[Zaawansowany] Rachunek Prawdopodobieństwa w Zakładach


Prawdopodobieństwo jest skomplikowaną dziedziną matematyki, wymagającą ogromnej wiedzy na temat różnych wzorów, które są zbyt trudne dla „normalnych” ludzi. Na szczęście, obstawiający nie muszą znać prawdopodobieństwa aż tak dobrze. Treść tej lekcji jest zatem prosta i zawiera tylko niezbędne elementy.

Nie umknie Ci żadna ważna informacja. Dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, a jednocześnie nie będziesz miał żadnych niepotrzebnych rzeczy wbijanych do głowy. Trudne obliczenia możemy zostawić matematykom, gdyż dla obstawiającego byłyby one zupełnie nieprzydatne J.

W drugim poziomie naszego Kursu Obstawiania, zostałeś wprowadzony do roli Prawdopodobieństwa w zakładach sportowych w dość unikalny sposób. Celem tej lekcji było zapoznanie Cię z podstawowymi zasadami, na których będziemy się płynnie opierać w tej lekcji.

Co tak naprawdę mówią kursy (stawki) zakładów?

Każdy kurs bukmacherski jest tak naprawdę wskaźnikiem prawdopodobieństwa wystąpienia danego scenariusza. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że drużyna A wygra, wtedy otrzymasz niskie kursy na tę drużynę. Z drugiej strony, jeśli drużyna A jest słabsza, kursy na tę drużynę będą dość wysokie. Powinieneś trzymać się podstawowych typów zakładów i unikać różnych „egzotycznych” ofert bukmacherów. Po prostu nie ma prawdziwszego wskaźnika prawdopodobieństwa wygranej każdego gracza (lub drużyny).

Jak obliczane jest prawdopodobieństwo?

Ok, wiemy już, że prawdopodobieństwo określa szanse, ale prawdopodobnie nie wiesz jeszcze jak szanse są tworzone. W rzeczywistości bukmacherzy zbierają tyle informacji i danych statystycznych, ile tylko mogą, a następnie je oceniają. Ale często dodają też własną intuicję.

Jeśli bukmacher wystawia kursy np. na 2 tygodnie przed meczem, to nie można oczekiwać, że w dniu meczu będą one tak wysokie. Wielkość kursu będzie się zwiększać i zmniejszać w zależności od najnowszych informacji. Na przykład, jeśli kluczowy zawodnik drużyny złamie nogę na 3 dni przed meczem, szanse na wygraną zdecydowanie wzrosną.

W tej lekcji nie będziemy zagłębiać się w matematykę tworzenia kursów. Jest to bardzo skomplikowane i nie przyda się większości czytelników tego artykułu. Dopóki nie staniesz się prawdziwym profesjonalistą w obstawianiu, staraj się utrzymywać rzeczy tak proste, jak to tylko możliwe.

Czytaj kursy z nastawieniem na prawdopodobieństwo

Do tej pory powinieneś być w stanie „rozszyfrować” co mówią kursy. Jeśli w meczu jest duży faworyt, kursy będą niskie. Jeśli drużyna ma tylko małe szanse na wygraną, kursy będą wysokie. Spójrzmy na przykłady kursów i przetłumaczmy je razem na „język prawdopodobieństwa”.

Przykład:

Najłatwiejszym sposobem wyjaśnienia prawdopodobieństwa jest spojrzenie na mecz, w którym obie drużyny mają równe szanse na wygraną, więc bukmacherzy oferują kursy 2.00 na obie. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wygranej którejkolwiek z drużyn wynosi 50%. Żadna z drużyn nie ma przewagi, jest to praktycznie rzut monetą.

Możemy bardzo łatwo obliczyć prawdopodobieństwo na podstawie kursów. Liczbę 100 dzielimy przez podany kurs. To daje prawdopodobieństwo, że dana drużyna lub zawodnik wygra mecz.

W powyższym przykładzie, obie drużyny mają kurs 2.00. Wzór wygląda więc następująco:

  • 100 / 2 = 50 lub 50% szans na wygraną

Przyjrzyjmy się teraz przykładowi z NHL, w którym Chicago gra z Nowym Jorkiem.

  • Chicago Blackhawks 1.30
  • New York Rangers 4.35
  • Prawdopodobieństwo zwycięstwa Chicago Blackhawks = 100 / 1.30 = 77%
  • Prawdopodobieństwo zwycięstwa New York Rangers = 100 / 4.35 = 23%

Jednak kursy mogą być również obliczane wyłącznie na podstawie popytu. W ten sposób często działają różne giełdy zakładów, gdzie nie stawiasz przeciwko bukmacherowi, ale przeciwko innemu obstawiającemu.

  • Te dwa prawdopodobieństwa razem dają 100%

W powyższym przykładzie widać, że dwa prawdopodobieństwa wygranej sumują się do 100%. W przypadku dyscyplin sportowych, w których możliwe jest, że mecz zakończy się remisem, wynik 100% zostanie uzyskany z trzech prawdopodobieństw (wygrana drużyny A, remis drużyny A, wygrana drużyny B). U bukmacherów często można znaleźć kursy, które sumują się do ponad 100%. Na przykład, jeśli zsumujemy prawdopodobieństwa, otrzymamy wynik 103% (patrz przykład). W tym przypadku jest to marża bukmachera. To stąd płynie zysk bukmacherów – niezależnie od wyniku zakładu.

Przykład bukmachera z marżą:

  • Chicago Blackhawks 1.25
  • New York Rangers 4.30
  • Prawdopodobieństwo zwycięstwa Chicago Blackhawks = 100 / 1.25 = 80%
  • Prawdopodobieństwo zwycięstwa New York Rangers = 100 / 4.30 = 23%
  • Suma wynosi 103%.

Jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu w zakładach bukmacherskich. Jeśli dotarłeś tak daleko w naszej Szkole Obstawiania, to prawdopodobnie naprawdę poważnie myślisz o zakładach. A to oznacza, że jesteś na dobrej drodze, aby stać się skutecznym graczem i być może pewnego dnia zarabiać na życie z zakładów.

Zgodnie z obietnicą, nasza dyskusja na temat „zaawansowanego” prawdopodobieństwa nie była trudna do zrozumienia, co jest głównym celem całego kursu. Musisz się jednak jeszcze wiele nauczyć. Będziemy kontynuować wprowadzając Cię w podstawy psychologii zakładów.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY