Wpływ 5-tego Seta na Wyniki Meczu Tenisa – Ciekawy System


Media i różni tenisowi „eksperci” często mówią, że jeśli chcesz odnieść sukces w Wielkim Szlemie, powinieneś unikać meczów 5-setowych. Oczywiste jest, że pięciogodzinny mecz wyczerpuje zawodnika zarówno psychicznie, jak i przede wszystkim fizycznie.

Prawdopodobnie najbardziej godnym uwagi meczem 5-setowym był mecz pomiędzy Johnem Isnerem i Nicolasem Mahutem na Wimbledonie w 2010 r. Ostatni set zakończył się wynikiem 70-68 na korzyść Johna Isnera. Jeśli się nie mylę, mecz trwał 3 dni. Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem, że Isner przegrał w następnej rundzie z Thiemem de Bakkerem (zawodnikiem, który w tym meczu był raczej faworytem), wygrywając tylko 5 meczów w trzech setach.

To wydarzenie mogło również przyczynić się do powstania powszechnego przekonania, że piąty set w tenisie ma bezpośredni wpływ na przyszły sukces tenisisty w turnieju. Pogłębiona analiza potwierdziła fakt, ale ujawniła jeszcze jedną ciekawą rzecz.

Niektórzy zawodnicy wchodzą do piątego seta częściej niż inni

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że niektórzy zawodnicy częściej grają mecze 5-setowe niż inni. Na przykład Almagro, Federer, Isner, Kohlschreiber, Petzschner i Wawrinka grają regularnie mecze 5-setowe.

Swego czasu w mediach mówiło się nawet, że Isner nie odnosi sukcesów w turniejach Wielkiego Szlema właśnie dlatego, że często rozgrywa mecze w 5 setach.

Aby wyciągnąć właściwe wnioski wziąłem próbkę wszystkich Wielkich Szlemów z ostatnich 4 lat. Do tego dodaliśmy aktualne kursy na tenisistę, który rozegrał mecz w 5 setach. Na koniec zrobiłem symulację, w której postawiliśmy 100 PLN na każdy taki mecz.

W ciągu ostatnich 4 lat w Wielkich Szlemach rozegrano 365 meczów, w których doszło do 5 setów. Zawodnicy, którzy weszli do gry po poprzednim 5-setowym meczu, wygrali tylko 143 spotkania. To daje wskaźnik sukcesu gdzieś w okolicach 39,2%.

Sam w sobie jest to całkiem interesujący wynik, ale nie byłem nim zachwycony. Podzieliliśmy więc próbę na dwie kategorie: 50 najlepszych graczy ATP vs. reszta rankingu ATP. Wyniki były jeszcze bardziej przekonujące.

W sumie 218 meczów z wyżej wymienionej próby zostało rozegranych przez 50 najlepszych tenisistów, którzy rozegrali mecze 5-setowe. Tenisiści wygrali w sumie 110 razy, co daje współczynnik sukcesu 50,5%.

W sumie w 147 meczach padły remisy z udziałem tenisistów spoza TOP 50. Tenisiści ci wygrali tylko 33 mecze, co daje wskaźnik sukcesu na poziomie 22,4%.

Istnieje więc wyraźna różnica między tym jak zawodnicy na różnych poziomach radzą sobie ze zmęczeniem.

Czy warto obstawiać przeciwko tenisistom, którzy rozegrali 5 setów?

Jeśli postawilibyśmy zgodnie z powyższą formułą na każdego tenisistę z pierwszej pięćdziesiątki, bylibyśmy 1850 PLN na minusie (ROI -8,6%). Jeśli natomiast postawilibyśmy w ciemno na tenisistów spoza pierwszej pięćdziesiątki, bylibyśmy na plusie 4,810 PLN (ROI 32,7%).

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.