10 Różnic w NHL między Sezonem Zasadniczym a Playoffami


Gracze zakładów sportowych muszą zrozumieć, że playoffy NHL to najbardziej wymagający „turniej” posezonowy w historii. Przez całe dwa miesiące zawodnicy grają brutalnie intensywne mecze. Drużyna, która zdobywa Puchar Stanleya bez wątpienia na niego zasłużyła. Dla obstawiających playoffy nie są już tak trudne, ale z pewnością są bardzo ekscytujące.

Rozgrywki NHL są niezwykle wymagające fizycznie. Jeśli drużyna jest w stanie szybko zakończyć serię, zawodnicy odpoczną dobrze, jednak taki scenariusz nie zdarza się często.

Aby skutecznie obstawiać zakłady na playoffy NHL, musisz zdać sobie sprawę, że w stosunku do sezonu zasadniczego zachodzą pewne zmiany. Jeśli obstawiałbyś mecze playoff tak, jakby to były mecze sezonu zasadniczego, Twój wskaźnik skuteczności byłby niski. Dlatego zebraliśmy 10 najważniejszych różnic pomiędzy sezonem zasadniczym NHL a playoffami.

1. Popularność pod względem zakładów

Zawsze jest więcej ludzi obstawiających playoffy NHL niż sezon zasadniczy. Co więcej, liczba obstawiających wzrasta podczas playoffów. Dzieje się tak z kilku powodów. Rozgrywki są bardziej ekscytujące niż sezon zasadniczy, więc hokej nagle przyciąga ludzi, którzy nie uprawiają tego sportu. Innym czynnikiem jest mniejsza liczba dostępnych spotkań, ponieważ dla mniej niż połowy drużyn sezon już się zakończył. Z mniejszą liczbą dostępnych okazji do obstawiania, gracze nie dzielą znacząco swojego bankrolla, więc przeciętny zakład na mecz playoff jest większy niż zakład na którykolwiek z meczów sezonu zasadniczego.

Kiedy zakłady bukmacherskie stają się popularne, musisz uważać. Działania innych obstawiających ma bezpośredni wpływ na wielkość kursów. W większości przypadków znalezienie value bet będzie wyzwaniem.

2. Wiele meczy z tymi samymi przeciwnikami

Różne drużyny spotkają się kilka razy w sezonie regularnym zawodów, jednak pomiędzy tymi spotkaniami są zazwyczaj tygodnie, a nawet miesiące. Nie jest tak jednak w playoffach. Drużyny mogą rozegrać razem do 7 meczów z rzędu, co ma wiele konsekwencji – drużyny poznają tendencje i słabości swoich przeciwników, bramkarze potrafią lepiej czytać atakujących, częściej dochodzi do bójek itd. W takiej sytuacji zazwyczaj wygrywa drużyna, która ma szerszy skład i lepszego trenera.

3. Zmiana w stylu gry

Hokej w fazie playoff jest zupełnie inny niż ten, który jest rozgrywany w sezonie regularnym. Jest szybszy, zawodnicy nie są tak często eliminowani, a gra jest bardziej fizyczna (ale nie w tak „tani” sposób, jak to bywa w sezonie zasadniczym). Bramkarstwo też często jest lepsze. Oznacza to między innymi, że drużyny, które świetnie radziły sobie w sezonie zasadniczym, mogą nie radzić sobie w playoffach. Typerzy muszą obserwować, jak każda z drużyn dostosowuje się do zmian, a następnie odpowiednio dobierać swoich faworytów.

4. Wytrzymałość fizyczna i jej znaczenie

Rozgrywki NHL są niezwykle wymagające fizycznie. Jeśli drużyna może szybko zakończyć serię, zawodnicy odpoczną dość dobrze, ale taki scenariusz nie zdarza się zbyt często. Znacznie częściej seria jest rozstrzygana w siódmym meczu, co oznacza, że zwycięska drużyna ledwo zaleczy najgorsze rany, zanim ruszy do kolejnej serii. Wytrzymałość zawodników i szerokość składu są bardzo ważne. Dodatkowo nie zapominaj, że przed playoffami drużyny rozegrały 82 mecze sezonu zasadniczego. Jeśli drużyna jest podatna na kontuzje i nie ma wystarczająco licznej kadry, będzie miała duży problem w playoffach.

5. Doświadczenie w grze

Wielokrotnie widzimy, że dobre drużyny nie są w stanie walczyć o Puchar Stanleya, ponieważ mają wielu młodych zawodników, którym brakuje doświadczenia w grze. W tym przypadku zawodnicy nie wiedzą, czego się spodziewać i jak się przygotować, co hamuje ich potencjał. Wielu obstawiających ma tendencję do niedoceniania znaczenia doświadczenia, co jest błędem.

6. Mniejsza ilość niespodzianek

Doświadczeni obstawiający wiedzą, że niemal każdego dnia podczas regularnej części rozgrywek rodzi się jakiś zaskakujący wynik. Jednak w playoffach wszystkie drużyny dają z siebie wszystko, więc zaskakujących wyników jest znacznie mniej. Jeśli myślisz o wynikach playoffów jakiejś drużyny jako o wielkiej niespodziance, być może po prostu ich nie doceniłeś.

7. Warto rozważyć zmianę wielkości zakładów

Dla niektórych obstawiających, początek playoffów może być dobrym momentem na przemyślenie wielkości zakładu. Jeśli dobrze sobie radzisz w sezonie zasadniczym NHL, a Twój bankroll urósł, możesz pomyśleć o zwiększeniu zakładów w rozsądny sposób. Z drugiej strony, jeśli nie poszło ci tak dobrze, powinieneś trochę przystopować.

8. Wymagają więcej cierpliwości

Jak już wspomniałem, podczas playoffów rozgrywanych jest mniej spotkań niż w sezonie regularnym. Ponadto, w miarę jak drużyny odpadają, rozgrywek jest coraz mniej. Aby odnieść sukces, musisz się kontrolować i stawiać tylko na te okazje, które oferują dobrą wartość. Nie możesz obstawiać każdego meczu tylko dlatego, że zostało już niewiele spotkań.

Cierpliwość w play-offach będzie czasem oznaczała rezygnację z obstawiania przez cały dzień, ale w dłuższej perspektywie na pewno się opłaci. Musisz zdecydować między jakością a ilością.

9. Znaczenie rozgrywek u siebie wzrasta

W playoffach zmienia się znaczenie przewagi własnego stadionu. Kibice zazwyczaj kibicują znacznie aktywniej, jednak można znaleźć wyjątki – czyli serie, w których kibice nie pojawiają się tak licznie.

10. Dogrywki

Format dogrywki w playoffach jest inny niż w sezonie zasadniczym. Nie powinieneś się zbytnio przejmować dogrywką (jeśli uważasz, że w meczu prawdopodobnie będzie remis, to prawdopodobnie nie powinieneś w ogóle na niego stawiać), ale są sytuacje, w których ten czynnik może być ważny – na przykład, gdy drużyna jest bardzo dobra w strzałach na bramkę.

Wykorzystanie analizy sezonu zasadniczego do typowania playoffów

Jako osoby typujące zakłady sportowe wiecie, że w NHL wszystkie kluby spotykają się ze sobą przynajmniej raz w sezonie zasadniczym, więc jeśli wpadną na siebie w playoffach (lub jeszcze lepiej w finale playoffów), mają przynajmniej podstawowe pojęcie o tym, czego się spodziewać. Jeśli chcesz obstawiać takie mecze, nieuniknione jest przeanalizowanie poprzednich spotkań.

Jeśli drużyna zmieniła grę w pozytywny sposób, musisz to odnotować.

Choć nie możesz na ich podstawie wyciągać pochopnych wniosków (minusem jest to, że błędna interpretacja gier z pewnością doprowadzi do przegranej), jest całkiem możliwe, że odkryjesz jakiś istotny czynnik, który sprawi, że Twoje typowania w tej serii będą znacznie bardziej udane.

Dlatego analiza sezonu zasadniczego NHL może być użytecznym narzędziem. Dlatego przedstawiam Ci listę pięciu czynników, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

Co się wydarzyło?

To oczywisty punkt wyjścia. Gracze muszą zwracać uwagę nie tylko na wynik, ale także na to, jak przebiegał mecz. Jakie było tempo gry? Czy jedna z drużyn miała wyraźną przewagę, czy też gra była wyrównana? Czy któryś z graczy (lub kilku graczy) miał znaczący wpływ na końcowy rezultat? Czy któraś z drużyn wyróżniała się na przykład szybkością lub grą fizyczną?

Kursy na dany mecz również wiele Ci powiedzą. Jeśli bukmacherzy mocno faworyzują jedną drużynę i ona wygrywa – możesz zobaczyć, że w tym momencie była ona wyraźnie lepsza. Jeśli w playoffach kursy są inaczej ustawione, to najprawdopodobniej coś się zmieniło.

Czy wyniki były zgodne?

Każda drużyna NHL gra z trzema drużynami z przeciwnej konferencji dwa razy w sezonie zasadniczym, z pozostałymi drużynami gra tylko raz. Jeśli drużyny, o których mowa, grały ze sobą dwa razy, możesz zdobyć cenne informacje. Zwróć uwagę na to, czy wyniki obu spotkań były takie same – jeśli jedna drużyna wygrała oba mecze, ponieważ potrafiła wielokrotnie wykorzystać słabości przeciwnika, może to być pewny znak, że mecze playoff będą rozgrywane w podobny sposób.

Inny możliwy scenariusz jest taki, że te dwie gry miały różne wyniki. Drużyna mogła zdominować jeden mecz, ale w drugim znowu została pokonana. W tym przypadku musisz przeanalizować obie gry i ustalić przyczynę.

Czy skuteczność drużyny zmieniła się w playoffach?

Czasami drużyna zajdzie daleko w playoffach (może nawet do finału), grając w tym samym stylu co w sezonie zasadniczym. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku drużyn, które zdominowały sezon regularny. Jednak często zdarza się, że drużyny zmieniają obraz swojej gry i w końcu grają na dużo wyższym poziomie.

Drużyny mogą poprawić obronę, atak, a może formę poprawi ich bramkarz. Jeśli drużyna zmieniła swoją grę w pozytywny sposób, musisz to odnotować.

Czy coś inne się zmieniło?

Nawet jeśli nie nastąpiła jakaś drastyczna zmiana w stylu gry drużyny, doświadczeni typerzy wiedzą, że muszą szukać czynników, które zmieniły się od ostatniego spotkania. Na przykład, czy któraś z drużyn zmieniła trenera? Czy któryś z kluczowych zawodników jest kontuzjowany? Jaki wpływ na wyniki drużyny miał okres transferowy? Czy broni ten sam bramkarz? Jakie są na szanse?

Kiedy ostatnio drużyny ze sobą grały?

Im większy był odstęp pomiędzy starciem drużyn w sezonie regularnym a rozpoczęciem serii playoff, tym mniejsze znaczenie ma ostatnie spotkanie. To logiczne – im więcej czasu upłynęło od danego meczu, tym bardziej prawdopodobne jest, że zaszły w nim jakieś zmiany (personalne lub mentalne). Może się tak nie wydawać, ale rzeczywistość jest taka, że drużyna może być zupełnie inna na przykład w październiku i w marcu.

Musisz także wziąć pod uwagę warunki w jakich drużyny grały razem (zwłaszcza jeśli chodzi o terminarz meczów). Czy któraś z drużyn miała długą passę meczów wyjazdowych? W takim przypadku zawodnicy mogli być już zmęczeni, co doprowadziło do utraty koncentracji – zwłaszcza jeśli grali dwa mecze w ciągu dwóch dni. Czy drużyna grała z jakimiś ważnymi rywalami z dywizji przed (lub zaraz po) meczu? Czy obie drużyny miały jeszcze o co grać, czy też któraś z nich miała już zapewnione miejsce w playoffach i przez to nie była wystarczająco zmotywowana?

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY