Ważne czynniki wpływające na wynik meczu siatkówki


Siatkówka jest jednym z najbardziej popularnych sportów nie tylko w Polsce, ale także Europie. Ten ogromny popyt znajduje odzwierciedlenie w szerokiej gamie zakładów na siatkówkę oferowanych przez różnych bukmacherów.

Siatkówka różni się od innych sportów tym, że możesz na nią stawiać przez cały rok. Wynika to z faktu, że na całym świecie jest ogromna liczba turniejów, które odbywają się w różnych porach roku. W kontekście zakładów należy więc zauważyć, że na siatkówkę warto zwrócić uwagę także dlatego, że jest ona bardzo przewidywalna.

W tym artykule, korzystając z doświadczenia podpowiem Ci na co powinieneś zwrócić uwagę, obstawiając zakłady na siatkówkę. Jeśli chcesz odnosić sukcesy pamiętaj, aby stosować się do wskazówek poniżej.

Na co powinieneś zwracać uwagę obstawiając zakłady na siatkówkę?

Gdy mówisz „sport drużynowy”, to każdy myśli o piłce nożnej lub hokeju. W rzeczywistości jednak siatkówka jest najbardziej kolektywnym sportem. Jeśli pominiemy asa, to do skutecznego wykonania akcji potrzeba co najmniej dwóch do trzech zawodników, czyli połowy całej drużyny na boisku. Tak, indywidualność ma znaczenie również w siatkówce, ale jej wpływ jest mniejszy niż w piłce nożnej czy koszykówce. Sama gwiazda nie wygra meczu dla swojej drużyny, wszystko zależy od siły i zgrania całej drużyny. Zanim postawisz następny zakład na siatkówkę, zwróć uwagę na ten fakt.

Obstawiając zakłady na siatkówkę powinieneś przede wszystkim dowiedzieć się, jakie znaczenie ma dany turniej. Międzynarodowe turnieje siatkarskie są bardziej popularne wśród kibiców niż turnieje klubowe i choć klubowe są głównym źródłem utrzymania dla większości siatkarzy, to gra dla reprezentacji narodowych jest zawsze bardziej prestiżowa. Oczywiście ligi krajowe i Liga Mistrzów są równie ważne, jednak Igrzyska Olimpijskie (co cztery lata w lecie), Mistrzostwa i Puchar Świata (również co cztery lata), czy wreszcie coroczna Liga Światowa mają większy priorytet. Powinieneś zawsze o tym pamiętać.

Miejsce meczu ma wpływ

Zawsze bierz pod uwagę, że różne drużyny podchodzą do meczów w różny sposób na różnych etapach sezonu. Wszystko zależy od ich osobistych celów i planów przedsezonowych. Jako ogólną zasadę nie polecamy stawiania zakładów we wczesnych fazach, co dotyczy wszystkich dyscyplin sportowych. Na początku jest wiele oczekiwań, naprędce utworzone drużyny nie mają czasu na wystarczający trening i dlatego wyniki mogą nie być idealne. Z drugiej strony koniec sezonu może przynieść nieoczekiwane rezultaty z powodu braku motywacji. Niektóre drużyny mogą być już skazane na spadek, niektóre mogą mieć już zapewniony awans do play-offów, a będą też takie, które w ogóle nie mają o co grać.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także miejsce, w którym odbywa się turniej. Chociaż boisko do siatkówki nie powinno mieć tak dużego wpływu na wynik meczu jak stadion piłkarski (duży/mały stadion, wysoka/krótka trawa itp.), to miejsce rozgrywania meczu ma wpływ na jego wynik. Obiekty siatkarskie nie zawsze są takie same, więc nie możesz oceniać ich pod tym względem całościowo, ale oceniać różnice indywidualnie.

Wysokość sufitu, wysokość i umiejscowienie świateł nad boiskiem, a nawet umiejscowienie widzów i ich odległość od boiska mogą wpłynąć na wynik meczu. Dlatego drużyny, które zwykle grają w małych salach, mogą mieć problemy z grą w wielkich i na odwrót. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku serwisów. Jednak przewaga własnego boiska nie powinna być za wszelką cenę nadużywana.

Kluczowy zawodnik – libero

Punkt w siatkówce można zdobyć na cztery sposoby: przez podanie, blok, zbicie lub błąd drużyny przeciwnej. Postaraj się jak najdokładniej odgadnąć, w jakich sytuacjach która drużyna zdobędzie najwięcej punktów, to bardzo pomoże Ci w obstawianiu.

Oceń też poszczególnych zawodników – czy drużyna ma dobrych napastników, którzy nie potrzebują idealnej piłki, by skutecznie atakować? Czy ma dobrych blokujących, którzy są w stanie odpowiedzieć na każdy rodzaj ataku, którego spróbuje przeciwnik? Czy zawodnicy są dobrzy w serwowaniu? W serwowaniu nie chodzi tylko o brutalną siłę, ale także o umiejętności, które zmuszają przeciwnika do popełniania błędów. Ważna jest także umiejętność przyjmowania serwów przeciwnika (umiejętność libero) oraz zgranie drużyny w fazie defensywnej.

Jeśli jeden zawodnik jest ważniejszy od innych, to jest nim podający. Około 90% piłek przed atakiem przechodzi przez ręce podającego. To on decyduje jak i gdzie poprowadzić atak swojej drużyny. Może też sam zdecydować się na atak, co prowadzi do łatwego punktu i demoralizuje przeciwnika.

Libero jest podstawowym czynnikiem, na którym powinieneś się skupić. Jeśli drużyna walczy na tej pozycji (kontuzje, nieporozumienia w drużynie, słaba forma w danym momencie), wtedy jest wątpliwe, czy warto postawić na ten mecz.

Skład drużyny

Bardzo ważne jest poznanie składu drużyny podczas analizy przedmeczowej, zwłaszcza gdy próbujemy przewidzieć wynik mniejszych meczów. Jeśli to możliwe, przed obstawianiem powinieneś poczekać, aż poznasz składy obu drużyn. Jeśli jest wiele meczów do rozegrania trener może oszczędzać siły i wielokrotnie wysyłać na boisko rezerwowych, co w niektórych przypadkach jest odczuwalnym osłabieniem (w innych nie). Musisz pamiętać, że siatkarze w przeciwieństwie do np. piłkarzy, często grają codziennie. Dlatego mają mało czasu na regenerację.

Z tego powodu powinieneś zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik, a mianowicie na zmęczenie kluczowych graczy. Najlepsi siatkarze są często wykorzystywani na 200%. Doskonałym przykładem są Mistrzostwa Świata 2015, podczas których siatkarze rozegrali 11 meczów w 16 dni. Rozegranie takiej ilości meczów jest trudne nawet dla najsilniejszych i najwytrwalszych sportowców. W tym przypadku powinieneś pamiętać o częstych podróżach, meczach na świeżym powietrzu, zmianach hal itp.

Duża ilość meczów to wiele kontuzji

Trenerzy pozwalają zawodnikom odpoczywać nie tylko z powodu kontuzji, ale także z powodu zwykłych zwichnięć, problemów z mięśniami czy ogólnie pojętego zmęczenia. Ponadto, jeśli naprawdę poważnie myślisz o obstawianiu siatkówki powinieneś postarać się dokładnie przeanalizować intensywność meczów danych drużyn oraz aktualną sytuację w składach. W tym celu powinieneś wykorzystać portale społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy Instagram, gdzie informacje o sytuacji danych drużyn są najświeższe. Używaj ich tak często, jak to możliwe. Ogólnie rzecz biorąc, każdy rodzaj informacji, statystyki czy nawet zwykłego zgadywania może być pomocny. Nie powinieneś więc lekceważyć ani jednego źródła informacji.

Jak obstawiać siatkówkę na żywo?

Wielu obstawiających pewnie zastanawia się czy zakłady na siatkówkę na żywo są dobrym rozwiązaniem. Nie ma w tym względzie żadnych wytycznych, takich jak to, że drużyna po przegraniu pierwszego seta zazwyczaj wygrywa trzy następne. Istniałyby jednak pewne zasady.

Jeśli oglądasz mecz, możesz zauważyć, że jeden z siatkarzy jest w złej formie, co może pomóc Ci przewidzieć zwycięzcę spotkania. Powinieneś jednak pamiętać o kilku złotych zasadach, które pomogą Ci uniknąć ryzyka bankructwa.

Po pierwsze, nigdy nie powinieneś obstawiać według swojej sympatii do konkretnej drużyny. Powinieneś uczciwie przeanalizować każdy zakład (z taką dokładnością, na jaką pozwala Ci czas na obstawianie) przed meczem, co pomoże Ci szybko zorientować się w sytuacji podczas meczu i ocenić wszelkie odchylenia.

Po drugie, nigdy nie powinieneś bać się wyższych kursów. Kursy na underdogów są często wysokie, nawet jeśli ta drużyna wygrywała już wcześniej i nadal gra dobrze. Co prowadzi nas z powrotem do tego, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Sezon siatkarski jest długi i obfituje w ogromną ilość spotkań. Nawet drużynom złożonym z najlepszych zawodników bardzo trudno jest utrzymać stabilną formę przez cały sezon lub zmobilizować swoje siły w meczach ze słabszymi przeciwnikami. I w tym momencie pojawia się szansa dla obstawiających. Gracze muszą odgadnąć właściwy moment i nie bać się obstawiać.

Rodzaje zakładów na siatkówkę

Mecze siatkówki nie oferują jeszcze tak wielu możliwości obstawiania zakładów pobocznych jak hokej czy piłka nożna, ale z pewnością nie ma problemu z obstawianiem wyników poszczególnych setów czy handicapów punkt/set. Ciekawostką są zakłady „totals”, które wygrywają w przypadku starcia dwóch wyrównanych drużyn przy założeniu, że mecz będzie długi (3-4 sety). Są też zakłady „marathon line” (5 wyrównanych setów), możliwość tie-breaka w meczu lub „sprint” (niskie punkty w trzech setach).

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY