Wpływ Kontuzji na Obstawianie Meczów Turniejowych Piłki


Doświadczeni gracze zakładów sportowych wiedzą, że kontuzje są nieuniknione podczas wielkich międzynarodowych turniejów. Kontuzje mogą znacząco zmienić efektywność całej drużyny – lub mogą mieć tylko bardzo minimalny wpływ. Aby Twoje typowania były udane, musisz oszacować między innymi, jaki będzie wpływ kontuzji i jak drużyna będzie starała się zrekompensować tę niedogodność. Poniżej przedstawiam siedem czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę:

Jeśli drużyna jest wystarczająco liczna i ma zastępstwo o podobnej jakości za kontuzjowanego gracza, kontuzja nie będzie miała większego wpływu.

1) Jak grał zawodnik?

Powinno być jasne, że jeśli dany zawodnik był w formie i dobrze się spisywał, jego kontuzja będzie miała większy wpływ na drużynę niż w przypadku, gdy zawodnik nie spisywał się dobrze. Kiedy oceniasz wpływ kontuzji zawodnika, nie możesz patrzeć tylko na wyniki meczów, ale także na to, jak te mecze były rozgrywane. Wielu zawodników może nie strzelić gola, ale są bardzo ważni dla drużyny. Nawet napastnik może być bardzo skuteczny – nie pojawiając się w polu punktowym. Na przykład w turnieju wyróżnia się w stwarzaniu okazji do zdobycia bramki swoim kolegom z drużyny.

2) Jak długo drużyna będzie za nim tęsknić?

Drużyna piłkarska będzie musiała dokonać znacznie większej korekty, gdy zawodnik dozna kontuzji na początku turnieju i nie zagra już więcej z powodu kontuzji, niż gdy opuści choćby jeden mecz. Jeśli zawodnik (prawdopodobnie) opuści tylko jeden mecz, drużyna tymczasowo go zastąpi. Nie będzie potrzebna wielka zmiana strategii. Jeśli jednak drużyna będzie tęsknić za nim przez dłuższy czas, trener będzie musiał dokonać trwalszej zmiany.

3) Jaka jest liczebność drużyny?

Jeśli zawodnik doznaje kontuzji, drużyna logicznie musi go w jakiś sposób zastąpić. Jeśli drużyna jest wystarczająco liczna i ma zastępstwo o podobnej jakości za kontuzjowanego gracza, kontuzja nie ma większego wpływu. Gorzej jest w sytuacji, gdy drużyna musi jakoś „przetasować” skład z powodu kontuzji (i braku wartościowych zastępców).

4) Jak zareaguje opinia publiczna?

Są pewne kontuzje w piłce nożnej, które sprawiają, że obstawiający wpadają w panikę. Należą do nich kontuzje znanych zawodników, zawodników, którzy odgrywają kluczową rolę w drużynie i tak dalej. Kontuzje innych zawodników są wtedy zazwyczaj całkowicie ignorowane przez obstawiających. Kiedy obstawiasz zakłady, upewnij się, że zawsze analizujesz, jak na daną okoliczność zareaguje publiczność. Jeśli zachowanie społeczeństwa jest przewidywalne, bukmacherzy będą chcieli zarobić – jeśli jesteś wystarczająco szybki i sprytny, też możesz zarobić.

5) Czy zawodnik jest liderem?

Piłka nożna jest w dużej mierze sportem drużynowym, jednak niektórzy zawodnicy są ważniejsi od innych. Może to być napastnik, który napędza ofensywę, obrońca, który doskonale dyryguje obroną, a może bramkarz, który swoim występem w bramce daje drużynie spokój. Może to być także zawodnik, który jest naturalnym liderem i drużyna go podziwia – taki zawodnik potrafi ekscytować swoich kolegów z drużyny.

Piłka nożna jest w tym przypadku jak szachy. Jeśli stracisz pionka nic wielkiego się nie dzieje, ale jeśli stracisz króla, masz ogromny problem.

6) Czy jego pozycja jest kluczowa dla stylu gry drużyny?

Często pozycja jest ważna dla drużyn. To, na której pozycji się znajdzie, zależy od stylu gry drużyny. Dla niektórych drużyn ważny może być tylny rząd, dla niektórych ważny może być napastnik itd. Jest więc jasne, że drużyny o atakującym stylu będą mocno dotknięte utratą kluczowego napastnika, a drużyny opierające się na linii obrony będą mocno dotknięte utratą rozgrywającego. Kiedy analizujesz wpływ kontuzji musisz położyć nacisk na to, jak ważna dla drużyny jest dana pozycja.

7) Czy drużynie brakowało już wcześniej zawodnika, o którym mowa?

Jeśli w drużynie brakuje ostatnio jakiegoś zawodnika, drużyna będzie miała w zanadrzu opcję rezerwową, aby kontuzja zawodnika nie wpłynęła na nią tak bardzo. Ale tutaj trzeba też przeanalizować, jak drużyna radziła sobie w meczach, w których go zabrakło. Opcja rezerwowa nie zawsze działa tak, jak chce tego trener. W tej sytuacji, dane historyczne dadzą ci świetną wskazówkę, jak zareagować na kontuzję zawodnika.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY