Wskazówki jak obstawiać Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej


Gracze (i kibice) uwielbiają obstawiać wielkie turnieje piłkarskie takie jak EURO, Puchar Konfederacji FIFA czy nadchodzące Mistrzostwa Świata. Problem polega jednak na tym, że wielu profesjonalnych typerów może obstawiać inne dyscypliny sportowe, podczas gdy zwykli fani piłki nożnej obstawiają tylko podczas tych turniejów. Obu tym grupom może zatem brakować (i najprawdopodobniej faktycznie brakuje) ważnych informacji, które są absolutnie niezbędne dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu.

Wielu obstawiających popełnia błąd polegający na przywiązywaniu zbyt dużej wagi do danych historycznych z poprzednich turniejów.

Jeśli jesteś zwykłym miłośnikiem sportu, ale chcesz zarobić na nadchodzących Mistrzostwach Świata (lub innych ważnych turniejach piłkarskich), zapoznaj się dokładnie z poniższymi sześcioma wskazówkami. W ciągu zaledwie kilku minut dowiesz się co musisz zrobić, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na sukces.

1) Proces kwalifikacji

Drużyny piłkarskie zazwyczaj kwalifikują się do głównych turniejów z rocznym wyprzedzeniem. Dla obstawiających ten okres jest jak sen. Drużyny rozgrywają dużą liczbę meczów i są bardzo zmotywowane, ponieważ chcą się zakwalifikować do turnieju. Innymi słowy, drużyny osiągają podobne wyniki do tych, które osiągną w samym turnieju, więc jest tu wiele informacji do zdobycia.

Ale oczywiście trzeba mieć na uwadze, że między kwalifikacjami a turniejem może się coś zmienić – na przykład kluczowy zawodnik może doznać kontuzji (jak Radamel Falcao w Kolumbii) lub może dojść do zmiany trenera. Tak czy inaczej należy uważnie śledzić proces kwalifikacji i starać się uzyskać jak najwięcej informacji. Pamiętaj, że informacja jest na wagę złota (nie tylko w zakładach).

2) Ostatnie mecze towarzyskie

Po zakończeniu kwalifikacji drużyny nie muszą rozgrywać już żadnych spotkań, ale jest to dla nich niekorzystne. Trenerzy często chcą wypróbować różne zmiany w składzie, zmiany w strategii i tak dalej, a ponadto poszczególni zawodnicy nie widzieliby się przez dłuższy czas i byliby gorzej dopasowani.

To dlatego praktycznie każdy kraj regularnie rozgrywa mecze towarzyskie. Nawet te mecze mogą wiele powiedzieć o drużynie, ale są one mniej pouczające niż mecze kwalifikacyjne. Jest ku temu kilka powodów. Jak już wspomnieliśmy trenerzy często uciekają się do zmian w składzie i strategii. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rozmieszczenie. W tych meczach nie chodzi o nic, więc zawodnicy często ratują się przed kontuzjami. Największe gwiazdy drużyny mogą nawet nie grać (zwłaszcza jeśli muszą leczyć drobną kontuzję).

Jeśli chodzi o mecze towarzyskie, nierzadko zdarza się, że słabszy przeciwnik pokonuje faworyta. Nie oznacza to jednak, że underdog powinien błyszczeć w samym turnieju (jeśli jakaś drużyna jest dużym underdogiem w danym meczu, prawdopodobnie nawet nie dostała się do turnieju).

3) Porównać skład drużyny ze składem z ostatniego dużego turnieju

Wielu obstawiających popełnia błąd polegający na przywiązywaniu dużej wagi do danych historycznych z poprzednich turniejów. Na przykład w przypadku Mistrzostw Świata, które rozgrywane są tylko raz na cztery lata może dojść do znacznej rotacji w składzie, przez co wyniki z przeszłości tracą na znaczeniu.

Dane historyczne są wartościowe tylko wtedy, gdy są w nich zawodnicy, którzy byli w drużynie podczas ostatniego dużego turnieju (przynajmniej większość). Mimo to należy pamiętać, że w tym czasie wiele mogło się zmienić. Zawodnicy mogli dojrzeć, nabrać doświadczenia w swoich klubach oraz na scenie międzynarodowej. Oczywiście zależy to również od aktualnej formy.

Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, nie należy przykładać zbyt dużej wagi do danych historycznych.

4) Przyjrzyj się trenerom

Przed obstawianiem meczów danego turnieju, przeanalizuj trenerów poszczególnych drużyn. Ich przeszłe zaangażowania i filozofie trenerskie mogą dać wiele wskazówek.

Sprawdź również, czy któraś z drużyn nie zmieniła trenera przed turniejem. Czasami zmiana może być zaplanowana (np. trener postanowił szukać nowego wyzwania) – w takim przypadku krajowy związek piłki nożnej zazwyczaj wie o zmianie z dużym wyprzedzeniem i jest w stanie zapewnić odpowiednie zastępstwo, bez zakłócania gry i filozofii zespołu. Ale czasami trener zostaje nagle zwolniony, co może spowodować problemy przed turniejem. Dużo zależy też od tego, kto zostanie nowym trenerem zespołu.

5) Kontuzje, rywalizacja

Skuteczni typerzy nie analizują jednak tylko trenerów poszczególnych drużyn. Analizują również poszczególnych zawodników. Czy zawodnik jest kontuzjowany? Czy jest w formie? Czy któryś z gwiazdorów został pominięty w składzie? Czy toczą się ożywione dyskusje na temat tego, którzy zawodnicy zasługują na miejsce w drużynie? Czy w składzie są zawodnicy, którzy są „samolubni”, czy tacy, którzy potrafią grać zespołowo?

Im więcej informacji na temat problemów, z którymi borykają się gracze, tym większe szanse na sukces. Jeśli w drużynie nie ma dobrej atmosfery, są bardzo małe szanse na to, że drużyna osiągnie dobre wyniki, a nawet wygra turniej.

Oczywiście dotyczy to także innych dyscyplin sportowych – świetnym przykładem może być chociażby hokej, gdzie Rosja w ostatnich latach prawie zawsze miała najsilniejszą drużynę, ale poszczególni zawodnicy grają dla siebie, a nie dla drużyny. Dlatego też Rosjanie w dwóch ostatnich wielkich turniejach kończyli rywalizację w ćwierćfinale.

6) Jakie są oczekiwania?

Przed rozpoczęciem wielkiego turnieju piłkarskiego, na każdym kroku można natknąć się na jakąś analizę, przewidywania co do rozwoju turnieju i tak dalej. Praktycznie każdy – od największych mediów po najbardziej drobiazgowych blogerów – stara się wyrazić swoją opinię i zwrócić na siebie uwagę.

Mądrzy typerzy wykorzystają te analizy do uzupełnienia braków w swojej wiedzy. Należy jednak zachować ostrożność podczas wykonywania tych czynności. Nie można ograniczać się do jednego czy dwóch źródeł, bo nigdy nie wiadomo, jak rozległa (i poprawna) jest wiedza danego autora. Postaraj się wybrać jak najwięcej wiarygodnych źródeł, przy czym 4-5 to idealna liczba. Następnie skontrastuj te analizy ze sobą, aby wyrobić sobie własną opinię.

Im więcej informacji posiadasz, tym lepsza będzie Twoja pozycja wyjściowa. Większość przypadkowych obstawiających kończy na minusie właśnie dlatego, że nie mają wystarczających informacji. Ich zysk jest jednak dość prosty.

Strategie zakładów: Obstawianie w ostatnich minutach meczu

Strategie zakładów last minute stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w meczach piłkarskich, w których dostępne są zakłady na żywo. Poniższe linie wyjaśniają jak działa ta strategia obstawiania.

Zasada tej strategii jest zawarta w samej nazwie. Obstawiasz tylko w późnej fazie gry, powiedzmy dziesięć minut przed końcem gry.

Im mniej czasu pozostało do końca meczu, tym wyższe będą kursy na większość zakładów. Na wyższych kursach można dobrze zarobić, ponieważ zdarzają się mecze, w których jest większa szansa, że bramka zostanie strzelona na przykład pod koniec meczu. W piłce nożnej bardzo często zdarza się, że drużyna przegrywająca robi wszystko w ostatnich minutach i wyrównuje stan meczu dosłownie w ostatniej chwili.

Inną odmianą zakładów last-minute jest obstawianie przeciwko faktycznemu wynikowi meczu. Kursy na aktualny wynik meczu powoli maleją w miarę upływu ostatnich minut, podczas gdy kursy na pozostałe wyniki stale rosną.

Przykłady obstawiania w ostatnich minutach meczu

Wyobraźmy sobie, że w finale Mistrzostw Świata dochodzi do dogrywki. Rozgrywana jest 115 minuta meczu, a w dogrywce nie padły żadne bramki. Kursy na remis spadły prawie do 0, ale można spróbować zakładu odwrotnego. Oznacza to, że stawiasz na remis/brak strzelonych bramek/dokładny wynik itp.

Załóżmy, że w tej chwili stawiasz na wygraną Włoch, na którą kurs wynosi obecnie 5.60, oraz na wygraną Hiszpanii na którą kurs wynosi obecnie 4.80. Jeśli skorzystamy w tym przypadku z holenderskiego kalkulatora, okaże się, że na Włochy musimy postawić 46,15 PLN a na Bayern 53,84 PLN (jeśli mamy odłożone na zakład sto złotych). Jeśli faktycznie wygramy zakład zysk wyniesie 158 PLN za każde postawione 100 złotych.

Czy można zarobić obstawiając zakłady w ostatnich minutach meczu?

Ta strategia obstawiania – jeśli oczywiście jesteś w niej dobry – może zaoferować naprawdę interesujące zwroty, jeśli oglądasz mecz na żywo. Jeśli obejrzycie na przykład ostatni mecz Mistrzostw Świata, zobaczycie, że wiele bramek padło w ostatnich minutach meczu, a nawet w dogrywce. Kursy na bramkę strzeloną w końcowych minutach są zazwyczaj wysokie (nawet jeśli w niektórych meczach szanse na zdobycie bramki pod koniec meczu rosną), więc możesz zarobić dużo pieniędzy nawet przy niskich zakładach.

Jaki sport najlepiej stawiać w ostatnich minutach meczu?

Ta strategia obstawiania jest często stosowana w przypadku meczów piłkarskich. Dzieje się tak dlatego, że w piłce nożnej wynik meczu jest często niepewny do końca spotkania, a bramka może zostać zdobyta i odebrana praktycznie w każdym momencie. Z tego powodu, bardziej opłaca się obstawiać wysokie „niepewne kursy” zamiast ekstremalnie niskich i „pewnych” kursów. Raz na jakiś czas będziesz miał trafienie, które zrekompensuje Ci wcześniejsze straty.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY