Zakłady Piłkarskie z Handicapem – Zasady i Rodzaje w 2022


Czym są zakłady piłkarskie z handicapem lub po prostu zakłady handicapowe? dlaczego je stworzono? jak się je tworzy? – jest to temat często źle rozumiany i błędnie interpretowany nawet przez doświadczonych obstawiających. W tym artykule przyglądamy się zakładom handicapowym w piłce nożnej i udzielamy porad, jak obstawiać przy użyciu tego rodzaju zakładu.

W piłce nożnej, podobnie jak w innych sportach występują różnice pomiędzy jakością drużyn – wielkość tej różnicy zależy od wielu czynników, od historycznej dominacji i zaplecza finansowego po czynniki sytuacyjne, takie jak przewaga własnego boiska, kontuzje zawodników itp.

Głębsza interpretacja handicapu

Weźmy przykład: załóżmy, że drużyna A gości drużynę B, a drużyna A jest faworyzowana do wygrania meczu o 3,5 punktu. Łatwo jest postrzegać tę liczbę jako handicap, tak jak to jest na przykład w golfie. Wygląda to tak, jakby grupa ekspertów przeanalizowała wszystkie czynniki dotyczące obu drużyn i doszła do wniosku, że drużyna A ma największe szanse pokonać drużynę B o 3 lub 4 punkty. Nie jest to jednak prawdą.

W rzeczywistości ta liczba nie daje nam dokładnej informacji, że drużyna A jest faworytem do wygrania meczu o 3 lub 4 punkty. Niezależnie od tego powszechnego założenia, znaczenie liczby 3,5 jest odwrotne. Jego celem nie jest określenie wyniku meczu (najważniejszy czynnik, który musisz zrozumieć, zanim staniesz się profesjonalnym obstawiaczem). Celem liczby 3,5 jest podzielenie opinii obstawiających.

Jest to zasadnicza różnica nie tylko dla obstawiających, ale także dla bukmacherów. Jednakże, o ile opinie obstawiających nie są podzielone na rozsądne części, większość obstawiających postawi swoje pieniądze na jedną lub drugą drużynę. Takie okoliczności spowodują, że bukmacherzy będą mieli przewagę po jednej ze stron zakładu, a to oznacza, że istnieje duże ryzyko przegranej dla bukmachera. Bukmacherowi pozostaje więc określić to poprawnie, tak by nie dawać zbyt dużej przewagi obstawiającym i nie ryzykować ich pieniędzy.

Formułowanie zakładów przez bukmachera i zapewnianie możliwości obstawiania jest usługą dla ludzi, w zasadzie podobną do innych usług. Zysk bukmacherów składa się z rozsądnie ustalonych kursów i opłat za zapewnienie obstawiającym możliwości wygranej. Bukmacherzy nie zarabiają pieniędzy na hazardzie. Ich zadaniem jest działanie w sposób podobny do maklera giełdowego. Jego misją jest obsługa transakcji pomiędzy obstawiającymi, aby „trzymać” pieniądze, a pewnym zarobkiem są opłaty.

Objaśnienie zakładów i rodzajów handicapów

Jeśli postrzegana różnica w umiejętnościach pomiędzy drużynami jest duża, kurs na faworyta meczu będzie tak niski, że zapewni niewielki zysk, a tym samym niewielką zachętę do postawienia zakładu.

Aby uporać się z tą niedogodnością i zapewnić bardziej zrównoważone i atrakcyjne kursy bukmacherzy oferują tzw. zakłady handicapowe. W piłce nożnej, kursy handicapowe wyrażają różnicę w postrzeganej sile uczestników, za pomocą bramek.

Handicap w piłce nożnej jest wyrażany w sposób pozytywny lub negatywny i przez każdą ze stron. Daje to doświadczonym graczom możliwość znalezienia większej wartości niż w przypadku stawiania na faworyta w klasycznym formacie 1X2 (który jest najprostszym sposobem stawiania zakładów na piłkę nożną).

Handicap ten jest powiązany z aktualnym wynikiem meczu, aby poprawnie przewidzieć wynik zakładu. Zanim zaczniesz obstawiać zakłady piłkarskie z handicapem, powinieneś poznać trzy podstawowe rodzaje zakładów.

Level handicap

O level handicapie mówimy wtedy, gdy nie ma widocznej przewagi między drużynami i dlatego obie drużyny zaczynają od 0 bramek.

Aby wygrać taki zakład, musisz określić, która drużyna strzeli więcej bramek niż jej przeciwnik. Ten typ zakładów nie jest przeznaczony do obstawiania jednostronnych wyników, ale może być przydatny, gdy chcesz wykluczyć remis. Jeśli mecz zakończy się remisem, bukmacher zwróci całą postawioną kwotę, ponieważ przy zerowym handicapie żadna z drużyn nie ma przewagi.

Pojedynczy handicap (single handicap)

O pojedynczym handicapie mówimy wtedy, gdy dostrzegamy różnicę w umiejętnościach pomiędzy drużyną X a drużyną Y.

Lepsza drużyna otrzyma pewien handicap w liczbie bramek, tak aby dla celów zakładów drużyny były równorzędne – na przykład – 0,5 bramki, – 1 bramka, -1,5 bramki itd.

Na przykład, jeśli stawiasz na drużynę X z handicapem -1 bramka, to aby wygrać zakład, drużyna ta musi wygrać różnicą większą niż 1 bramka (tzn. różnicą co najmniej 2 bramek), ponieważ aby wygrać, musi również pokryć określony handicap.

Jeśli wygrają tylko 1 bramką, wynik po zastosowaniu handicapu będzie remisem, więc Twój zakład powinien zostać zwrócony. Jeśli drużyna Y zremisuje lub wygra, przegrasz swój zakład na drużynę X.

Ale uwaga – Niektórzy bukmacherzy uznają to za przegraną, nawet jeśli faworyzowana przez Ciebie drużyna zremisuje po zastosowaniu handicapu. Z drugiej strony, niektórzy bukmacherzy prowadzą specjalne promocje, w ramach których zwracają co najmniej połowę stawki w przypadku remisu. Dlatego należy stale monitorować oferty bukmacherów.

Dzielony handicap

Handicap dzielony lub split handicap występuje wtedy, gdy różnica pomiędzy umiejętnościami drużyn jest niewielka, co pozwala na podział stawki pomiędzy dwa handicapy.

Na przykład, drużyna X może być oferowana z handicapem 0 i -0,5. Jeśli postawisz na drużynę X i przegrasz, przegrasz oba zakłady, ponieważ nie pokryłeś żadnego handicapu.

Jeśli mecz zakończy się remisem, połowa Twojego zakładu na (0) zostanie Ci zwrócona, a drugą połowę (-0.5) stracisz. Jeśli jednak drużyna X wygra, oba handicapy zostaną pokryte, więc wygrywasz oba zakłady.

Jeśli w przeszłości obstawiałeś klasyczne zakłady stałe 1X2, jest bardzo prawdopodobne, że nie udało Ci się uzyskać przyzwoitego zwrotu z inwestycji (ROI). Handicapy piłkarskie mogą pomóc Ci skorzystać z nowej perspektywy.

Teraz już wiesz, jak wykorzystać handicapy piłkarskie do zwiększenia ROI. Następnie polecamy zapoznać się z jednym z naszych najpopularniejszych artykułów, w którym omawiamy, jaka wielkość zakładu jest najlepsza.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY