z Pyeongchang, program zostanie poszerzony o siedem nowych dyscyplin, które zostały wybrane z myślą o równowadze płci. Nowe dyscypliny to Big Air (narciarstwo dowolne) mężczyzn i kobiet, mieszany snowboardcross, short track, narciarstwo akrobatyczne, skoki narciarskie i bob jednoosobowy kobiet.

W tym samym czasie turniej hokejowy kobiet zostanie powiększony o dwie drużyny. Zmniejszy się jednak całkowita liczba uczestników olimpiady. Najwięcej miejsc stracą dyscypliny narciarskie i snowboardowe (41), łyżwiarstwo szybkie (26) i biathlon (20). Najwięcej kompletów medali zostanie rozdanych w łyżwiarstwie szybkim (14), narciarstwie akrobatycznym (13) i biegach narciarskich (12).

Największą uwagę przyciągnie turniej hokeja na lodzie, głównie ze względu na start zawodników NHL, którzy po raz pierwszy od ośmiu lat wystąpią pod znakiem pięciu kręgów.

Sporty olimpijskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku:

  • Narciarstwo akrobatyczne
  • Narciarstwo alpejskie
  • Biegi narciarskie
  • Biathlon
  • Bobsleje
  • Curling
  • Łyżwiarstwo figurowe
  • Hokej na lodzie
  • Łyżwiarstwo szybkie
  • Saneczkarstwo
  • Kombinacja Nordycka
  • Short track
  • Skeleton
  • Skoki narciarskie
  • Snowboarding

Ceremonie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022

Igrzyska Olimpijskie są nierozerwalnie związane z ceremoniami. Zarówno ceremonia otwarcia (4 lutego), jak i zamknięcia (20 lutego) odbędzie się na Stadionie Narodowym w Pekinie, zwanym również Ptasim Gniazdem.

Maskotka Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie

Maskotka Pekin 2022

Jakie inne zwierzę mogłoby być maskotką Igrzysk Olimpijskich w Pekinie niż narodowy symbol Chin – panda olbrzymia? Jej imię to Bing Dwen Dwen. W mandaryńskim języku chińskim słowo „Bing” ma kilka znaczeń, z których najpopularniejszym jest lód. Ponadto symbolizuje również szlachetność i siłę, podczas gdy „Dwen Dwen” reprezentuje krzepkość i ruchliwość. .

Bing Dwen Dwen nosi skorupę wykonaną z lodu, która pomaga jej jeździć na łyżwach, nartach i snowboardzie razem ze sportowcami. Jej lodowa skorupa celowo przypomina też kombinezon kosmiczny astronauty, co jest hołdem dla akceptacji nowych technologii, które dają nam, ludziom, nieskończone możliwości. Serce na jej lewej dłoni symbolizuje chińską gościnność.

Projekt został stworzony przez Cao Xue, którego kreacja została wybrana spośród ponad 5800 projektów z całego świata.

Oficjalne kanały informacyjne Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 z wynikami

Najlepszymi kanałami, by być na bieżąco z najnowszymi informacjami, wynikami i zdjęciami z wydarzeń i igrzysk olimpijskich są te oficjalne, w tym media społecznościowe. Nie brakuje na nich świetnych zdjęć i relacji.

Terminarz wydarzeń Igrzysk w Pekinie

Choć ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich zaplanowana jest na 4 lutego, zgodnie z tradycją niektóre dyscypliny sportowe rozpoczną się wcześniej. W środę 2 lutego rozpocznie się turniej curlingowy par mieszanych, 3 lutego turniej hokeja na lodzie kobiet, a 3 lutego kwalifikacje bocce.

Inne strefy czasowe

Ci, którzy oglądali poprzednie Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pyeongchang lub ostatnie Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio wiedzą, że będą musieli wziąć pod uwagę duże przesunięcie czasowe podczas Olimpiady w Pekinie.

Chociaż Chiny są geograficznie podzielone na cztery strefy czasowe, wszyscy ich mieszkańcy używają tego samego czasu. W przeciwieństwie do Polski w Chinach nie obowiązuje czas letni i standardowy, więc różnica między naszym czasem a czasem chińskim zależy także od pory roku. Chińczycy są sześć godzin przed nami latem i siedem godzin przed nami zimą. Aby łatwo obliczyć, która jest godzina w Chinach dodaj sześć lub siedem godzin do naszego czasu. W porównaniu z czasem światowym Chiny są osiem godzin do przodu, dlatego ich czas jest podawany jako UTC+8 (GMT+8).

Biorąc pod uwagę siedmiogodzinne przesunięcie czasu oczywiste jest, że większość zawodów i meczów odbędzie się w godzinach nocnych i porannych.

Terminarz

Kalendář ZOH 2022 v Pekingu
Terminarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

Stadiony Igrzysk w Pekinie 2022

Stolica Chin jest pierwszym miastem w historii, które gościło zarówno letnie jak i zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ich stosunkowo niewielka odległość (Igrzyska Olimpijskie odbyły się tu w 2008 roku) daje organizatorom wiele korzyści. Jedną z kluczowych korzyści jest ponowne wykorzystanie stadionów, które zostały zbudowane na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Strefa Pekinu

1) Stadion Narodowy w Pekinie (Ptasie Gniazdo) – Ceremonie otwarcia i zamknięcia

Doskonałym przykładem ponownego użycia jest Stadion Narodowy w Pekinie, nazywany „Ptasim Gniazdem”. Podczas gdy ten kultowy obiekt o pojemności 80 000 miejsc służył jako miejsce rozgrywania zawodów lekkoatletycznych i finału piłki nożnej mężczyzn podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich będzie wykorzystywany wyłącznie do ceremonii.

2) National Aquatics Centre – Curling

Innym symbolicznym obiektem sportowym, w którym odbywały się Igrzyska Olimpijskie jest Narodowe Centrum Sportów Wodnych. W 2008 roku byliśmy świadkami fenomenalnych wyczynów Michaela Phelpsa i innych pływaków, którzy tutaj pływali synchronicznie i nurkowali do wody. Ze względu na swój pudełkowaty wygląd stadion zyskał przydomek „Water Cube”. Na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich stanie się „kostką lodu”. Tutaj będą rywalizować curlerzy.

3) Kryty Stadion Narodowy – Hokej na lodzie

Hokej na lodzie będzie rozgrywany na Krytym Stadionie Narodowym, który był siedzibą gimnastyki i piłki ręcznej. Ze względu na swój kształt stadion otrzymał przydomek „The Fan”. Stadion może pomieścić 20 000 widzów i ma już doświadczenie z hokejem na lodzie. W 2015 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet. Dzieli spotkania hokejowe z Centrum Sportowym Wukesong.

4) Centrum Sportowe Wukesong – Hokej na lodzie

Centrum Sportowe Wukesong działa również od czasu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Wtedy służyła do gry w koszykówkę, teraz służy do gry w hokeja na lodzie. Pojemność areny wynosi 18 000 widzów.

5) National Speed Skating Oval – Łyżwiarstwo szybkie

Jedynym nowo wybudowanym stadionem w pekińskiej części Zimowych Igrzysk Olimpijskich jest Narodowy Owal Łyżwiarstwa Szybkiego. Dzięki organizacji zawodów w łyżwiarstwie szybkim będzie w centrum uwagi polskich kibiców.

Arena została zbudowana w miejscu stadionu do hokeja na trawie i łucznictwa. Jego pojemność wynosi 6,800 widzów, ale na czas Igrzysk Olimpijskich organizatorzy chcą ją zwiększyć do 12,000 widzów. Ze względu na swój wyjątkowy dach nazywana jest „Lodowym Płatkiem”.

6) Capital Indoor Stadium – Łyżwiarstwo figurowe, Short track

Po organizacji turniejów siatkówki w ramach LIO, arena zbudowana w 1968 roku spróbuje swoich sił także w łyżwiarstwie figurowym i short-tracku. Stadion ma bogate doświadczenie, m.in. w goszczeniu meczów NBA.

7) Big Air Shougang – Big Air (Narciarstwo akrobatyczne, snowboard)

Prawdopodobnie najbardziej wyjątkowym obiektem sportowym w samym Pekinie jest Big Air Shougang, który został zbudowany na terenie byłej huty stali. Miejsce to zostało specjalnie zaprojektowane dla dyscyplin Big Air – narciarstwa akrobatycznego i snowboardu. Po Igrzyskach Olimpijskich obiekt ma być wykorzystywany do organizacji kolejnych zawodów, a także służyć jako centrum szkoleniowe i kulturalne.

8) Wioska Olimpijska

Wioska Olimpijska w Pekinie zapewni miejsca noclegowe dla 2300 sportowców i urzędników, a po zakończeniu Olimpiady będzie prowadzić regularny wynajem mieszkań.

Obszar Yenqing

Dzielnica Yenqing, będąca siedzibą narciarzy alpejskich i zawodników jeżdżących na lodzie znajduje się około 75 km na północny zachód od centrum Pekinu. Górska dzielnica Yenqing jest domem dla wielu parków narodowych, gorących źródeł i części Wielkiego Muru.

Podczas gdy narciarze będą musieli liczyć się ze sztucznym śniegiem, nowo wybudowana tafla lodu jest całkowicie zadaszona, więc nie ma ryzyka opadów śniegu czy deszczu.

1) National Sliding Centre – Bobsleje, saneczkarstwo, skeleton

Nowo wybudowana konstrukcja niecki lodowej Narodowego Centrum Ślizgawki jest pierwszym lodowym ślizgiem na terytorium Chin i dopiero trzecim w Azji. Centrum oferuje 2,000 miejsc siedzących i dodatkowo 8,000 miejsc stojących. Pierwsze lodowisko w Chinach ma drewniany dach na całej swojej długości 1,9 km, więc nie ma ryzyka problemów z deszczem czy śniegiem. Po Igrzyskach Olimpijskich tor będzie wykorzystywany do zawodów międzynarodowych oraz jako ośrodek treningowy dla chińskiej reprezentacji narodowej.

2) National Alpine Ski Centre – Narciarstwo Alpejskie

Narodowe Centrum Narciarstwa Alpejskiego znajduje się w północno-zachodniej części Yenching i składa się z siedmiu tras zjazdowych, z których największa osiąga przewyższenie 900 metrów. Obiekt, który będzie wykorzystywany do międzynarodowych zawodów po zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich ma pojemność 5,000 miejsc siedzących i 3,500 miejsc stojących.

3) Wioska Olimpijska

Wioska Olimpijska w Yenqing została zaprojektowana w zgodzie z kulturowym charakterem górskich wiosek w północnych Chinach. Miejsce to oferuje zakwaterowanie dla 1430 sportowców i oficjeli.

Obszar Zhangjiakou

Popularny chiński ośrodek narciarski Zhangjiakou położony jest około 180 km na północny zachód od Pekinu. Ze względu na tę odległość rząd chiński postanowił zbudować szybką kolej, która przewozi gości pomiędzy tymi dwoma miejscami w mniej niż godzinę. Na terenie Zhangjiakou odbędą się zawody w biegach narciarskich, biathlonie, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie dowolnym i snowboardzie.

1) Narodowe Centrum Biathlonu – Biathlon

Po igrzyskach Narodowe Centrum Biathlonu będzie wykorzystywane do przygotowań kadry narodowej, a także jako ośrodek turystyczny.

2) Narodowe Centrum Skoków Narciarskich – skoki narciarskie, kombinacja norweska

Skocznia narciarska jest główną atrakcją Narodowego Centrum Skoków Narciarskich. Kształt mostu ma przypominać tradycyjny zhu-i (chiński zakrzywiony talizman).

3) Narodowe Centrum Biegów Narciarskich – biegi narciarskie, kombinacja norweska

Obiekt do narciarstwa biegowego zostanie przekształcony w park z lodowiskiem i będzie otwarty dla publiczności po zakończeniu Olimpiady. Odbywać się tu będą wydarzenia sportowe i społeczne.

4) Genting Snow Park – narciarstwo akrobatyczne i snowboarding (z wyjątkiem dyscyplin Big Air)

Genting Snow Park będzie wykorzystywany do uprawiania narciarstwa freestylowego i snowboardu. Oba sporty, narciarstwo dowolne i snowboard mają swój własny park o pojemności 7,500 widzów.

5) Wioska Olimpijska

Wioska Olimpijska, która może pomieścić 2640 sportowców i osób funkcyjnych, po zakończeniu Olimpiady zostanie przekształcona w centrum handlowe.

Gdzie oglądać Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 na żywo + transmisje i streamy

TVP Sport który posiada prawa do Igrzysk Olimpijskich jest najwygodniejszą opcją oglądania poszczególnych konkurencji i meczów z Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Możesz oczekiwać niemal całodobowej relacji z treści olimpijskich. Przyzwyczailiśmy się, że TVP Sport dobrze radzi sobie z Igrzyskami Olimpijskimi, więc możemy oczekiwać studia olimpijskiego i mnóstwa materiałów dodatkowych. Dla widzów, którzy nie mogą lub nie chcą oglądać transmisji telewizyjnej, na stronie internetowej TVP dostępna jest opcja transmisji online.

Innym kanałem sportowym, który ma w swojej ramówce Igrzyska Olimpijskie jest Eurosport. Alternatywnie możesz również oglądać wydarzenia z Igrzysk Olimpijskich na platformie Eurosport Player, która pozwala na oglądanie zawodów za pośrednictwem strumienia pay-per-view. Dowiedz się więcej w przeglądzie kanałów sportowych.

Innym, często wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem, może być oglądanie streamów u bukmacherów, np. wystarczy wybrać jedną z firm, które udostępniają stream online.

Postaw na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 z naszymi bukmacherami

Dla wielu sportowców Igrzyska Olimpijskie są absolutnym szczytem ich kariery. Jest to spektakularne wydarzenie, które jest transmitowane na cały świat. Wiele dyscyplin sportowych i dziesiątki różnych dyscyplin dają wiele możliwości obstawiania także graczom. Oferty na Zimowe Igrzyska Olimpijskie znajdziesz u wszystkich naszych bukmacherów partnerskich. Oprócz zakładów na poszczególne mecze i zawody, będą też olimpijskie zakłady specjalne, np. ile złotych medali zdobędą Polacy, który kraj odniesie większy sukces w kolekcji medalowej itp.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY