Zasady w CS:GO: Wyjaśnienie mechanizmu ekonomicznego


Jeśli oglądasz stream CS:GO i nie masz pojęcia co się dzieje, dlaczego jedna drużyna ma więcej broni niż druga, ten poradnik ci w tym pomoże. Zebrałem dane razem, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć mecze CS:GO, a najważniejszą rzeczą jest zrozumienie systemu ekonomicznego gry.

Jeśli chcesz zarobić trochę pieniędzy na zakładach na CS:GO musisz zrozumieć, jak działa system ekonomiczny. Zanim zaczniemy musimy zaznaczyć, że jednostka terrorystyczna (T-side) i jednostka antyterrorystyczna (CT-side) mają nieco inną broń i narzędzia, które gracze mogą kupić. Na przykład jednostka antyterrorystyczna (CT) może kupić zestaw do rozbrajania, aby szybciej rozbroić bombę, podczas gdy jednostka terrorystyczna oczywiście nie ma takiej możliwości.

Mówiąc najprościej, w CS:GO istnieje system ekonomiczny, w którym zarabiasz pieniądze za zabijanie i wypełnianie celów, dzięki czemu twoja drużyna może nabyć lepszą broń i być bardziej efektywna na polu bitwy, zwiększając swoje szanse na zwycięstwo.

Każda drużyna rozpoczyna „pistol round” z 800$. Maksymalna kwota, jaką gracz może dysponować podczas meczu to 16 000$. Oczywiście, jeśli gra rozpoczyna się z tak niską kwotą, opcje każdej drużyny są ograniczone. Powodem dla którego nazywa się go „runda pistoletowa” jest to, że za te pieniądze możesz kupić tylko pistolety.

Sprzęt, w który każda drużyna może się wyposażyć na rundę otwierającą znajduje się poniżej, wraz z informacją, ile kosztują te przedmioty i do czego służą:

BrońCena (w dolarach)Informacje
P250300Pistolet, większy zasięg przy trafieniu w głowę niż Glock-18
CZ75-Auto500Pistolet automatyczny, tylko 24 naboje
Five-Seven (CT)500Potężna broń w pobliżu
Tec-9500Doskonała celność podczas strzelania z bliskiej odległości i przy dużej prędkości strzelania
Dual Berettas400Wyglądasz jak kowboj, ale nie są zbyt przydatne
Desert Eagle700Dwie kule podczas strzelania w ciało, jedna kula w głowę
Flashbang200Oślepia przeciwników
Smoke Grenade300Wprowadza zasłonę dymną w wyznaczone miejsce na ograniczony czas
HE Grenade300Wybuchające granaty
Koktajl Mołotowa (T)400Tworzy pożar w miejscu uderzenia
Granat zapalający (CT)600Działa jak Mołotow, ale można wysadzić.
Kamizelka kevlarowa650Zwiększa odporność na strzały w korpus

Szybko też odkryjesz, że oprócz pistoletów jest jeszcze kilka innych przedmiotów, które można zdobyć, a właściwe zaplanowanie tego w co się wyposażymy w tej rundzie jest niezwykle ważne. Jednak po rundzie pistoletowej sprawy nieco się komplikują, gdyż w grę wchodzą bonusy za zwycięstwo i kary za przegraną, a także bonusy za podkładanie i rozbrajanie bomb oraz koszt potężniejszych broni. Jeśli chcesz zostać ekspertem w obstawianiu zakładów na CS:GO, znajomość systemu ekonomicznego jest absolutnie niezbędna.

Sukces w CS:GO nie polega tylko na tym, jak walczysz, ale też na tym, jak zarządzasz swoimi pieniędzmi.

Rozwijająca się gospodarka

Najczęstszym sposobem na zarobienie pieniędzy przez drużynę jest zabicie przeciwnika, co daje jej prawo do nagrody. Nagroda za zabicie różni się nieznacznie w zależności od tego, jaką bronią zabijesz wroga. Zabicie z większości broni da ci 300$, ale są wyjątki. Zabicie z AWP i CZ-75 to tylko 100$. Poza zabijaniem zwykłym nożem, największą nagrodę otrzymasz za zabijanie przy użyciu strzelby. Ta nagroda wynosi 900$. Jednak użycie takiej broni jest bardzo ograniczone, aby broń była skuteczna musisz znajdować się w bliskiej odległości od przeciwnika.

Z wyjątkiem P90, wszystkie bronie SMG oferują nagrodę w wysokości 600$. Użycie tej wersji uzbrojenia zależy od sytuacji, gdyż jest ona bardziej skuteczna w walce z przeciwnikami bez pancerzy. Dlatego są one używane tylko raz i to głównie w rundach anty-eco, aby pobudzić ekonomię w grze.

Inne cele i nagrody

Oprócz zabijania graczy, możesz zarabiać pieniądze poprzez wypełnianie celów indywidualnych i drużynowych. Jeśli Twoja drużyna wygra rundę, otrzymasz nagrodę w wysokości 3 250 $ na gracza, niezależnie od tego czy grałeś jako terrorysta, czy jako jednostka antyterrorystyczna. Jeśli bomba zostanie podłożona, a następnie rozbrojona, każdy gracz po stronie CT (jednostki antyterrorystycznej) otrzymuje dodatkowe 250$. To samo dotyczy sytuacji odwrotnej – każdy gracz jednostki terrorystycznej otrzymuje dodatkowe 250$, jeśli bomba zostanie bezpiecznie podłożona i obroniona.

Od czasu do czasu gracz Jednostki Terrorystycznej może zdecydować się na zachowanie swojej broni, dzięki czemu będzie mógł ją zabrać na następną rundę. W tym przypadku, jeśli bomba nie zostanie podłożona, a czas upłynie – gracz otrzymuje 0$. Jego koledzy z drużyny otrzymują premię za przegraną (co wyjaśnimy później), podczas gdy jednostka antyterrorystyczna otrzymuje 3 250$.

Bonus przegranej w CS:GO pomaga uniknąć sytuacji, w których jedna strona miałaby całkowitą dominację nad drugą. Działa to w ten sposób, że drużyna, która przegra rundę, otrzymuje nagrodę pieniężną. Bonus od przegranej wzrasta o 500$ z każdą rundą, a maksymalnie może być 5 rund bonusowych. Bonusy mogą więc wynosić 1.400$, 1.900$, 2.400$, 2.900$ i 3.400$.

Nie jest to jednak takie proste. Bonusy za przegraną nie tylko ustawiają się w rzędzie, ale są najbardziej efektywne jako suma, a ich liczba spada za każdym razem, gdy wygrywają rundę. Na przykład jeśli drużyna przegrywa 5 rund z rzędu i ma maksymalną premię za przegraną w wysokości $3,400.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że na początku każdej połowy drużyny są traktowane tak, jakby już przegrały jedną rundę, co jest dodawane do ich premii za przegraną. Jeśli więc jeden z graczy w rundzie pistoletowej nie zabije nikogo, nie wykona żadnego celu, przegra rundę i wyda całe 800$, jego suma na kolejną rundę wyniesie 1000$.

Jako że nagroda pieniężna dla drugiej drużyny nie będzie tak wysoka, ponieważ wygrała ona tylko jedną rundę, wiele drużyn zdecyduje się w takiej sytuacji na force buy. Force buy oznacza, że chcesz spróbować wygrać następną rundę, ale nie możesz sobie pozwolić na pełny zakup, więc zbiorowo wydajesz wszystko, co masz.

Jeśli w tym momencie drużyna ponownie przegra rundę otrzyma trzeci bonus za przegraną, który wynosi $2,400, więc ich pieniądze w zależności od tego, co wydarzyło się w poprzedniej rundzie, będą oscylowały wokół tej kwoty. Tymczasem druga drużyna wygrywa dwie rundy i dostaje bonusy za zabicie oraz za przynajmniej jedno wykonane zadanie, więc jej nagroda będzie dość wysoka.

Drużyna przegrywająca musi czekać i oszczędzać jedną rundę, aby w następnej rundzie znów mieć możliwość pełnego zakupu. Runda Eko to sytuacja, w której albo nie kupujesz nic albo bardzo mało. Następnie otrzymujesz premię za czwartą stratę (czyli $2,400 + $2,900, czyli w sumie $5,300). Po stronie jednostki antyterrorystycznej wystarczy ci na M4A4 ($3,100), kevlar i hełm ($1,000), a jeszcze zostanie ci $1,200 na granaty. Na tym przykładzie możesz zobaczyć, jak ważna jest ekonomia w CS:GO.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY