Zakłady na Piłkę Ręczną – Kilka Systemów i ich Dobre Wyniki


Piłka ręczna jest jednym z najbardziej przewidywalnych sportów. Jednocześnie nie jest tak powszechnie oglądana jak np. piłka nożna czy tenis. Zakłady na piłkę ręczną mogą być więc bardzo kuszące, nie mówiąc już o tym, że bardzo korzystne. W tym artykule podpowiem jak skutecznie obstawiać zakłady na piłkę ręczną.

Analiza różnych systemów obstawiania

Dzięki dużej liczbie bramek i częstym zmianom, piłka ręczna jest bardzo ekscytująca. Poniżej przedstawię Ci kilka strategii obstawiania. Jeśli będziesz umiał je właściwie wykorzystać, być może pomogą ci trochę zarobić.

Sądzę, że przeciętny typer nie jest profesjonalnym obstawiającym i dlatego nie może podjąć właściwej decyzji o tym, czy dany mecz jest warty obstawienia czy nie. Ten artykuł nie jest przeznaczony dla profesjonalnych graczy, ale raczej dla tych, którzy potrafią prawidłowo zareagować w danej sytuacji podczas meczu, czyli bez emocji, bazując na czystej matematyce.

Skuteczność poniższych systemów obstawiania zawsze była analizowana na próbce co najmniej 1000 meczów. Niektóre z nich były dość przeciętne (ani straty, ani zysku), inne całkiem pozytywne. Zdecydowanie zalecam, abyś nie używał progresji podczas obstawiania. Nawet po kilku nieudanych meczach. Zła passa często trwa dłużej, a progresja to droga do piekła.

Podstawą sukcesu jest oczywiście doświadczenie, informacje i wiedza każdej o drużyn. Powinieneś także posiadać całą wiedzę przed obstawianiem zakładów na żywo.

System obstawiania dla piłki ręcznej

Jeśli w pierwszej połowie nie padło wystarczająco dużo bramek, nie oznacza to, że posucha bramkowa będzie trwała także w drugiej połowie.

Na przykład, do przerwy strzelono 20 goli, a bukmacherzy wybrali 47 jako granicę. Wielu uważa, że obie drużyny dobrze bronią i że wynik poniżej 47 bramek jest atrakcyjny. Nic nie jest w stanie nabrać cię bardziej. W piłce ręcznej coraz częściej zauważam, że są dwie zupełnie różne połowy do oglądania. W pierwszej z nich drużyny mogą strzelić 20 goli, a w drugiej 30 i na odwrót. Często jest to spowodowane zmianą taktyki, o której nie wiemy. Jakiś czas temu przeprowadziłem porównanie w Excelu i nie znalazłem żadnego value w takim zakładzie. Niezależnie od tego, czy obstawiasz over czy under.

Wysokie kursy na remis – czy można na nich zarobić?

Oglądając mecz zauważysz, że w pierwszej połowie żadna z drużyn nie miała więcej niż 2 bramki przewagi. Po 15 minutach drugiej połowy sytuacja jest wciąż taka sama. Kursy na remis po 45 minutach meczu oscylują w granicach 5 – 7,00. Postawię więc na remis i mam nadzieję, że sytuacja będzie się utrzymywać w tym duchu do końca meczu. Czy to ma sens? Czy ten pick będzie skuteczny przynajmniej 1 raz na 5 gier? Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować jakiś rodzaj progresji? Mogę Cię w tym momencie trochę zaskoczyć, ale po przeanalizowaniu około 1000 zakładów doszedłem do wniosku, że jestem zyskowny (stosując lekką progresję, gdzie po 5 przegranym zakładzie stawiam o 15% więcej w każdym kolejnym zakładzie). Zysk z tego zakładu wyniósł dokładnie 4%, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Czy to zbieg okoliczności? Nie wydaje mi się. Wszystko wskazuje na to, że jest to tylko ciągle powtarzana przewaga.

Gra oparta na grze w 45 – 50 minucie

Jest kilka momentów podczas gry, które mogą dać nam szansę na zysk. Ten system obstawiania może być stosowany tylko w ligach i meczach reprezentacyjnych, w których drużyny bardzo chcą wygrać. Ważnym elementem jest wynik w okolicach 50 minuty meczu, kiedy żadna z drużyn nie prowadzi więcej niż jednym punktem. Zauważyłem, że drużyny są w tym przypadku dużo bardziej ostrożne, więc liczba bramek w ostatnich 10 minutach gwałtownie spada. Kurs na liczbę bramek wynosi aż 1.85, dlatego na 1000 meczów osiągnąłem zysk 2%. W tym przypadku również zastosowałem lekką progresję, zwiększając kolejny zakład o 15% po każdym przegranym meczu. Po wygranej wracam do oryginalnej wartości zakładu.

Wysoki handicap na słabsze drużyny

Coś w tym jest, mimo że przyjmowałem zakłady na żywo. Nie widziałem w tym szansy na zysk. Nieistotność słabszych drużyn ma duże znaczenie, ale trzeba mieć wystarczająco dużo informacji. Pomyślałem o tym po podpatrzeniu kilku dobrych, płatnych typerów. Zauważyłem, że najlepsi stawiają na ujemne handicapy w 99% przypadków, kiedy grają na underdogów. Tylko profesjonaliści mogą obstawiać takie gry. Bez wiedzy jesteśmy skazani na przegraną. Warto obstawiać nawet mecze z niewiarygodnie wysokimi handicapami, jak +40.5.

Mecze towarzyskie z dużą ilością bramek – dobre zakłady

Muszę przyznać, że w tym przypadku nie przeprowadziłem żadnej analizy. Dostałem tę wskazówkę od przyjaciela i brzmi ona logicznie. W meczach towarzyskich jest więcej punktów do zdobycia, niestety bukmacherzy o tym wiedzą. Czy jest więc sens na to stawiać? Na pewno nie. Nawet jeśli widzisz mecz, nie możesz dobrze przewidzieć jego wyniku. Często na boisku są słabi zawodnicy, trenerzy mogą próbować innego stylu gry itd.

Zawodnicy poniżej 21 roku życia

Świetna okazja do obstawiania. Drużyny zazwyczaj mają jeszcze dużo siły w pierwszej połowie i nawet słabsze drużyny mogą rywalizować z dużo silniejszymi. Mówię tu głównie o meczach, w których nie ma żadnej stawki i w których grają zawodnicy poniżej 21 roku życia (gdzie bukmacherzy nie mają zbyt dużego wglądu). Skupiam się na kursach pomiędzy 2.00 a 10.00. Kursów wyższych niż 10,00 nie biorę pod uwagę, bo tam już zaznacza się widoczna różnica klas. Z pomocą lekkiej progresji (maksymalny zakład 3 razy wyższy niż zakład podstawowy) zwiększam zakład na kursy pomiędzy 2.5 – 5.0 o 5%, a pomiędzy 5.0 i wyżej o 2.5%. Po pierwszych 1000 zakładach osiągnąłem zysk w wysokości 3,7%.

Mam jeszcze kilka pomysłów na to, gdzie można zarobić na zakładach na piłkę ręczną na żywo. Ale jestem bardzo zajęty, więc będę kontynuował innym razem.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY