Zakłady na Ligę Mistrzów UEFA – Nieocenione Rady na 2022


Każda drużyna, która gra w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy ma obliczany tzn. współczynnik UEFA. W dłuższej perspektywie decyduje o tym, jak duży sukces drużyna odnosi w zawodach. Więcej o tym, jak wykorzystać ten współczynnik w zakładach na Ligę Mistrzów i Ligę Europy opowiem w dalszej części.

Współczynnik UEFA może być użytecznym narzędziem w zakładach szczególnie w przypadku niektórych typów.

Co to jest współczynnik UEFA?

Współczynnik UEFA określa jak dobrze dany klub radzi sobie w rozgrywkach UEFA, tj. w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Punkty przyznawane są na podstawie wyników w poszczególnych meczach, ale także na podstawie postępów w rozgrywkach.

Punkty można zdobyć za wygranie meczu (2 punkty), remis (1 punkt), zakwalifikowanie się do fazy grupowej (4 punkty), zakwalifikowanie się do fazy pucharowej (5 punktów) oraz awans do ćwierćfinałów, półfinałów i finału (1 punkt na rundę). Najwięcej punktów, które można zdobyć w jednym sezonie to 38.

Aktualne rankingi Pucharu Europy można znaleźć na przykład na tej stronie.

Punkty współczynnika są kluczowe przy losowaniu fazy grupowej. Zgodnie z punktacją, drużyny przydzielane są do jednego z czterech koszyków, z których następnie losowane są grupy. Współczynnik ten uwzględnia pięć ostatnich sezonów. Współczynnik pokazuje przede wszystkim jak dobrze drużyna radziła sobie w ostatnim czasie, jaką ma formę. To czego jednak nie da się wyczytać ze wskaźnika, to jej ambicji na wygranie w tym roku pucharu.

Czy drużyna z lepszym współczynnikiem ma większe szanse na wygraną?

Interesujące jest to, co działo się w fazach grupowych w przeszłości i tutaj wybieram dwie drużyny z każdej grupy (to te dwie awansują), a które miały najwyższy współczynnik w grupie.

Ile drużyn z 16 awansujących miało wyraźną przewagę w grupie według współczynnika?

Dla przykładu w sezonach 2018/19 i 2019/20 awansowało 12 drużyn z 16, a rok później 10 z 16. W ujęciu procentowym szanse na to, że awansuje drużyna, która ma wyższy współczynnik niż pozostałe w grupie wynoszą średnio około 70%.

Do obstawiania warto zatem wykorzystać informacje o rankingu w zakładach długoterminowych, na przykład na to, kto awansuje z grup. Jeśli stawiasz na konkretny mecz, porównanie współczynnika jest z pewnością dobre do ogólnej analizy, ale można na nim polegać tylko do pewnego stopnia. Niestety współczynnik nie powie nam nic o aktualnej formie, nastroju w szatni, zmęczeniu drużyny i innych podobnych rzeczach.

Zakłady przy których warto stosować współczynnik

Oprócz zakładów długoterminowych istnieje jeszcze kilka innych obszarów, w których współczynnik ten może być wykorzystywany. Charakter turniejów takich jak Liga Mistrzów czy Liga Europy daje przewagę bardziej doświadczonym drużynom. To właśnie tutaj informacje o współczynnikach nadają się idealne do wykorzystania. Przydatną zasadą jest na przykład to, że w fazie grupowej drużyna z wyższym współczynnikiem ma znacznie większe szanse na zwycięstwo niż jej przeciwnicy, jeśli grają u siebie.

Na koniec trzeba jednak wspomnieć o być może największej wadzie współczynnika, a mianowicie o tym, że łączy on wyniki w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Każdy fan piłki nożnej musi wiedzieć, że istnieje znacząca różnica jakościowa pomiędzy tymi dwoma turniejami. Wskazuje na to na fakt, że żaden ze zwycięzców Ligi Europy w ostatnich pięciu sezonach nie zaszedł dalej niż do pierwszej rundy pucharowej Ligi Mistrzów. To również można wykorzystać w zakładach!

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY