Zakłady Sportowa i Obstawianie Golfa – Charakterystyka


Golf co prawda nie jest bardzo popularny w Polsce, natomiast warto zauważyć, że jest to dyscyplina, która może przynieść bardzo ciekawe rezultaty dla obstawiających. Wynika to z faktu, że jest to specyficzna dyscyplina sportu. Nie mamy tu do czynienia z drużyną lub dwoma zawodnikami walczącymi przeciwko sobie. Jest za to cała lista uczestników turnieju, którzy muszę zmierzyć się z rankingiem i tabelką.

Podstawowe rodzaje zakładów

Istnieją trzy rodzaje podstawowych zakładów na golfa, które są związane z prawie każdym typem turnieju. Uczestnicy zakładów sportowych mogą postawić na konkretnego golfistę, który wygra, zajmie miejsce w pierwszej trójce lub będzie lepszy od innego golfisty (zakłady head-to-head). W tym artykule przyjrzymy się bliżej podstawowym rodzajom zakładów i podpowiem Ci o czym powinieneś pamiętać. Zanim zaczniesz obstawiać zakłady na golfa, musisz dobrze zrozumieć podstawowe typy zakładów.

Jak zrozumieć kursy na golfa?

Podstawowym typem zakładu w golfie jest zakład na zwycięzcę turnieju. Kursy odzwierciedlają szanse każdego gracza na wygraną w oczach bukmacherów.

Zakład na zwycięzcę turnieju wygląda tak:

  • Jason Day: 2.30
  • Jordan Spieth: 2.70
  • Rory McIlroy: 1.90
  • Phil Mickelson: 3.60

Te kursy łatwo się czyta i bardzo łatwo na nie postawić. Na przykład jeśli postawisz 100 PLN na Rory’ego McIlroya i on rzeczywiście wygra, otrzymasz 190 PLN zwrotu. Oznacza to, że za każde 100 PLN, które postawisz po kursie 1.90, otrzymasz wygraną netto w wysokości 90 PLN.

Miejsce w pierwszej trójce

Zakład na golfistę, który zakończy grę w pierwszej trójce, będzie taki sam jak zakład na zwycięzcę. Tylko kursy będą nieco niższe ponieważ szanse na zajęcie miejsca w pierwszej trójce są zawsze wyższe niż szanse na całkowite zwycięstwo. Oznacza to, że otrzymasz kurs 1.90 na zwycięstwo Rory’ego McIlroya, ale kurs na to, że Rory McIlroy znajdzie się w pierwszej trójce graczy wyniesie tylko 1.20. Powinieneś wybrać ten typ zakładu tylko wtedy gdy nie jesteś pewien zwycięzcy. Z drugiej strony, jeśli zwycięzca turnieju jest przynajmniej częściowo pewniakiem, zawsze warto wnieść zakład na zwycięzcę.

Zakłady Head-to-head

Trzecim najczęściej używanym typem zakładu golfowego jest tzw. zakład head-to-head. W nich staramy się określić czy zawodnik, którego wybieramy, zakończy turniej lepiej niż zawodnik, z którym go porównujemy (i odwrotnie). Tak więc, przykładowo możemy przewidzieć, że Phil Mickelson zakończy zawody lepiej niż Jordan Spieth i vice versa.

Ten typ zakładu w golfie oferuje wysoką potencjalną wartość. Co więcej często do poprawnego odgadnięcia potrzebna jest tylko jedna informacja, na przykład o złym przygotowaniu psychicznym gracza.

Charakterystyka i zmienność kursów na golfa

Większość ludzi stawia na większe turnieje golfowe. Potencjalną wartość można jednak często znaleźć w mniejszych i mniej oglądanych zawodach. Ponadto, mniejsze turnieje są łatwiejsze do zidentyfikowania potencjalnych zwycięzców z powodu skromnej liczby uczestników, co również jest korzystne.

Zakłady na golfa jeśli są właściwie przeanalizowane mogą dać graczom wysokie kursy, a co za tym idzie największe zarobki. Biorąc pod uwagę, że w każdym turnieju bierze udział wielu graczy, kursy mogą być wręcz oszałamiające. W dodatku często jest jeden wielki faworyt – choć pewnie nie taki, jakim był kiedyś Tiger Woods. Generalnie jednak nawet faworyci są często niedoszacowani co daje obstawiającym szerokie pole manewru.

Którego golfistę wybrać na faworyta

Patrząc na listę uczestników turnieju golfowego wzrok prawdopodobnie najpierw skieruje się na znane nazwiska, takie jak Rory McIlroy, Phil Mickelson itp. Jednak w składzie są też bardziej niepozorni zawodnicy, którzy potrafią zabłysnąć na imprezach – wystarczy spojrzeć na Darrena Clarke’a czy Trevora Immelmana (prawdopodobnie najlepszy przykład z ostatnich kilku lat). Ci gracze są często pomijani przez media, a obowiązkiem typera jest znalezienie takich czarnych koni, ponieważ wraz z nimi znajdzie prawdziwą wartość.

Prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem w zakładach na golfa jest ocena, który golfista jest na fali czyli w formie, a jednocześnie znalezienie takiego gracza, który nie jest w formie na tyle, by wszędzie o nim pisano. Jednak rzadko się to zdarza, gdyż golf jest bardziej znany z tego, że golfiści zmieniają formę tak szybko, jak zmienia się pogoda w Anglii. Golfista może nawet być całkowicie bez formy przez dwa lata, a potem w zabawny sposób wygrać Masters.

Mimo to istnieją pewne wskazówki, na które warto zwrócić uwagę. Wahania w podawanych kursach są w golfie bardzo wyraźne. Jeśli golfista nie jest w formie od dwóch lat to oczywiste, że bukmacherzy nie uwierzą w jego wygraną, ale jeszcze lepiej – prawdopodobnie nie uwierzą w niego zbytnio także wtedy, gdy uda mu się wygrać swój pierwszy turniej od dłuższego czasu. Tak jak w przypadku zakładów na inne sporty, tak i w przypadku zakładów na golfa bardzo ważne jest, aby śledzić aktualną formę zawodników. Jedyna różnica polega na tym, że za swój wysiłek zostaniesz nagrodzony korzystniejszymi kursami.

Inne czynniki wpływające na wynik

Część graczy preferuje określone turnieje i ma większe szanse na ich wygranie. Innymi zmiennymi na które należy zwracać uwagę są pogoda, umiejętność radzenia sobie z presją oraz wpływ niektórych kontuzji. Być może najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, by nie stawiać na największych faworytów, a przynajmniej nie stawiać na nich przed rozpoczęciem turnieju. W większości przypadków kursy na wszystkich graczy będą się zmieniały w trakcie turnieju i może się zdarzyć, że kursy na faworyta będą dwa razy wyższe niż na początku. Bądź więc cierpliwy, obserwuj turniej i jeśli nadal jesteś przekonany, że faworyt wygra poczekaj na odpowiedni moment. A jeśli okaże się, że pomyliłeś się w osądzie to poszukaj innego czarnego konia.

Golf jest inny niż jakikolwiek inny sport pod tym względem. Oznacza to, że co pięć minut możesz mieć innego faworyta. Zakłady na golfa są więc bardzo ryzykowne, ale z drugiej strony – dla poinformowanej osoby – mogą być bardzo opłacalne. Wszystko, co musisz zrobić to podejść do tej aktywności we właściwy sposób i być cierpliwym.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY