Zakłady Akumulowane (AKO) na Piłkę Nożną – Co warto znać?


Zakłady bukmacherskie stają się obecnie popularnym zajęciem. Jeżeli ktoś dziś powie, że zarabia na życie obstawiając zakłady sportowe, nikt nie spojrzy na niego dziwnie, jak jeszcze kilka lat temu (to samo dotyczy np. pokerzystów).

Jednak większość ludzi nie jest jeszcze na etapie, kiedy może zarabiać na życie z zakładów lub pokera, więc traktują to jako hobby lub pracę dodatkową. Oznacza to, że ludzie ci nie mają zbyt wiele pieniędzy, które mogą przeznaczać na zakłady.

Jeśli masz powiedzmy 100 PLN, postawienie na Manchester United, który pokona Sunderland po kursie 1.25 nie jest wielkim wyczynem. To właśnie w takich sytuacjach ludzie sięgają po tworzenie zakładów akumulowanych. Kupon akumulowany to rodzaj kuponu, na którym występuje wiele zakładów, a poszczególne kursy mnożą się wzajemnie. Załóżmy, że masz AKO o kursach 1.4 + 1.25 + 1.6 + 1.15. Wynikowy kurs kuponu wyniesie 3.22.

Wadą jest to, że musisz poprawnie przewidzieć wynik trzech, czterech lub nawet więcej meczów. W przeciwnym razie nic nie wygrasz i zdasz sobie sprawę, że AKO nie są drogą na skróty do zostania milionerem. Jeśli jednak mądrze tworzysz zakłady akumulowane, możesz osiągnąć sukces.

Tworząc kupon AKO nie możemy być chciwi

Podstawową radą jakiej mogę udzielić w kwestii budowania kuponów akumulowanych, jest to, że nie wolno być chciwym. Twoim celem musi być zbudowanie kuponu, który ma idealny stosunek ryzyka do zysku.

Nie powinieneś jednak dodawać niepotrzebnie dużo meczów. Im więcej meczów, tym mniejsza szansa na wygraną. Nie tędy droga. Niestety, duży odsetek początkujących obstawiających popełnia ten błąd. Na przykład wielu z nich obstawia akumulatory zawierające 7-8 meczów w każdy weekend, a następnie zastanawia się, dlaczego zawsze przegrywają. Często zdarza się również, że akumulator jest zepsuty przez jeden zły pick. To denerwuje, ale zazwyczaj to gracz ponosi winę – dodał za dużo meczów do biletu.

Jeśli chcesz zacząć obstawiać zakłady akumulowane na piłkę nożną, wybieraj 3-4 mecze (w niektórych przypadkach więcej) i zawsze stawiaj mniejszą kwotę (np. 50 PLN) na kupon. W ten sposób nie obciążysz zbytnio bankrolla i będziesz mógł sprawdzić, czy idziesz w dobrym kierunku. Pamiętaj, że akumulowane zakłady przynoszą zyski, ponieważ całkowity kurs na kupon jest zazwyczaj dość wysoki. Ale to również oznacza, że nie będziesz wygrywał zbyt często.

Pamiętaj również, że indywidualne kursy powinny być niższe. Jeśli masz 4 mecze z kursami, powiedzmy, 2.00 to jest mało prawdopodobne, że wszystkie twoje zakłady się sprawdzą.

3 wskazówki ułatwiające obstawianie z AKO

Chociaż AKO można budować z zakładów na różne dyscypliny sportowe, zakłady kumulacyjne na piłkę nożną są najczęściej spotykane. Największą zaletą jest to, że jeśli uda Ci się je trafić, możesz wygrać dużo pieniędzy przy minimalnej stawce. Niestety, trafienie piłkarskiego akumulatora może być trudne.

Wykorzystaj te same zakłady

Obstawianie zakładów kumulowanych w piłce nożnej nie przyniesie Ci zysków w krótkim czasie. Jest to długoterminowa strategia zakładów, w której zysk osiągniesz tylko z jednego zwycięskiego kuponu w dłuższym okresie czasu. Dlatego musisz odpowiednio zaplanować swoją strategię, a wielkość zakładu jest w tym przypadku dość istotna. Jeśli postawisz taką samą sumę pieniędzy na każdy zakład kumulowany (na przykład 10, 20 lub 50 PLN), wtedy będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokazać zysk, gdy wygrasz.

Na przykład, jeśli chcesz postawić 40 AKO piłkarskich w ciągu roku z zakładem w wysokości 100 PLN na kupon, powinieneś mieć 4 000 PLN gotowych na sezon. Jeśli okaże się, że zakłady z siedmioma selekcjami zwrócą te 40 zakładów z kilkoma dodatkowymi złotówkami, to wystarczy, że trafisz jeden z tych kuponów, aby osiągnąć zysk, przy tych samych zakładach.

Jednak ludzie często popełniają błąd, stawiając AKO z różnymi zakładami w każdym tygodniu. Zazwyczaj zmniejszają swoje zakłady, jeśli przegrywają, lub zwiększają je, jeśli zyskują. Zmieniając wielkość zakładu, zaburzasz swoją strategię. A to może oznaczać, że nie osiągniesz zysku na koniec sezonu, nawet jeśli osiągnąłbyś zysk przy tej samej wielkości zakładu.

Trzymaj się tej samej liczby typów

Oczywiście, nie musisz być całkowicie konsekwentny i co tydzień składać kuponu z dokładnie 7 typami. Jednak, mniej więcej, powinieneś utrzymać całkowitą liczbę typów lub całkowity kurs na podobnym poziomie. To zapewni Ci takie same zyski z każdego zakładu, co znów doprowadzi do sukcesu w dłuższej perspektywie.

Ludzie często drastycznie zmieniają liczbę wyborów na bilecie. Jeśli zamiast 7 typowań wybierzesz 6 typowań, to doskonale, ale jeśli dojdziesz tylko do 4 typowań, lub co gorsza tylko do połowy całkowitych kursów niż zwykle, to pomimo wygrania zakładu możesz być na minusie przy zastosowaniu strategii przedstawionej powyżej.

Innym ważnym powodem, dla którego warto utrzymywać kursy na tym samym poziomie jest to, że zapobiega to wybieraniu zbyt wielu typów, co znacznie zmniejsza szanse na wygraną. Ludzie często umieszczają 10 lub więcej typów na kuponie kumulowanym, prawdopodobnie w nadziei na wygranie ogromnej sumy pieniędzy. Może się zdarzyć, że niektóre z tych zakładów się sprawdzą, ale bardziej prawdopodobne jest, że tak się nie stanie, ponieważ przy tak dużej liczbie losów (wysokie kursy), wygrana losu jest równoznaczna z loterią.

Kluczem jest więc znalezienie równowagi pomiędzy rozsądnymi kursami/liczbą zakładów. W naszej redakcji wybieramy dwa podejścia – maksymalnie 4 losy na kupon z kursem do 10,00 lub maksymalnie 8 losów na kupon z kursem do 30,00. Jednakże, właściwa liczba zakładów zależy od Ciebie i Twoich osobistych preferencji, ponieważ preferencje każdej osoby są zupełnie inne.

Bądź zdyscyplinowany i cierpliwy

Niektórzy ludzie są zdyscyplinowani, jeśli chodzi o zakłady solo, ale kiedy przychodzi do AKO, nagle tracą swoją ostrożność. Wiele osób nie traktuje zakładów akumulacyjnych jako poważnej szansy na zysk, ale raczej patrzy na nie jak na „wyrzucanie” pieniędzy w błoto lub jak na „loterię”. Jest to błędne podejście, ponieważ powinieneś być tak samo zdyscyplinowany przy obstawianiu zakładów kumulowanych, jak przy obstawianiu tradycyjnych kuponów loteryjnych.

Musisz być również przygotowany na straty, ponieważ prawdopodobnie osiągniesz zysk z, powiedzmy, tylko jednego zwycięskiego kuponu w sezonie. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie przegrasz. Jeśli stracisz cierpliwość, możesz zepsuć całą swoją strategię stawiania zakładów. Losowość może trzymać Cię w napięciu aż do ostatniego meczu sezonu. Dlatego musisz powtarzać sobie, że jedna wygrana diametralnie zmieni wszystkie Twoje dotychczasowe wyniki. Dlatego ważne jest, aby wytrwać i trzymać się swojego długoterminowego planu zakładów.

Dyscyplina i cierpliwość powinny być również zaangażowane przy tworzeniu zakładów kumulowanych. AKO z więcej niż 10 selekcjami są bardzo trudne do trafienia. Dlatego bądź realistą i nie oczekuj, że wygrasz taki los raz w miesiącu. Ponadto, nie należy odrabiać strat i zwiększać/zmniejszać liczby selekcji na kuponie, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną lub zwiększyć potencjalną nagrodę za wygraną.

Opracuj plan i trzymaj się go. Jest to jedyna rzecz, która pomoże Ci na dłuższą metę przy obstawianiu akumulatorów.

Jak stworzyć dobry kupon kumulowany?

Obstawianie zakładów akumulowanych to nie zabawa – im więcej okazji do obstawiania na kuponie, tym mniejsze szanse, że wygrasz. Z tego powodu zakłady kumulowane różnią się od tradycyjnych zakładów. W rzeczywistości niektórzy obstawiający wolą stawiać na pojedynczych zwycięzców. Dość często również wybierają zakłady według kursów na wygraną (im wyższe, tym lepiej).

W tym paragrafie przyjrzymy się kilku zasadom prawidłowego stawiania zakładów kumulacyjnych i dodamy kilka wskazówek, które pomogą skompletować zwycięski kupon.

Pomyśl nad dobrym systemem

Skuteczni typerzy stosują różne systemy do tworzenia zakładów kumulacyjnych. Systemy te mogą być bardzo złożone, ale generalnie opierają się na podstawowych zasadach zbudowanych na prostych kryteriach.

Oto przykłady:

 • stawianie na wyraźnych faworytów
 • zakłady na możliwe niespodzianki
 • zakłady na słabe drużyny
 • zakłady na drużyny z przewagą własnego boiska

Zalety korzystania z systemu podstawowego są oczywiste. To podejście wymaga podstawowej analizy zakładów, ponieważ konsekwentnie podążasz tylko za jedną wskazówką. Dzięki prostemu kluczowi wyboru, zawsze łatwo jest sprawdzić czy system działa.

W praktyce oczywiście bardziej prawdopodobne jest, że zadziałają raczej kombinacje tych systemów. Nie możesz na przykład programowo obstawiać wszystkich faworytów w danym dniu według kursów, ponieważ byłoby ich wielu, a wynikające z tego szanse na wygraną byłyby bardzo małe. Zważywszy na dużą liczbę okazji do obstawiania (jeśli bukmacher w ogóle pozwoliłby Ci obstawiać po tak wysokich kursach).

Usuń wątpliwe typy lub wskazówki z procesu tworzenia zakładu

Kiedy już wypracujesz system, który zaczyna przynosić zyski czas go dopracować. Najpopularniejszą opcją jest podzielenie wybranych przez siebie zakładów na 'niepewne’ i 'pewne zakłady’.

Pewne typy bukmacherskie to typy, na które wskazują wszystkie fakty znalezione w analizie zakładów (np. liczba strzelonych bramek, aktualna forma, kontuzje, przewidywana pogoda, itp.) Jednak decydująca jest również wysokość kursów. Jeśli wśród tych porad znajdziesz cztery wskazówki jak wygrać na własnym boisku, kursy będą na tyle wysokie, że nie będziesz musiał się wycofywać z surowych kryteriów. Jeśli jednak wśród wskazówek dotyczących zakładów znajdziesz dwa typy na faworyta po łącznym kursie 1.05, będziesz musiał zrezygnować, bo ryzykowanie po tak niskim kursie po prostu się nie opłaca.

Sceptycy mogą twierdzić, że w zakładach nie ma prawdziwych pewniaków, więc nawet zakłady z bardzo niskimi kursami mogą stać się „niepewnymi typami” lub nawet „zabójcami kuponów” (przegrane zakłady, które zatapiają wiele kumulatorów). Każde odstępstwo od strategii musi być więc dokładnie przemyślane, a przede wszystkim – każdy kupon w kumulatorze powinien być rozpatrywany oddzielnie na podstawie analizy przedmeczowej.

Niestety, każde odstępstwo od podstawowej strategii podważy długoterminową analizę tego, jak dobrze działa twoja podstawowa analiza. Z drugiej strony – jeśli to odstępstwo się powiedzie, możesz wkrótce zacząć używać go do swojej analizy bazowej.

Wniosek jest taki, że możesz stworzyć system, który będzie uwzględniał wiele czynników. Zazwyczaj im więcej czynników włączysz do swojego systemu, tym większe szanse na sukces.

Podsumowanie

Zbudowanie wygrywającego zakładu kumulowanego nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Należy być bardzo ostrożnym, ponieważ jeden typ może zatopić cały kupon. Aby podsumować to na co zwrócić uwagę rozpisałem poniżej jeszcze kilka dodatkowych rzeczy, o których warto pamiętać:

 • Wykorzystaj strategię obstawiania i analizę przedmeczową przy wyborze typów
 • Nie stawiaj więcej niż 4 zakładów z kursami wyższymi niż 3.00 na kupon
 • Nie stawiaj więcej niż 6 zakładów na jeden kupon z kursem większym niż 2.00
 • Nie stawiaj więcej niż 8 zakładów na jeden kupon z kursem większym niż 1.50.
 • Jeśli chcesz wybrać kilka możliwości zakładów, lepiej jest wybrać kombinację i podzielić wybrane możliwości na grupy kuponów.
 • Po wybraniu zakładów przyjrzyj się jeszcze raz kuponowi i usuń jedną lub dwie okazje, które Ci się nie podobają.
 • Jeśli nie jesteś pewien, postaw na przegraną lub zamiast stawiać na „3 lub więcej bramek” postaw na „2 lub więcej bramek” itd.
 • Zabezpiecz swoje AKO dzięki przemyślanym zakładom przeciwnym.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY