Zakłady Na Drużyny NHL bez szans na Playoffy w 2022


Co roku NHL osiąga punkt, w którym niektóre drużyny nie mają już nawet matematycznej nadziei na awans do playoffów. Co więcej, w przypadku niektórych drużyn taka sytuacja ma miejsce na długo przed zakończeniem sezonu zasadniczego. Dla obstawiających, mecze tych drużyn stanowią potencjalnie zyskowne, ale i niebezpieczne okazje do obstawiania. Większość ludzi zakłada, że te drużyny nie grają (i nie będą grały) zbyt dobrze, co często jest prawdą.

Oto co należy rozważyć zanim obstawisz drużynę bez szans zagrania w playoffach

Czasami te drużyny grają lepiej niż ludzie myślą, co może stworzyć bardzo dobrą wartość kuponu (lub zrujnować zakład). Poniżej przedstawiamy sześć czynników, które powinieneś rozważyć przed postawieniem zakładu na drużynę bez nadziei na playoffy:

Jakie były oczekiwania zespołu na początku sezonu?

Jeśli drużyna nie spodziewała się awansu do playoffów, nie będzie aż tak rozczarowana po utracie ostatnich resztek nadziei, co oznacza, że poziom gry tej drużyny nie ulegnie większej zmianie. W rzeczywistości taka drużyna może być bardzo entuzjastyczna – nawet jeśli nie uda się jej wejść do playoffów, zawodnicy będą starali się, aby drużyna zdobyła jak najwięcej punktów, a także będą chcieli się wykazać (być może w celu uzyskania kontraktu z lepszej drużyny lub zapewnienia sobie miejsca w reprezentacji).

Jeśli jednak ambicje zespołu były wysokie, utrata nadziei na playoff będzie bardzo frustrująca, co z pewnością negatywnie wpłynie na wyniki. Gdy nie ma nadziei, zawodnicy takiej drużyny nie będą mieli praktycznie żadnej motywacji. Co najwyżej, będą chcieli wystąpić jako jednostki, ale jeśli zespół nie pociągnie razem, nie skończy się to dobrze. Trzeba pamiętać, że gra w hokeja jest bardzo wymagająca fizycznie, więc zawodnicy, którzy nie mają nadziei na playoffy, prawdopodobnie (przynajmniej podświadomie) będą się oszczędzać.

Jak wygląda kondycja zespołu?

Drużyny często tracą nadzieję na grę w playoffach, ponieważ mają zbyt wielu (często kluczowych) zawodników kontuzjowanych, przez co nie mogą wystawić swojego najsilniejszego składu. Jeśli kontuzje są rzeczywiście problemem zespołu, to jest bardzo prawdopodobne, że drużyna nadal będzie osiągać słabe wyniki. Kontuzje i frustracja z pewnością nie pomagają w osiąganiu dobrych wyników.

Jak ostatnio się zachowują?

Jest kilka możliwości, aby drużyna nie dostała się do playoffów. Powodem może być słaby początek sezonu. Albo może przypłacić to złą serią w ostatniej fazie sezonu zasadniczego. Jeśli drużyna straciła nadzieję na playoffy, bo straciła zbyt wiele punktów na początku sezonu, łatwiej jest w to uwierzyć. Choć drużyna, która nie weszła do playoffów, a gra dobrze pod koniec sezonu zasadniczego, ma szansę zakończyć sezon w podobnym stylu.

Ale jeśli zespół stracił nadzieję na playoffy, ponieważ przegrał dużo spotkań w końcowej fazie sezonu zasadniczego, jego perspektywy nie są dobre. Słaba forma w połączeniu z frustracją sprawi, że zespół spadnie jeszcze niżej.

Jak stabilna jest pozycja trenera?

Jeśli zespół będzie prawdopodobnie prowadzony przez tego samego trenera w przyszłym sezonie, zawodnicy nie będą grać źle – będą myśleć o przyszłości. Innymi słowy, trener nadal będzie miał władzę nad zawodnikami. Ale jeśli kontrakt trenera kończy się po sezonie i jest mało prawdopodobne, że zostanie przedłużony, zawodnicy nie będą mieli powodu, aby go słuchać i starać się bardziej. Zła drużyna stanie się jeszcze gorsza.

Jak bardzo zostanie zmieniony skład?

Jeśli po zakończeniu sezonu w składzie dojdzie do znacznej rotacji – lub jeśli tylko kilku zawodników zostanie wymienionych, ale są to kluczowi gracze – zawodnicy nie będą osiągać tak dobrych wyników. Nie będą zmotywowani, bo wiedzą, że w przyszłym sezonie prawdopodobnie będą grać gdzie indziej.

Czy mogą pogrążyć inną drużynę?

Czasami drużyna może nie mieć nawet matematycznych szans na playoffy, ale mimo to może być zmotywowana – na przykład, będzie chciała się upewnić, że inna drużyna (zwłaszcza rywal), również nie będzie miała o co grać. Szczególnie w końcówce sezonu zasadniczego NHL jest sporo meczów dywizji i konferencji, więc taki scenariusz wcale nie jest mało prawdopodobny. Te mecze nadal będą miały przyzwoity rozmach.

Oznaki wskazujące, że drużyna może nie poradzić sobie w playoffach

Poniżej 5 oznak, że drużyna, która zmierza do playoffów ma kłopoty:

1. Brakuje im wewnętrznej tożsamości

„Tożsamość”, podobnie jak „zgranie drużyny” jest często określana jako banał, ale w rzeczywistości termin ten ma logiczne znaczenie. Jeśli spojrzysz na drużyny, które w przeszłości zdobywały Puchar Stanleya, zobaczysz, że zazwyczaj miały one silnego lidera, wokół którego budowały swoją drużynę. Tym kimś był zazwyczaj utalentowany i charyzmatyczny zawodnik lub popularny weteran. Jeśli drużyna nie miała takiego zawodnika, to zazwyczaj odnosiła sukcesy, bo miała świetną obronę lub miażdżący atak. Tak czy inaczej, aby odnieść sukces, potrzeba przynajmniej jednego z powyższych czynników, więc jeśli danej drużynie ich brakuje, jej sukces jest mało prawdopodobny.

2. Drużyna jest słaba na własnym podwórku

W playoffach bardzo ważne jest, aby drużyna była w stanie wykorzystać dużą przewagę własnego lodowiska – dotyczy to nie tylko NHL, ale wszystkich dyscyplin sportowych w ogóle. Jeśli drużyna nie jest w stanie dominować u siebie, to jest praktycznie niemożliwe, aby odniosła sukces w playoffach i sięgnęła po upragnione trofeum. Czasami zdarza się drużyna, która jest do bani u siebie, a na wyjeździe gra 10 razy lepiej, ale nawet taka drużyna w większości przypadków nie wygra zawodów. Szanse na to, że taka drużyna zdobędzie trofeum są raczej teoretyczne.

3. Duża różnica między występami u siebie i na wyjeździe

To bardzo ważne dla drużyny, by móc wygrywać u siebie, ale ważne jest też, by być konkurencyjnym na wyjeździe. Oczywiście, trudniej jest wygrywać mecze wyjazdowe, więc nie możesz oczekiwać, że drużyna będzie miała wielki współczynnik skuteczności w meczach wyjazdowych, ale jeśli współczynnik skuteczności jest zbyt niski, w twojej głowie powinny włączyć się dzwonki alarmowe. Niezdolność do wygrywania na wyjeździe jest jasnym wskaźnikiem, że coś jest nie tak.

4. Brak odporności

Jak wszyscy doświadczeni typerzy wiedzą, podczas playoffów praktycznie każda drużyna znajdzie się w jakiejś trudnej sytuacji – na przykład nie zdoła rozpocząć serii lub poniesie wysoką porażkę. W takiej sytuacji to, jak drużyna poradzi sobie z sytuacją, będzie odgrywało ogromną rolę. Odporna drużyna będzie potrafiła się pozbierać i odwrócić losy spotkania. Drużyna, która nie wytrzyma, ulegnie. i odpadnie. Możesz powiedzieć, jak odporna jest drużyna podczas sezonu regularnego. Spójrz na przykład na to, jak drużyna zareagowała na kontuzje kluczowych zawodników, jak przebiegały mecze drużyny po doznaniu wielkiej porażki itd.

5. Słabości, które można wykorzystać

Każda drużyna ma jakieś słabości. To jest absolutnie nieuniknione. Ale niektóre drużyny mają ich za dużo i zazwyczaj są to słabości, które można dość łatwo wykorzystać. Aby drużyna miała szansę na zdobycie tytułu, musi mieć jak najmniej słabych punktów i – co najważniejsze – musi mieć słabe punkty, których nie da się łatwo wykorzystać.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że niektóre słabości nie są „katastrofalne”, więc drużyna może się po nich podnieść, dostosować i przezwyciężyć problem. Są też jednak słabości, które doprowadzą drużynę do upadku. Przeciwnik będzie mógł je wykorzystywać raz za razem. Przykładem takich słabości może być brak szybkości zawodników – zwłaszcza obrońców – lub zły bramkarz (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule o czynniku bramkarza w zakładach hokejowych).

Określanie sytuacji „musi wygrać”

Jeśli dobra drużyna, która zazwyczaj bierze udział w playoffach jest na skraju wyeliminowania z rozgrywek, może to być spowodowane aspektem motywacyjnym. Kluczem do określenia czy jest to dobra okazja do obstawiania jest poznanie powodu, dla którego drużyna znalazła się w takiej sytuacji (możliwość eliminacji). Po pierwsze musisz zadać sobie pytanie, czy istnieje jakikolwiek powód, który sugerowałby, że podstawowy charakter drużyny uległ zmianie. Musimy dowiedzieć się czy nastąpiły zmiany w zarządzie, sztabie trenerskim lub składzie zawodników.

Czasami może to być po prostu zmiana zawodników. Może się zdarzyć, że ostoja drużyny jest kontuzjowana lub sprzedana do innego klubu, a gorsze wyniki są związane z wprowadzeniem do drużyny rezerwowych, niedoświadczonych zawodników, którzy nie pomogą drużynie zdobyć ważnych punktów w kluczowych momentach.

Innym razem powodem ewentualnej eliminacji drużyny może być po prostu poprawa wyników innych zespołów, podczas gdy nasza nie poprawia się wcale. Jeśli to główna przyczyna, drużyna może wziąć się w garść i zacząć działać lepiej, zwłaszcza jeśli jest to ekipa z doświadczeniem. Taka sytuacja jest dobrą okazją do obstawiania.

Najważniejszym czynnikiem jest wiara drużyny w siebie i poczucie, że naprawdę należą do playoffów. Drużyna może wtedy skorzystać z meczów, w których gra przeciwko faworytowi, który ma już zapewniony udział w playoffach. W tych spotkaniach może dojść do sytuacji, która okaże się korzystna dla drużyny, która wierzy w swój udział w playoffach. Zespół, który ma już zapewniony udział w playoffach nie jest tak zmotywowany do zwycięstwa i może przegrać. Takie sytuacje są powszechne i muszą być brane pod uwagę przy zawieraniu zakładów.

Unikanie niewłaściwych sytuacji „musi wygrać”

Termin „teraz już musi wygrać” jest często używany w sytuacjach, które nie kwalifikują się do tej kategorii. Komentatorzy sportowi lubią używać tego terminu, aby wzbudzić zainteresowanie widza, a tym samym obstawiającego. Na przykład możemy usłyszeć zwroty typu – Drużyna A musi wygrać ten mecz, by stać się pierwszą drużyną, która zapewni sobie miejsce w playoffach.

Nie jest to jednak sytuacja, w której drużyna naprawdę musi wygrać. Ważne jest, by dostrzec tę różnicę. Jest różnica między drużyną, która nieczęsto bywa w playoffach i jest zagrożona ich brakiem, a drużyną, która regularnie bierze w nich udział i również jest zagrożona. Drużyna musi szczerze wierzyć, że jest wystarczająco dobra, by dostać się do playoffów. Nie ma też żadnego przepisu mówiącego o tym, że drużyna musi wygrać mając przewagę własnego boiska. Chociaż atmosfera domowa jest bardzo ważnym czynnikiem, to jednak zawodnicy są przede wszystkim zainteresowani tym, by znaleźć się w playoffach.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY