Tworzenie Zakładów Kumulacyjnych w Piłce Nożnej


Zakłady akumulacyjne AKO są niezwykle popularne wśród graczy obstawiających zakłady piłkarskie. Bukmacherzy też je uwielbiają, bo większość kumulatorów przegrywa. Dzieje się tak dlatego, że łączą wiele okazji do obstawiania w jeden zakład i jeśli tylko jedna z tych okazji jest nietrafiona, cały zakład przegrywa. Dlatego właśnie zakładu kumulowane mogą być trudne do wygrania.

Dlaczego więc zakładu kumulowane są tak popularne? Jest tylko jeden powód – dają możliwość wysokich wygranych przy minimalnej stawce (zwrocie). Całkowity kurs AKO jest obliczany poprzez pomnożenie kursów wszystkich wybranych szans przez siebie. W ten sposób nawet mniejsza liczba okazji do obstawiania oznacza wykładniczo wyższe kursy. A większość obstawiających nie trzyma się zbyt blisko ziemi przy wyborze okazji do obstawiania, więc potencjalna wygrana może być ogromna.

Bukmacherzy dobrze wiedzą, że ryzyko wielkich wygranych jest dobrze rekompensowane przez ogromne porażki. W rzeczywistości mają one jedną z najwyższych marż stosowanych na zakłady kumulowane, ponieważ sumują się, tak jak mnożą się kursy. Dlatego profesjonalni obstawiający uważają ten rodzaj zakładów za zwykłą dywersyfikację.

Wśród doświadczonych typerów panuje opinia, że AKO są złe i należy ich unikać. Choć rozumiemy ten pogląd, nie do końca się z nim zgadzamy. Dla regularnych i stałych zysków akumulatory zdecydowanie nie są najlepszym wyborem, ale to nie znaczy, że w ogóle nie mogą być opłacalne. Mocno wierzymy, że jeśli zbudujesz AKO prawidłowo, mogą być one opłacalne.

Na początek przyjrzymy się podstawowym wskazówkom dotyczącym zakładom kumulowanym w piłce nożnej.

 • Podstawowe wskazówki dotyczące AKO
 • Nie zapominaj o prostych zakładach
 • Umieść na bilecie tylko niewielką ilość zakładów
 • Stawiaj tylko na sporty/ligi, które są Ci znane
 • Unikaj szerokiego zasięgu
 • Porównaj bukmacherów
 • Trzymaj się mniejszych zakładów
 • Nie zapomnij, by twoje zakłady były proste

Uważamy, że jest to bardzo ważne przy obstawianiu AKO. Jeśli jesteś przekonany, że powinieneś obstawiać akumulatory, z pewnością ufasz każdemu wyborowi na tyle, by postawić na niego nawet zwykły zakład. Większość obstawiających tego nie robi, a my tego nie rozumiemy.

Podstawowym celem w zakładach jest znalezienie wartości. Jeśli w Twoich selekcjach nie ma value, nie powinieneś również wybierać okazji do obstawiania w akumulatorze. Nie tworzysz wartości tylko dlatego, że szanse mnożą się między sobą. W każdym zakładzie powinna być wartość. Jeśli jest w tym wartość, powinieneś poprzeć swoją selekcję indywidualnym zakładem. W przeciwnym razie stawiasz na kursy bez wartości, czego nigdy nie powinieneś robić.

Z pomocą tej wskazówki powinieneś nauczyć się umieszczać w akumulatorze wyłącznie picki wysokiej jakości. Jeśli nie możesz znaleźć powodu, aby postawić każdy pojedynczy pick jako zakład pojedynczy, to masz gwarancję, że nie masz powodu, aby postawić zakład akumulowany.

Umieść na kuponie tylko niewielką liczbę typów

Największy błąd popełniany przez obstawiających podczas obstawiania AKO. Ludzie zwykle popełniają ten błąd, ponieważ próbują osiągnąć wielką wygraną. Chcą wygrać dużo pieniędzy i myślą, że mogą to najlepiej osiągnąć wybierając wiele okazji do obstawiania, które zwiększą ogólny kurs. Choć jest w tym pewna logika, u podstaw tej idei leży całkowity błąd.

Im więcej zakładów umieścisz na kuponie, tym większe prawdopodobieństwo, że jeden z nich przegapisz.

Tak jak całkowite szanse na więcej okazji do obstawiania są wykładniczo wyższe, tak samo szanse na przegraną. Piłka nożna jest sportem szczególnie nieprzewidywalnym. Nawet jeśli postawisz na kuponie tylko wielkich faworytów, jest duża szansa, że nie wygrasz. Jeśli nie wychylasz się i stawiasz 3 lub 4 picki na kuponie, szanse mogą nie być wysokie. Ale jeśli zaczniesz stawiać na kuponie wszystko, co przyjdzie ci do głowy, zagrożenie przegraną znacznie wzrasta. Do tego stopnia, że prawdopodobnie źle obstawisz.

Rozumiem, że szansa na wielką wygraną może być kusząca. Ale to naprawdę nie jest dobre podejście. O wiele lepiej jest celować w mniejsze zwycięstwa, które mają szansę powodzenia i które osiągasz bardziej regularnie. Prawdopodobieństwo, że takie podejście przyniesie ci sukces w dłuższej perspektywie, jest znacznie większe.

Zalecam, aby na jednym kuponie nie umieszczać więcej niż 3 do 4 okazji do obstawiania. Moim zdaniem taka liczba zapewnia idealną równowagę między szansą wygranej a wielkością potencjalnej nagrody. Jeśli nadal masz niepohamowaną chęć, by skompletować bilet z większą liczbą picków, powinieneś przynajmniej przestrzegać tej zasady:

 • Nigdy nie umieszczaj zakładu w wybranych przez siebie kuponach tylko po to, by zwiększyć swoje całkowite szanse!
 • Jeśli zamierzasz zbudować AKO składający się z 5, 6 lub nawet więcej typów, powinieneś trzymać się tej zasady jak oka w głowie. Umieszczanie picków na kuponie tylko po to, by zwiększyć swoje całkowite szanse jest absolutnie głupie z punktu widzenia zyskownego obstawiania. Jest to impulsywna decyzja powodowana chciwością, która ma jeden wymierny skutek – utrudnić ci wygraną tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Jeśli zastosujesz się do kilku ogólnych zasad, możesz osiągnąć niezłe zyski podczas obstawiania akumulatorów. Nigdy jednak nie powinieneś oczekiwać cudu.

Stawiaj tylko na sporty/ligi, które znasz

Wielu obstawiających uważa, że jeśli wybiorą dwóch największych faworytów z każdej ligi do kumulacji, mają duże szanse na wygraną. Teoria ta opiera się na założeniu, że akumulatory składające się wyłącznie z wielkich faworytów mają większe szanse na wygraną (i wygrywają regularnie). Pewnie już teraz widzisz, że to zły pomysł.

Budowanie zakładów akumulowanych z silnych faworytów może mieć sens (w rzeczywistości jest to jedna z naszych zalecanych strategii dla zakładów akumulowanych w piłce nożnej), ale nie możesz dodać tych faworytów do kuponu w całości na podstawie samych kursów.

Ślepe obstawianie faworytów z każdej ligi to gwarantowany przepis na katastrofę. Nie ma możliwości, byś właściwie ocenił szanse tych faworytów na zwycięstwo, jeśli nic o nich nie wiesz. W zasadzie jedynym powodem, dla którego na nich stawiasz, jest to, że są faworytami.

Jedną ze złotych zasad obstawiania jest trzymanie się tego, na czym się znasz. Jest to nawet ważniejsze przy obstawianiu zakładów akumulacyjnych niż pojedynczych. Aby zakłady kumulacyjne odniosły sukces, musisz być tak dokładny, jak to tylko możliwe. A to jest absolutnie niemożliwe w zakładach w ciemno.

Porównaj bukmacherów

Istnieją dwa bardzo dobre powody, by porównywać bukmacherów:

 • otrzymujesz najlepsze możliwe szanse
 • wybierasz specjalistę
 • znajdź specjalne oferty i promocje

Uzyskanie najlepszych możliwych kursów podczas obstawiania jest zawsze niezwykle ważne. Większe szanse oznaczają większe możliwości zwycięstwa, co zawsze jest dobrą rzeczą. Wyższe wygrane prowadzą do lepszych wyników ogólnych (wyższego zysku ogólnego). Dlatego poświęcenie czasu na porównanie kursów u różnych bukmacherów w końcu się opłaci.

Drugi z wymienionych powyżej powodów jest szczególnie ważny przy obstawianiu zakładów kumulacyjnych w piłce nożnej. Powód jest prosty – wiele stron regularnie oferuje specjalne promocje na wybrane zakłady. Niektóre strony oferują na przykład lepsze kursy na EURO, na faworytów gwarantują zwrot pieniędzy za nieudany zakład itp.

Choć te promocje mogą wydawać się nieistotne, po pewnym czasie możesz się przekonać, że sumują się one do całkiem sporej kwoty.

Aby uzyskać maksymalną wartość z porównania kursów i ofert specjalnych, będziesz potrzebował kont u wszystkich bukmacherów dostępnych w kraju. Jeśli nie jesteś pewien, z którego bukmachera skorzystać, przejrzyj nasze recenzje.

Unikaj stawiania na wielkich outsiderów

Zalecamy, abyś unikał wielkich underdogów, gdy ustawiasz swoje piłkarskie AKO. Wygrana jest często bardzo mało prawdopodobna z tymi typami, nawet w pojedynczym zakładzie, więc łączenie ich z innymi tego typu zakładami nie ma większego sensu. Efekt jest tylko jeden – znacząco zmniejsza ogólną szansę na wygraną, co nigdy nie jest dobre.

Jest jednak wyjątek od tej reguły. Jedną ze strategii tworzenia piłkarskich akumulatorów jest typowanie kilku outsiderów naraz. Jest to strategia bardziej ryzykowna, ale wciąż może przynieść zysk.

Trzymaj się mniejszych zakładów

Nasza ostatnia i najłatwiejsza rada. Jak już wspominaliśmy kilka razy, szanse na wygraną w akumulatorze są dość niskie (a przynajmniej niższe niż w przypadku zakładów indywidualnych) i powinno to odzwierciedlać to, ile pieniędzy stawiasz na taki kupon. Zdecydowanie zalecamy, byś nie stawiał dużych pieniędzy na akumulatory, ponieważ zawsze istnieje duże ryzyko przegranej. Twój zakład na akumulatory powinien być o rząd wielkości niższy niż zakład pojedynczy.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY