Wpływ Pogody na Liczbę Goli Strzelonych w Piłce Nożnej


Zazwyczaj podczas analizy zakładów bierzesz pod uwagę takie czynniki jak statystyki, aktualną formę drużyny i liczbę kontuzjowanych zawodników, ale czy sprawdzasz również pogodę? Ten czynnik jest często pomijany przez obstawiających, ale to właśnie on może znacząco wpłynąć na wynik meczu.

Na potrzeby tego artykułu wzięliśmy pod uwagę mecze Premier League, ale także niższych lig, gdzie nawierzchnia boiska jest zazwyczaj w gorszym stanie. Zły stan boiska pogarsza się wraz z pogarszaniem się warunków pogodowych, co powinno prowadzić do jeszcze większych wpływów.

Pogoda już pokazała nam swoje rogi, ale teraz wchodzimy w okres zimowy, w którym będziemy mieli wiele opóźnionych, zawieszonych lub odwołanych meczów z powodu śniegu, mrozu i gry na całkowicie zalanych boiskach. Nie ma lepszego momentu, aby przeanalizować wyniki piłkarskie i porównać je z warunkami pogodowymi.

W zależności od takich zmiennych jak pogoda czy kontuzje kluczowych zawodników, bukmacherzy zazwyczaj dostosowują kursy kilka razy przed meczem. Wszystkie te zmienne zmieniają oczekiwania statystyczne i dlatego mogą być całkiem dobrze wykorzystane. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Prawdziwi profesjonaliści rozumieją wpływ pogody na grę. Nic dziwnego, że niektórzy z nich płacą profesjonalistom za przepowiadanie pogody. Starają się oni uzyskać jak najdokładniejsze informacje o warunkach pogodowych w danym dniu i o danej godzinie. W wielkich meczach drużynowych i derbowych, gdzie warunki są plus minus takie same, każdy szczegół może mieć znaczenie. Dlatego, przynajmniej w przypadku tych meczów, nie lekceważ pogody. Może ona mieć negatywny wpływ na Twoje zakłady.

Wpływ pogody na rozgrywki piłki nożnej

Prawdopodobnie największy wpływ na rozwój meczu ma deszczowa pogoda. Deszcz sprawia, że powierzchnia boiska jest śliska, a piłka ślizga się po niej bardziej i porusza się szybciej. Warunki te są jednak idealne dla drużyn, które preferują szybkie ruchy i krótkie podania.

Ulewny deszcz

Jeśli jednak deszcz pada przez dłuższy okres czasu lub jeśli są to naprawdę obfite opady, woda zalewa pole. To spowolni piłkę i zakłóci niektóre podania. Dotyczy to zwłaszcza meczów w niższych ligach, gdzie boiska rozgrywane są na boiskach ze słabym drenażem lub nawet źle utrzymaną, nierówną nawierzchnią. W tych warunkach, drużyna z lepszą kondycją będzie miała przewagę, zapewniając sukces w nieuniknionych walkach personalnych.

Z tego powodu bardzo ważne jest, aby przed meczem dowiedzieć się nie tylko, czy będzie padać, ale także jak bardzo będzie padać.

Śliski teren może mieć również znaczący wpływ na liczbę bramek w meczu. Ulewny deszcz uniemożliwi bramkarzowi złapanie piłki, ale także ograniczy jego widoczność przy bezpośrednich rzutach wolnych.

Wiatr

Wiatr będzie miał również wpływ na każdą grę na świeżym powietrzu, w której obiekty latają w powietrzu. Drużyny, które preferują przejścia z długich kopnięć, napotkają problemy przy silnym wietrze. Wiatr zmieni ruch piłki, a jeśli strzelec lub bramkarz nie może go przewidzieć, piłka wyląduje w siatce lub pod nogami przeciwników.

Upał

Kiedy mecz jest bardzo gorący (zazwyczaj w krajach afrykańskich, krajach śródziemnomorskich, itp.), mecz będzie wymagał więcej siły fizycznej i przygotowania. Takie mecze wyciskają z zawodników wszystko, dlatego trenerzy muszą częściej sięgać po zmienników.

Śnieg

W zimie nie gra się zbyt wiele w piłkę nożną, ponieważ zimowa pogoda, zazwyczaj z powodu śniegu, nie jest odpowiednia do gry w piłkę nożną. Jeśli śnieg pada bardzo obficie i utrzymuje się na ziemi, mecz zazwyczaj nie może się odbyć i zostaje odwołany. Przełożony mecz musi zostać rozegrany ponownie, co często prowadzi do tłoku w drużynach w danym miesiącu.

Mniej bramek gdy jest zbyt zimno i zbyt ciepło

Każdy obstawiający powinien wiedzieć, jaka będzie pogoda przed meczem na otwartym powietrzu. Jeśli chcesz dokonać dokładnej analizy wyniku lub liczby bramek, pogoda powinna być dobra lub powinna sprzyjać danemu stylowi gry.

Patrząc na statystyki, stwierdziliśmy, że ekstremalne temperatury – zbyt gorące lub zbyt zimne – prowadzą do mniejszej liczby zdobytych bramek. W większości przypadków, złe warunki pogodowe nie wpływają tylko na jedną drużynę, ale na obie w tym samym czasie.

Wreszcie, należy zauważyć, że analiza dla meczów piłkarskich nie może opierać się tylko na pogodzie. Istnieje kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Z drugiej strony, próba znalezienia wartości tylko w zależności od pogody jest czasami naprawdę warta zachodu.

Czy powinniśmy wykorzystywać pogodę do przewidywania wyników meczów?

Kiedy próbujemy przewidzieć wynik meczu piłkarskiego, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Ale mam wrażenie, że wiele osób bierze pod uwagę dość elementarne czynniki, takie jak po prostu pogoda. W niektórych meczach widać wyraźnie, że dana drużyna ma problemy z pogodą, co może być dużą przewagą dla przeciwników.

Oczywiście, pogoda nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wyniku meczu, ale wciąż powinniśmy trzymać się starego futbolowego porzekadła: „Czy dadzą radę przetrwać piątek w zimnie i na rozmokłej murawie?”. Ten zwrot jest powszechnie używany wśród obstawiających, ale czy rzeczywiście ma rację bytu?

To, czy zła pogoda prowadzi do mniejszej czy większej liczby goli, może być przedmiotem gorącej debaty. Niektórzy twierdzą, że przy silnym wietrze posiadanie piłki staje się coraz trudniejsze, co oznacza wiele przypadkowych bramek. Inni twierdzą, że prowadzi to do większej ilości niedokładności, a co za tym idzie mniejszej ilości regularnie strzelanych bramek.

Oczywiście w przypadku bardzo silnych wiatrów piłkarze mogą zdecydować się na grę na ziemi. Ale ta strategia może być bezpośrednio sprzeczna ze strategią zespołową niektórych drużyn. Gra po ziemi na przykład w ogóle nie przeszkadza Arsenalowi, ale obawiam się, że wyrządziłoby to wiele szkód w ogólnym odczuciu gry The Gunners. Potwierdzą to zwłaszcza mecze Pucharu Anglii, w których najlepsze drużyny piłkarskie zagrają na boiskach niżej notowanych przeciwników. Zwykle faworyzuje to zawodników gospodarzy, którzy są przyzwyczajeni do złych warunków na boisku, co może prowadzić do zaskakujących wyników.

To samo można zaobserwować na scenie ligowej. Bradford City, na przykład, to zespół oparty na silnych, wysokich graczach, którzy od kilku lat świetnie radzą sobie na swoim zniszczonym boisku przy Valley Parade – jasne jest, że ten wynik nie przyszedł jak grom z jasnego nieba – ci piłkarze są po prostu zazwyczaj lepsi w powietrzu od swoich rywali.

Mając te informacje, możesz stworzyć strategię zakładów opartą na drużynach, które mogą grać w złych warunkach pogodowych. Możesz również dowiedzieć się, jakie warunki sprzyjają danym drużynom, a jakie im szkodzą, lub sprawdzić średnią liczbę zdobytych bramek w zależności od pogody, w jakiej grały.

Patrząc na statystyki angielskiej i szkockiej piłki nożnej z zeszłego roku, a w szczególności skupiając się na tygodniu 5-6 grudnia, możemy stwierdzić, że z 54 rozegranych spotkań, obie drużyny zdobyły bramki tylko w 25 meczach (46,2%), a więcej niż 2,5 bramki padło tylko w 22 spotkaniach (40,7%). To mógł być przypadek, ale bardziej prawdopodobne jest, że to ciekawa strategia zarobkowa, która, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę strzelanych goli, sprawdza się znakomicie (w 10 meczach Premier League strzelono tylko 20 goli, czyli średnio 2 na mecz – spory spadek).

Strategia zakładów oparta na pogodzie [TEST]

Nie wszystkie mecze zimowe będą rozgrywane przy złej pogodzie, więc nie można patrzeć na historyczne wyniki i porównywać ich z przeciętnymi zimowymi czy wiosennymi. Zamiast tego należy porównać konkretne dni i konkretne wyniki z próbką wyników, które miały takie same warunki pogodowe.

Dlatego na końcu tego artykułu dodaję listę kilku zimowych tygodni, dla których podaję podsumowanie pogodowe. Tygodniom tym towarzyszą dane dotyczące liczby meczów, w których obie drużyny zdobyły punkty (używam angielskiego skrótu BTTS – both team to score – stosowanego również przez niektórych bukmacherów). Na koniec dodaję liczbę meczów, które zakończyły się powyżej 2,5 gola.

5- 7 września 2015 r.

Zła pogoda, bardzo silny wiatr, czasami ulewny deszcz.

 • Premier League; BTTS = 4/10. Powyżej 2,5 = 2/10
 • Mistrzostwa Anglii; BTTS = 4/10. Powyżej 2,5 = 5/10
 • National League; BTTS = 6/8. Powyżej 2,5 = 5/8
 • FA Cup; BTTS = 6/19. Powyżej 2,5 = 6/19
 • Trofeum Football League; BTTS = 1/1. Powyżej 2,5 = 1/1
 • Scottish Premier; BTTS = 2/3. Powyżej 2,5 = 1/3
 • Scottish Championship; BTTS = 0/1. Powyżej 2,5 = 0/1
 • Scottish League One; BTTS = 1/1. Powyżej 2,5 = 1/1
 • Scottish League Two; BTTS = 1/1. Powyżej 2,5 = 1/1
 • Razem; BTTS 25/54 (46.2%). Powyżej 2.5 = 22/54 (40.7%)

12 – 13 czerwca 2015 r.

Zła pogoda, przełożone mecze w północnej Anglii, ulewne deszcze i burze.

 • Premier League; BTTS = 5/9. Powyżej 2,5 = 4/9
 • English Championship; BTTS = 4/10. Powyżej 2,5 = 4/10
 • English League One; BTTS = 5/9. Powyżej 2,5 = 5/9
 • English League Two; BTTS = 9/10. Powyżej 2,5 = 8/10
 • Scottish Premier; BTTS = 3/6. Powyżej 2,5 = 4/6
 • Scottish Championship; BTTS = 3/5. Powyżej 2,5 = 1/5
 • Scottish League One; BTTS = 3/5. Powyżej 2,5 = 2/5
 • Scottish League Two; BTTS = 3/5. Powyżej 2,5 = 3/5
 • Celkem; BTTS 35/59 (59.3%). Powyżej 2.5 = 31/59 (52.5%)

19 – 20 czerwca 2015 r.

Przeważnie dobra pogoda, łagodna, ale w późniejszych meczach pojawiają się ulewne deszcze.

 • Premier League; BTTS = 6/9. Powyżej 2,5 = 6/9
 • English Championship; BTTS = 5/11. Powyżej 2,5 = 6/11
 • English League One; BTTS = 4/11. Powyżej 2,5 = 3/11
 • English League Two; BTTS = 10/12. Powyżej 2,5 = 9/12
 • National League; BTTS = 6/11. Powyżej 2,5 = 5/11.
 • Scottish Premier; BTTS = 2/6. Powyżej 2,5 = 4/6
 • Scottish Championship; BTTS = 2/4. Powyżej 2,5 = 1/4
 • Scottish League One; BTTS = 1/5. Powyżej 2,5 = 2/5
 • Scottish League Two; BTTS = 1/5. Powyżej 2,5 = 1/5
 • Razem; BTTS 37/75 (49.3%). Powyżej 2.5 = 37/75 (49.3%)

26 Czerwca 2015 r.

Dobra pogoda, zimno, ale słońce w większości Wielkiej Brytanii. Poprzedniego dnia padał ulewny deszcz.

Premier League; BTTS = 3/10. Powyżej 2,5 = 5/10
Mistrzostwa Anglii; BTTS = 4/10. Powyżej 2,5 = 6/10
English League One; BTTS = 2/7. Powyżej 2,5 = 1/7
English League Two; BTTS = 2/8. Powyżej 2,5 = 4/8
National League; BTTS = 3/11. Powyżej 2,5 = 4/11.
Scottish Premier; BTTS = 2/3. Powyżej 2,5 = 2/3
Scottish Championship; BTTS = 1/2. Powyżej 2,5 = 1/2.
Scottish League One; BTTS = 4/4. Powyżej 2,5 = 4/4
Scottish League Two; BTTS = 2/4. Powyżej 2,5 = 2/4

Razem; BTTS 23/59 (38.9%). Powyżej 2.5 = 29/59 (49.2%)

27 – 30 Czerwca 2015 r.

Dobra pogoda, ciepło, prawie bez wiatru, bez deszczu lub z lekkim deszczem.

Premier League; BTTS = 3/10. Powyżej 2,5 = 3/10
English Championship; BTTS = 3/9. Powyżej 2,5 = 2/9
English League One; BTTS = 7/12. Powyżej 2,5 = 6/12
English League Two; BTTS = 10/12. Powyżej 2,5 = 9/12
National League; BTTS = 6/11. Powyżej 2,5 = 5/11.
Scottish Premier; BTTS = 4/6. Powyżej 2,5 = 4/6
Scottish Championship; BTTS = 1/2. Powyżej 2,5 = 1/2.
Scottish League One; BTTS = 1/2. Powyżej 2,5 = 1/2
Scottish League Two; BTTS = 0/0. Powyżej 2,5 = 0/0

Razem; BTTS 35/64 (54.7%). Powyżej 2.5 = 31/64 (48.4%)

1 – 3 kolejka 2016 r.

Zła pogoda, ulewne deszcze, powodzie, silne wiatry i wiele przełożonych meczów.

 • Premier League; BTTS = 5/10. Powyżej 2,5 = 5/10
 • English Championship; BTTS = 5/12. Powyżej 2,5 = 3/12
 • English League One; BTTS = 5/11. Powyżej 2,5 = 7/11
 • English League Two; BTTS = 5/11. Powyżej 2,5 = 7/11
 • National League; BTTS = 6/8. Powyżej 2,5 = 3/8
 • Scottish Premier; BTTS = 3/5. Powyżej 2,5 = 3/5
 • Scottish Championship; BTTS = 0/5. Powyżej 2,5 = 1/5
 • Scottish League One; BTTS = 3/4. Powyżej 2,5 = 3/4
 • Scottish League Two; BTTS = 1/4. Powyżej 2,5 = 1/4
 • Razem; BTTS 33/70 (47.1%). Powyżej 2.5 = 33/70 (47.1%)

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY