Zakłady na Tenisa Ziemnego – Najważniejsze Podstawy na 2022


W poprzednim artykule wspomniałem, że tenis zyskał ogromną popularność, nic więc dziwnego, że zakłady na tenisa stanowią duży procent wszystkich zakładów ogółem. Nietrudno się domyślić dlaczego. Tenis jest pełen akcji, pełen niesamowitych osobowości, a prostota gry (mamy tylko 2 lub 4 graczy) sprawia, że łatwo jest analizować poszczególne rozgrywki i zawodników.

W dzisiejszym artykule opowiem o ważnych podstawach obstawiania zakładów na tenisa. Następnie będziemy rozwijać informacje w kolejnych – na przykład dowiesz się o różnych stylach gry tenisistów, obstawianiu outsiderów i tak dalej.

Bukmacherzy

Chociaż zakłady na tenisa są oferowane przez praktycznie każdego bukmachera, niektórzy są lepsi od innych. Wielu początkujących obstawiających kończy na tym, że zakłada konto u nierzetelnego bukmachera. Dlatego też stworzyłem listę legalnych bukmacherów. Wszyscy bukmacherzy wymienieni tutaj są bezpieczni, mają długą historię i reputację oraz są w pełni koncesjonowani w Polsce. Dodatkowo bukmacherzy ci oferują ciekawe bonusy, które pomogą Ci osiągnąć większe zyski.

Niektórzy bukmacherzy z listy oferują również możliwość oglądania meczów w czasie rzeczywistym (nie tylko tenisowych) na stronach www – mogę polecić na przykład Fortunę.

Oglądanie meczów tenisa ziemnego

Jeśli chcesz na poważnie obstawiać tenis, powinieneś obejrzeć jak najwięcej meczów. Jak już wspomniałem bukmacherzy oferują możliwość oglądania meczów online, ale żaden z nich nie transmituje 100% meczów, więc innymi opcjami są telewizja lub darmowe streamy online.

Jest oczywiste, dlaczego powinieneś oglądać te mecze. Jeśli zawsze będziesz patrzył tylko na wynik, będziesz miał o wiele mniej informacji. Na przykład, powiedzmy, że mecz kończy się 6-3, 3-6, 7-6. Co możesz stwierdzić na podstawie tego wyniku? Praktycznie nic. Ale gdybyś oglądał mecz, miałbyś o wiele więcej informacji – wiedziałbyś, co pomogło danemu zawodnikowi, czy z czegoś walczył, czy jest kontuzjowany itd. Same wyniki niewiele ci powiedzą, dlatego ważne jest, by oglądać mecze, by zdobyć jak najwięcej informacji.

Warto znać style poszczególnych graczy na kortach

Kiedy już poznasz tajniki obstawiania zakładów tenisowych, zaczniesz także rozumieć różne style gry zawodników i zdasz sobie sprawę, że niektóre mają przewagę nad innymi. Nie, nie ma jednego najlepszego stylu gry, ale wiadomo, że na przykład gracze, którzy grają stylem „serve-and-volley” (Stepanek, Llodra) zazwyczaj mają słabe wyniki przeciwko graczom, którzy mają dobry sposób poruszania (Monfils, Ferrer) i przeciwko graczom, którzy są w stanie uderzyć piłkę w prawie każdych okolicznościach (Federer, Murray).

Niektórzy gracze są bardzo mocni w serwowaniu (Querrey, Isner), ale mają braki w innych elementach. Inni są dobrzy w returnach (Murray). Znajdź kilka takich par, spójrz na historię meczów pomiędzy zawodnikami używającymi tych stylów i będziesz mądrzejszy. Dlaczego uważasz, że Federer ma tak świetny wynik przeciwko Roddickowi, a zły przeciwko Nadalowi? Mentalność, aktualna forma, kontuzje i tak dalej – również odgrywają rolę, ale styl gry jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem.

Kontuzje i ich wpływa na wyniki

Poza tym musisz oczywiście zwrócić uwagę na wiele innych rzeczy. Na przykład na kontuzje. Zazwyczaj, gdy zawodnik jest po kontuzji, powrót do sprawności zajmuje mu trochę czasu. Wiadomo też, że czołowi gracze czasami nie biorą pod uwagę mniejszych turniejów, więc jeśli w perspektywie jest większy – tenisiści czasami nie grają na maksimum swoich możliwości. Po prostu odpadają (poświęcają turniej), by mieć czas na przygotowanie się do wielkiego szlema. Im większe zmęczenie ostatnimi meczami, tym większe szanse, że zawodnik dozna kontuzji.

Najważniejszym (i bardzo oczywistym) faktem jest to, że zawodnik wracający na boisko po długotrwałej kontuzji nie będzie, przynajmniej na początku, grał tak dobrze jak przed kontuzją. Potrzeba co najmniej kilku spotkań, by zawodnik wrócił do tempa i formy z meczu na mecz. Zawodnicy tracą pewność siebie po kontuzji i często mają po niej gorszą kondycję.

Forma zawodników przed meczem

Forma to coś, co większość obstawiających trafnie bierze pod uwagę w swojej przedmeczowej analizie. Forma zawodnika (lub drużyny debla) jest najważniejsza w każdym sporcie. Jednak w tenisie ocena tego czynnika jest specyficzna – nie możesz po prostu spojrzeć na stosunek zwycięstw do porażek w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Musisz spojrzeć na to, przeciwko komu dany zawodnik grał. Jeśli zawodnik ma 10 zwycięstw i 0 porażek z zawodnikami o wątpliwej jakości w ciągu ostatnich 2 miesięcy – nic nie mówi. Ale jeśli ma bilans 7-3 przeciwko zawodnikom, którzy są w pierwszej pięćdziesiątce, to prawdopodobnie radzi sobie całkiem nieźle (oczywiście zależy to od jego rankingu).

Na początku sezonu nie powinieneś zbytnio brać pod uwagę formy. Wiele rzeczy może się wydarzyć podczas przerwy w grze i nie ma gwarancji, że tenisista będzie kontynuował dobre/złe występy, które dał pod koniec poprzedniego sezonu.

Wreszcie, co nie mniej ważne, nie możesz zapominać o powierzchni. Tenisiści często mają problemy z przystosowaniem się do innej nawierzchni. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku specjalistów (= zawodników, którzy skupiają się głównie na jednym konkretnym rodzaju nawierzchni). Specjaliści od ślizgów mogą mieć świetne wyniki na glinie, ale mogą nie radzić sobie tak dobrze na trawie. W tym przypadku forma nie jest aż tak ważna, ale nie powinieneś jej całkowicie ignorować. Więcej informacji na temat roli nawierzchni znajdziesz w innym osobnym artykule.

Sprawność fizyczna

Równie ważnym czynnikiem jest kondycja fizyczna zawodnika. Tenisiści często rozgrywają długie i wymagające fizycznie mecze. Jest więc jasne, że kondycja fizyczna odgrywa dużą rolę w wyborze zwycięzcy. Jako przykład można podać mecz Isner vs. Mahut z Wimbledonu 2010. Isner wygrał, jednak doświadczeni obstawiający wiedzieli, że nie był on w najlepszej kondycji fizycznej i dlatego długi mecz odciśnie na nim swoje piętno. Jego następnym przeciwnikiem był Thiemo de Bakker – utalentowany (choć nieco niedoświadczony) holenderski tenisista. Przed meczem de Bakker był nieznacznym faworytem (on też musiał zagrać długi mecz, ale jego mecz był nieporównywalnie krótszy i miał więcej czasu na regenerację), ale bukmacherzy szybko zaczęli obniżać kursy na de Bakkera i dobrze wiedzieli dlaczego. John Isner wszedł na kort, ale był tak zmęczony, że ledwo mógł serwować. Thiemo de Bakker prześlizgnął się przez ten mecz zwycięsko., a sprytni obstawiający dobrze na tym meczu zarobili.

Powyższy przypadek jest dość skrajny, ale jasno pokazuje, o co chodzi. Jeśli zawodnik ma za sobą wymagający fizycznie mecz, może warto pomyśleć o postawieniu przeciwko niemu zakładu. Dobrym pomysłem jest również stawianie od czasu do czasu zakładów przeciwko graczowi, który właśnie wygrał turniej. Może się to wydawać dziwne, bo przecież, aby wygrać turniej, zawodnik musi być w dobrej formie – to prawda, ale wygranie turnieju wymaga dużo energii, więc zawodnik może mieć problemy z brakiem sił, a także z powrotem do pełnej koncentracji.

Podsumowanie

Jest wielu specjalistów, którzy doskonale znają świat tenisa. Jeśli obudzisz ich o północy, bez mrugnięcia okiem powiedzą ci wszystko o setkach zawodników ATP i WTA. Znają swoją psychikę, formę, nawyki, mocne i słabe strony. Jak to jest możliwe? W przeciwieństwie do sportów drużynowych, w tenisie wystarczy, że przeanalizujesz dwóch lub czterech zawodników.

W piłce nożnej czy hokeju stosunkowo często szczęście decyduje o losach meczu – drużyna, która cały czas broniła się i trzymała się kurczowo remisu, zdobywa bramkę w ustawieniu z pierwszej nadarzającej się okazji. Brzmi znajomo? W tenisie to ci się nie przytrafi. Nie jest możliwe, by ktoś wygrał 48 piłek tylko dzięki szczęściu. Nie tylko rakieta decyduje o wyniku meczu tenisowego, każdy może przerzucić piłkę nad siatką. Najważniejsza jest mentalna strona zawodnika – jego głowa. Mózg jest tak skonfigurowany, że największą wagę przywiązuje do aktualnych uczuć. Możesz więc zapomnieć o rankingu. Skoncentruj się na ostatnich 4-5 tygodniach lub ostatnich 4-5 turniejach. Wyniki uzyskane w tym okresie czasu określają stan psychiczny gracza.

Zanim postawisz na zawodnika, sprawdź, kto i jak grał ostatnio. Te dane dadzą ci pojęcie o aktualnej formie zawodnika. Innym ważnym czynnikiem jest powierzchnia. Fakt, że dany zawodnik przegrał 5 ostatnich meczów na glinie może nic nie znaczyć, jeśli jego najmocniejszą nawierzchnią jest trawa, a przed nim Wimbledon. Nie ma takiego tenisa jak tenis. Różne nawierzchnie kortów sprawiają, że jest to gra zmienna. Każdy zawodnik musi dostosować się do podłoża, poczuć się na nim komfortowo. Przygotowanie odgrywa tu ważną rolę.

Są też inne czynniki. Nierzadko natrafiamy na dwóch prawie równych sobie zawodników, którzy razem grając, przewaga wyraźnie przemawia za jednym z nich. Jak to jest możliwe? Może to być mentalna „alergia”, nieumiejętność dostosowania się do przeciwnika, który jest leworęczny, albo nieumiejętność dostosowania się do stylu gry z konkretną osobą. Osiągnięcia Wayne’a Ferreiry i Andre Agassiego mówią wszystko. Tenisiści byli mniej więcej równorzędnymi przeciwnikami, jednak bilans ich meczów pokazuje 11:0 dla Agassiego. Innym czynnikiem jest konkretny turniej. Wszyscy gracze mają swoje (nie)ulubione turnieje.

Ważne są też świeże informacje. Zalecam jednak, byś nie poruszał się po wywiadach z graczami. Nie ulega wątpliwości, że tenisista zawsze będzie twierdził przed turniejem (np. Wimbledonem), że jest w formie i chce zajść jak najwyżej w rankingu. Przeciwną informacją jest tenisista, który na konferencji prasowej, trzymając się za bolące ramię, przyznaje, że styl jego następnego przeciwnika mu nie odpowiada. To jest dokładnie ta informacja, której potrzebujesz, aby uzyskać przewagę nad bukmacherami.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY