W Jaki Sposób Fani Wpływają na Kursy Bukmachera?


Wielu obstawiających ignoruje (lub nie rozumie) bardzo ważnego czynnika podczas obstawiania – zachowania ludzi. Jeśli rozumiesz jak publiczność postrzega grę (jak większość ludzi będzie obstawiać) możesz wykorzystać tę sytuację i zyskać przewagę.

Zachowanie publiczności możesz wykorzystać na swoją korzyść

Jeśli mamy zamiar zająć się kwestią społecznego zachowania, ważne abyśmy najpierw zorientowali się, o czym tak naprawdę mówimy. Bukmacherzy często publikują najbardziej popularne typy na dany dzień. Rankingi te opierają się na liczbie graczy, którzy postawili na dany mecz (drużynę), a nie na łącznej kwocie postawionych pieniędzy. Wynika to z faktu, że ludzie wiedzieliby ile pieniędzy bukmacher wygrał lub stracił na konkretnym meczu. Należy więc pamiętać, że drużyna, na którą stawiano najczęściej, może nie być tą, na którą postawiono najwięcej pieniędzy.

Musisz również upewnić się, że patrzysz na dane, które pochodzą od bukmachera. Dzieje się tak dlatego, że niektóre strony po prostu wymyślają statystyki. W tym przypadku nie można opierać się na takich danych, gdzie podano informację nie popartą pieniędzmi.

Ludzie są przewidywalni

Działania opinii publicznej są po części interesujące, ponieważ tendencje, za którymi podąża opinia publiczna są przewidywalne na dwa sposoby. Po pierwsze, publiczność ma bardzo silną skłonność do stawiania na faworytów i na nadmierną liczbę bramek. Oczywiście będą sporadyczne wyjątki, ale w większości przypadków społeczeństwo stawia na te właśnie możliwości. Jeśli publiczność obstawia inaczej, musi być ku temu jakiś powód – powinieneś spróbować go poznać, ponieważ istnieje spora szansa, że ten powód będzie w jakiś sposób interesujący i pomoże Ci uzyskać przewagę.

Po drugie, widzowie mają drużyny, które ewidentnie (i ślepo) faworyzują. To drużyny, które z jakiegoś powodu są wyżej niż inne. Kibic będzie stawiać na nie praktycznie przy każdej okazji – bez względu na okoliczności. Jeśli taka drużyna gra z normalnym przeciwnikiem, a publiczność na nią nie stawia, to na pewno dzieje się coś ciekawego.

Kiedy warto zainteresować się na co stawiają inni?

Jak powiedziałem, są sytuacje, w których postawa społeczeństwa na pewno wzbudzi nasze zainteresowanie. W ten sposób będziesz w stanie uzyskać przewagę.

Kiedy publiczność stawia na słabsze drużyny

Jak już mówiliśmy, publiczność prawie zawsze stawia na faworyta. Jeśli opinia publiczna nie stawia na faworyta – zwłaszcza gdy jest to faworyt, na którego powinna stawiać zgodnie z klasycznymi wzorcami zachowań – coś jest nie tak. W takiej sytuacji może pojawić się okazja.

Kiedy społeczeństwo nie zachowuje się tak, jak tego oczekujesz

Wielu profesjonalnych typerów zanim spojrzy na kursy na dany mecz, zastanawia się nad tym, jakie powinny one być i jak zachowa się publiczność. Jeśli rzeczywiste szanse w jakiś sposób różnią się od szacowanych, przyjrzą się bliżej kontekstowi, aby sprawdzić dlaczego tak się dzieje. A jeśli opinia publiczna zachowuje się inaczej niż się spodziewał, stara się dowiedzieć dlaczego tak się dzieje.

Kiedy typerzy stawiają na jedną drużynę, a kursy sugerują inaczej

Zazwyczaj, jeśli gracze stawiają dużo na jedną drużynę bukmacherzy dopasowują wielkość kursów, aby zrównoważyć liczbę zakładów. W niektórych przypadkach można jednak zauważyć, że drużyna, na którą publiczność stawia ma jeszcze bardziej podwyższane kursy, co jest działaniem odwrotnym do oczekiwanego. Oznacza to tylko jedno – wielu obstawiających stawia na daną drużynę, ale stawia niewielkie kwoty, natomiast mniej osób stawia na drugą drużynę, ale suma jest wyższa. Wyższe kwoty są obstawiane głównie przez poważnych graczy, którzy mają dobry wskaźnik sukcesu. Jeśli potrafisz dostrzec takie sytuacje, możesz osiągnąć interesujący zysk.

Publiczność kocha stawiać na faworytów

Bukmacherzy często spotykają się z określeniem „bukmacherska społeczność”. Powód jest prosty – jeśli zrozumiesz, czym jest i jak ją wykorzystać, możesz znacznie zwiększyć zyski. Dlatego dziś wspólnie przyjrzymy się czym są zakłady bukmacherskie społeczności i dlaczego powinieneś się tym tematem zainteresować.

Kim jest społeczność bukmacherska?

Mówiąc prościej społeczność obstawiająca to zdecydowana większość ludzi, którzy obstawiają dany mecz. To nie są profesjonalni gracze ani poważni amatorzy. Są to ludzie, którzy lubią zakłady i związany z nimi przypływ adrenaliny, którzy lubią stawiać na swoją ulubioną drużynę, którzy chcą zarobić kilkadziesiąt złotych. Ci ludzie zazwyczaj nie pracują, aby rozwinąć swoje umiejętności w zakresie obstawiania i są bardziej zmotywowani przez fakt, że lubią obstawiać niż przez oczekiwanie długoterminowego zysku.

Fani obstawiający zakłady charakteryzują się kilkoma rzeczami:

1) Obstawianie (wyłącznie) faworytów

Społeczność uwielbia stawiać na faworytów. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, faworytom zwykle poświęca się więcej uwagi w mediach i w większości przypadków faworyt jest bardziej popularną drużyną niż jego przeciwnik. Ponadto, obstawiający nie mają wyrafinowanego podejścia do zakładów, więc interpretują je jako proces mający na celu wyłonienie zwycięzcy meczu. W wyniku tego rozumowania, logicznie rzecz biorąc, stawiają na faworyta. Mądrzy obstawiający wiedzą jednak, że zwycięzca meczu nie ma większego znaczenia – najważniejsza jest wartość (value bet).

2) Zakłady na over

Obok faworytów społeczność chętnie obstawia także powyżej ilości bramek. Głównym powodem tego jest to, że ofensywa w grze jest o wiele bardziej zabawna (i łatwiejsza do zrozumienia) niż obrona. W wyniku takiego myślenia obstawiający uważają, że ofensywa drużyny będzie w stanie dać z siebie maksimum – bez względu na to z jaką obroną przyjdzie im się zmierzyć. Co więcej, obstawiający zazwyczaj nie przeprowadzają dokładnej analizy, przez co często nie dostrzegają ważnych czynników, które mogą spowodować, że ofensywa danej drużyny nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

3) Przecenianie znaczenia pozycji

W oczach obstawiających najważniejszymi graczami są rozgrywający i ofensywny liniowy. Kiedy zastanawiają się nad tym jak powinni postawić zakład, rzadko analizują poziom istotności innych graczy. W rezultacie często przesadzają gdy coś dzieje się z ważnym zawodnikiem (np. doznaje on kontuzji lub otrzymuje karę, która uniemożliwia mu grę).

4) Przesadne reagowanie na wiadomości o drużynie

W oczach obstawiających kontuzja kluczowego zawodnika jest prawie zawsze wielkim problemem, wewnętrzne spory w drużynie są powodem do poważnych obaw, a jakiś błąd trenera jest jasnym dowodem na to, że jest on ogólnie niekompetentny. Co więcej, większość obstawiających przesadnie reaguje na wiadomości, które media celowo wyolbrzymiają.

5) Silny wpływ mediów

Jeśli chcesz wiedzieć co myśli publiczność zakładów, po prostu spójrz na to, co myślą media. W rzeczywistości obstawiający, którzy wpadają w pułapkę zakładów bardzo rzadko używają krytycznego myślenia i dokładnej analizy.

6) Zakłady na medialnie nagłośnione mecze

Obstawiający mają tendencję do obstawiania głównie meczów nagłaśnianych przez media, a ignorują mecze mniej popularnych drużyn. Na przykład, w 99% przypadków więcej zakładów jest na mecz Legii Warszawa niż na mecz Piasta Gliwice.

7) Preferowanie określonych drużyn

Są drużyny, które publiczność dosłownie kocha. W rezultacie stawiają na nie nie zważając na okoliczności. Przykładami takich drużyn są Steelers, Colts i Patriots w NFL / Red Sox i Yankees w MLB / Lakers i Celtics w NBA. W meczach pomiędzy tymi drużynami, publiczność ma silną tendencję do obstawiania na ulubioną drużynę.

Dlaczego miałbyś się przejmować opinią innych?

Jest kilka powodów, dla których powinieneś dbać o to jak obstawiają inni. Ponieważ jeśli zrobisz to dobrze, możesz zarobić dużo na błędach tej większości obstawiających.

1) Upewnij się, że stoisz po dobrej stronie

Jeśli pasują do Ciebie przynajmniej trzy z powyższych siedmiu cech, którzy zaliczają się do społeczności bukmacherskiej, powinieneś przemyśleć podejście do zakładów. Ponieważ czytasz ten artykuł zakładam, że chcesz osiągnąć długoterminowy zysk. Żeby to osiągnąć, trzeba się nieustannie doskonalić. Jeśli obstawiasz zakłady tylko dlatego, że sprawia Ci to przyjemność, oczywiście nie musisz nic zmieniać (ale pamiętaj, że zakłady nie muszą być zabawą – mogą być zabawą i przynosić pieniądze).

2) Jeśli zachowanie fanów jest przewidywalne, bukmacherzy to wykorzystają

W wielu przypadkach nie jest trudno przewidzieć, jak zachowa się publiczność (na którą drużynę postawi) – drużyny znane z mediów, faworyci, over betting. Jeśli wydaje się, że jest wysoce prawdopodobne, że publiczność będzie mocno obstawiać na jedną drużynę, bukmacherzy często tworzą kursy, aby wykorzystać to zachowanie. Dzieje się tak dlatego, że wielkość kursów nie będzie miała wpływu na decyzję obstawiających, więc bukmacherzy będą mogli osiągnąć większy zysk.

Chociaż bukmacherzy nie używają tego „narzędzia” zbyt agresywnie, ponieważ wielu obstawiających wolałoby w rezultacie postawić na inną drużynę, nie ma wątpliwości, że bukmacherzy wykorzystują przewidywalność obstawiających na swoją korzyść. Jeśli potrafisz rozpoznać okazje do obstawiania zakładów, w których większość typujących stawia na jedną drużynę, możesz to wykorzystać. Kursy na drużynę przeciwną (lub na under) będą często wyższe niż byłyby w innym przypadku.

3) Obstawiający nie zawsze mają rację

Ok, trafniej byłoby napisać, że obstawiający często się mylą. Niedoświadczeni gracze uważają, że jeśli wiele osób coś robi, to musi to być słuszne. Jednak dopiero wraz z rosnącym doświadczeniem (często ze znacznie lżejszym portfelem) zaczynają rozumieć, że stawianie na coś tylko dlatego, że wiele innych osób na to stawia, nie zawsze musi być słuszne.

Obstawiający często ignorują ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na wynik meczu. Z tego powodu musisz przeprowadzić analizę i poszukać okazji do obstawiania z dobrą wartością. To jest to, co można uzyskać stawiając zakłady przeciwko publiczności.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY