Wymiary Kortów Tenisowych wg ITF – Dla Dorosłych i Dzieci


Wszyscy wiedzą jak wygląda kort tenisowy, ale jakie są jego wymiary? Zajmiemy się tym w niniejszym artykule, w którym omówimy długość i szerokość kortu, a także inne ustalone zasady, takie jak wysokość siatki czy szerokość linii..

Kort tenisowy – jakie są przepisowe wymiary?

Kort tenisowy ma ustalone wymiary, które są określane przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF). Indywidualne limity są opisane w zasadach gry w tenisa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak długi i szeroki jest kort tenisowy oraz jakie parametry musi spełniać siatka do tenisa.

Długość i szerokość kortu tenisowego

Jak już wcześniej wspomniałem ITF jest organizacją, która określa wymiary kortu tenisowego. Kort musi mieć 78 stóp długości (23,77 metra) i w przypadku gry pojedynczej 27 stóp szerokości (8,23 metra). Szerokość kortu dla debli wynosi 36 stóp (10,97 metra). Wymiary kortu tenisowego mierzy się według zewnętrznych krawędzi linii bazowej i linii podłużnych.

Oprócz samego kortu potrzebny jest oczywiście obszar kortu, który również ma określoną wielkość. Łącznie z przestrzenią wokół pola gry, kort musi mieć co najmniej 120 stóp długości (37 metrów) i 60 stóp szerokości (18 metrów).

Dzięki temu tenisiści mają wystarczająco dużo miejsca, by poruszać się za liniami bazowymi i wykonywać strzały bez przeszkód w postaci np. banerów reklamowych czy trybun dla widzów.

Przepisowe wymiary kortów tenisowych

Przepisane wymiary kortu tenisowego
Rodzaj gryDługość kortuSzerokość kortu
Singiel23,77 metra (78 stóp)8,23 m (27 stóp)
Debel23,77 metra (78 stóp)10,97 m (36 stóp)

Wysokość siatki tenisowej

Oczywiście w przepisowe wymiary wlicza się również siatkę tenisową, która przecina kort tenisowy w jego środku, równolegle do linii bazowej. Siatka jest rozciągnięta na całej szerokości kortu i zawieszona na słupkach na jego końcach. Siatka ma 3 stopy 6 cali (1,07 metra) wysokości na końcach i 3 stopy wysokości (0,914 metra) na środku kortu.

Słupki** są umieszczone trzy stopy (0,914 metra) za linią podłużną dla debla lub 0,914 metra (0,914 metra) za linią podłużną dla singla, jeśli kort jest używany tylko do gry w singla. Jeśli kort jest używany w obu wariantach siatka musi być wsparta na dwóch słupkach – tak zwane single bars są dodawane, aby utrzymać siatkę na wspomnianej wysokości 1,07 metra.

Taśma i linka siatki do tenisa

Siatka jest rozciągnięta na linie lub metalowej lince. Kolumny mogą przewyższać zawieszoną linę siatki o nie więcej niż jeden cal (2,5 centymetra). Sznur stanowi górną krawędź siatki i zazwyczaj jest pokryty białą taśmą, na której nie wolno umieszczać żadnych reklam. Taśma ma zalecaną szerokość pomiędzy 5 cm a 6,35 cm.

Linie kortu i ich szerokość

Wymiary kortu są obliczane na podstawie zewnętrznych krawędzi linii. Oprócz wymiarów już przedstawionych, ważne jest, by wspomnieć o odległości linii serwisowej od siatki. Linia serwisowa znajduje się 21 stóp (6,40 metra) od siatki. Od środka do linii służby centralna linia służby biegnie prostopadle, tworząc tak zwane pole serwisu. Ta linia ma szerokość 5 centymetrów.

Pozostałe linie mają szerokość co najmniej 2,5 centymetra i nie więcej niż 5 centymetrów z wyjątkiem linii bazowej, która może mieć szerokość do 10 centymetrów. Wszystkie linie są tego samego koloru – zazwyczaj białe.

Wymiary kortów tenisowych dla dzieci

Oprócz standardowych kortów tenisowych, które można zobaczyć na prestiżowych turniejach ATP, WTA i innych, istnieją również mniejsze korty. Są one zaprojektowane tak, aby dzieci były w stanie serwować, kontrolować kort i grać odpowiednie wymiany w ich wieku.

Ponadto dzieci zazwyczaj grają wolniejszymi piłkami. Siatka na kortach dziecięcych osiąga wysokość 0,8 metra w środku. Międzynarodowa Federacja Tenisowa ustala również zasady dotyczące wielkości kortów dla dzieci. Dzieli on gry dziecięce na dwie następujące kategorie:

  • Pomarańczowe korty dla dzieci do 10 lat: mają 18 metrów długości i 6,4 metra szerokości.
  • czerwone korty dla dzieci do 8 lat: mają 11 metrów długości i 5,5 metra szerokości

Kto ustala wymiary kortu tenisowego?

Długość i szerokość kortu tenisowego jest określana przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF), która ustala wymiary kortu w przepisach. Poza tym określa także inne specyfikacje.

Jaka jest długość i szerokość kortu tenisowego?

Długość i szerokość kortu tenisowego podaje się zazwyczaj w brytyjskich jednostkach długości. Kort ma 23,77m długości i 8,23m szerokości, jeśli chodzi o gry singlowe.

Czy korty dziecięce są mniejsze?

Tak, korty tenisowe dla dzieci są mniejsze. ITF określa rozmiary kortów dla dzieci poniżej 10 lat i dla dzieci poniżej 8 lat, aby młodzi gracze mogli grać w tenisa na odpowiednim poziomie.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY