Wskazówki dot. Obstawiania Meczów w Piłce Nożnej [na 2022]


Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie zarówno wśród kibiców jak i typerów. Co tydzień miliony z nich obstawiają mecze w różnych ligach. W tym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przed obstawieniem konkretnego meczu piłki nożnej.

Należy ocenić różne czynniki wpływające na zakład

Każdy obstawiający ma inne kryteria przy podejmowaniu decyzji, na którą drużynę postawić. Niektórzy patrzą na tabelę, inni na aktualną formę, a jeszcze inni na skład drużyny. Jakie czynniki należy zatem wziąć pod uwagę? Istnieją dwa podstawowe czynniki – matematyka i informacja. Nie można powiedzieć, że jeden czynnik jest ważniejszy od drugiego, te dwa czynniki wzajemnie się uzupełniają.

Matematyka oznacza pozycję w tabeli ligowej lub formę zespołu w aktualnym okresie. Aby móc ocenić formę drużyny, należy spojrzeć na 5 ostatnich meczów (chyba, że w międzyczasie była przerwa w sezonie). Wyniki nie oznaczają wszystkiego – drużyna mogła wygrać dzięki bramce zdobytej po faulu lub jakieś ustawienie mogło nie wypalić z powodu słabej jakości murawy. Trzeba też zadać sobie pytanie, czy lepszym występem jest porażka 5-0 z niżej notowanym rywalem czy remis z drużyną z mistrzowskimi ambicjami.

Idealnie byłoby, gdybyś oglądał wszystkie dotychczasowe mecze drużyn, na które chcesz postawić, ale jest to czasochłonne przy takiej ilości meczów. Będziesz więc musiał kierować się statystykami – posiadanie piłki, strzały na bramkę, rzuty rożne, liczba żółtych i czerwonych kartek itp. Statystyki są zdecydowanie bardziej dokładne niż subiektywne spojrzenie jakiegoś redaktora.

Kolejnym czynnikiem jest bilans meczów poszczególnych drużyn. Ten czynnik jest mniej ważny, a to dlatego, że w większości drużyn trenerzy (i czasem zawodnicy) zmieniają się dosyć często. Dodatkowo drużyny grają ze sobą raz na 2-3 miesiące, a w tym okresie wiele rzeczy może się zmienić.

Poza tym musisz mieć pojęcie o przebiegu gry. Głównymi czynnikami są tutaj zawodnicy, ich motywacja i boisko, na którym rozgrywany jest mecz – dochodzi wpływ sędziów, podróży i dopingu kibiców na własnym stadionie (np. w lidze angielskiej ta przewaga jest warta 23% – jeśli spotykają się dwie równie silne drużyny. Drużyna gospodarzy ma w oczach bukmacherów o 23% większe szanse na zwycięstwo. Najważniejsza jest jednak motywacja i nastawienie z jakimi zawodnicy podchodzą do meczu. Jeśli drużyna znajduje się w spokojnym środku tabeli, a do końca ligi pozostało kilka spotkań, zawodnicy nie mają za czym gonić, co będzie miało odzwierciedlenie w wynikach.

Duża część typerów przecenia kontuzje poszczególnych zawodników. Należy pamiętać, że skład drużyny piłkarskiej to nie tylko wyjściowa jedenastka, ale także wielu rezerwowych, którzy zawsze są gotowi (i podekscytowani) by zastąpić kontuzjowanego kolegę z drużyny. Większe kluby mają po 2 rezerwowych na każdą pozycję. Nie ustępują oni jakością zawodnikom w wyjściowym składzie (wyjątkiem są supergwiazdy takie jak Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Wayne Rooney czy Robin Van Persie – ich nieobecność ma widoczny wpływ na grę drużyny).

Innym z wielu czynników, które możesz wziąć pod uwagę jest sytuacja za kulisami klubu. To zależy od ciebie i twoich specyficznych preferencji. Z czasem na pewno znajdziesz „swoje” czynniki, dzięki którym będziesz mógł podejmować (mam nadzieję, że dobre) decyzje.

Obstawianie meczy piłkarskich – Zaawansowane strategie

Każdy może odwiedzić dowolną internetową stronę sportową i postawić zakład na ulubioną drużynę. Jednak zdecydowana większość zakładów na piłkę nożną, które obstawiają indywidualni gracze, opiera się na lojalności wobec konkretnej drużyny. Myśl o analizie i strategii jest zazwyczaj zupełnie nieobecna. I to błąd.

W ciągu całego sezonu obstawianie na ślepo swojej ulubionej drużyny nie ma żadnego sensu. To tak samo jak obstawianie na początku sezonu, kiedy nie wiesz, w jakiej formie są zawodnicy, jak pomagają im nowe nazwiska itd. Jeśli chcesz zarabiać stawiając zakłady na piłkę nożną, powinieneś zawsze myśleć o „wartości” swojego zakładu. W przeciwnym razie będziesz tracił pieniądze.

W istocie wartość zakładu jest określana poprzez ocenę, jakie są szanse na zwycięstwo drużyny w porównaniu z kursami wystawionymi przez bukmachera. Jeśli więc uważasz, że drużyna ma wartość, to dlatego, że korzyści z zakładu przewyższają ryzyko.

Możesz łatwo określić wartość zakładu na dany mecz:

  • Oszacuj szanse drużyny – w procentach, np. 50%, 75% itd.
  • Znajdź najlepszy kurs na wybraną przez Ciebie drużynę (kursy powinny być zapisane jako liczby dziesiętne, ponieważ są one łatwiejsze do obliczenia)
  • Na podstawie kursów, które znalazłeś dla wybranej okazji, oblicz jej rzeczywistą wartość, przeliczając ją na procent szans. Na przykład jeśli chcesz postawić na wygraną gospodarzy, którzy według Ciebie mają 50% szans na wygraną, a kurs wynosi 2.0, to rzeczywista wartość wyniesie 1 (50% z 2.0)
  • Każdy wynik powyżej 1.00 oznacza, że drużyna ma wartość i jest godna rozważenia. Im wynik jest wyższy od 1.00, tym bardziej opłacalny jest zakład.

Teraz spójrzmy na jeszcze jeden przykład, w którym przyjrzymy się Euro 2012 i półfinałowi pomiędzy Włochami a Niemcami. Przed meczem bukmacherzy wierzyli, że wygrają Niemcy. Faworyzowani Niemcy mieli więc kurs około 1,5, podczas gdy Włosi często mieli kurs ponad 4,00.

Wielu niedoświadczonych obstawiających spojrzało na kursy i od razu rzuciło swoje pieniądze na Niemców. Nieco bardziej zaawansowane jednostki widziały jednak przepaść, jaka dzieliła tego faworyta. Byłem jednym z nich. Nie chodzi o to, że byłem przekonany, że Niemcy nie wygrają. Miałem jednak jasną wizję, że ten mecz będzie bardziej remisowy lub że Niemcy będą mieli lekką przewagę. I ten fakt z pewnością nie przeważył nad bardzo słabymi szansami.

Jeśli weźmiemy najlepszy kurs, jaki został wystawiony na Włochy u bukmachera, czyli 4.75 i przypiszemy tej drużynie np. 22% skuteczności, to wartość tego zakładu wyniesie: 0.22 x 4.75 = 1.05.

Wskazówka: Najlepsze kursy na rynku możesz znaleźć korzystając z porównywarki kursów.

Możesz wtedy w bardzo prosty sposób poznać szacowany procentowy wskaźnik skuteczności. Na przykład wyobraź sobie, że drużyny grają ze sobą 5 razy. Jak myślisz ile razy Włochy wygrają? Zdecydowanie może dojść do jednego zwycięstwa. Ale niektórzy kibice byli zaślepieni faktem, że Niemcy byli jedyną drużyną, która wygrała wszystkie trzy mecze grupowe, odesłali Grecję do domu w ćwierćfinale, a ich napastnik Mario Gomez był w doskonałej formie. Dla większości kibiców to właśnie Niemcy z Hiszpanią byli skazani na zdobycie trofeum i wygranie meczu.

Jeśli jednak spojrzymy na ten problem z perspektywy włoskiego kibica powinniśmy wziąć pod uwagę punkt przeciwko Hiszpanii, ich stałą poprawę w fazie grupowej, dominujący wynik przeciwko Anglii w ćwierćfinale i Andreę Pirlo w najwyższej formie. To wystarczająca ilość argumentów.

Doświadczeni gracze tak właśnie oceniali te fakty i doszli do wniosku, że więcej zyskają, jeśli postawią na Włochy. Włochy wygrały. Na kogo stawiałeś?

Jak obstawić mecz krok po kroku

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci podstawowe zasady obstawiania zakładów na piłkę nożną. W miarę upływu czasu będziemy publikować kolejne artykuły na ten temat, więc na naszej stronie możesz uzyskać wyczerpujące informacje na temat tego jak skutecznie obstawiać zakłady piłkarskie.

Na początek należy postawić na dwie podstawowe kategorie – wynik w normalnym czasie gry oraz liczbę bramek.

1. Zdecyduj, jaką kwotę przeznaczysz na zakłady

Logicznie rzecz biorąc, pierwszym krokiem jest alokacja środków finansowych. Nie powinieneś przeznaczać zbyt wiele lub zbyt mało. Na pewno powinieneś przestrzegać zasad zarządzania bankrollem (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach o zarządzaniu bankrollem). Musisz także określić, ile pieniędzy będziesz stawiał na każdy kupon (zalecane jest 3% bankrolla).

2. Wybierz właściwą strategię obstawiania meczu

Na początek powinieneś postawić na podstawowe kategorie – wynik w normalnym czasie gry oraz liczbę bramek (konkretnie Under/Over 2,5 bramki). Wynik w normalnym czasie gry może zakończyć się na trzy sposoby – wygraną u siebie, remisem lub wygraną na wyjeździe. Liczba goli, w tym przypadku Poniżej/Powyżej 2,5 gola, oznacza, że stawiasz na mniejszą/większą liczbę goli niż 2,5 w meczu. Zaawansowane metody statystyczne wykazały, że obstawianie tych dwóch typów zakładów jest najbardziej efektywne w przypadku zakładów na piłkę nożną.

3. Zrozumienie prawdopodobieństwa każdego wyniku

Prawdopodobieństwo jest definiowane jako zakres od 0% (brak szans) do 100% (pewny zakład). Na przykład, prawdopodobieństwo wyników w czasie regulaminowym może być: Wygrana gospodarzy = 60%, remis = 15%, wygrana gości = 25%. Całkowita liczba strzelonych bramek poniżej/ponad 2,5 może wynosić: poniżej 2,5 = 45%, powyżej 2,5 = 55%. Suma procentowych prawdopodobieństw każdego wyniku musi zawsze wynosić 100%. Innymi słowy – prawdopodobieństwo wyniku jest równe Twojej pewności co do niego.

4. Znajdź stronę z dobrymi analizami meczów

Najlepszym sposobem na znalezienie prawdopodobieństwa każdego wyniku lub porównanie swoich przypuszczeń z przypuszczeniami innych obstawiających jest znalezienie strony internetowej z dobrymi wskazówkami dotyczącymi zakładów.

Oczywistym jest, że gdy typy kilku osób są zgodne, dany wynik jest bardziej prawdopodobny niż w przypadku gdy typy poszczególnych graczy różnią się od siebie.

5. Zrozumienie znaczenia kursów

Bukmacherzy podają kursy na każde zdarzenie do obstawiania. Wielu graczy traktuje to jako prosty przypadek – nie zdają sobie sprawy z prawdziwej natury kursów. Kursy są wyrazem pewności bukmachera co do wyniku. Załóżmy na przykład, że bukmacher wystawia następujące kursy na wynik meczu w czasie jego trwania:

  • Kurs na zwycięstwo gospodarzy wynosi 1,5
  • Kurs na remis wynosi 3,6
  • Kurs na zwycięstwo na wyjeździe wynosi 5,8

Oznacza to, że jeśli postawisz 100 PLN na wygraną gospodarzy i wygrają, otrzymasz 100 PLN * 1,5 = 150 PLN. Jeśli drużyna gospodarzy nie wygra, tracisz 100 PLN.

To nie wszystko. Musisz zrozumieć związek między kursami a prawdopodobieństwem. W poniższym przykładzie wykorzystamy powyższe kursy. Podziel je, a następnie pomnóż przez 100%, aby uzyskać prawdopodobieństwo dla danego wyniku z perspektywy bukmachera.

  • Zwycięstwo gospodarzy: 1/1.5 = 0.66 * 100% = 66%
  • Remis : 1/3,6 = 0,27 * 100% = 27%.
  • Zwycięstwo na wyjeździe: 1/5.8 = 0.17 * 100% = 17%

Teraz możesz zauważyć jedną rzecz. Suma tych trzech wartości to nie 100%, ale 110%. Te 10% różnicy to prowizja bukmachera. Musisz więc podzielić te 10% przez liczbę możliwych wyników (w naszym przypadku 3) i odjąć wynik od każdej wartości. To daje nam prawdopodobieństwo 63% / 24% / 13%.

6. Wybierz bukmachera

Aby zmaksymalizować swoje zyski z zakładów na dowolny sport należy wybrać bukmachera, który oferuje dobre kursy. Idealnym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się u wielu bukmacherów, a następnie wybieranie zawsze tego, który oferuje najlepsze kursy na dany mecz dla Twojego zakładu.

7. Wybierz ligę, na którą chcesz postawić

Następnym krokiem jest wybór ligi piłkarskiej na którą postawisz. Powinieneś wybrać ligę, o której masz najlepszą wiedzę. Przynajmniej na początku powinieneś ograniczyć się do jednej lub dwóch lig piłkarskich. Z czasem staniesz się bardziej doświadczonym graczem, więc będziesz mógł rozszerzyć swój zakres.

8. Nie zapominaj o czynnikach dodatkowych

Zanim postawisz zakład, musisz zrobić rozeznanie na temat danego meczu. Musisz wziąć pod uwagę, czy jest to mecz krajowy czy międzynarodowy. Niezależnie od tego, czy jest to mecz „zacięty”, czy towarzyski (mecze towarzyskie są bardzo nieprzewidywalne). Jaka będzie pogoda, w jakiej formie jest każda z drużyn czy brakuje jakiegoś kluczowego zawodnika, itp. czynników jest bardzo dużo, ale warto zwrócić na nie uwagę.

Obstawianie liczby strzelonych bramek

Problem polega na tym, że jeśli ograniczysz się do obstawiania zwycięzcy lub remisu, oferowane kursy są bardzo ograniczone. Jeśli więc chcesz zwiększyć zyski, powinieneś zmienić strategię obstawiania i skupić się bardziej na budowaniu akumulatorów z większą/mniejszą liczbą strzelonych bramek.

Jeśli spojrzymy na jakikolwiek mecz, istnieją trzy możliwości jego zakończenia – zwycięstwo gospodarzy, zwycięstwo gości lub remis.

Ponieważ rynek liczby różnych wyników w piłce nożnej jest bardzo ograniczony, zakłady na całkowitą liczbę bramek są łatwym sposobem na zwiększenie szans na wygraną, a tym samym na zwrot z inwestycji. Kiedy stawiasz na całkowitą liczbę bramek, są dwie opcje – liczba strzelonych bramek będzie albo poniżej wybranej przez Ciebie wartości, albo powyżej wybranej przez Ciebie wartości.

Ten rodzaj zakładów jest bardzo elastyczny, co jest szczególnie przydatne dla bardziej doświadczonych graczy. Granice zakładu mogą być tak niskie jak 0.5 gola i tak wysokie jak 9.5 gola. To daje ci możliwość dokonania dosyć pewnego zakładu, całkowicie zgodnego z preferencjami. Możesz również zdecydować, czy chcesz postawić zakład powyżej lub poniżej wybranej liczby goli. Tak więc, na przykład, jeśli uważasz, że mecz będzie bardzo wyrównany, to zakład „poniżej 1,5 gola” będzie rozsądną opcją, która zaoferuje dość wysokie szanse na wygraną. Z drugiej strony – jeśli uważasz, że mecz będzie oferował wiele okazji do zdobycia bramek, to możesz bezpiecznie postawić na „powyżej 3,5 gola”.

Aby pokazać tę strategię na przykładzie, posłużę się klasycznym meczem pomiędzy Barceloną a Realem Madryt. Obie drużyny są bardzo silne w ataku, a mecze często kończą się zdobyciem 4 lub więcej bramek. Dlatego dobrym pomysłem jest stawianie na „więcej niż 3,5 gola”.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY