Typ na Faworyta oraz Przeciwko Niemu w Tenisie Ziemnym


Każdy doświadczony obstawiający wie, że czasami nawet najwięksi faworyci przegrywają. W takich sytuacjach bukmacherzy umywają ręce, bo zdecydowana większość obstawiających stawia na faworyta. Ale nie zawsze musi to być tragedia – możesz być nawet po zwycięskiej stronie. W końcu dobre kursy są podstawą udanych zakładów. Wyższe kursy są bardziej prawdopodobne, że oferują dobrą wartość niż niskie kursy. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę, szukając underdoga, który ma szanse na wygraną? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Jeśli typujemy przeciwko klasycznemu faworytowi

Powinieneś zawsze mieć na uwadze kontuzje i różne problemy, które uniemożliwiają danemu zawodnikowi danie z siebie 100%. Oczywiście, jeśli kontuzja jest poważniejsza, tenisista w ogóle nie będzie grał, jednak jeśli jest to drobna kontuzja, tenisiści i ich drużyna postarają się zminimalizować negatywne skutki kontuzji, tak aby tenisista mógł zagrać w meczu. Nie jest jednak w stanie dać z siebie 100%.

Innym ważnym czynnikiem jest zmęczenie. Jeśli na przykład tenisista rozegrał dzień wcześniej (lub nawet przed wczoraj) długi i wymagający mecz, zmęczenie z pewnością odbije się na nim – zwłaszcza jeśli mecz jest wyrównany i rozegrana zostanie maksymalna liczba setów.

Powinieneś jednak skupić się głównie na zawodnikach, którzy wracają na boisko po niedawnej kontuzji. Jeśli bukmacherzy uważają tego gracza za faworyta, nie jest złym pomysłem postawienie przeciwko niemu. Kontuzje (a co za tym idzie brak tempa meczowego) odbiją się na każdym. Żaden tenisista nie jest w stanie zagrać na 100% w pierwszym meczu po kontuzji.

Zła forma

Większość z was jest świadoma tego czynnika, ale dla uzupełnienia zamieszczam go w tym artykule. Chwilowa forma jest bardzo ważnym czynnikiem, który może sprawić, że nawet na złych zawodników (w krótkim okresie czasu) warto postawić. Zawodnicy zyskują więcej pewności siebie po wygranych meczach, co popycha ich dalej i dalej. I odwrotnie, zawodnicy, którzy mają jakąś złą passę, często spadają jeszcze bardziej.

Jeśli widzisz przeciętnego gracza w dobrej formie, który zmierzy się z dobrym graczem, którego forma go opuściła, postawienie na niego może nie być złym pomysłem. Chodzi jednak o to, że musisz uważnie obserwować formę każdego z zawodników.

Różne style gry

Prawdopodobnie każdy tenisista ma zawodnika, przeciwko któremu od dłuższego czasu osiąga słabe wyniki. To zjawisko jest spowodowane na przykład kontrastującymi stylami gry. Zawodnicy z silnym serwem zawsze będą mieli problemy z zawodnikami, którzy mają świetny return. W rzeczywistości tenisiści polegający na serwach zazwyczaj nie mają innej broni i nie są w stanie skutecznie walczyć z przeciwnikiem w długich wymianach. W tym przypadku przegrana jest tylko kwestią czasu.

To zawsze zależy od zdolności tenisistów do radzenia sobie z bronią przeciwnika. Interesujące jest również to, że w meczu pomiędzy dwoma graczami często faworytem jest gracz, który już kilka razy przegrał ze swoim przyszłym przeciwnikiem. Takie mecze mogą być wartościowe.

Sytuacja turniejowa

Ten czynnik jest szczególnie istotny w mniejszych turniejach. Być może zauważyłeś, że mniejsze turnieje zazwyczaj mają sporo zaskakujących wyników. Dzieje się tak dlatego, że niektórzy gracze nie traktują tych turniejów zbyt poważnie, podczas gdy inni widzą w nich szansę na przełom w swojej karierze.

Dodatkową motywację otrzymują zazwyczaj gracze, którzy mieszkają w miejscu, w którym odbywa się turniej. W połączeniu z faktem, że silni gracze czasami nie traktują tych turniejów poważnie (skupiając się na przykład na przygotowaniach do wielkiego szlema, powrocie do zdrowia po drobnej kontuzj), może to być dobra okazja do zrobienia zakładu.

Jak zwiększać kursy gdy gramy na faworyta?

Tenis jest sportem, w którym jeden z graczy jest często faworytem w porównaniu do swojego przeciwnika, zgodnie z kursami i ogólnymi założeniami. Bardziej doświadczeni gracze wiedzą, że nie opłaca się obstawiać po tak niskich kursach i dlatego muszą unikać meczów, które normalnie dodaliby do swojego kuponu. Teraz pomówimy o tym jak zwiększyć kursy, aby było to bardziej interesujące i warte obstawiania.

Wybór odpowiedniego meczu

Po pierwsze, musisz wybrać odpowiedni mecz. Jeśli nie chcemy od razu tworzyć analizy, możemy użyć kursów by nas poprowadzić. Szukamy więc meczów, w których jeden z tenisistów według kursów jest faworytem, co zazwyczaj nie wydaje nam się interesujące. Wartość kursów zależy od gustu każdego obstawiającego. Moja osobista rekomendacja to wybór kursów od 1.20 do maksymalnie 1.5 (ale raczej mniej).

Jeśli mamy wybrany mecz, a najlepiej kilka takich meczów, przeprowadzimy klasyczną analizę, chyba że śledzimy obu tenisistów od dłuższego czasu i z góry wiemy, czego się po nich spodziewać. W takim przypadku dalsza analiza meczu nie jest zbyt potrzebna. Jeśli jednak obaj zawodnicy są dla nas raczej nieznani, sprawdzimy ich formę.

Przejrzymy ich ostatnie mecze, sprawdzimy ich pozycję w rankingach oraz to, jak i z kim grali swój ostatni mecz. Sprawdzimy również nawierzchnię, na której będzie rozgrywany tenis i porównamy ten czynnik z poprzednimi meczami obu zawodników. W ten sposób ustalimy, który z graczy ma lepsze warunki, a przede wszystkim, czy kursy bukmacherów rzeczywiście odpowiadają obserwowanej rzeczywistości.

Zwiększanie kursów

Kiedy już wybraliśmy kilka meczów, w których według naszej analizy kursy na zwycięzcę rzeczywiście odpowiadają rzeczywistości, możemy przejść do zapowiadanej podwyżki kursów. Większość bukmacherów oferuje również inne rodzaje zakładów oprócz klasycznej opcji obstawiania zwycięzcy.

Interesuje nas przede wszystkim stawianie na faworyta, ale z pewnym dodatkowym warunkiem. Kursy wzrosną, ale istota zakładu (że faworyt wygra) pozostanie taka sama. Kluczem w tym przypadku jest wybranie odpowiedniego warunku, który przedłuża zakład.

Zazwyczaj oznacza to zakłady typu – „zwycięzca pierwszego seta i zwycięzca meczu”, „wynik meczu i liczba gemów” lub „dokładny wynik”. We wszystkich tych zakładach wybieramy faworyta i zakład uzupełniający, który również będzie grał na jego korzyść.

Tak więc w pierwszym przypadku typujemy, że faworyzowany Novak Djokovic wygra zarówno pierwszego seta, jak i cały mecz z mniej znanym Chardym.


W drugim przypadku, gdy zakład obejmuje zarówno zwycięzcę meczu jak i liczbę gier, ponownie wybieramy Djokovica, a dodatkowo fakt, że rozegranych zostanie niewiele gemów. Za wygodny kurs około 1.65 możemy wybrać na przykład mniej niż 20.5 gemów.

Trzeci typ zakładu to zakład na dokładny wynik, a więc w przypadku meczu dwusetowego wybralibyśmy, że faworyzowany Djokovic wygra dwa sety, a przeciwnik zero. Wybieramy więc dokładny wynik 2:0. Również w tym przypadku kursy będą zauważalnie wyższe i jeśli naprawdę ufamy Djokovicowi, nie ma powodu, by nie skorzystać z wyższych kursów.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY