Zakłady na Hearthstone: Heroes of Warcraft – Jak Typować


Ta początkowo niepozorna gra stała się wielkim hitem, a Blizzard dodatkowo podsyca zainteresowanie organizując dotowane turnieje. Hearthstone: Heroes of Warcraft powoli, ale nieuchronnie staje się e-sportem, który ma nam wiele do pokazania. W rzeczywistości zasady tej gry są bardzo podobne do zasad innej znanej gry karcianej, którą jest poker. Co to znaczy?

Jak typować Hearthstone: Heroes of Warcraft

Aby skutecznie obstawiać zakłady na Hearthstone: Heroes of Warcraft musisz zrozumieć zasady gry i reguły rządzące każdym turniejem.

Podstawą Hearthstone: Heroes of Warcraft jest jednym z 9 głównych bohaterów (Priest, Mage, Warlock, Druid, Hunter, Paladin, Rogue, Shaman i Warrior). Towarzyszy mu jedna lub więcej talii (talia domyślna, a następnie talie, które gracze mogą sami zbudować). Do każdego meczu przystępuje dwóch przeciwników z wybranym przez siebie bohaterem i talią. Celem każdej gry jest zredukowanie zdrowia wrogiego bohatera z 30 do 0 punktów, co można zrobić – jakżeby inaczej – poprzez dobieranie kart do gry.

Każde dobieranie rozpoczyna się od wyłożenia nowej karty i ewentualnie dobrania karty lub kilku kart, jeśli gracz ma taką potrzebę i posiada wystarczającą ilość many, aby dobrać kartę. Zaczyna się z jednym punktem many, a każda nowa runda przywraca manę i dodaje dodatkowy punkt do całości, aż do 10.

Istnieje wiele rodzajów kart do gry, ale zasadniczo dzielą się one na trzy podstawowe grupy. Pierwsza zawiera wszystkich klasycznych wojowników, druga jednostki obronne i wreszcie trzecia zaklęcia i różne specjalne bonusy.

Kiedy wylosujesz kartę, wypełnia ona swoje specjalne zadanie lub siada na polu gry, gdzie ma swoje punkty ataku i zdrowia. Punkty ataku mówią o tym, ile obrażeń zada ta karta innej karcie, jeśli zostanie nią zaatakowana, a zdrowie mówi, ile obrażeń może przyjąć karta, zanim zniknie z planszy.

Tu właśnie wkracza taktyka. Kiedy atakujesz wrogie karty, musisz być tak efektywny, jak to tylko możliwe, co w zasadzie oznacza zadawanie jak największych obrażeń za jak najmniejszą ilość many i życia własnego. Oczywiście piszę w podstawowych kategoriach, ponieważ Hearthstone jest grą niezwykle złożoną i choć przemawia przez nią odrobina szczęścia, to w dużej mierze opiera się na umiejętnościach. Jego zasady są podobne do pokera, więc nie możesz się go po prostu nauczyć. Wymaga dużo praktyki, tak jak poker.

Jak funkcjonują turnieje Hearthstone?

Turnieje Hearthstone: Heroes of Warcraft zazwyczaj wyglądają następująco. Gracze są zaproszeni do wzięcia trzech lub czterech różnych talii do rywalizacji. Następnie trafiają do kategorii, w której walczą do momentu, aż znokautują ostatniego gracza (lub sami zostaną znokautowani). Dość często w turniejach obowiązuje zasada, że jeśli gracz przegra, to nie rezygnuje z turnieju, ale musi oddać talię, którą przegrał i kontynuować grę z następną talią.

Jak znaleźć value bet w zakładach na Hearthstone: Heroes of Warcraft?

Aby skutecznie obstawiać zakłady na Hearthstone powinieneś oczywiście wiedzieć coś o tej grze. Jaki jest lepszy sposób, by się o tym przekonać, niż aktywne zaangażowanie się w grę. Znajomość zasad to nie wszystko.

Podczas obstawiania musisz zwracać uwagę na siłę każdej klasy rozgrywek – niektóre gracze mają przewagę nad innymi podczas gdy niektórzy gracze uwielbiają grać tylko niektórymi taliami. Dodaj dwa do dwóch i staje się jasne, że możesz dobrze obstawiać mimo dość ograniczonych informacji – przynajmniej jeśli przed turniejem dostępne są listy talii gier lub jeśli znasz samych graczy.

Informacje o Hearthstone: Heroes of Warcraft można znaleźć na wielu stronach internetowych, więc wygoogluj lub oglądaj streamy, które w tym e-sporcie są jeszcze bardziej popularne niż w jakimkolwiek innym.

Ważne, by zrozumieć tę podstawową zależność przy wyborze faworyta. Powszechnie wiadomo, że niektóre mecze mogą być o wiele trudniejsze dla niektórych klas rozgrywkowych lub stylów gry niż inne. Na przykład, jeśli gracz A przystępuje do turnieju z trzema relatywnie chodliwymi taliami (jak np. talia kontrolna wojownika z wieloma kartami, o których będzie mowa później) i staje do pojedynku z graczem, który wziął na turniej bardzo agresywną talię nastawioną na grę (jak np. talia Łowcy lub Warlocka), to można bezpiecznie założyć, że gracz A będzie miał bardzo mecz. Wtedy, jeśli nie ma większych różnic w umiejętnościach pomiędzy tymi graczami można oczekiwać, że gracz A przegra.

Informacje o stylu gry czy taliach kart można uzyskać oglądając transmisje na żywo z turniejów, ale także np. w oficjalnych raportach czy rankingach.

Inne przydatne informacje do obstawiania można z pewnością znaleźć w historii rozegranych turniejów. Statystyki istnieją w Hearthstone tak samo jak w każdym innym sporcie, więc korzystaj z nich. Jak? Jeśli zauważysz, że jeden gracz ciągle wygrywa z drugim i jeśli żaden z nich nie zmienił swojej strategii w znaczący sposób, to jest całkiem pewne, że historia się powtórzy i że faworyt pozostanie faworytem.

Analiza graczy Hearthstone

Teraz zmierzmy się z samymi zawodnikami. W Hearthstone (jak w każdym innym e-sporcie) istnieje stosunkowo niewielka luka w talencie na samym szczycie profesjonalnych graczy, ale istnieją ogromne różnice w sławie poszczególnych graczy. Dlatego też podczas obstawiania poszczególnych meczów, gracze nie powinni kierować się niskimi/dużymi kursami na określonych zawodników, ponieważ w tym przypadku przegięcie może być spowodowane jedynie popularnością danego gracza (zjawisko to znane jest jako efekt Halo). Innymi słowy. Nie bój się stawiać na underdogów, nawet tych z ogromnym kursem.

Porównując szanse poszczególnych graczy, obstawiający powinni zwrócić uwagę na faktyczne wyniki zawodników, zarówno we wszystkich meczach, które rozegrali jak i w meczach, które rozegrali przeciwko sobie lub przeciwko graczom o tym samym stylu gry lub podobnym doświadczeniu.

Jak w każdym innym sporcie lub e-sporcie kluczową przewagą dla graczy może być informacja, która dotrze do Ciebie, zanim dotrze do bukmacherów i innych graczy. Dlatego powinniście bardzo uważnie obserwować scenę, co w tym przypadku nie będzie trudne dla graczy Hearthstone: Bohaterowie Warcrafta są o wiele bardziej wylewni niż inni sportowcy. Twitter, Facebook i inne podobne konta na pewno o to zadbają.

Zmiany w talii kart

Na koniec oczywiście musimy zaznaczyć, że dodajemy do Hearthstone nową talię kart: W Heroes of Warcraft dość często dodawane są nowe talie kart (ostatnio Hearthstone: Grand Tournament), które mogą (lub nie) znacząco przetasować pole bitwy. W związku z tym obstawiający powinni również śledzić nowe aktualizacje i rozszerzenia oraz ich wpływ na grę oraz na poszczególnych bohaterów i talie.

Podsumowanie

Chociaż Hearthstone: Heroes of Warcraft istnieje od ponad półtora roku jest to wciąż bardzo młody e-sport. Oznacza to, że bukmacherzy jeszcze nie opanowali go za bardzo, co powinno oznaczać więcej wartościowych okazji do obstawiania. Jeśli lubisz Hearthstone i rozumiesz grę choć trochę , nie krępuj się ich szukać.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY