Wyniki w Pierwszej Połowie (HT) są Bardziej Przewidywalne


Logicznie rzecz biorąc, każda strategia, która zależy od wyników z pełnych 90 minut meczu (FT -Full Time – z ang) musi być bardziej ryzykowna niż strategia, która zależy od wyników z połowy czasu (HT – Half Time).

Oczywiście można odpowiedzieć, że im więcej czasu masz na osiągnięcie rezultatu, tym bardziej prawdopodobne jest, że wynik będzie na twoją korzyść, ale stary frazes „to gra na dwie połowy” nie mógłby być bardziej trafny, gdy spojrzymy na znaczące różnice pomiędzy wynikami w pierwszej połowie i w całym meczu.

Główne różnice pomiędzy statystykami HT i FT

Rozkład bramek: W porównaniu z całkowitą liczbą bramek (dla obu połów), liczba bramek w pierwszej połowie jest znacznie mniejsza.

Statystyki wyraźnie pokazują, że ze względu na mniejszą liczbę bramek, częstotliwość trafnych wyników w pierwszej połowie jest znacznie wyższa niż w całym meczu. Mniej bramek oznacza również większą szansę na trafienie under/over „X” i w zasadzie każdej innej okazji do obstawiania związanej z pierwszą połową.

Wyniki dla obu połówek są znacznie mniej przewidywalne ze względu na dużą rozpiętość rzeczywistych rezultatów – znaczenie statystyk jest znacznie rozmydlone i dlatego częstotliwość wyników jest znacznie mniejsza niż częstotliwość wyników dla całego meczu.

Dlatego potrzebujesz o wiele więcej danych statystycznych, aby przeanalizować wyniki dla obu połówek, przynajmniej jeśli chcesz być „pewien”, że zrobiłeś wystarczająco dużo, aby przewidzieć wynik.

Wyniki w połowie i w obu połowach meczu (1 × 2)

Mentalność w pierwszej połowie:

Oczywiście, żadnego meczu nie da się wygrać w pierwszej połowie. Wiele drużyn gromadzi techniczne rezerwy energii w pierwszej połowie na decydującą drugą połowę. Dlatego w pierwszej połowie często można zaobserwować, że wyniki drużyn „znoszą się wzajemnie” – intensywność jest znacznie bardziej wyrównana w pierwszej połowie niż pod koniec meczu.

Może zainteresuje Cię również artykuł Rozkład Poissona.

Zawodnicy są bardziej wypoczęci na początku pierwszej połowy niż w drugiej. Świadomość, że do końca meczu pozostała jeszcze jedna połowa może wpłynąć na mentalność zawodników – mogą oni popełnić więcej błędów lub zmarnować więcej okazji do zdobycia bramki.

Powszechnie wiadomo, że najczęstszym wynikiem w połowie meczu piłkarskiego jest remis.

Mentalność w drugiej połowie:

W pierwszej połowie rzadko można zobaczyć drużyny, które idą na całość. Zwykle dzieje się to dopiero w drugiej połowie, albo w próbie zdobycia bramki i objęcia prowadzenia, albo zdobycia bramki, by „wrócić do gry” (jeśli przegrywają).

Większe i bogatsze kluby mogą sobie pozwolić na lepsze przygotowanie i środki medyczne, co oznacza również świeższych i lepiej spisujących się zawodników. Poziom fizyczny ma tendencję do bycia znacznie ważniejszym czynnikiem w drugiej połowie meczu.

W drugiej połowie zazwyczaj dochodzi do taktycznych zmian, na boisku pojawiają się świeże wzmocnienia.

Jeśli pomiędzy dwoma meczami drużyny są trzy lub mniej dni, poziom sprawności fizycznej może być jeszcze bardziej znaczącym czynnikiem (medycznie potwierdzone jest, że zawodnicy potrzebują co najmniej trzech dni, aby w pełni zregenerować się po poprzednim meczu). Przykładem syndromu zmęczenia jest „europejski kac”, kiedy to drużyny grają przez tydzień w rozgrywkach europejskich, a następnie w weekend przystępują do rozgrywek ligowych – w takich sytuacjach można zaobserwować czasami dość nieprzewidywalne wyniki.

Najczęstszym wynikiem dla pełnej połowy jest zwycięstwo gospodarzy, ale nie jest to prawdą dla każdej drużyny, a nawet każdej ligi czy sezonu.

Faworyci i zdominowani

Zdecydowana większość graczy konsekwentnie stawia na faworyta meczu, a jest to szczególnie prawdziwe, gdy chodzi o zakłady na mniej popularne lub mniej znane ligi.

Większą wartość ma jednak często obstawianie słabszych graczy, głównie w mniej znanych ligach, gdzie faworyci są stale przeceniani (wydają się być większymi faworytami niż są w rzeczywistości). W odpowiedzi na to, kursy na underdogów są niewiarygodnie wysokie (wskazując na mniejsze szanse na wygraną tych drużyn niż są w rzeczywistości).

Zdominowane drużyny zazwyczaj lepiej radzą sobie w pierwszej połowie. Ich mentalność jest raczej nastawiona na to, że „muszą coś zrobić od początku”, a nie siedzieć z założonymi rękami i czekać na pokonanie przez papierowo lepszą drużynę. Nie mają nic do stracenia.

Niestety dla nich, outsiderzy ze swoją determinacją i skutecznością często nie dotrwają do końca. Outsiderzy w niektórych ligach radzą sobie dość dobrze w pierwszej połowie, ale ten wynik często odwraca się w trakcie meczu. Innymi słowy – czasami korzystnie jest postawić na to, że drużyna słabsza wygra pierwszą połowę. Z drugiej strony – remis w pierwszej połowie to najczęstszy wynik w meczach piłkarskich.

Jeśli chodzi o obie połowy – największe szanse ma drużyna gospodarzy lub drużyna gości, a nie remis, choć takie wyniki jak 1-1 zdarzają się bardzo często.

Rynek

To prawda, że zakłady na wyniki pod koniec meczu są bardziej popularne niż zakłady na wyniki po pierwszej połowie – wystarczy spojrzeć na płynność kursów. Na każdej stronie porównującej kursy zobaczysz również, że wszyscy bukmacherzy, którzy oferują kursy na wyniki HT, nie oferują kursów na wyniki po pierwszej połowie (HT).

Ze względu na brak popytu, rynek kursów na wyniki po pierwszej połowie jest wolniejszy i można powiedzieć, że bardziej pobłażliwy w wystawianiu wyższych kursów na outsiderów. W takich przypadkach wzrost kursów na słabszych na papierze przeciwników następuje tuż przed meczem, ale i tak nie zobaczysz ekstremalnych kursów, a raczej wzrost o kilka dziesiątych.

Należy również zauważyć, że zakłady na wyniki pierwszej połowy dają szybsze rezultaty niż zakłady na wyniki całego meczu. Szybszy przepływ gotówki oznacza więcej okazji do obstawiania i potencjalnie wyższy obrót, dwa niezbędne elementy każdego udanego systemu zakładów piłkarskich.

Przewidywalność

Na papierze, statystyki wyników po pierwszej połowie są znacznie mniej zmienne niż ich odpowiedniki w FT. Przez „mniejszą zmienność” rozumiemy analizę rynku, w której wyniki pierwszej połowy generują mniej różnych rezultatów, a więcej grup tych samych danych.

Wyniki pełnego meczu (FT) w większości przypadków wykazują większy rozrzut statystyk, gdzie HT jest równoważne. Innymi słowy, większa liczba różnych wyników, z których każdy zawiera mniejszą względną koncentrację danych (tj. jest bardziej zmienny).

Aby zilustrować, co mamy na myśli, załączamy parę zrzutów ekranu pokazujących rozkład wyników HT i FT z dziewięciu różnych lig piłkarskich (gdzie sezony zaczynają się i kończą w tym samym roku kalendarzowym) w ciągu ostatnich pięciu pełnych sezonów (2010 – 2014), co obejmuje łącznie 10,723 meczów (znacząca próbka danych).

Jak widać, tylko cztery wyniki HT (0-0, 1-0, 0-1 i 1-1) stanowią 77.27% wszystkich wyników HT (8,286 meczów w sumie), a każdy z tych czterech wyników stanowi więcej niż 10% całości. Remis 0-0 jest zdecydowanie najczęstszym wynikiem w pierwszej połowie, stanowiąc dokładnie 30,97% (3 321 meczów).

Dystrybucja wyników FT jest znacznie bardziej rozdrobniona. Cztery najczęstsze wyniki (1-1, 1-0, 2-1 i 2-0) stanowią tylko 39,02% całkowitej liczby wyników (4,184 mecze) i tylko remis 1-1 i wygrana 1-0 u siebie przekroczyły 10% udziału. Z kolei remis 1-1 jest najczęstszym wynikiem, który stanowi 12,03% wszystkich spotkań (1,290 meczów).

Zauważ, że para najczęstszych wyników po pierwszej połowie meczu to remisy, podczas gdy trzy z czterech najczęstszych wyników dla całego meczu to zwycięstwa gospodarzy.

Podsumowanie

Podstawowa cecha piłki nożnej prowadzi do różnic w wynikach w połowie i na końcu meczu.

Każdy doświadczony kibic piłki nożnej powie, że pierwsza i druga połowa meczu rozgrywane są zazwyczaj w zupełnie innych warunkach. Na przykład, istnieją ogólne różnice w taktyce drużyny na pierwszą i drugą połowę, fizyczne możliwości zawodników, itp.

Oczywiście od momentu zakończenia pierwszej połowy statystyki HT nadal się powiększają, dlatego też zauważalne są różnice pomiędzy wynikami HT i FT.

Z powyższych informacji wynika, że zakłady na wyniki po pierwszej połowie są bardziej przewidywalne niż zakłady na wyniki po zakończeniu meczu. Mimo to, obstawianie wyników po zakończeniu meczu jest wciąż dużo bardziej popularne.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY