Strategia Obstawiania Podczas Turnieju Piłki Nożnej


Obstawianie międzynarodowych turniejów piłkarskich (jak zbliżające się Mistrzostwa Świata) jest trudne. Ciężko przewidzieć w jakiej formie przyjedzie na turniej dana drużyna. Ze względu na format międzynarodowych turniejów drużyna w złej formie może bardzo szybko popaść w tarapaty, co niejednego typującego może kosztować sporo pieniędzy.

A to oznacza jedno – obstawiający muszą nie tylko dołożyć wszelkich starań, aby być jak najlepiej przygotowanym na rozpoczęcie turnieju, ale także muszą być gotowi do szybkiego i dokładnego dostosowania się do sytuacji. Poniżej przedstawiam 5 różnych czynników, które mogą skłonić obstawiających do wprowadzenia zmian w strategii obstawiania.

1) Zespołowi brakuje zgrania

Zgranie i przywództwo odgrywają znaczącą rolę w tym, jak drużyna radzi sobie w turnieju. Jeśli zawodnicy nie nadają na tych samych falach, a współpraca pomiędzy poszczególnymi ogniwami zespołu nie działa, drużyna jest bezbronna. Niestety, sytuacja jest taka, że nawet jedna przegrana może okazać się fatalna, więc słabe zgranie jest dużym problemem.

Jeśli drużyna wykazuje oznaki słabego zrozumienia (niewłaściwa mowa ciała, brak skupienia lub zaangażowania, krytyka reszty drużyny po meczach), to rzeczywiście może to być dobry moment, aby obniżyć swoje oczekiwania wobec drużyny. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chemia i poziom przywództwa zespole nie jest tak wysoki, jak się spodziewałeś. Jeśli podejdziesz do zmian wystarczająco szybko, będziesz w stanie znaleźć realną wartość, ponieważ będziesz o krok przed bukmacherami.

2) Zawodnicy nie mają formy

Kibice wiedzą, że w piłce nożnej jeden zawodnik może zadecydować o wygranej lub przegranej. Może to być na przykład strzelec bramki, który przeprowadza ofensywne ataki, pomocnik, który świetnie rozgrywa piłkę lub bramkarz, który dosłownie czaruje na bramce.

Zanim rozpocznie się turniej, będziesz wiedział, czy dana drużyna ma kluczowego zawodnika. Jeśli zawodnik nie zaprezentuje się przekonująco w kilku pierwszych meczach turnieju, drużyna może na tym ucierpieć, a Ty zyskać obniżając swoje oczekiwania.

Jednocześnie nie należy przesadzać z szybką i zdecydowaną reakcją. Jeden lub dwa złe mecze nie oznaczają, że zawodnik będzie bezużyteczny dla drużyny przez cały turniej. Bukmacherzy muszą patrzeć na większe problemy – problemy zdrowotne, problemy wokół kluczowego zawodnika, problemy z trenerem i tak dalej. Dopiero po ocenie tych czynników będziesz wiedział, na czym naprawdę stoi zespół.

3) Zmieniony skład

Przed turniejem trener powinien wiedzieć, jak będzie wyglądał jego ogólny skład, a także jaki będzie skład wyjściowej jedenastki. Jeśli jednak tuż przed rozpoczęciem turnieju dojdzie do dużych zmian (np. z powodu kontuzji), należy zachować ostrożność.

Nie szkodzi, jeśli np. trener wymieni jednego obrońcę na innego (o tej samej jakości). Jeśli jednak trener dokona jakichś dużych zmian (w składzie, w stylu gry), to warto mieć na uwadze, że wyniki drużyny w turnieju prawdopodobnie nie będą olśniewające.

4) Żółte i czerwone kartki

Żółte i czerwone kartki mogą mieć druzgocący wpływ na drużynę, ponieważ mogą spowodować, że kluczowa osoba w drużynie opuści najważniejsze mecze. Dlatego obstawiający muszą zwracać uwagę na to, którzy zawodnicy są zagrożeni odesłaniem i co to oznacza dla drużyny. Obstawiający często ignorują ten czynnik, więc możesz zyskać przewagę.

5) Nowe niespodziewanie silne drużyny

Doświadczeni obstawiający wiedzą, że praktycznie w każdym dużym turnieju są 1 lub 2 drużyny, które są znacznie silniejsze niż się spodziewano. Może to wynikać z faktu, że drużyna „dojrzała” wcześniej niż oczekiwali tego gracze, zawodnicy szybko się ze sobą zżyli i rozwinęli świetną chemię w zespole, a może po prostu z tego, że nie doceniłeś drużyny w analizie przed turniejem.

Kiedy drużyna wyróżnia się na początku turnieju, obstawiający muszą przewidzieć, czy drużyna utrzyma swoje wyniki przez cały turniej. Kiedy będziesz to wiedział, będziesz mógł dokonać odpowiednich zmian w strategii obstawiania. Należy jednak pamiętać, że czasami drużyna wygląda na silną tylko dlatego, że grała pierwsze mecze z przereklamowanymi przeciwnikami.

Na przykład Belgia jest według wielu ekspertów drużyną przereklamowaną. Choć mają silny skład i mogą myśleć o zajściu dość daleko, eksperci uważają, że przewidywania niektórych bukmacherów, że Belgia wygra cały turniej, są bardzo naiwne.

Ale oczywiście zdarzają się też sytuacje, w których drużyna jest rzeczywiście silna i zasługuje na większy szacunek niż ten, którym początkowo darzyli ją obstawiający. Im szybciej ocenisz sytuację, tym większa będzie Twoja przewaga i tym więcej zyskasz.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY