Zakład Podwójna Szansa – Czym Jest i Jak ją Obstawiać


Bukmacherzy starają się o zadowolonego klienta, który będzie chętnie do nich wracał. Dlatego też oferują swoim klientom różne rodzaje sportów, zawodów, ale także konkretne rodzaje zakładów. Podwójna szansa to typ zakładu, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność wśród fanów piłki nożnej i stopniowo zaczął być wykorzystywany także w innych dyscyplinach sportowych. Jednak pod nazwą podwójna szansa mogą kryć się dwa różne typy zakładów, jaka jest więc między nimi różnica?

Czym jest podwójna szansa lub podwójny napiwek?

Czy kiedykolwiek miałeś przeczucie przed meczem, że spotkanie na pewno nie zakończy się remisem? A może byłeś pewien, że twój faworyt nie przegra, a mecz zakończy się co najwyżej remisem? Dla takich przypadków stworzono podwójną szansę, która zasadniczo pozwala Ci postawić na dwa możliwe wyniki meczu w tym samym czasie. Czasami jest on określany jako „double tip”, a jego angielskim odpowiednikiem jest zakład „double chance”.

Ten zakład działa tylko w sportach, w których są 3 możliwe wyniki meczu – wygrana u siebie, remis, wygrana na wyjeździe. Obstawiający de facto obstawia dwa możliwe wyniki w tym samym czasie, co zwiększa szanse na udany typ. To jednak w naturalny sposób zmniejsza ostateczne szanse. Przyjrzyjmy się teraz, jak można łączyć te zakłady. W nawiasach podajemy powszechnie używane nazwy czeskich bukmacherów:

 • Zwycięstwo u siebie lub remis – W tym przypadku wygrywasz zakład, jeśli drużyna gospodarzy wygra lub jeśli padnie remis.
 • Zwycięstwo lub remis na wyjeździe – Zakład jest uznany za zwycięski, jeśli drużyna na wyjeździe wygra lub zremisuje.
 • Zwycięstwo u siebie lub na wyjeździe- W tym przypadku obstawiasz, że mecz nie zakończy się remisem. Dlatego, jeśli jedna z drużyn wygra, Twój zakład zostanie uznany za wygrany.

Jakie są wady i zalety podwójnej szansy?

Ten zakład stał się popularny dzięki temu, że gwałtownie zwiększa szanse na wygraną. Jest bardzo popularny w meczach piłkarskich, które często kończą się remisem nawet jeśli faworyt gra z niżej notowanym przeciwnikiem. Podwójny typ to świetny sposób by wyeliminować tę niedogodność. W pewnym stopniu można powiedzieć, że ten zakład jest mniej ryzykowny niż wiele zakładów live.

Zakład ten jest rzeczywiście mniej ryzykowny, ale jego szanse nie są duże. Jeśli stawiasz na to, że faworyt nie przegra możesz oczekiwać kursów od około 1.12 do 1.25. Wartość zakładu będzie więc niższa niż w przypadku tradycyjnego zakładu na wygraną, ale jednocześnie ryzyko przegranej zostanie gwałtownie zredukowane.

Przykład zakładu z podwójnym typem (zakładem)

Załóżmy, że mamy piłkarskie derby między Lechem a Wartą. Lech jest drużyną gospodarzy, a Warta drużyną gości.

 • 10 lub 1X – jeśli stawiamy na to, że drużyna gospodarzy nie przegra, potrzebujemy, aby Lech wygrał lub aby mecz zakończył się remisem, aby zakład był skuteczny.
 • 02 lub X2 – tutaj stawiamy na to, że drużyna na wyjeździe, czyli Warta nie przegra. Ponownie, dla udanej końcówki potrzebujemy albo zwycięstwa drużyny przyjezdnej albo remisu.
 • 12 – stawiamy na brak remisu, co oznacza, że weźmiemy zwycięstwo, jeśli wygra Warta lub Lech. W przypadku remisu stracilibyśmy pieniądze.

Czym jest zakład podwójnej szansy lub zakład „do połowy meczu”?

Drugi typ zakładu, który nazywamy podwójną szansą lub czasem drugą szansą, to zakład na wynik pierwszej połowy i całego meczu. U niektórych bukmacherów jest on również określany jako half-time (HT) lub match (FT) albo wynik pierwszej połowy lub meczu. Ten typ zakładu jest również najczęściej stosowany w piłce nożnej i daje obstawiającemu większe szanse na wygraną.

W przeciwieństwie do innych typów zakładów, w tym zakładzie ponownie wybierasz pomiędzy zwycięstwem gospodarzy, remisem i wygraną, ale stawiasz tylko na jeden z tych trzech możliwych wyników. Czym więc jest „podwójna szansa”? Twój zakład zostanie uznany za zwycięski, jeśli wybrany przez Ciebie rezultat wystąpi na koniec pierwszej połowy lub na koniec całego meczu. Jeśli więc postawisz na zwycięstwo gospodarzy, a oni ostatecznie przegrają mecz, np. 1:2, Twój zakład nadal może być skuteczny. Tak się stanie jeśli pod koniec połowy będą prowadzić 1-0. Właśnie tutaj pojawia się podwójna szansa – Twój zakład może zostać wniesiony albo natychmiast po zakończeniu pierwszej połowy, albo na koniec meczu.

Mamy więc trzy opcje, na które możemy postawić:

 • Podwójna szansa 1-1 (stawiamy na zwycięstwo gospodarzy po pierwszej połowie lub pod koniec meczu)
 • Podwójne szanse 0-0 (stawiamy na to, że mecz lub pierwsza połowa zakończy się remisem)
 • Podwójna szansa 2-2 (stawiamy na wygraną drużyny gości pod koniec pierwszej połowy lub w całym meczu)

Zauważ, że w przypadku tego typu zakładu wystarczy, że nasz typ padnie albo pod koniec pierwszej połowy albo pod koniec meczu (nie jest konieczne, by padły oba – dlatego jest to podwójna szansa).

Przykłady zakładów na półmetek (HT) lub cały mecz (FT)

Postaw na drużynę gospodarzy 1-1 (Chelsea)

 • Pierwsza połowa zakończyła się remisem, ale ostatecznie mecz wygrała Chelsea 2-1 = zakład wygrany.
 • Chelsea wygrała pierwszą połowę 1-0, ale mecz ostatecznie został wygrany przez Liverpool 3-1 = zakład wygrany (ponieważ Chelsea wygrała przynajmniej pierwszą połowę).
 • Połowa meczu zakończyła się 1-1 i tak samo cały mecz = przegrany zakład.

Postaw na remis 0-0

 • Do połowy meczu było bezbramkowo, ale Liverpool ostatecznie wygrał 2-0 = zakład wygrany (my postawiliśmy na remis, który rzeczywiście był pod koniec pierwszej połowy).
 • Chelsea wygrała pierwszą połowę 1-0, ale mecz zakończył się wynikiem 1-1 = zakład wygrywa.

Postaw na gości, którzy wygrają 2-2 (Liverpool)

 • Liverpool przegrał pierwszą połowę 1-2, ale mecz zakończył się na ich korzyść 3-2 = wygrana zakładu.
 • Liverpool wygrał pierwszą połowę 2-0, ale mecz zakończył się remisem 2-2 = zakład wygrywa (bo trafiliśmy przynajmniej w pierwszej połowie).

Podsumowanie

Jak widać powyżej oba rodzaje podwójnych szans zwiększają szanse na wygraną, ale oba też oczywiście zmniejszają kursy końcowe. Zakład na półmetek lub mecz jest raczej specjalnością krajowych bukmacherów, którzy nazwali go podwójnymi szansami. Oba typy zakładów są bardzo popularne wśród graczy w piłkę nożną, więc teraz, kiedy już wiesz, co one oznaczają, możesz je wypróbować.

FAQ

Czy można obstawiać podwójne kursy na inne sporty?

Oczywiście podobnie działają na przykład podwójne szanse w hokeju, z tą jednak różnicą, że zamiast połowy meczu stawiamy na wynik pierwszej tercji. W koszykówce, piłce ręcznej itp. możesz obstawiać wynik połowy meczu. Spróbuj sprawdzić u swojego bukmachera jakie sporty oferują podwójne szanse.

Jaka jest różnica między zakładem „półmetek lub mecz” a zakładem „półmetek/mecz”?

Pierwszy z nich to typ zakładu podwójnej szansy, który opisaliśmy w tym artykule. Drugi typ zakładu (półmetek/mecz) jest znacznie trudniejszy do obstawienia, dlatego też jego kursy są znacznie wyższe. Dzieje się tak dlatego, że typujemy zwycięzcę pierwszej połowy i całego meczu, a musimy trafić w obie albo przegramy.

Czy możliwe jest obstawienie podwójnej szansy z zyskiem?

Tak, ale znowu niepisana zasada mówi, że najlepsi obstawiający to ci, którzy regularnie śledzą sport i ligę. Jednak ten typ zakładów jest odpowiedni także dla zupełnie początkujących, ponieważ daje on około 67% szans na wygraną, co jest już przyzwoitym wynikiem. Jedynym minusem jest niższy kurs.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY